Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
< Wróć

Wykonanie łóżka z palet: instrukcja krok po kroku

Feb 23, 2022 Meble 167

Meble wykonane z palet stały się prawdziwym hitem kilka lat temu i od tego czasu nie tracą na swojej popularności, znajdując zastosowanie we wnętrzach wykonanych w różnych stylach i o różnym przeznaczeniu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów mebli, produkowanych z wykorzystaniem palet, są zdecydowanie łóżka.

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do wykonania łóżka z palet?

Czego będziesz potrzebować do stworzenia łóżka z palet? Podstawowy zestaw obejmuje:

 • Europalety w wymaganej ilości (najczęściej są wybierane rozwiązania o wymiarach 120×80 cm);
 • Pasy (lub inne elementy) do połączenia części konstrukcji;
 • Materac.

Stosując palety pod materac można skorzystać także z dodatkowych rozwiązań. Na przykład łóżka z palet do sypialni można wyposażać nie tylko w nogi, ale i kółka. Taka konstrukcja upraszcza proces sprzątania i ułatwia zmianę miejsca do spania (np. rozłożenie łóżka na przestronnym tarasie). Romantycy z pewnością zainteresują się opcją podświetlaną: wygląda bardzo uroczo i łatwo to wykonać. Do dekoracji łóżka z palet do sypialni możesz użyć żarówek LED lub przewodu świetlnego.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zrobić łóżko z palet, obowiązkowo zadbaj także o zakup:

 • wkrętów samogwintujących;
 • gwoździ;
 • wiertarki;
 • śrubokrętu;
 • papieru ściernego;
 • podkładu do drewna;
 • lakieru lub farby;
 • młotka;
 • pędzli.

jak zrobić łóżko z palet

Marzy Ci się łóżko z palet, masz także pomysł na to, jak powinno wyglądać, ale z powodu braku czasu lub umiejętności nie możesz zrealizować swojego projektu? Nie ma się czym martwić! Zamieść swoje zlecenie na portalu OTOmistrz – w ten sposób znajdziesz fachowców z całej Polski z usługi montaż mebli w Poznaniu, którzy są gotowi kreatywnie podejść do wdrożenia projektu i stworzyć naprawdę wygodne, a także piękne łóżko z materacem na paletach w przystępnej cenie.

Jakie palety są najbardziej odpowiednie do wykonania łóżka?

Nie wystarczy kupić pierwszych lepszych palet w najbliższym sklepie, gdyż ten materiał, jeśli zamierzamy korzystać z niego w sypialni, powinien spełniać następujące wymagania: 

 • Źródło pochodzenia palet powinno być dobrze znane, pozwala to upewnić się o ich bezpieczeństwie i ekologiczności;
 • Wykorzystywane deski powinny być dobrze wyszlifowane, pomalowane, a następnie zabezpieczone przed zniszczeniem;
 • Palety do łóżka do sypialni powinny mieć odpowiednie wymiary, nie generować dyskomfortu podczas spania.

Z powyższego wynika, że nie da się wykorzystywać do wykonania łóżka z palet dowolnych podstaw bez ich odpowiedniego przygotowania. Używane palety należy najpierw dokładnie umyć mydłem i wodą z węża. Po całkowitym wyschnięciu możesz rozpocząć szlifowanie szlifierką elektryczną lub papierem ściernym.

Po szlifowaniu następuje etap impregnacji roztworem antyseptycznym, aby zniszczyć zarodniki pleśni i chronić drewno przed owadami. Wybierając odpowiedni środek, należy zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące pracy wewnętrznej i brak toksyczności dla ludzi. 

Ostatnim etapem prac przygotowawczych jest malowanie lub lakierowanie. W celu uzyskania jednolitego i nasyconego koloru zaleca się nałożenie 2-3 warstw farby.

Jaka jest cena palet wykorzystywanych do produkcji mebli?

palety na łóżko

Dlaczego pytanie o to, jak zrobić łóżko z palet nie traci na popularności przez wiele lat? Przede wszystkim dlatego, że jest to naprawdę tania, a jednocześnie piękna opcja, pozwalająca odmienić mieszkanie, uczynić go bardziej komfortowym i przytulnym.  Jeśli chodzi o cenę łóżka z europalet, to najwięcej kosztują same palety: jest to koszt rzędu 400-800 zł, w zależności od ich ilości. Do tego trzeba doliczyć od 100 do 200 zł kosztu materiałów gruntujących, farby i lakieru. Do 50 zł wynoszą także materiały montażowe.

Łączna cena łóżka z drewnianych palet oscyluje zatem na poziomie 750-1500 zł, co jest zdecydowanie znacznie tańszą opcją, niż zakup mebli w sklepie. Ponadto taki wybór daje naprawdę designerskie rozwiązanie, w całości spełniające Twoje potrzeby i oczekiwania.

Jak przygotować się do wykonania łóżka z palet?

Przed rozpoczęciem tworzenie łóżka z palet, należy rzetelnie rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Wykonane z palet meble są ekologiczne, a jednocześnie mają przeważnie znacznie niższą cenę niż meble sklepowe. Ponadto wyróżniają się oryginalnym designerskim wyglądem i idealnym dopasowaniem łóżka do charakterystyk wnętrza, w którym będzie ono ustawione. 

Należy uwzględnić także i wady, a mianowicie to, że większość łóżek z palet nie zapewnia pełnego komfortu podczas spania, a po ich długim użytkowaniu właściciele mogą zetknąć się z problemem bólu kręgosłupa.  Przygotowując się do tworzenia łóżka z palet należy również zdecydować w takich oto kwestiach:

 • czy łóżko będzie stać na nogach/kółkach lub jego podium będzie znajdować się na podłodze;
 • czy będzie to proste łóżko pojedyncze składające się z trzech palet (rezultatem jest pełnoprawne miejsce do spania o szerokości 1,2 m), czy też będzie to łóżko szersze do sypialni składające się z czterech lub większej ilości palet;
 • czy mebel będzie dysponował zagłówkiem i półką;
 • jaką wysokość będzie miało łóżko: wysokość podestu może wynosić od 14 do 42 cm (przy paletach ustawionych w 3 rzędach), ale warto wziąć pod uwagę wagę gotowego mebla, która wzrasta wraz z wysokością.

Instrukcja krok po kroku wykonania łóżka z palet

jak zrobić łóżko z palet krok po kroku

Jak przeprowadzić prace związane z tworzeniem łóżka z palet krok po kroku? Podajemy dokładny plan:

 • Opracuj projekt przyszłego łóżka z palet;
 • Przygotuj wystarczającą ilość palet, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę użytkowania mebla;
 • Dokonaj malowania lub lakierowania palet, jeśli jest to potrzebne;
 • Możesz przystąpić do składania mebla, a mianowicie połączenia wszystkich palet;
 • Zamocuj nóżki lub kółka, jeśli łóżko powinno nimi dysponować;
 • Ułóż materac.

Jeśli chcesz uzupełnić łóżko oświetleniem, powinieneś dodać do domowego projektu pasek LED w wybranym przez Ciebie kolorze. Podobne podświetlenie może być przymocowane do wnętrza ram meblowych na całym obwodzie. Zamontuj włącznik tak, abyś mógł łatwo wyłączyć światło bez wstawania z łóżka.