Opis artykułu
Dobrze zaaranżowany system grzewczy zapewni mieszkaniu niezbędną temperaturę i zapewni komfort we wszystkich pomieszczeniach przy każdej pogodzie. Remont łazienki czy całego mieszkania to doskonała okazja, aby wymienić grzejniki.
Ale aby zapewnić ciepło do przestrzeni pomieszczeń mieszkalnych, należy znać wymaganą liczbę baterii. Pomoże w tym obliczenie liczby potrzebnych grzejników. Do tego należy przeprowadzić obliczanie mocy grzejnika. Nigdy nie robiłeś takich obliczeń i obawiasz się, że popełnisz błąd? W naszym artykule pomożemy Ci zrozumieć formuły – opisaliśmy szczegółowy algorytm obliczeniowy na temat tego, jak obliczyć moc grzejnika.
Moc grzewcza grzejnika
Ustalenie liczby grzejników do instalacji grzewczej, choć jest równaniem o wielu zmiennych, jest operacją, którą należy wykonać bardzo ostrożnie, aby uzyskać wymagany komfort cieplny przy jak najniższych kosztach. Jeśli nie uwzględnimy wszystkich czynników, które będą miały wpływ na wybór odpowiednich grzejników (kubatura pomieszczenia, współczynnik ogrzewania i współczynnik korygujący), możemy napotkać dwie sytuacje, które będą powodować dyskomfort przy zbyt lub niedostatecznej mocy grzejników.
Większa liczba grzejników może prowadzić do niepotrzebnych kosztów miesięcznych. Z drugiej strony mniejsza liczba spowoduje przeciążenie kotła i instalacji grzewczej, co skróci ich żywotność. Dlatego wymiary grzejników są wykonywane w zależności od powierzchni pomieszczeń i stopnia ich izolacji. Właściwy dobór mocy grzejnika pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego nieprzekraczającego budżetu przeznaczonego na ogrzewanie.
Moc grzewcza grzejnika zależy od kilku ważnych czynników, takich jak:
- Jego rozmiar;
- Temperatura wody w obiegu;
- Lokalizacja grzejnika w pokoju;
- Materiał grzejnika.
Jak obliczyć moc grzejnika – wzór i kalkulator
Prawidłowe obliczenie do określenia mocy grzejników odbywa się na podstawie objętości ogrzewanego powietrza w pomieszczeniu, stopnia izolacji cieplnej mieszkania i powierzchni okien. Do tego przygotowaliśmy wzór na moc grzejnika.
Obliczmy moc grzejnika na m2 kalkulator:
Najpierw musimy obliczyć objętość pomieszczenia (V), mnożąc długość, szerokość i wysokość (w metrach). Załóżmy, że mamy pokój o długości 5m, szerokości 4m i wysokości 3m – 5m * 4m * 3m = 60m3.
Jak obliczyć grzejnik do pomieszczenia? Do ogrzania jednego metra sześciennego w domu o standardowym układzie wymagane jest 40W na 1m3 mocy cieplnej . Obliczenie mocy grzejnika – w tym celu mnożymy objętość V i liczbę 41: 60m3 * 41W = 2460 W.
Obliczoną moc należy pomnożyć przez współczynnik strat ciepła, który wynosi 1,2. 2460 W * 1,2 = 2952 W
Obliczona wartość to moc wymiany ciepła, jaką muszą posiadać grzejniki, aby ogrzać pomieszczenie. Liczba grzejników powinna odpowiadać liczbie okien w pomieszczeniu. W naszym przykładzie, jeśli w pomieszczeniu są dwa okna, to są dwa grzejniki o mocy: 2952 W/2 = 1476 W
Dobór grzejników – tabela mocy
Zadaniem określenia wielkości grzejników jest uzyskanie niezbędnej ilości ciepła do ogrzania pomieszczenia. W tym celu musimy dokonać poprawnego obliczenia w zależności od powierzchni pomieszczenia i jego współczynnika cieplnego, który określany jest objętością ogrzanego powietrza lub ilością i wielkością pomieszczenia i okien. Od tego zależy właściwy rozmiar grzejników (ich powierzchni promieniującej ciepło), gdyż zapotrzebowanie na moc różni się dla poszczególnych pomieszczeń.
Dla uzyskania komfortu cieplnego konieczne jest, aby grzejniki posiadały odpowiednią powierzchnię do ogrzewania pomieszczenia bez przeciążania kotła. Bardzo ważne są również inne czynniki, takie jak materiał, z którego wykonany jest grzejnik, ten, który mówi nam o współczynniku przenikania ciepła, czy temperatura wody w instalacji. Ciepło emitowane przez grzejnik pochodzi z jego powierzchni promieniującej i musi być w jak największym stopniu dostosowane do potrzeb użytkownika.
Co wziąć pod uwagę przy doborze grzejnika?
Jeszcze przed wykonaniem obliczenia mocy grzejnika wymaganej wymiany ciepła urządzeń grzewczych należy wziąć pod uwagę materiał, z którego będą wykonane grzejniki. Przy o temperaturze 70 °C standardowe odcinki grzejników o średnicy 500 mm wykonane z różnych materiałów mają nierówną właściwą moc cieplną „q”, a więc należy prawidłowo dobrać móc grzejnika i pomyśleć o sposobie podłączenia. Instalacja wodna jest trudnym zadaniem, które zawsze możesz powierzyć specjalistowi.
- Żeliwo – q = 160 watów (moc właściwa jednej sekcji żeliwnej). Grzejniki wykonane z tego metalu nadają się do każdego systemu grzewczego.
- Stal – q = 85 watów. Grzejniki stalowe stalowe mogą ogrzewać w najcięższych warunkach eksploatacyjnych, ale mają najmniejsze rozpraszanie ciepła.
- Aluminium – q = 200 watów. Lekkie, estetyczne grzejniki aluminiowe powinny być instalowane tylko w autonomicznych systemach grzewczych, w których ciśnienie jest mniejsze niż 7 atmosfer. Ale pod względem wymiany ciepła ich sekcje nie mają sobie równych.
- Bimetal – q = 180 watów. Wnętrza grzejników bimetalicznych wykonane są ze stali, a powierzchnia odprowadzająca ciepło z aluminium. Baterie te wytrzymują wszelkiego rodzaju ciśnienia i temperatury. Na uwagę zasługuje również właściwa moc cieplna grzejnika.
Podane wartości q są raczej warunkowe i służą do wstępnych obliczeń. Dokładniejsze liczby znajdują się w paszportach zakupionych grzejników.
Podsumowanie
- Nie możemy kupić i zainstalować dowolną liczbę grzejników. Ich liczba wynika ze specyfiki pomieszczenia, a więc musimy na to uważać i na początek dokonać obliczeń;
- Do obliczenia istnieje specjalna formuła, opisana wyżej, i zaleca się stosowanie właśnie tej formuły;
- Warto zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany grzejnik, gdyż każdy z materiałów ma swoje właściwości i może się okazać nieodpowiedni.