Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
< Wróć

Czemu sufity napinane są trendem?

Jul 01, 2022 Prace wykończeniowe 708

Sufit napinany to jeden z najlepszych sposobów na szybkie i niedrogie wykończenie wnętrza pokoju. W tym artykule opowiemy bardziej szczegółowo o aranżacji sufitu, a także jak zaoszczędzić. Dowiesz się, jakie błędy popełnił gospodarz Stanisław, decydując się na sufity napinane. 

Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, gdy dom nie miał fundamentu, że tak powiem, zainwestowaliśmy w budownictwo:) Od razu zdecydowaliśmy, że zrobimy sufity napinane w całym mieszkaniu, chociaż wcześniej nie mieliśmy z nimi nic do czynienia, i jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, co nas czeka…

Do historii Pana Stanisława jeszcze wrócimy, ale najpierw krótko powiedzmy, czym są sufity napinane.

Co to jest sufit napinany? Odpowiada mistrz

Sufity napinane to są specjalne płótna wykonane z różnych materiałów. Ich główną cechą jest możliwość rozciągnięcia pod zwykłym sufitem i zamocowania za pomocą specjalnych profili metalowych lub tkaninowych. Sufity napinane są wykorzystywane do różnych celów – niektórzy muszą zamaskować niedoskonałości zwykłego sufitu i instalacji, podczas gdy innych kusi estetyka wykończenia.

Zanim przejdziesz do montażu sufitu napinanego, warto dokonać remontu w całym mieszkaniu: „Przed zainstalowaniem sufitów dokonaliśmy kilka ważnych spraw, nie będę wchodzić w szczegóły, opiszę najważniejsze: wyrównaliśmy podłogę, zainstalowaliśmy wszystkie rury w ścianach, wyrównaliśmy i otynkowaliśmy ściany, przykleiliśmy tapety, ułożyliśmy laminat na podłodze, a nawet zamontowane zostały drzwi wewnętrzne. Sufit jest wręcz ostatnim etapem, aby nadmiar kurzu nie unosił się już na folię. Trzeba również od razu zdecydować o rodzaju oświetlenia w pomieszczeniach.”

Sufit napinany satynowy

Jakie są rodzaje sufitów napinanych?

Co na sufit? Nowoczesne sufity są wykonane z folii termokurczliwej (PVC) lub tkaniny poliestrowej (poliester impregnowany poliuretanem). Według fachowcy Andrzeja T., podczas montażu płótno sufitowe jest podgrzewane pistoletami gazowymi do temperatury 70 stopni, po czym folia mięknie i napinana jest na zmontowany profil. Są takie materiały na sufity napinane:

 • Błyszczący sufit ma szeroką gamę kolorów. Charakterystyczną cechą jest gładka powierzchnia sufitu, a także lustrzane odbicie, przy czym pomieszczenie wizualnie się zwiększa. Wadą lustrzanego sufitu jest linia szwów, która jest bardziej widoczna na powierzchni lustra – dodaje mistrz Andrzej.
 • Na matowych sufitach napinanych nie ma odblasków i refleksów, co zapewnia dokładne odwzorowanie kolorów. Kolejną istotną zaletą jest odporność na zużycie mechaniczne. Jednak brud z matowej powierzchni jest nieco trudniejszy do zmycia niż z błyszczącej.
 • Sufit napinany satynowy umożliwia montaż wielopoziomowych konstrukcji sufitowych. Możesz zainstalować dwukolorowe sufity, stworzyć ciekawe przejścia, nisze. Warto również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przeciwpożarowe tego sufitu. Satynowy materiał nie pali się ani nie wydziela niebezpiecznych gazów w wysokich temperaturach. Ale jest wada – taki sufit można zamontować tylko w ogrzewanych pomieszczeniach.

 

Kreatywne pomysły na sufit napinany

 • Sufit napinany Galaktyka to błyszczący sufit z pięknymi wielobarwnym brokatem na płótnie. Kiedy promienie światła padają na sufit, brokat zaczyna się mienić wielokolorowymi refleksami, przypominając kosmos. Również dla wzmocnienia efektu wizualnego można dodać oświetlenie sufitu napinanego za pomocą lampeczek. Takie sufity idealnie dopasowują do pokoju dziecięcego czy salonu.
 • Sufit napinany Gwiezdne niebo to podświetlany sufit napinany ze specjalną konstrukcją dwuwarstwowego płótna z nadrukiem fotograficznym. Korzystając z najnowszych technologii, można stworzyć imitację nocnego nieba usianego gwiazdami. Za pomocą pilota możesz przełączać się między różnymi trybami świecenia i migotania.
 • Sufit napinany 3D to wielopoziomowy sufit napinany z zakrzywionymi sekcjami lub płótna z trójwymiarowym obrazem. Sufity wielopoziomowe tworzą pewien styl i wyrafinowanie Twojego pokoju. Możesz również stworzyć efekt 3D na zwykłym suficie jednopoziomowym. Robi się to prościej – rysunek jest nanoszony na płótno w rzucie 3D i odpowiednio podświetlany.

 

Główne zalety sufitu napinanego

Sufit napinany ma sporo zalet! Zwróciliśmy uwagę na te, które podkreślił nasz doradca, Pan Stanisław, który już 2 lata ma w mieszkaniu zamontowane sufity napinane:

 • Jedną z głównych zalet sufitów napinanych jest łatwy i szybki montaż, a przy tym niedrogi. Montaż sufitu napinanego odbywa się bez Twojego udziału.
 • Powierzchnia sufitu zachowuje swój pierwotny wygląd przez wiele lat i nie wymaga kosmetycznych napraw. Sufity napinane nie blakną, nie żółkną, nie trzeba ich przemalowywać ani wybielać.
 • Po zamontowaniu sufitu napinanego Pan Stanisław dostał 10-letnią gwarancję. Nawet najtańszy sufit przetrwa co najmniej 10-15 lat bez widocznych zmian w wyglądzie i właściwościach, a nawet dłużej.
 • Instalacja bez brudu i gór gruzu. Pozostaje tylko kurz, który szybko się sprząta.
 • Takie sufity nie gromadzą na sobie kurzu. Oto komentarz Pani Justyny, żony Pana Stanisława: „Wycieram zwykłą suchą szmatką i tylko wtedy, gdy jest to konieczne.”
 • Sufit z folii PCV nie boi się i jest również w stanie utrzymać w sobie, jak w bańce, dużą ilość wody, jeśli łazienka zostanie zalana sąsiadami.  W ten sposób sufit napinany może uratować drogie meble i urządzenia, parkiet, tapety, dekoracje itp. przed zalaniem.

Błyszczący sufi

Wady sufitów napinanych

 • Podatność na ostre przedmioty. Płótno jest niezwykle łatwe do przebicia czymś ostrym. Banalny korek od szampana może zepsuć wygląd sufitu. Internet jest przepełniony zdjęciami kotów, które zerwały lub wlazły do środka sufitu. Uspokajamy, że to nie jest aż takie proste, ale warto uważać!
 • Po zamontowaniu w pomieszczeniu utrzymuje się specyficzny zapach (z powodu nagrzewania się folii), który przez pewien czas nie znika. Zapach ten nie jest toksyczny i warto kilka razy dobrze przewietrzyć mieszkanie.
 • Niemożność samodzielnego zamontowania sufitów napinanych. Niestety, to prawda. Będziesz musiał powierzyć to specjalistom, ale w tym są plusy! Ten czas można przeznaczyć na coś przyjemniejszego, tym bardziej że instalacja zajmie około trzech lub pięciu godzin. Także, powierzając sprawę rzetelnym specjalistom, unikniesz takich kłopotów, jak ugięcia czy niepełnej szczelności. W przypadku sufitów napinanych chytry dwa razy traci.

 

Sufit napinany – czy warto?

„Mieliśmy wątpliwości odnośnie  robienia granatowych sufitów w salonie, podobno do salonu bardziej pasują jasne kolory. – dzieli się opinią Pan Stanisław po dwóch latach od zamontowania –  ale ciemnoniebieski sufit napinany w salonie idealnie się sprawdził! Wielu moich znajomych dziwi czerwony sufit napinany w kuchni, co podobno jest wyzwaniem i dużym ryzykiem, ale powtarzam – w mieszkaniu czuję się bardzo komfortowo, jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego.  Po chwili w ogóle przestaliśmy zauważać, co jest nad naszymi głowami i jakiego koloru.

Jeśli chodzi o kolorystykę, ulubiony kolor naszych gości to jest czekoladowy, na drugim miejscu – szary. Ciemnych kolorów nie trzeba się bać, nawet czarne sufity wyglądają bardzo elegancko i stylowo. Najważniejsze jest więc dokonanie odpowiedniego doboru mebli i dodatków, aby podkreślić, ale nie przesycić pomieszczenia. W internecie wielu pisze o kondensacie, zwłaszcza w łazience, a i tak przez dwa lata nie zauważono kondensatu. Sufit napinany w łazience to w ogóle najlepsza opcja, jeżeli nie chcecie pleśni. Wszyscy goście, wchodząc do mieszkania, od razu patrzą na sufit, który naprawdę przyciąga uwagę.”

Sufit napinany – cena z montażem

Do kosztu sufitu napinanego warto zaliczyć m.in.: koszt samej folii, koszt montażu sufitu, montaż żyrandoli.

Tak więc łączna powierzchnia naszego mieszkania to 60 mkw. Zadzwoniliśmy do mistrza, który przyjechał i za darmo wykonał wszystkie pomiary, spisał pożądane odcienie do pokoi i dał radę. Za to, że zamówiliśmy nie jeden pokój, ale wszystko na raz, że tak powiem, dali nam zniżkę, więc lepiej zebrać pieniądze i zamówić wszystko od razu. Mieliśmy szczęście, bo dostaliśmy montaż wszystkich żyrandoli i lamp w prezencie!  Musieliśmy kupić żyrandole, lampy do sufitu napinanego i żarówki, niezwykle trudno było nam zdecydować się na styl w kilka dni… to też nas trochę kosztowało, te koszty trzeba wziąć pod uwagę.

UsługaWymagania metrażowe m²Sufit napinany cena za m²
Montaż sufitu napinanego0-6750 zł
Montaż sufitu napinanego6 <150 zł
Montaż sufitu napinanego z nadrukiem0-61200 zł
Montaż sufitu napinanego z nadrukiem6 <200 zł
Montaż żyrandoli1 sztOd 50 zł

 

Sufit napinany co to

Kilka słów na koniec

 • Modne sufity napinane to idealne połączenie użyteczności i estetyki, bardzo dobrze się sprawdzą w każdym pokoju, a szczególnie w łazience.
 • Zanim zadzwonisz do mistrza i umówisz się na montaż sufitu napinanego, remont już ma być zrobiony. Sufit to wisienka na torcie. Musisz także przemyśleć kwestię oświetlenia, wentylacji i przewodów, a także kupić żyrandole.
 • Sufity napinane powinny być montowane przez fachowców, ponieważ oni posiadają specjalne narzędzia, chociażby takie jak pistolety gazowe, a także doświadczenie – unikniesz ewentualnych problemów, takich jak ugięcie sufitu. Chytry dwa razy traci!
 • Nie bój się eksperymentować z kolorami sufitów, możesz stworzyć wręcz unikatowe wykończenie mieszkania. Fachowca zawsze Ci doradzi, jaka opcja będzie lepsza, więc możesz wymyślać najbardziej śmiałe opcje!