Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
Zaloguj się jako wykonawca Zostań wykonawcą
Wszystkie usługi Blog Kontakt
< Wróć

Jak wybrać syfon do umywalki

Jan 26, 2022 Hydraulika 216

Wszelkie urządzenia hydrauliczne są podłączone do rury kanalizacyjnej za pomocą syfonu. Służy on nie tylko do odprowadzania zużytej wody, ale dzięki zakrzywionemu kształtowi zatrzymuje część cieczy, tworząc barierę hydrauliczną dla przenikających zapachów z kanalizacji do pomieszczenia. Stąd też jego druga nazwa, czyli żaluzja hydrauliczna.

Jaki syfon do umywalki warto wybrać?

Masz remont łazienki w Warszawie czy w innym mieście i stoi przed Tobą takie zadanie, jak wymiana syfonu w umywalce? Wówczas nie spiesz się z kupowaniem pierwszej lepszej opcji, gdyż przede wszystkim należy dać sobie odpowiedź na bardzo ważne pytania, a mianowicie: co to jest syfon, do czego służy, a także czym różnią się syfon i półsyfon. Nowoczesne syfony są urządzeniami, które pełnią jednocześnie kilka funkcji:

 • Odprowadzają wodę z umywałki;
 • Zatrzymują nieprzyjemny zapach z odpływu umywalki i gazy;
 • Jeśli jest widoczny, syfon do umywalki nablatowej może też pełnić funkcję estetyczną.

Jak można wnioskować z powyższego, jeśli masz do podjęcia decyzję odnośnie tego, jaki syfon do umywalki nablatowej należy wybrać, warto dokładnie sobie odpowiedzieć na pytanie o to, czy będzie on pełnił wyłącznie swoje podstawowe funkcje, czy także funkcję estetyczną.

Co jest lepsze: syfon lub półsyfon?

Wszystkie modele syfonów, dostępne na polskim rynku, można podzielić na dwie duże grupy: modele kompletne, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do ich montażu, a także półsyfony, które są przeznaczone do połączenia z odpływem, będącym częścią baterii.

Syfon butelkowy czy rurowy: na czym polega różnica?

Często pada pytanie o to, jaki syfon do umywalki nablatowej warto wybrać. Odpowiedź będzie zależała przede wszystkim od tego, ile miejsca znajduje się pod umywalką: 

 • Syfony butelkowe, które otrzymały swoją nazwę ze względu na specyficzny kształt, mają układ pionowy i są najczęściej wybieranym rodzajem żaluzji hydraulicznych. Minimalistyczne i estetyczne, tego typu modele sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach oraz dobrze radzą sobie ze stojącymi przed nimi zadaniami.
 • Rurowe syfony pod umywalkę mają kształt litery U i są stosowane najczęściej w kuchniach, gdyż niwelują problem zatykania się zlewu. Czasem taki syfon do umywalki jest też nazywany kolankiem, a fachowcy polecają instalować go w zabudowanych zlewozmywakach. Nieprzyjemny zapach z umywalki można usunąć po prostu odkręcając kolanko pod zlewem.
 • Opisując rodzaje syfonów kanalizacyjnych nie sposób nie wspomnieć także o modelach niestandardowych. Najczęściej takie modele mają specjalistyczne przeznaczenie – na przykład mogą być wykorzystane stricte w brodzikach, wannach lub umywalkach nablatowych. Wyróżnia się także syfony przyścienne.  

To, jaki syfon do umywałki nablatowej będzie najbardziej odpowiedni, jest bardzo skomplikowanym pytaniem, szczególnie, jeśli nie do końca znasz się na tym, jaka jest budowa syfonu i w jaki sposób funkcjonuje. Dokonując wyboru, przede wszystkim dokładnie ustal, z jakiego rodzaju sanitariatów będziesz korzystać w kuchni i łazience. Wybierasz klasyczny zlewozmywak lub umywalkę? Wówczas pytanie o to, czego potrzebujesz: syfonu czy półsyfonu do umywalki nie powinno stać się bardzo trudne. Wybierz pionowy lub poziomy półsyfon i ciesz się z jego niezawodnego funkcjonowania na przestrzeni wielu lat. Jeśli wiesz lub przypuszczasz, że w procesie eksploatacji zlewu mogą pojawiać się problemy z odpłuwem wody, wówczas warto zamontować kolanko do umywałki z dodatkową membraną.

półsyfon umywalkowy

Z jakiego materiału najlepiej wykonać syfon?

Wybierając syfon kanalizacyjny lub odpływ do umywalki należy liczyć się nie tylko z tym, jaki kształt ma, ale także z tym, z jakich materiałów został wykonany. Na rynku są dostępne różne opcje:

 • Syfon do umywalki łazienkowej z PCV. Jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów syfonów, gdyż ma przystępną cenę, a dodatkowo ma małą wagę i w procesie jego eksploatacji prawie nigdy nie występują awarie. 
 • Syfony wykonane z mosiądzu. Ta opcja kosztuje więcej niż plastikowa, ale ma także dłuższą żywotność i często wygląda bardziej estetycznie. 
 • Chromowane syfony. Nie tylko funkcjonalne, ale i pięknie wyglądające, tego typu rozwiązania często są wybierane do mieszkań w stylu loftowym lub nowoczesnym. 

Instalacja syfonu

Jak zamontować syfon do umywalki? Przede wszystkim upewnij się o tym, że dobrałeś odpowiednie wymiary syfonu, a następnie zapoznaj się z instrukcjami producenta dotyczącymi montażu detalu. Jeśli wcześniej miałeś już syfon, pooglądaj filmiki, które podpowiedzą Ci, jak odkręcić syfon w umywalce.  Montaż z reguły polega na zamontowaniu uszczelek stożkowych, sparowaniu otworów z króćcami i zamocowaniu ich nakrętkami łączącymi.

Jeśli nie wiesz, jaki syfon do wanny lub kuchni wybrać lub wątpisz, że możesz zamontować ten element własnoręcznie, warto zamówić usługę fachowej pomocy hydraulika na portalu OTOmistrz: w przystępnej cenie otrzymasz naprawdę fachowo zrealizowaną usługę w dowolnej miejscowości na terenie Polski. Specjalista dokładnie wie, co obejmuje zestaw odpływowy do umywalki, jak odkręcić syfon w umywalce lub jak odkręcić sitko w zlewie, a także jak zamontować całą zasłonę hydrauliczną, by działała sprawnie przez długi czas.

Jak zrealizować czyszczenie syfonu?

syfon umywalkowy

Nie zawsze problemy z funkcjonowaniem syfonu do umywalki nablatowej niskiej lub wysokiej powodują potrzebę jego wymiany: większość z nich można rozwiązać dokonując czyszczenia elementu, w niektórych przypadkach może być wymagana wymiana uszczelki pod zlewem. Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić syfon do małej umywalki lub syfon w kabinie prysznicowej, ale po zapoznaniu się z tym, jak działa syfon nie chcesz go rozkręcać, oto kilka sposobów na szybkie czyszczenie detalu:

 • Wsyp do syfonu mieszankę złożoną z połowy szklanki sody i połowy szklanki soli kuchennej;
 • Zagotuj wodę w czajniku i wlej do zlewu 1,5-2 litrów wrzątku;
 • Pozostaw syfon do samoczyszczenia na co najmniej 8 godzin. Pamiętaj, że w tym czasie nie będziesz miał możliwości korzystania ze zlewu;
 • Nie musisz szorować: wystarczy umyć zlew gorącą wodą prosto z kranu.

Nawet, jeśli nie masz problemów z syfonem, warto profilaktycznie wykonywać tę procedurę 1-2 razy na rok.

Jeśli nie chcesz często wymieniać syfonu, a jednocześnie nie masz ochoty na jego systematyczne czyszczenie, warto przyjrzeć się takiemu rozwiązaniu, jak syfon do wanny samoczyszczący. Ma nieco wyższy koszt, ale świetnie sprawdza się nawet w przypadku intensywnej eksploatacji.