Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
< Wróć

Na co zwrócić szczególną uwagę przy użytkowaniu okna?

Aug 27, 2021 Budownictwo 130

Nie powinniśmy oddziaływać na okno żadnym dodatkowym obciążeniem. Pod żadnym pozorem nie wolno opierać się na oknie oraz wieszać na nim jakichkolwiek przedmiotów. Przy otwieraniu skrzydła okiennego na oścież nie należy dociskać go na siłę do ściany ponieważ może to spowodować wyrwanie zawiasów.

W tedy niezbędna będzie naprawa okien. Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać żadnych przedmiotów między skrzydło okna a futrynę w celu zapobiegnięcia zamykaniu się okna. Jeśli mamy dzieci możemy zastanowić się nad zamontowaniem elementów które blokują niepożądane otwarcie. Możemy zapytać serwis okien lub producenta o zamek okienny lub klamkę zamykaną na kluczyk. Nie wolno nigdy pozostawiać otwartego okna podczas silnego wiatru. Dobre okna kosztują sporo pieniędzy pamiętajmy aby o nie dbać a posłuży nam przez wiele lat.  Pamiętajmy o tym że prace konserwacyjno-naprawcze np. wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów okuć i ich regulację lepiej powierzyć fachowcowi. W ten sposób możemy uniknąć nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem okna. Pieniążki które będziemy musieli zapłacić ekipie z pewnością okażą się niższym kosztem niż wymiana okna na nowe jeśli nasze prace naprawcze nie powiodą nam się.

Jak często należy konserwować okucia, ramy i uszczelki w oknach ?

Przegląd i nasmarowanie okien powinien odbywać się raz do roku. Należy zadbać o ruchome miejsca okuć okiennych. Co jakiś czas należy również zadbać o smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni to lekkość działania i będzie zapobiegało przedwczesnemu zużyciu. Do smarowania okuć należy używać smaru bądź oleju maszynowego, nie należy używać produktów które zawierają zawartość żywic i kwasów.

Jeżeli nie potrafimy sami sobie poradzić z taką konserwacja należy bowiem skorzystać z usług serwis okien bądź też naprawa  okienW przypadku dbania o ramy okienne PCV powinniśmy unikać kontaktu z powierzchniami i przedmiotami wytwarzającymi ciepło takim jak: grzałki, piecyki, żelazka. Należy unikać również kontaktu z przedmiotami ostrymi takimi jak szpachelki które mogą spowodować  uszkodzenie ramy. Uszczelki przy szybowe które wykonane są z tworzywa odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne nie wymagają konserwacji a kiedy ulegną uszkodzeniu można wymienić je w łatwy sposób. Ważna jest również dbałość o uszczelki okienne jeśli nie będziemy kontrolować ich stanu może to wpłynąć na to że będziemy musieli skorzystać z wymiany uszczelek w oknach Należy pamiętać również o tym że uszczelki przyklejane są dobre tylko dla  okien starego typu a mianowicie okien drewnianych w przypadku okien PCV takie uszczelki się nie sprawdzają a mianowicie poprzez naklejanie ich możemy wyrządzić sobie szkodę.

Naprawa okien pcv

W montowanych obecnie szybach stosuje się szyby zespolone są to  szyby które, składają się z dwóch lub więcej tafli szkła. Wymiana szyby w oknie nie jest skomplikowaną operacją więc można jej dokonać  samodzielnie. Mimo to lepiej wraz z nową szybą którą, zamawiamy w serwisie okien zamówić ją razem z instalacją.

Serwis okien zapewni ci profesjonalną usługę takiej  wymiany. Jest to bezpieczniejsza opcja między innymi dlatego że jeśli w trakcie montażu stłucze się szyba to odpowie za to serwisant. Jeżeli jednak podejmiecie państwo decyzje o samodzielnej wymianie należy zachować szczególną ostrożność. Nowoczesne okna mają tak zwane szyby zespolone, ich wymiana jest prosta ale bardzo kosztowna. Należy odpowiednio dobrać rozmiar szyby. W innym wypadku wydamy nie potrzebnie  pieniądze ponieważ z szybą źle  dobraną nic nie zrobimy. Idealnym rozwiązaniem podczas wymiany uszkodzonej bądź stłuczonej szyby są tzw. przyssawki małą szybkę wyjmiesz i włożysz bez problemu ręcznie natomiast jeśli to jest duża szyba to przyssawka jest pomocna. Jeśli chodzi o same szyby to pozostaje ci zespolenie 2 szybowe i to chyba na tyle.  Przy wymianie szyby należy zachować szczególną ostrożność w innym przypadku może być konieczna naprawa okien. Do dzieła!