Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
Zaloguj się jako wykonawca Zostań wykonawcą
Wszystkie usługi Blog Kontakt

Czy możliwa renowacja parkietu bez cyklinowania? Poradnik

Jun 19, 2022 Prace wykończeniowe 1174

Czy wiedziałeś, że parkiet pojawił się jeszcze w XIII wieku? W wielu mieszkaniach parkiet wygląda tak, jakby się nie był odnawiany od tego czasu xd Ale w tym artykule pomożemy to zmienić. Podłoga drewniana jest bardzo trwała i może przetrwać nawet dziesięciolecia. Producenci zwykle deklarują żywotność parkietu na okres od 20 do 40 lat. Mimo to, deska parkietowa jest wrażliwa na różnego rodzaju uszkodzenia i zarysowania. Wszyscy wiemy, jak to wygląda, mając w domu parkiet: wszystkie nóżki mebli muszą być zabezpieczone, aby nie porysować podłogę. Co robić, jeżeli deska parkietowa zaczęła wyglądać nieporządnie? Całkowita odnowa parkietu jest niepraktyczna, tym bardziej że parkiet będzie mógł służyć jeszcze przez wiele lat, a więc wyjściem może być renowacja parkietu.

Czy da się samodzielnie odnowić parkiet?

Z biegiem czasu parkiet, nawet jeśli był odpowiednio pielęgnowany najlepszymi produktami, będzie podlegał takiemu zużyciu, że nie będzie można go dalej użytkować bez renowacji. Renowacja parkietu bez cyklinowania to wieloetapowy i złożony technicznie proces. Czy naprawa parkietu wymaga profesjonalisty, czy dasz radę samodzielnie? Jeśli stan parkietu jest bardzo zły – są przetarcia, pęknięcia, szczeliny w szwach, skrzypienie i nierówności, to w takiej sytuacji bardzo trudno obejść się bez pomocy specjalisty. Ale są sytuacje, kiedy możesz samodzielnie poprawić wygląd parkietu. Poziom skomplikowania renowacji parkietu można podzielić na:

 

 • Lekki. Mówimy o przywróceniu powłoki lakierniczej i połysku. Są to przypadki, w których profesjonalna interwencja nie jest wymagana. Wystarczy użyć profesjonalnych produktów pielęgnacyjnych i nie zaciągać z renowacją.
 • Średni. Na tym etapie następuje całkowite wytarcie lakieru i konieczne jest zeskrobanie (przeszlifowanie) parkietu w celu odnowienia powierzchni. Do tego jest używany profesjonalny sprzęt, a więc zalecamy zwrócenie się za pomocą, ponieważ osobie bez doświadczenie będzie trudno równomiernie szlifować podłogę.
 • Skomplikowany. Polega na częściowym lub całkowity usunięciu parkietu. Usunięte części można ponownie użyć po renowacji, ale także jest opcja ułożenia nowej deski podłogowej.

Jeśli w pierwszym przypadku poradzisz sobie sam – usuwanie kurzu, czyszczenie na mokro, terminowe uzupełnianie specjalnymi woskami itp. – wtedy w drugim, a zwłaszcza w trzecim, lepiej zadzwonić do profesjonalistów. Przystępuj do samodzielnej naprawy parkietu, jeżeli to umiesz lub jeżeli się nie boisz ponieść dodatkowe koszty naprawy.

Jak odnowić starą podłogę? Przygotowanie do szlifowania

W tej części opisujemy proces dla profesjonalnej renowacji. Musisz wiedzieć o tych etapach, żebyś mógł kontrolować pracę wykonawcy.

Przed szlifowaniem parkietu należy wykonać następujące prace:

 

 • Dokładnie określić stopień zniszczenia podłogi – wyżej opisaliśmy 3 stopnie uszkodzeń parkietu do określenia stopnia;
 • W skrzypiące deski podłogowe wbić drewniane kołki posmarowane klejem stolarskim; poluzowane deski parkietowe wzmocnić poprzez wbijanie gwoździ; odkurzyć powierzchnię bardzo mocnym odkurzaczem; miejsca w pobliżu gwoździ – należy zaszpachlować, a następnie ponownie odkurzyć.
 • Przygotować niezbędne narzędzia i materiały: odpowiedni rodzaj szlifierki do polerowania parkietu, szpachelkę; papier i nożyczki do cięcia papieru ściernego.

Jak odnowić parkiet na własną rękę – instrukcja krok po kroku

Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielną renowację parkietu i chcesz zaryzykować, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję:

 

 • Rozpocznij pracę od wyeliminowania najbardziej zauważalnych wad. W tym celu można już użyć szlifierki taśmowej lub bębnowej. Papier ścierny nr 16, 24 lub 40 jest mocowany do ruchomej części urządzenia, z uwzględnieniem stanu starej podłogi. Na tym etapie najlepiej będzie się nadawać najszersza taśma do 20 cm.
 • Musisz szlifować parkiet zgodnie ze sprawdzonym algorytmem działań – wzdłuż ścian pokoju. Ważne jest, aby nie przeciążać maszyny i jednocześnie nie przełączać na zbyt niską prędkość.
 • Po usunięciu zniszczonej warstwy drewna parkiet poddawany jest obróbce za pomocą mas szpachlowych w odpowiednim kolorze. Najwygodniej jest nakładać masę szeroką pacą zębatą.
 • Ostatnim etapem jest delikatne szlifowanie, a następnie polerowanie parkietu. Kontynuuj doprowadzenie podłogi do perfekcji po całkowitym utwardzeniu masy szpachlowej, używając drobnego ścierniwa, aby wyeliminować nawet drobne defekty. Podłogę czyści się odkurzaczem i pokrywa się powierzchnię ochronną powłoką lakieru, oleju lub mastyksu – według uznania.

Domowe sposoby na odświeżenie parkietu

olejowanie podłogi

Niektóre niedoskonałości parkietu możesz naprawić samodzielnie, ale (!!) tylko jeżeli jesteś pewien pozytywnego wyniku lub jezeli uszkodzenia parkietu są minimalne:

 

 • Parkiet stracił połysk. Odnowienie parkietu będzie polegać na szlifowaniu, a następnie nałożeniu lakieru. Lakier najlepiej nakładać wałkiem piankowym lub szerokim pędzlem. Nakładać go należy w kilka warstw. Należy wziąć pod uwagę, że lakier schnie dość szybko (wystarczy kilka godzin), ale ostateczne suszenie zajmie co najmniej 7 dni. Należy pamiętać, że wysoka wilgotność i niska temperatura w pomieszczeniu znacznie spowalniają ten proces. Procedurę odnowienia lakieru należy przeprowadzać co 5-7 lat;
 • Ciemne smugi i rysy. Smugi zmywają się szybko i bez wysiłku. Jak usunąć rysy z lakierowanego parkietu? Drobne rysy można zniwelować woskowym ołówkiem dobranym do odcienia parkietu.Ołówki te są bardzo proste i skuteczne w użyciu, składają się z barwnika, wosku i parafiny.
 • Szczeliny. Trzeba wyczyścić parkiet, a mianowicie to miejsce twardym drutem, a pozostałe zanieczyszczenia usunąć odkurzaczem. Następnie na obszar nakłada się masa szpachlowa.
 • Jeśli szczelina jest duża (ponad 5 mm), na początek należy ją pogłębić (nie dziw się), następnie przyciąć krawędzie dłutem i wyczyścić. W powstały otwór wbijany jest świeżo ścięty drewniany wkład, uprzednio posmarowany klejem, po czym powierzchnia jest szlifowana i lakierowana.

Czym wykończyć podłogę drewnianą?

Każda drewniana podłoga może wytrzymać kilkadziesiąt lat, ciesząc właścicieli swoim naturalnym pięknem. Jest to możliwe pod warunkiem pokrycia parkietu warstwą ochronną. A więc co położyć na starą podłogę drewnianą?

Obecnie istnieją lakiery parkietowe transparentne i kolorowe, błyszczące lub matowe, wykonane na rozpuszczalnikach lub w dyspersji wodnej.

 

Parkiet lakierowany ma kilka zalet:

 

 • Nie wymaga praktycznie żadnej specjalnej pielęgnacji.
 • Jego żywotność wynosi od pięciu do siedmiu lat.
 • Możliwe jest nadanie dowolnego odcienia.

Lakierowanie parkietu

Za wadę za niemożność naprawy poszczególnych odcinków parkietu, jeśli w niektórych miejscach dojdzie do ścierania powłoki lakierniczej, to cała podłoga będzie musiała zostać poddana ponownej obróbce.

Olejowanie podłogi. Jego główną zaletą jest naturalność, podstawą są składniki roślinne lub mineralne. Główna różnica między tą powłoką a innymi polega na tym, że na powierzchni podłogi nie tworzy się powłoka. Olej przesiąka wewnątrz deski, jednocześnie pozwalając drewnu „oddychać”.

Główne zalety:

 

 • Przyjazność dla środowiska;
 • Odporność na naprężenia mechaniczne;
 • Możliwość renowacji podłogi drewnianej, a mianowicie jakiejś jej części;

Jeżeli chodzi o minusy, to olejowana podłoga wymaga dość delikatnej pielęgnacji, należy co jakiś czas nakładać specjalną pastę;

Ile kosztuje konserwacja parkietu?

Rodzaje usługPrzedział cenowy (zł/m2)
Ceny cyklinowania parkietu25-33
Szpachlowanie szczelin7-14
Polerowanie bezpyłowe8-14
Lakierowanie parkietu5-8
Konserwacja podłóg olejowanych14-19
Olejowanie dodatkowe12-16

Krótko o najważniejszym:

 

 • Obecnie istnieje trend na renowację starego parkietu. Zanim zastanowisz się nad zamianą, spróbuj najpierw odnowić stary. To jest o wiele bardziej rozsądne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie.
 • Czas od czasu potrzebna jest renowacja parkietu, i na to istnieje kilka sposobów, opisanych wyżej;
 • Z niektórymi niedoskonałościami poradzisz sobie sam (np. malowanie starego parkietu), jednak poważniejsze uszkodzenia muszą być naprawiane przez fachowców;
 • Należy rozważyć kilka opcji czym pomalować starą podłogę drewnianą, ponieważ wykończenia różnią się swoimi właściwościami;
 • Jeżeli nie możesz samodzielnie określić stopień uszkodzenia parkietu, skorzystaj z konsultacji fachowców z Otomistrz.