Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
< Wróć

Podwieszane sufity: rozwiązania, które całościowo odmieniają wnętrza

Feb 11, 2022 Prace wykończeniowe 203

Podwieszane sufity – jeden z popularnych elementów nowoczesnego wystroju wnętrz. Z tego artykułu dowiesz się tego, jakie są podstawowe rodzaje sufitów podwieszanych, jak odbywa się ich montaż, a także które spośród rozwiązań dostępnych na rynku są najlepsze.

Podstawowe rodzaje sufitów podwieszanych

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów sufitów podwieszanych. Najpopularniejszymi z nich są:

 • rastrowe;
 • listwowe;
 • kasetonowe;
 • panelowe itp.

Rozważmy ich charakterystyki bardziej szczegółowo.

Rastrowe sufity podwieszane

Bardzo nowoczesne rastrowe sufity w domu – to gwarancja estetycznego wyglądu, oszczędności pod kątem zużycia energii, a także przystępnego kosztu remontu. Sufity rastrowe świetnie sprawdzają się także w halach produkcyjnych, galeriach handlowych, magazynach, supermarketach i innych podobnych pomieszczeniach.  Najczęściej spotykanymi na polskim rynku opcjami są sufity podwieszane aluminiowe i drewniane, ostatnio na popularności zyskują też podwieszane rastrowe sufity typu open cell i rastrowe. Można również wybrać sufit rastrowy “Line”: są mocowane na cienkich profilach w kształcie litery U, mają oryginalne kolorystyczne rozwiązania i świetnie sprawdzają się w celu maskowania ciągów położonych na suficie. Jeśli istnieje potrzeba dostępu do powierzchni nadsufitowej, wówczas dobrym wyborem będą sufity rastrowe Open „Simple”.

Listwowe sufity podwieszane

Sufit listwowy idealnie nadaje się do tworzenia zarówno otwartych, jak i zamkniętych łukowych lub płaskich powierzchni sufitowych. Długość listew może sięgać nawet 6 metrów, co pozwala na ich montaż w dużych pomieszczeniach. Dodatkowo charakterystyki podwieszanych sufitów listwowych umożliwiają ich montaż także na zewnątrz. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami na polskim rynku są produkowane z aluminium sufity listwowe „Gap” oraz sufity listwowe „SOLID”, które można wykorzystać np. jako okładzinę okapu lub do tworzenia sufitów w otwartych wiatach.

Kasetonowe sufity podwieszane

Są to sufity pięknie wyglądające, a jednocześnie łatwe w montażu, który najczęściej jest realizowany za pomocą profili metalowych. Do kasetonów, których rozmiar w wykonaniu standardowym wynosi 0,6 metrów kwadratowych, można dodatkowo przymocować lampy oraz elementy dekoracyjne.

Panelowe sufity podwieszane

Panelowe sufity podwieszane Wrocław także są najczęściej montowane za pomocą sufitów panelowych, a do produkcji samych paneli wykorzystuje się z reguły PCV o wysokim poziomie sztywności. Panelowe sufity cieszą się popularnością ze względu na łatwość montażu, a także bogaty wybór kolorów i faktur nawierzchni. Ponadto podwieszane sufity z paneli mogą mieć różną szerokość, co pozwala je wykorzystywać w pomieszczeniach o różnej powierzchni.

Zalety sufitów podwieszanych

Listwowe, rastrowe i inne rodzaje sufitów podwieszanych świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach z wysokim stropem, a jednocześnie pozwalają na dokładne ukrycie wszystkich instalacji oraz ciągów elektrycznych, umieszczonych na suficie. Wśród innych zalet różnych rodzajów sufitów podwieszanych należy wymienić:

 • Zmniejszenie ogrzewanych powierzchni w pomieszczeniu i, odpowiednio, kosztu ogrzewania w okresie zimowym;
 • Możliwość uzyskania oryginalnego efektu dekoracyjnego;
 • Wysoką jakość maskowania krzywizn sufitu;
 • Przystępny koszt.

Nie można nie wspomnieć także o właściwościach dekoracyjnych sufitów podwieszanych. Za ich pomocą można udekorować zarówno całość sufitu, jak i jego część, tworząc naprawdę niebanalne wnętrza.

Materiały wykorzystywane do produkcji sufitów podwieszanych

Płyty sufitowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są:

 • gipsowo-kartonowe;
 • drewniane;
 • metelatowe;
 • wykonane z materiałów twardych;
 • wykonane z materiałów miękkich.

Zarówno gama kolorystyczna, ja i faktury wymienionych materiałów mogą znacznie się od siebie różnić, a więc nowoczesne sufity podwieszane sprawdzają się praktycznie w każdych wnętrzach. Na przykład, dostępne są listwowe i rastrowe sufity drewniane, które dodatkowo mogą być perforowane lub gładkie, posiadać frez lub zostać pokryte laminatem. Ładnie, a jednocześnie dość tradycyjnie, wyglądają sufity wykonane z płyt gipsowych. Na rynku są dostępne także niepalne mineralne sufity podwieszane, które wyróżniają się wysoką paroprzepuszczalnością oraz niwelują dźwięki uderzeniowe. Mineralne sufity z wełny dodatkowo mają małą wagę, a jednocześnie dobrze pochłaniają dźwięk.

Dobre połączenie ceny i jakości mają aluminiowe sufity podwieszane: wyróżniają się wysoką odpornością na oddziaływanie agresywnego środowiska zewnętrznego, dlatego też często zostają montowane w pomieszczeniach o wysokim poziomie zawilgocenia. Metalowe podwieszane sufity mogą być zarówno kasetonowe, jak i listwowe lub rastrowe. Produkowane są metodą odlewu i mogą posiadać oczka o różnej wielkości.

Do produkcji drewnianych sufitów podwieszanych, wyróżniających się w pierwszej kolejności dobrymi walorami dekoracyjnymi, używane mogą być różne gatunki drewna, jednak najczęściej są to dąb i sosna. Takie rozwiązania można zamontować nawet na bardzo cienkich listwach modelarskich (2 mm).

Montaż sufitów podwieszanych

Montaż różnych rodzajów sufitów podwieszanych przewiduje stosowanie różnych technik instalacyjnych, ale w pierwszej kolejności zawsze tworzy się stelaż, który powinien być jednocześnie stabilny i lekki. Do tworzenie stelażu może być wykorzystywane drewno, tworzywo sztuczne lub aluminium. Ta ostatnia opcja cieszy się wysoką popularnością, gdyż umożliwia utworzenie dodatkowej izolacji termicznej i akustycznej. Do montażu sufitów z płyt gipsowych są stosowane profile metalowe, które następnie mocuje się do sufitu za pomocą uchwytów.

Niezależnie od rodzaju sufitu podwieszanego, a także miejsca jego montażu (wewnątrz lub na zewnątrz, w pomieszczeniu mieszkalnym lub użytkowym), prace w zakresie jego montażu najlepiej jest powierzyć fachowcom. Fachowca, gotowego rzetelnie podejść do realizacji Twojego zlecenia, a dodatkowo mieszkającego w Twojej miejscowości lub w pobliżu łatwo znajdziesz na portalu OTOmistrz. Osoba ta będzie dysponowała nie tylko wiedzą, ale także narzędziami i materiałami, niezbędnymi do szybkiej i sprawnej instalacji każdego rodzaju sufitu podwieszanego,  a koszt usługi z pewnością będzie zgadzał się z Twoim budżetem.