Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
Zaloguj się jako wykonawca Zostań wykonawcą
Wszystkie usługi Blog Kontakt
< Wróć

Ile kosztuje sprzątanie domu? Cena za godzinę sprzątania w 2023

Feb 12, 2023 Sprzątanie 4256

Wcześniej klientami usług sprzątania były wyłącznie duże firmy. Czy są takie usługi potrzebne do sprzątania mieszkania? Według sondaży, średnio spędzamy na sprzątanie około trzech godzin tygodniowo, a to około 144 godzin rocznie, czyli 6 dni. Opcja serwisu sprzątania dla wielu pracowników, rodziców i zabieganych osób będzie prawdziwym zbawieniem.

Porozmawialiśmy z osobami, które zmieniły swoje podejście do sprzątania:

Marnowanie czasu to jedno, ale marnowanie energii to drugie. Czuję się dużo lepiej, odkąd korzystam z usług sprzątania

Najpierw skorzystałam z usługi sprzątania kilka razy po gościach, ale teraz już regularnie. Czystość jest łatwiejsza do utrzymania po sprzątaniu, niż każdy raz samodzielnie sprzątać od zera.

Ile kosztuje sprzątanie w domu? Co ono obejmuje?

Biorąc pod uwagę, że porządek musi być regularnie utrzymywany, prędzej czy później zaczynasz się zastanawiać, ile kosztuje sprzątanie domu. Ceny sprzątania zależą bezpośrednio od mistrza – w zależności czy jest to firma sprzątająca czy osoba prywatna.
Istnieje kilka rodzajów sprzątania:

 • Regularne sprzątanie wspomagające;
 • Kompleksowe sprzątanie mieszkań, czyli generalne;
 • Sprzątanie po budowie i remoncie.

Regularne usługi sprzątające obejmują:

 • Porządkowanie rzeczy;
 • Mycie luster;
 • Mycie podłóg;
 • Czyszczenie kurzu;
 • Dezynfekcję artykułów sanitarnych w łazience;
 • Czyszczenie kuchenki, zlewozmywaków

Cennik sprzątania zazwyczaj kalkulowany jest indywidualnie w zależności od powierzchni mieszkania. Najlepiej przedwcześnie skontaktować się z kilkoma Wykonawcami, aby wybrać najlepszego pod względem ceny i szeregu oferowanych usług. Także podczas rozmowy warto poinformować Wykonawcę, jeżeli masz dzieci czy zwierzęta, aby pracownicy mogli wziąć ze sobą specjalne środki czyszczące. Także jeżeli się martwisz o cenne rzeczy, warto je schować, chociaż przypadków kradzieży prawie nigdy nie odnotowywano.

Rodzaje pracyCena za m²
Sprzątanie mieszkań do 50 m²20-35 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów od 51 do 100 m²20-40 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów/ od 101 do 150 m²20-40 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów od 151 do 200 m²25-40 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów powyżej 201 m²15-30 zł

Kompleksowe sprzątanie mieszkań obejmuje:

 • Porządkowanie rzeczy;
 • Czyszczenie grzejników, parapetów;
 • Pielęgnację luster, elewacji meblowych i AGD, a także materiałów wykończeniowych na ścianach, podłogach, sufitach;
 • Mycie żyrandoli i lamp;
 • Mycie okien;
 • Czyszczenie płytek;
 • Dezynfekcję hydrauliki, klamek, przełączników;
 • Czyszczenie dywanów
 • Sprzątanie w kuchni.

Usługa ta ma na celu przywrócenie do domu czystości, komfortu i świeżości po imprezach, nieprzewidzianych sytuacjach, długiej nieobecności właścicieli. Takie czyszczenie odbywa się w zależności od potrzeb lub sezonowo.

Cena usługi kształtowana jest na podstawie ilości pokoi: najtańsze jest sprzątanie mieszkania 1-pokojowego o małej powierzchni. Również przy obliczeniu ceny brane jest pod uwagę dodatkowe wyposażenie – pielęgnacja kryształowych żyrandoli, mycie okien i ich ilość, obecność dywanów i inne wyceniane są osobno.

Sprzątanie po remoncie obejmuje:

 • Wynos śmieci;
 • Zbieranie drobnego pyłu odkurzaczami przemysłowymi – jeśli nie zostanie zebrany, to długo pozostanie w powietrzu;
 • Zmywanie wszystkich powierzchni z resztek materiałów budowlanych;
 • Rozpakowywanie luster, nowych mebli;
 • Mycie płytek, czyszczenie i dezynfekcja kanalizacji;
 • Przygotowanie do użytkowania sprzętu AGD;
 • Czyszczenie kratek wentylacyjnych.

Z mieszkania usuwany jest silny zapach farby, mieszanek budowlanych, gdyż są one szkodliwe dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Także zapachy po remoncie źle wpływają na zdrowie, od nich pojawia się ból głowy, pogarsza się sen. Cennik sprzątania mieszkań po remoncie:

Rodzaje pracyCena za godzinę
Sprzątanie po remoncie do 40 m270-80 zł
Sprzątanie po remoncie od 40 do 100 m260-65 zł
Sprzątanie po remoncie d 100 do 200 m255-60 zł

Ile kosztuje sprzątanie domu raz w tygodniu?

Sprzątanie raz w tygodniu jest optymalne pod względem ceny i częstotliwości. Dlaczego? Można czekać, aż w mieszkaniu będzie prawdziwy chaos i zamawiać sprzątanie generalne, które jest droższe,  ale o wiele taniej i wygodniej zamawiać sprzątanie regularne i mieszkać w komforcie.  Zebraliśmy opinie naszych klientów, korzystających z usługi sprzątania:

Zamawiam sprzątanie od dłuższego czasu i cieszę się z tego. Nawet w najtrudniejszych finansowo czasach była to pozycja wydatkowa, której nie mogliśmy odmówić.

Nie sprzątamy sami w domu od dwóch lat i jesteśmy bardzo zadowoleni. Przychodzą do nas raz w tygodniu. Sprzątanie naszego dużego mieszkania o powierzchni 150 m² zajmuje około pięciu i pół godziny. Ale to nie jest ogólne czyszczenie, ale raczej wspomagające. Na przykład żyrandole nie są wycierane za każdym razem. Ale i tak w domu jest czyściej niż gdybym sprzątała ja lub mój mąż.

Mieszkam poza miastem i od dwóch lat nie sprzątam. Uwielbiam czystość, ale nie jestem gotowy tracić na to czasu i wysiłku.

Sprzątacz przychodzi raz lub dwa razy w tygodniu, mamy z nim pełne porozumienie. Mamy stałą opłatę, dodatkowo płacę za objętość i dodatkowe prośby – według własnego uznania.

Zamówiłam sprzątanie przy przeprowadzce do nowego mieszkania. Zamówiliśmy generalne sprzątanie łącznie z myciem wszystkich okien – byłam zadowolona. Nigdy bym sama tak dobrze nie umyła okien, a także ogólnie było czysto, we wszystkich zakątkach. Chciałbym zamawiać sprzątanie co tydzień, ale szczerze mówiąc, brakuje mi na to pieniędzy. Planuję zwiększyć dochody, aby z czystym sumieniem nie żałować pieniędzy na tą usługę.

Pani sprzątająca przychodzi raz w tygodniu: wykonuje kompletne czyszczenie wszystkiego, co można oczyścić na sucho lub na mokro.  W ciągu tygodnia tylko myjemy naczynia i robimy pranie. Przyjemność posiadania stale świecącego mieszkania kosztuje 130 zł tygodniowo – a dla mnie jest warte każdej złotówki

Ile kosztuje godzina sprzątania 2023?

Aby sprzątanie było jak najbardziej spersonalizowane, opłacalne i wygodne, można się zdecydować na cogodzinne sprzątanie mieszkania. Teraz sam wybierasz, jaką pracę wykona odkurzacz Na przykład możesz zaprosić mistrza na 1-2 godziny. Ten czas wystarczy na czyszczenie powierzchni łazienki, odkurzanie, mycie.

 • Korzyści z usług sprzątania na godzinę:
 • Płacisz tylko za to, czego potrzebujesz, a nie za te usługi, które są określone w regulaminie;
 • Cogodzinne sprzątanie pomoże Ci poznać serwis;
 • Abonament na sprzątanie na godzinę z lepszą stawką.

Sprzątanie domu cennik abonamentowy:

Trwałość jednego sprzątaniaIlość sprzątań w abonamencieCena za godzinę
1-1,5 godz2-322 zł
4 i więcej20 zł
Od 2 godz2-319 zł
4 i więcej18 zł

Jak wycenić usługę sprzątania – stawki za sprzątanie mieszkania

Cena za sprzątanie domów we Wrocławiu wyliczana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę powierzchnię oraz sprzęt sprzątający. Sprzątanie jednopokojowego mieszkania kosztuje od 3 do 5 zł/m2. Zamawiając usługę regularnie, możesz zaoszczędzić. Cennik sprzątania mieszkań dwu-, trzypokojowych również liczony jest w oparciu o kwadraturę, w zależności od ilości pokoi w mieszkaniu.

Usługa może zostać rozszerzona. Na przykład, jeśli w domu jest dziecko, możesz posprzątać pokój dziecięcy – specjaliści umyją zabawki bezpiecznymi środkami, wszystkie widoczne powierzchnie umyją hipoalergicznymi środkami antyseptycznymi, a powietrze recyrkulatorem bakteriobójczym.

Droższa jest usługa sprzątania mieszkania 2 lub 3 pokojowego z dodatkowym wyposażeniem. Również sprzątacze mają inne oferty – usługi pielęgnacji naczyń i zabawek dla zwierząt domowych, pranie chemiczne itp.

Na cenę składa się kilka czynników:

 • Powierzchnia obiektu. Cena za 1 metr kwadratowy sprzątania jest uzależniona od nakładu pracy. Ona będzie niższa przy sprzątaniu większego mieszkania;
 • Złożoność pracy. Im prostsze jest zanieczyszczenie, tym ono będzie tańsze. Tak więc dodatkowe czyszczenie będzie kosztować mniej niż sprzątanie po budowie lub pożarze;
 • Dodatkowe usługi. Każdy klient może poprosić o wykonanie dodatkowych usług, na przykład o umycie okien z obu stron lub czyszczenie dywanu na sucho.
 • Sezonowość. Przy pracach porządkowych na zewnątrz ważna jest pora roku i warunki pogodowe: czyszczenie elewacji i okien, czyszczenie dachu;
 • Jakość środków czyszczących. Sprzęt i środki chemiczne kosztują drogo, może to wpłynąć na koszt usług.
UsługaKoszt
Kawalerka230 zł
40-60 m2250 zł
61-90 m2300 zł
Sprzątanie po remoncie10 zł / m2
Czyszczenie AGD50-100 zł
Mycie okien20 zł/okno
Pranie chemiczne mebli50-200 zł

Jak się zmieniła cena na usługi sprzątające w latach 2021-2023?

Ile za godzinę sprzątania w 2021 czy 2023? Ceny za usługi sprzątania za bardzo nie wyrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Ta usługa pozostaje czy nie najpopularniejszą a zarazem bardzo dostępną cenowo. Zobacz, jak się zmieniały ceny na sprzątanie na przestrzeni kilku ostatnich lat:

Sprzątanie domu

202120222023
Sprzątanie mieszkań do 50  m2230 zł235 zł240 zł
Sprzątanie mieszkań od 51 do 100 m2280 zł295 zł300 zł
Sprzątanie po remoncie8 zł/m28 zł/m210 zł/m2
Mycie okien15 zł/okno18 zł/okno20 zł/okno

Krótko o najważniejszym:

 • Średnio osoba traci na sprzątanie około 200 godzin rocznie, a na środki chemiczne wydaje ok. 700 zł. Samodzielne sprzątanie, jak widać, wcale nie jest bezpłatne, gdyż wydajemy pieniądze, a co najważniejsze – własny czas.
 • Jeśli płacisz za sprzątanie za godzinę – wykonaj pewne prace przygotowawcze przed przybyciem sprzątacza. Zapewnij dostęp do czyszczonej powierzchni, aby skrócić czas sprzątania.
 • Na początek możesz zamówić usługę sprzątania za godzinę, i jeśli zostaniesz zadowolony, zastanów się nad wykupieniem usługi abonamentowej – pomoże to zaoszczędzić.