Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
Zaloguj się jako wykonawca Zarejestruj się jako wykonawca
Wszystkie usługi Blog Kontakt

Czym usunąć silikon? Najlepsze sposoby na zaschnięty silikon

Jan 25, 2022 Drobne naprawy 352

Z czasem uszczelnienia silikonowe tracą właściwości, więc musimy je usunąć, przygotowując powierzchnię do nałożenia nowej warstwy. Jeżeli masz w trakcie remont łazienki w Łodzi lub innych miastach, pozbyć się silikonu z powierzchni można na kilka sposobów, mając pod ręką szmatkę, nóż, detergenty i rozpuszczalniki. Omówimy wszystkie sposoby usuwania silikonu z różnych powierzchni.

Sprawdzone sposoby na usuwanie silikonu

Najmniej kłopotów przy usunięciu świeżego silikonu, wystarczy użyć jakiegokolwiek płynu do mycia naczyń i później przetrzeć szmatką, gąbką lub ręcznikiem papierowym. W przypadku gdy silikon zaczyna schnąć, wtedy lepiej poczekać aż stwardnieje i delikatnie usunąć skrobakiem. Gorsza sprawa jest przy usuwaniu starego silikonu, ponieważ pracy tego rodzaju wymagają ostrych narzędzi, większej uwagi, doświadczenia i precyzji. Samodzielnie usuwając stary silikon, musimy uważać, żeby nie popsuć powierzchni. Jeśli nie mamy zaufania do swoich umiejętności, zawsze możemy zamieścić ogłoszenie w internecie, przykładowo na platformie OTOmistrz, a najlepsi fachowcy wykonają zlecenie w przystępnej cenie, krótkich terminach z gwarancją jakości. Czyszczenie mechaniczne jest bardziej odpowiednie do plastiku, płytek lub metalu. W ten sposób można usunąć nawet stary silikon, który służył przez wiele lat. Najłatwiejszym narzędziem w takiej sprawie jest żyletka lub nóż. Jeśli silikon niezbyt mocno trzyma się na powierzchni, możesz podważyć i delikatnie go usunąć. Czasami w ten sposób możliwe jest całkowite pozbawienie się kłopotu. Najczęściej ta metoda pomaga przy usuwaniu silikonu z powierzchni plastikowych. Następną opcją jest podgrzanie za pomocą suszarki do włosów. Po rozgrzaniu materiał staje się miękki, dzięki czemu szybko schodzi za pomocą szpatułki.

usuwanie silikonu z płytek

Nie zawsze udaje się usunąć całość starego silikonu mechanicznie, w takim przypadku musimy stosować środki chemiczne. Mogą być to różnego rodzaju środki do zmywania silikonu, rozpuszczalniki lub płyny specjalne. Przy wyborze preparatu do usuwania silikonu należy wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, ponieważ środek chemiczny może popsuć błysk. Podczas stosowania takich płynów koniecznie mus 

W jakich przypadkach trzeba pozbyć się silikonu?

Najbardziej powszechnym uszczelniaczem w naszych mieszkaniach i domach jest różnego rodzaju silikon. Remont łazienki we Wrocławiu często wymaga takich zabiegów. Jednak z czasem, jak każdy materiał, traci swoje właściwości: zmienia kolor, pęka i zostaje podatny na pleśnienie. Przebarwienia i ciemne plamy nie zawsze udaje się usunąć za pomocą środków czystości, zwłaszcza na białym silikonie, który wybieramy do uszczelnienia łazienek i blatów kuchennych. W takich przypadkach należy usunąć stary silikon i nałożyć nową warstwę. Właśnie wtedy powstaje pytanie: “Jak usunąć stary silikon sanitarny?” 

Metody usuwania silikonu

Wśród bezpiecznych dla powierzchni środków do usuwania silikonu najskuteczniejszym jest tytan. Po naniesieniu środka, resztki silikonu powoli robią się miękkie i można je po prostu wytrzeć. Tytan jest niebezpieczny dla skóry, dlatego musimy stosować rękawice ochronne, w dodatku ma nieprzyjemny zapach, więc lepiej założyć maskę do ochrony dróg oddechowych.

Jak usunąć silikon z płytek, szkła i luster?

Domowy sposób na usuwanie silikonu octem jest też bardzo skuteczny przy małych zabrudzeniach. Dobrze się spisuje na płytkach ceramicznych, wystarczy spryskać octem resztki silikonu i za kilka minut usunąć za pomocą szorstkiej ściereczki. Jeśli dodamy do octu soli, to efekt będzie o wiele lepszym.

Równie dobrze z płytek ceramicznych można usunąć zaschnięty silikon za pomocą obłożenia kostkami lodu. Pod wpływem zimna silikon się wykruszy, a resztki można delikatnie zeskrobać za pomocą żyletki lub noża. Szyby, lustra i szkła możemy skutecznie oczyścić płynem do naczyń lub jakimkolwiek tłustym kremem, ale bez użycia wody. Jeśli występują silikonowe smugi, w tym przypadku świetnie sobie poradzi gumka do ścierania atramentu.

ile schnie silikon

Usuwanie silikonu z plastiku i wanien akrylowych

Przyczepność silikonu do plastiku i akrylu jest słaba, więc takie powierzchnie czyszczą się szybko za pomocą płynów domowych lub specjalnych. Pamiętajmy, roztwór należy wybierać bardzo uważnie. Jeśli plastik jest odporny na działanie agresywnych czynników, to akryl jest bardzo wrażliwy i może mięknąć wraz z silikonem.

Aby upewnić się, że środek czyszczący jest naprawdę odpowiedni, nałóż go w niewidocznym miejscu, odczekaj trzy minuty, a następnie spróbuj usunąć silikon twardą szmatką. Jeśli obrabiana powierzchnia zachowuje swój poprzedni wygląd, oznacza to, że możemy kontynuować. Silikon należy usunąć natychmiast po jego zmiękczeniu, ponieważ ponownie zaczyna twardnieć.

Jak usunąć silikon z ubrania?

Jeśli zostało zabrudzone ubranie, możesz spróbować podgrzać plamę suszarką do włosów, a następnie wytrzeć. Można też włożyć do zamrażarki w torbie foliowej, silikon się pokruszy i da się usunąć z materiału za pomocą szpatułki lub noża. Małe plamy wystarczy obłożyć kostkami lodu i później wydłubać bez najmniejszego kłopotu. Jeśli w taki sposób silikon nie udało się całkowicie usunąć, działamy zgodnie z następującym algorytmem:

  • Nanosimy na zabrudzony obszar ocet lub spirytus i czekamy 3-5 minut;
  • Powtarzamy ponownie, a następnie delikatnie szorujemy plamę szczoteczką do zębów lub szorstką ściereczką;
  • Następnie wcieramy w brudne miejsce mydło galasowe i pierzemy.

Jak usunąć resztki silikonu z rąk?

Zabrudzenie silikonem na rękach lub innych częściach ciała usuwamy papierową chusteczką, ale tylko w przypadku świeżego silikonu. Niezbyt wyschnięty silikon można usunąć za pomocą foliowej torby lub worka, ponieważ bardzo dobrze do siebie się kleją. Należy dobrze wytrzeć ręce workiem w zabrudzonych miejscach i silikon stopniowo zacznie na nim zostawać. Jeśli w ten sposób się nie uda, można spróbować za pomocą octu. Nanosząc go na zabrudzoną skórę, silikon bardzo szybko zacznie schodzić. Po tym zmywamy szarym mydłem w zimnej wodzie. Jeśli od razu się nie udało, powtarzamy do skutku. Kilka myć powinno wystarczyć, żeby skutecznie usunąć silikon ze skóry. Niektóre narzędzia też da się oczyścić w ten sam sposób. W sklepach budowlanych można znaleźć jednorazowe ściereczki czyszczące, nasączone roztworami, rozpuszczającymi stwardniałe płyny montażowe, które też skutecznie usuwają silikon ze skóry. Należy pamiętać, że silikon podrażnia skórę i wywołuje alergie, więc unikniemy kłopotów, stosując rękawicy lub zamawiając usługę na odpowiednich platformach, takich jak OTOmistrz.

Jak oczyścić włosy od silikonu?

Czasem przez przypadek silikonem brudzą się włosy, w takim razie najpierw należy wyczesać wszystko, co się da. Następnie zmiękczyć resztę olejkiem i wytrzeć za chwilę ręcznikiem. Posklejane włosy zalewamy szamponem lub na końcówkach płynem do naczyń.