Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Czas ogrzewać dom, a nie ulicę, czyli jak audyt energetyczny pomoże Ci zaoszczędzić!

10.10.2023
1006
Czas ogrzewać dom, a nie ulicę, czyli jak audyt energetyczny pomoże Ci zaoszczędzić!


Raport energetyczny jest przeprowadzany w celu zidentyfikowania nieracjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych. Za jego pomocą można znacznie zmniejszyć opłaty za energię elektryczną i ogrzewanie. Wyobraźmy sobie, jeżelibyśmy musieli przeprowadzić audyt energetyczny przykład domu Simpsonów!

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Audyt energetyczny Mamy 714 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Zaczniemy od klimatu. Miasto Springfield położone jest w regionie o klimacie morskim, który jest raczej łagodny. Niezłe miejsce do życia. Elewacja frontowa domu jest skierowana na południe. Z pozytywnych aspektów domu można zauważyć obecność stref buforowych w postaci garażu i poddasza. Zauważalny jest również mocno wystający daszek dachu, który jest potrzebny do ochrony domu przed przegrzaniem latem. Można przypuścić, że dom nie posiada klimatyzatora, ponieważ nie widać jednostki zewnętrznej, ale właściwie zaprojektowany dom prywatny chłodzi sama ziemia. Wystające okna sprawiają, że duża powierzchnia przeszklenia prowadzi do nadmiernego wychłodzenia zimą i nadmiernego przegrzania latem.  Kominek w domu Simpsonów ma czysto tradycyjny, symboliczny charakter, ponieważ jego wystająca część sprawiłaby, że ogrzewałaby się ulica, a nie dom.

audyt energetyczny przykład

Audyt energetyczny co to jest?

Ponoszenie kosztów eksploatacji jest obowiązkiem każdego właściciela mieszkania. Wraz z początkiem sezonu grzewczego mieszkańcy jednego domu mogą za niego zapłacić znacznie mniej niż mieszkańcy drugiego. Powodem jest energochłonność domu. W niektórych domach praktycznie nie ma strat ciepła dzięki wysokiej jakości izolacji zewnętrznych konstrukcji nośnych, fundamentów, dachów, a opłata za ciepło jest mniejsza.

W uproszczeniu audyt oznacza niezależną ocenę, a w połączeniu ze słowem energia – ocenę budynków, budowli, innych obiektów mieszkalnych, handlowych, przemysłowych, administracyjnych pod kątem użytkowania energii – wody, ciepła, energii elektrycznej, gazu.

Przeprowadzenie audytu energetycznego pozwala zidentyfikować źródła strat, zrozumieć, co należy zrobić, aby zidentyfikowane problemy zostały wyeliminowane. Audyt energetyczny budynku pozwoli na podniesienie jakości warunków w mieszkaniach i usług komunalnych na wyższy poziom.

Co zawiera audyt energetyczny?

Głównym celem audytu energetycznego jest ocena efektywności wykorzystania zasobów energetycznych, a także konkretne opracowanie najskuteczniejszej strategii, która doprowadzi do redukcji kosztów zarówno dla dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstw, także dla budynków mieszkalnych.

Audyty efektywności energetycznej dają nam odpowiedzi na liczne pytania:

 • Gdzie bezpośrednio, w jaki sposób i oczywiście z jakiego powodu użytkowanie energii jest nieefektywne;
 • W jakim stopniu nieefektywnie (wskaźnik ilościowy) zużywana jest energia, czy ma to kluczowe znaczenie teraz czy w najbliższej perspektywie?
 •  Jakie działania można podjąć, aby zmniejszyć energochłonność?
 • Jaki jest szacunkowy koszt takich działań?

Obowiązkowy audyt energetyczny 2021-2022 powinien zawierać:

 • Inwentaryzację instalacji zużywających energię, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz określenie, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku;
 • Stwierdzenie, na jakie sposoby można zmniejszyć zużycie energii;
 • Ocenę opłacalności każdej z metod;
 • Wskazanie, które z nich są optymalne dla rozpatrywanego obiektu.

Według artykułu w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Audyt_energetyczny

 

Etapy przeprowadzenia audytu energetycznego:

 • Ponieważ audyt energetyczny mieszkań jest dobrowolny, wszystko się zaczyna od chęci właściciela mieszkania, jeżeli on uważa, że w mieszkaniu jest za zimno, czy za dużo musi płacić za ogrzewanie;
 • Drugą sprawą jest ankieta. Należy wypełnić szczegółową ankietę, w której trzeba będzie podać m.in rok oddania budynku do użytku, projekt budynku, liczbę pięter, wejść, mieszkań (jeżeli to jest dom wielorodzinny), opis systemu grzewczego. Audytor energetyczny często pomaga w sporządzeniu takiej ankiety;
 • Trzeci etap polega na termowizyjnym badaniu budynku i stworzeniu raportu z wynikami tego badania. Opracowywany jest wówczas system działań, który ma eliminować straty energii.
 • Czwarty etap zawiera obliczenie szacunkowego kosztu termomodernizacji. Cena jest ustalana indywidualnie, ale w dalszej części artykułu jest podana tabela z cennikiem samego audytu energetycznego.

W jakich przypadkach jest potrzebny audyt energetyczny?

Zarówno jak każdy remont, termomodernizacja wymaga pieniędzy. Ostatnio dochody ludzi znacznie spadły. Czy to oznacza, że ​​plany poprawy efektywności energetycznej domu należy odłożyć na później? Eksperci są pewni, że w czasie kryzysu na pierwszy plan wysuwają się kwestie oszczędzania energii. W końcu to od nich zależy, ile pieniędzy z budżetu rodzinnego pójdzie na opłacenie kosztów eksploatacji.

Na potrzebę zachęcania mieszkańców do termomodernizacji swoich domów, zostało stworzono dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych. Środki pochodzą m.in. z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z Ustawą z 21.11.2008r., o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU 223 poz. 1459) obowiązkowy audyt energetyczny jest niezbędny do ubiegania się o dofinansowanie.

 

Audyt energetyczny Czyste Powietrze wywołuje sporo kontrowersji. Program „Czyste Powietrze” został stworzony w celu zmniejszenia poziomu energochłonności budynków.

Raport energetyczny domu nie jest obowiązkowy, ale jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można określić zakres termomodernizacji.

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od dochodów wydatków na optymalizację energetyczną domu. Audyt energetyczny domu jednorodzinnego jest opcją na zwrócenie części środków, maksymalnie 53 000 zł.

Audyt energetyczny kto musi zrobić?

W niektórych przypadkach raport energetyczny jest wręcz niezbędny. Jak wynika z Ustawy z dnia 20 maja 2016 r.  o efektywności energetycznej  t.j. Dz. U. 2021 r. poz. 2166, audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa musi być przeprowadzany co 4 lata. Taki raport wykaże dane dotyczące zużycia energii przez działalność przedsiębiorczą. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa nie dotyczy mikroprzedsiębiorcę, a także małego i średniego, chodzi właśnie o duże przedsiębiorstwo, wspomniano o uchwałach Ministerstwa klimatu i środowiska https://www.gov.pl/web/klimat/audyt-energetyczny-obowiazek-duzych-przedsiebiorcow. 

Kto przeprowadza audyt energetyczny?

audytor energetyczny

Jedną z trudności, na które narzekają mieszkańcy domów, jest brak wiedzy w sprawach termomodernizacyjnych, sporządzania energetycznego projektu i obliczenia jego wartości, ale ta wiedza w zasadzie nie jest im potrzebna. A więc kto może wykonać audyt energetyczny? Wszystkie te prace znacznie bardziej profesjonalnie wykona audytor energetyczny. Dlatego pierwszym punktem, od którego warto rozpocząć termomodernizację domu, jest opracowanie audytów energetycznych wspólnie z audytorem.

Audytor energetyczny, podobnie jak lekarz, bada dom od piwnicy po strych, stawia diagnozę i przepisuje „leczenie”. Pomoże określić, gdzie występują straty ciepła, jakie środki efektywności energetycznej są potrzebne, ile kosztują. Uprawnienia na audyt energetyczny posiadają tylko osoby wykwalifikowane. Możesz znaleźć owych w serwisie OTOmisrz.

Ile kosztuje audyt energetyczny?

 

Rodzaje pracy Cena
Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej do 150 m² od 900 zł
Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej powyżej 200 m² od 1200 zł
Budynek wielorodzinny od 1600 zł
Budynek użyteczności publicznej od 2600 zł
Inne budynki (np.: hale produkcyjne, biurowce, hotele, salony sprzedaży, usługowe itp.) od 2900 zł
Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa od 5000 złt

 

Klasyfikacja energetyczna budynków

Przewidziano sześć klas efektywności energetycznej – A, B, C, D, E i F, przy czym A to klasa najwyższa, F to najniższa. Im wyższa klasa, tym bardziej racjonalne jest zużycie energii elektrycznej, ogrzewania i innych zasobów w domu. W związku z tym wydatki mieszkańców na rachunki za media są niższe. Nowe domy projektuje się w klasie nie niższej niż C, podczas gdy klasy D, E i F można dziś znaleźć tylko wśród starych budynków.

 

Klasa energetyczna Status Dopuszczalne poziomy
Klasa A Budynek niskoenergetyczny 20 do 45 kWh/mkw. na rok
Klasa B Budynek energooszczędny 45 do 80 kWh/mkw. na rok
Klasa C Budynek średnioenergooszczędny 80 do 100 kWh/mkw. na rok
Klasa D Budynek średnioenergochłonny 100 do 150 kWh/mkw. na rok
Klasa E Budynek energochłonny 150 do 250 kWh/mkw. na rok
Klasa F Budynek bardzo energochłonny ponad 250 kWh/mkw. na rok

 

Podsumowując, przeprowadzenie audytu energetycznego jest wręcz niezbędne, zarówno dla mieszkań w domu wielorodzinnym, domu prywatnego czy przedsiębiorstwa. Ma na celu zminimalizowanie kosztów eksploatacji, szczególnie za ogrzewanie. Przestaniesz więc ogrzewać ulicę, ale natomiast uczynisz, że w Twoim domie będzie cieplej, a portfel zostanie grubszy. To jest ważna inwestycja dla każdego, więc warto się zastanowić.