Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
Zaloguj się jako wykonawca Zostań wykonawcą
Wszystkie usługi Blog Kontakt
< Wróć

Jak montowałam meble z IKEA i ledwo nie zwariowałam

May 24, 2022 Meble 1290

Moje relacje z Ikeą można nazwać dość… skomplikowanymi. Jeżeli kiedykolwiek udało Ci się samodzielnie zmontować i zainstalować chociażby jeden mebel z Ikea, śmiało możesz wpisywać tę umiejętność do CV.

Jestem przeciętną dziewczyną z małą wiedzą na temat używania narzędzi czy składania rzeczy. Sama jakoś zmontowałam szafkę na dokumenty z Ikei, ale miała ona wysokość stolika nocnego. Niedawno kupiłam meble do sypialni i stwierdziłam, że pobawię się w te klocki samodzielnie. Przeczytałam instrukcję oraz uzbroiłam się w cierpliwość. Składanie miało przebiegnąć dobrze, bo w obrazkach na instrukcji wszystko było tak ładnie i prosto narysowane… Rzeczywistość okazała się nieco surowsza. Brakowało mi rąk, aby trzymać detale i jednocześnie mocować je do siebie, i w jakimś momencie totalnie się pogubiłam. Moją pomyłką było też to, że nie pomyślałam o tym, że Ikea nie dostarcza narzędzi – przyznaję, wyobrażenie odświeżonego wnętrza sypialni zaślepiło mi oczy i też rozum.

Generalnie proces był skomplikowany, naprawdę trzeba być profesjonalistą, żeby zmontować wszystkie detale i żeby podczas montażu nic się nie rozsypało i nie popsuło. Bliżej drugiej w nocy, zebrałam ten nieszczęsny regał, jednak nie mógł się pochwalić stabilnością, trząsł się jakby normalnie od wiatru. Następnego ranka zgłosiłam się o pomoc od fachowca, który naprawił moją nieudaną próbę. Niefortunnie, takie zadanie kosztowało drożej niż jeżeliby mistrz od początku skręcił regał, więc radzę nie powtarzać moich błędów. Bądźcie realistyczni co do swoich umiejętności w kwestii składania „klocek”, czy od razu prosicie o profesjonalną pomoc.

Czy składanie mebli Ikea jest skomplikowane?

Wyniosłam z tej przygody lekcję, że w przypadku większych mebli potrzeba jest kogoś, kto przytrzyma jedną część, podczas gdy dołączasz do niej inną. Więc prawdopodobnie poradzisz sobie z szafką nocną, ale nie z szafą czy łóżkiem.
Kwestia szafy PAX jest odrębnym tematem. Jak zobaczyłam te ogromne ciężkie pudła, darowałam to sobie. Wyglądało to totalnie jak żart. Niby jak ja mam z tym się uporać? Wynajęłam mistrza, który, muszę przyznać, poradził sobie lepiej ode mnie, jeżeli bym się odważyła. Trzeba mieć rzeczywiście sporo przestrzeni, aby zmontować szafę, a później ustawić ją na swoim miejscu, pomijając już o wymaganej sile fizycznej. Po złożeniu i umieszczeniu na miejscu jest to świetny produkt… ale praca z nim jest uciążliwa.
Wszystkie lekcje, które wyniosłam z tej przygody, zostawiłam na samym końcu artykułu.

Czy pomoże nam instrukcja do montażu mebli IKEA?

Choć Ikea słynie z prostoty, montaż mebli Ikea może być dość problematyczny. Instrukcje dołączone do mebli zawierają czarno-białe ilustracje z krótkim objaśnieniem. Przykładowo montaż kuchni z Ikea ma instrukcję montażu, z której można się dowiedzieć, jakie instrumenty są do tego niezbędne oraz jaka jest kolejność składania poszczególnych części. Tym niemniej, produkty Ikea podczas składania przypominają klocki, z których można za każdym razem uzyskać inne przedmioty.

skladanie mebli ikea

Ile kosztuje składanie mebli Ikea?

Cennik montażu mebli Ikea każdy fachowca ustala indywidualnie, ale z reguły istnieje dwie opcje: w pierwszej kwota wynosi około 15% wartości sklepowej, a w drugiej ona jest stała i zależy od typu mebli.

Cennik montażu mebli Ikea może się różnić w zależności od wielu czynników:

 • Zakres pracy (w zależności od ilości mebli);
 • Pilność zadania;
 • Konieczność świadczenia usług dodatkowych, na przykład, demontaż „starych” mebli;

Usługa składania mebli Ikea – cennik

Rodzaje usługCena
Montaż i instalacja zlewozmywaka (w tym podłączenie hydrauliczne)110 zł/1 szt.
Montaż i instalacja baterii kuchennej (w tym podłączenie hydrauliczne)110 zł/1 szt.
Montaż dozownika płynu do mycia naczyń70 zł/1 szt.
Montaż blatu140 zł/1 mb.
Montaż blatu i paneli na wymiar140 zł/1 mb.
Łączenie blatów na śruby rzymskie270 zł/1 połączenie.
Montaż i instalacja punktu elektrycznego lub oświetleniowego50 zł/ 1 punkt.
Montaż frontu z uchwytem do szafki lub montaż uchwytu do frontu20 zł/1 szt.
Montaż paneli ściennych/podsufitowych120 zł/1 mb.
Montaż i instalacja AGD z Ikea50 zł/1 szt.
Montaż i instalacja AGD spoza Ikea100 zł/1 szt.

Jakie meble można powierzyć do montażu fachowcom?

montaz lozka ikea

Fachowcy posiadają niezbędne narzędzia oraz doświadczenie w montażu konstrukcji meblowych Ikea. Każdy mebel zostanie zamontowany szybko i prawidłowo:

 • Ikea montaż szafki BESTA oraz półki kuchennej wydaje się być łatwy, ale wymagana jest siła fizyczna i odpowiednie umiejętności, ponieważ taka instalacja wymaga pracy z dużymi detalami.
 • Łóżka Ikea są wyposażone w mechanizmy podnoszące, które przeciętna osoba z trudem by prawidłowo zamontowała;
 • Zestaw z szafą zawiera dużo półek, drobnych części, przegródek, Wielu osób się interesuje, ile kosztuje montaż szafy przesuwnej, ponieważ to zadanie jest bardzo skomplikowane;
 • Montaż mebli do salonu zawiera wiele elementów dekoracyjnych, szklanych, także luster. Profesjonaliści zadbają o prawidłowe działanie mechanizmów, płynność otwierania drzwiczek. Zaoszczędzi to czas i wysiłek.
 • Kuchnie są czy nie najbardziej trudne w montażu, konieczne jest precyzyjne spasowanie elementów, instalacja sprzętu AGD do wnętrza, montaż blatu z Ikei.

A więc jakie są lekcje z mojej przygody?

 • Nie zapominajmy o wcześniejszym przygotowaniu narzędzi – nie ma szansy, że Ikea łaskawie doda je nam do zestawu. W zależności od rodzaju montowanego produktu narzędzia mogą się różnić, ale najczęściej potrzebne są śrubokręt płaski i krzyżakowy, młotek i wkrętarka
 • Uzbrajamy się w cierpliwość i bardzo uważnie (!!!) czytamy instrukcję, zanim zaczniemy montować. Można też obejrzeć filmiki na Youtube – zostawiłam przykład na dole;

 • Bądźmy realistyczni – nie podejmujmy się skręcania dużych mebli, szczególnie jeżeli nie posiadamy wystarczającej siły fizycznej i nawyków, bo możemy zaszkodzić sobie lub popsuć meble. Natomiast dobrze poradzimy sobie z mniejszymi jednostkami!
 • Ostrożnie rozpakowujmy pudła, aby nie zostawić rys na meblach, ale także żeby nić się nie pogubiło;

Zaufaj profesjonalistom, skręcania mebli IKEA jest niższa niż koszt uszkodzonych mebli po samodzielnej próbie skręcenia.