Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
< Wróć

Dzwi przesuwne w mieszkaniu: rodzaje, zalety, wady

Nov 09, 2021 Budownictwo 136

Drzwi przesuwne to ciekawe i oszczędne rozwiązanie dla każdego wnętrza, w którym zachodzi potrzeba oszczędzania miejsca lub tymczasowego podziału przestrzeni na strefy. Oferta drzwi przesuwnych na polskim rynku jest bardzo szeroka, dlatego jeśli nie wiesz, które rozwiązanie warto wybrać, jakie i dlaczego najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub biurze – zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Drzwi przesuwne: nowoczesne i stylowe rozwiązanie dla każdego wnętrza

Obecnie na rynku dostępne są zarówno drzwi przesuwne o nowoczesnym kształcie, jak również klasyczne oraz rustykalne modele. W tej ofercie zdecydowanie znajdziesz odpowiednie rozwiązania, ale jeśli będziesz miał z tym trudności, zachęcamy do skorzystania z usług fachowego projektanta wnętrz. Odpowiedniego specjalistę można znaleźć już teraz na portalu OTOmistrz. Drzwi przesuwne to idealny wybór, jeśli:

 • Drzwi są za duże i nie chcesz przeciążać wnętrza drzwiami wahadłowymi;
 • Pomieszczenie jest małe, dlatego zastosowanie drzwi wahadłowych jest po prostu niemożliwe;
 • Konieczne jest tymczasowe połączenie pomieszczeń, na przykład salonu i kuchni lub garderoby i przedpokoju;
 • Wymagane jest dostosowanie powierzchni, np. zacienienie części pokoju lub podzielenie łazienki na kilka stref;
 • Konieczne jest, aby meble w mieszkaniu znajdowały się blisko siebie: drzwi na rolkach umożliwiają postawienie szafy lub sofy w ich bezpośrednim sąsiedztwie;
 • W sytuacji wyboru między przegrodą stacjonarną a konstrukcjami roll-back. Wtedy lepiej wybrać te drugie. Różnorodność rozmiarów i wzorów pozwala na zastosowanie ich w pomieszczeniach o dowolnej wielkości i stylu.

Rodzaje drzwi przesuwnych, dostępne na polskim rynku

Drzwi przesuwne dzieli się na dwie duże grupy: 

 • Ścienne, mocowane za pomocą prowadnic na ścianie lub suficie;
 • Ukrywane w ścianach (w tym celu wykonuje się specjalny otwór).

Nie jest to jednak jedyne podejście do ich klasyfikacji. Wyróżnia się także drzwi gładkie i plisowane, składane w harmonijkę lub zwijane w systemie góra-dół. Są także inne podejścia do klasyfikacji drzwi przesuwnych:

 • Ze względu na przeznaczenie: do pokoi, wejściowe, do szaf, uniwersalne;
 • Ze względu na liczbę skrzydeł – składające się z 1, 2, 3 lub nawet większej ilości elementów;
 • Ze względu na charakter systemu przesuwania – na szynach lub rolkach, ostatnio na rynku pojawiły się także drzwi na wózkach jezdnych;
 • Ze względu na styl – klasyczne, modernistyczne, rustykalne w stylu skandynawskim itp.

Materiały wykorzystywane do produkcji drzwi przesuwnych

Do produkcji drzwi przesuwnych wykorzystywane są różne materiały. Może to być zarówno drewno naturalne, jak i MDF lub szkło odporne na uderzenia. Ważne jest również łączenie kilku rodzajów surowców, na przykład drewna i szkła. Takie kombinacje znacznie rozszerzają możliwości projektowe. Należy zauważyć, że każdy z materiałów ma swoją liczbę zalet i wad. Najtrwalsze są modele drewniane. Jeśli chodzi o szkło, to ważne jest, aby montować je w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Drzwi wykonane z MDF urzekają dostępną ceną, a ponadto z punktu widzenia wygody użytkowania i jakości – nie ustępują drzwiom wyprodukowanym z innych materiałów.

Zamawiając drzwi z naturalnego drewna można być pewnym, że będą wyglądać elegancko i świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Jednak należy także liczyć się z tym, że jest to droga inwestycja, a na rynku można znaleźć tańszą alternatywę. 

Wyżej napisaliśmy już o zaletach drzwi z MDF, ale można wybrać także konstrukcje wyprodukowane z innych sztucznych materiałów: na rynku są dostępne różne ich opcje. Jeśli samodzielnie nie możesz dokonać wyboru, skontaktuj się z pracownikiem jednej z firm zajmujących się montażem drzwi przesuwnych (odpowiednią wyszukasz za pomocą platformy OTOmistrz), który udzieli Ci rekomendacji dotyczących doboru odpowiedniej do Twoich wnętrz konstrukcji. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań są:

 • Drzwi szklane. Wyglądają bardzo elegancko i sprawdzają się zarówno jako drzwi międzypokojowe, jak i drzwi w szafach. Szkło jest ponadto odporne na gwałtowne zmiany temperatur, dlatego szklane drzwi przesuwne są montowane często w łazienkach i kuchniach. Wysoka jakość szklanych drzwi przesuwnych oddziałuje na ich duży koszt, który oscyluje na poziomie 1000-2000 zł. 
 • Tańszą alternatywą, szczególnie jeśli mowa o drzwiach harmonijkowych, będą drzwi z PCV. Niestety rozwiązanie to nie pasuje do dużych pomieszczeń, ale w małych pokojach sprawdza się idealnie! 

Jak można zauważyć, obecnie na rynku są dostępne różne rodzaje drzwi przesuwnych. Odpowiednie rozwiązanie warto wybierać w oparciu o budżet, którym się dysponuje, a także funkcje, które powinny być spełniane przez drzwi. Niezależnie od tego, jaką konstrukcję będą miały i z jakiego materiału zostaną wyprodukowane, zaletą takich drzwi będzie oszczędzanie przestrzeni.

Zalety drzwi przesuwnych: rozsądna funkcjonalność

Drzwi przesuwne wyróżniają się wysokim poziomem funkcjonalności, gdyż pasują do wnętrz w każdym stylu, pozostawiają wiele wolnej przestrzeni nawet w bardzo małych pomieszczeniach,  a także pozwalają zachować otwarty plan mieszkania lub biura. Nawet w tych pomieszczeniach, gdzie bezpośrednio obok wejścia znajdują się meble, montaż bezskrzydłowych drzwi przesuwnych można zrealizować szybko i bez jakichkolwiek utrudnień.

Przesuwne drzwi to doskonały wybór dla pomieszczeń, z których korzystają osoby niepełnosprawne: brak progów umożliwia osobom na kulach lub na wózkach inwalidzkich łatwo poruszać się między pomieszczeniami bez dodatkowej pomocy.

Drzwi przesuwne można instalować na każdym z etapów budowy i remontu pomieszczenia, a sposób montażu oraz wygląd konstrukcji można dostosować nie tylko do własnych preferencji, ale i budżetu.

Nowoczesne drzwi przesuwne świetnie spełniają się także w roli ścian działowych lub czasowo tworzonych przegród w różnego typu pomieszczeniach. Sposób montażu takich drzwi dobiera się indywidualnie, w zależności od szerokości ścian w pomieszczeniu, a także szerokości otworu drzwiowego i przestrzeni, którą może zajmować skrzydło drzwi.

Zaletą drzwi przesuwnych jest również to, że można je kupić w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych, a następnie zamówić fachowy montaż w dowolnym regionie w Polsce w firmie OTOmistrz.

Czy warto się skorzystać z usług fachowcy do montażu drzwi przesuwnych?

Nie tylko montaż, ale również pomiary otworów do drzwi wewnętrznych należy wykonać po zakończeniu głównych prac budowlanych i wykończeniowych. Prace te najlepiej jest powierzyć fachowcom: na portalu OTOmistrz znajdziesz setki ofert od ekspertów z różnych części Polski, spośród których na pewno wybierzesz odpowiednie rozwiązanie. 

Jeśli chcesz zaoszczędzić na montażu drzwi przesuwnych, warto zlecić tę pracę fachowcowi. Na przykład, zamawiając usługę u fachowca wybranego na portalu OTOmistrz, możesz powierzyć mu montaż drzwi przesuwnych na starej furniturze.

Zlecenie montażu drzwi przesuwnych fachowcom jest logicznym wyborem, gdyż w przypadku popełnienia błędów na etapie instalacji drzwi, jak również niewłaściwego wyboru elementów mocujących, każde obciążenie i drganie konstrukcji będzie doprowadzało do jej poluzowania, w efekcie czego drzwi najpierw trudno będzie zamykać i otwierać, a z biegiem czasu mogą w ogóle przestać sprawnie funkcjonować. 

Za pomocą portalu OTOmistrz porównasz jakość świadczonych usług i cenę montażu drzwi przesuwnych przez różnych fachowców, a w ten sposób pozbędziesz się ryzyka kontaktu z oszustami i jednocześnie możesz zaoszczędzić koszty – zarówno na samym procesie montażu, jak i naprawach drzwi w przyszłości.