Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
< Wróć

Jak układać płytki na ścianach

Aug 27, 2021 Prace wykończeniowe 294

Jeżeli masz remont łazienki we Wrocławiu czy w innym mieście, warto wziąć pod uwagę to, że kładanie płytek na ścianach dobrze sprawdza się m.in. w łazienkach i kuchniach. Dlaczego? Ponieważ te pomieszczenia wiążą się z powstawaniem wilgoci. Płytki są również nierzadko wybierane do przedpokojów, a także salonów. Możliwości wykorzystania płytek są ogromne – można wybierać spośród wielu wzorów. Zatem płytki są na topie w wykańczaniu wnętrz. Jednak jak je położyć? W tym artykule podpowiemy Wam jak układać płytki krok po kroku.

Jak poprawnie przygotować powierzchnię do układania płytek?

Narzędzia potrzebne do układania płytek. Klej

Wśród narzędzi, które z pewnością będą potrzebne do prac związanych z układaniem płytek, są: miarka, poziomica, sznur mierniczy, ołówek i linijka. Jednak to tylko przygotowania do właściwego układania glazury.Aby zacząć prace trzeba być zaopatrzonym w: krzyżyki dystansowe, szpachelkę ząbkowaną, szczypce do ceramiki, gumowy młotek, ściągacz gumowy, drewnianą łatę posadzkarską, przyrząd do cięcia płytek, korytko i szpachelkę, a także wiadro i gąbkę.

Aby móc układać płytki, konieczny jest również klej, który dzieli się na różne rodzaje w zależności od rodzaju podłoża. Można wyróżnić:

 • Klej elastyczny szybkowiążący i emulsja gruntująca – wykorzystywany do podłoża mineralnego (np. tynki cementowe, betony ścienne,
 • Klej o podwyższonej elastyczności i przyczepności – stosowany w przypadku starej glazury,
 • Klej o podwyższonej elastyczności lub klej dyspersyjny i emulsja gruntująca – wykorzystywany do płyt gipsowo-kartonowych,
 • Klej dyspersyjny – stosowany do drewna i materiałów drewnopodobnych.

Niezbędne materiały do układania glazury

W celu układania płytek konieczne są: emulsja gruntująca, domieszki uszlachetniające, klej, masa szpachlowa, zaprawa do spoinowania.

 • Emulsję gruntującą nakłada się na początku, przed zaprawą wyrównującą lub klejem. Jej zadaniem jest wzmocnienie przyczepności płytek i ułatwienie ich układania.
 • Domieszki uszlachetniające są przeznaczone do mieszania ich z klejem, by miał lepsze właściwości, np. wodoszczelność. Dzięki takim domieszkom podłoże jest bardziej wyrównane.
 • Kleje dzieli się na dwa główne rodzaje: cienkowarstwowe lub grubowarstwowe. Jeśli ściany są tynkowane na gładko – wtedy używany jest klej cienkowarstwowy, natomiast jeśli powierzchnia nie jest równa – grubowarstwowy.
 • Masa szpachlowa jest wykorzystywana w celu wypełniania ubytków w powierzchni, a także pozwala ją wyrównać.
 • Zaprawa do spoinowania pełni rolę wypełniacza pomiędzy płytkami, dzięki niej glazura wygląda bardziej estetycznie.

Przygotowanie podłoża do układania płytek

Aby móc rozpocząć układanie glazury, najpierw trzeba przygotować podłoże. Musi ono pozostawać: suche, czyste, równe, odtłuszczone i niepylące. W sytuacji, kiedy podłoże jest porowate – najlepiej użyć emulsji gruntującej, która ma za zadanie zwiększenie przyczepności. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek nierówności, dobrze jest wykorzystać zaprawę wyrównującą. Z kolei, kiedy podłoże jest całkiem gładkie, np. są to stare płytki, wówczas należy doprowadzić do pojawienia się na nim chropowatości. Można to zrobić za pomocą szlifierki lub poprzez punktowe uderzanie ostrym narzędziem.

Równe układanie płytek – jak to robić?

Najlepiej w tym celu wykorzystać sznur mierniczy i poziomicę – z pomocą tych przyrządów łatwo można wyznaczyć równoległą do podłogi linię, a jej odległość powinna wynosić tyle, ile jedna płytka ze spoiną. Kolejno dobrze jest ułożyć glazurę na próbę, co przyczyni się do jak najmniejszej liczby cięć i pomoże wybrać najbardziej estetyczne rozwiązanie. Dodatkowo, nad poziomą linią można umieścić tymczasową listwę, która będzie podtrzymywać pierwszy rząd płytek, a jednocześnie zaznaczyć pionową linię. Jeśli zdarzy się, że podłoga jest pochyła, trzeba płytki przyciąć w taki sposób, by były dopasowane do pochyłości.

Mocowanie płytek

Pracę zaczyna się od położenia na ścianę za pomocą szpachelki odpowiedniej ilości kleju, który wystarczy na pokrycie 1 m. kw. powierzchni. Kolejno trzeba wykonać poziome bruzdy, które są możliwe do osiągnięcia za sprawą szpachelki ząbkowanej. Następnie można zabierać się do układania glazury. Pierwszą płytkę należy przycisnąć w rogu wyznaczonym przez listwę i linię pionową. Następnie można przykleić drugą płytkę dociskając dopóki nie przylgnie do podłoża. Czynność powtarzać, aż do pokrycia płytkami obszaru, na którym znajduje się klej. Pomiędzy płytki należy wkładać krzyżyki dystansowe tak, aby uzyskać równe przerwy. W trakcie układania płytek trzeba z nich usuwać nadmiar kleju. Podczas prac od czasu do czasu dobrze jest sprawdzać listwą pomiarową i poziomicą, czy płytki są układane równo. W razie nierówności można uderzać w glazurę gumowym młotkiem lub dociskać drewnianą łatą. Na podstawie tego, co zostało podane wcześniej, praca powinna być kontynuowana do uzyskania pożądanego efektu. Na koniec układa się dolny rząd płytek, ale najpierw trzeba pozbyć się listwy. Przed wyschnięciem kleju należy wyjąć krzyżyki.

Fugi (spoiny)

Po upływie 24h od położenia glazury, należy rozprowadzić z wykorzystaniem gumowego ściągacza na powierzchni 1 m. kw. zaprawę do spoinowania. Trzeba to wykonać w taki sposób, żeby wszystkie przerwy zostały wypełnione. Zaprawa, która pozostała na powierzchni płytek powinna zostać ściągnięta zanim będzie twarda – wystarczy użyć do tego wilgotnej gąbki. Warto pamiętać o tym, że jeśli zależy nam na zwiększeniu szczelności fug, można do zaprawy dodać domieszkę uszlachetniającą.

 

wykończenie łazienki

Przycinanie płytek

Do wykonania prostych cięć wystarczający będzie przyrząd do cięcia płytek. Płytki, które będą kładzione przy podłodze lub ścianie, mogą być docinane. Jednak okładanie narożników powinno mieć miejsce całymi płytkami, gdyż wygląda to estetyczniej. Występują specjalne płytki – narożniki, którymi wypełnia się szczeliny w rogach. Można również użyć do tego celu listew z PCV. Kiedy chce się uzyskać zaokrąglenia w glazurze, na płytkę, która będzie cięta dobrze jest przykleić taśmę, by nie zarysować jej powierzchni. Następnie z użyciem wiertła wywierca się otwory na obwodzie koła, a kolejno używa się szczypiec do ceramiki, by wyłamać zbędną część płytki. Po tym działaniu pozostaną nierówne brzegi, ale wystarczy je spiłowac. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że w celu uzupełnienia połączenia pomiędzy wanną, a ścianą trzeba użyć np. silikonu sanitarnego lub samoprzylepnej taśmy silikonowej. Z kolei, jeśli trzeba wyciąć płytki, by dopasować je do gniazdek, stosuje się piłę tnącą na mokro.

 • Przed przystąpieniem do układania, dobrze jest wiedzieć na pewno, że płytki są z jednej partii, a więc są identyczne.
 • Aby uniknąć różnic w kolorach, w trakcie układania glazury dobrze jest dobierać ją z różnych opakowań danej partii.
 • Fugi są dostępne w różnych kolorach, można je indywidualnie dopasowywać.
 • Czyszczenie płytek powinno być przeprowadzane z użyciem wody i detergentu, który nie działa ścierająco na powierzchnię. Zawsze należy je spłukać wodą.