Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
Zaloguj się jako wykonawca Zostań wykonawcą
Wszystkie usługi Blog Kontakt
< Wróć

Trendy w designie ścian: modne tendencje kolorystyczne w 2022 roku

Feb 15, 2022 Malowanie wnętrz 171

Marzysz, by w Twoim mieszkaniu były modne kolory ścian, dodatkowo idealnie odpowiadające Twojemu stylowi życia, preferencjom, nawet strefie geograficznej, w której znajduje się mieszkanie? Tak naprawdę w designie nie istnieje nic niemożliwego i nawet, jeśli nie zamierzasz co roku malować ścian lub kleić nowej tapety, mamy dla Ciebie kilka wspaniałych opcji. A dla tych, którzy są zawsze otwarci na nowe i często zmieniają wystrój wnętrz, zdecydowanie przydatne okażą się informacje o najmodniejszych kolorach wnętrz 2022.

Jak wybierano modne kolory ścian na 2022 rok?

Wybór modnych kolorów, jak to często się zdarza, został uwarunkowany wydarzeniami, które miały miejsce w życiu projektantów. Zdecydowany wpływ wywarła przede wszystkim pandemia, która zamknęła ludzi we własnych domach. Jednocześnie zaczęto szukać we wnętrzach uspokojenia, harmonii i optymizmu. Jeszcze jeden trend odnosi się do zwalczania konsumpcjonizmu i powrotu do natury. Barwy ziemi, morza, nieba, leśnej i polnej zieleni są więc aktualne jak nigdy. 

Trendy w malowaniu ścian są również ustalane na podstawie zaleceń udzielanych przez specjalistów Pantone Color Institute. Zaproponowane przez nich najmodniejsze kolory ścian 2021-2022 można podzielić na trzy grupy:

  • Paleta “Letni bukiet”, obejmująca wszystkie odcienie nawiązujące do późnego lata. Szczególnie dużo tu różu, który wygodnie łączy się z oliwkową zielenią. Także dobrze prezentuje się we wnętrzach zaproponowany w ramach tej palety kolor szałwiowy.
  • Paleta “Intoxicating” to zestaw żywych, nasyconych kolorów chłodnej gamy, a na szczególną uwagę zasługują groszkowy oraz cytrynowy żółty.
  • Do palety Power Surge weszły kolory dynamiczne, nakłaniające do działania i bardzo odważne. Cukierkowy róż,  pomarańcz z mango lub też mocno czerwony Red Maple mogą nieco zaskakiwać, jeśli zobaczymy je w wystroju wnętrz, a jednocześnie są to naprawdę najmodniejsze kolory ścian, na które warto zwrócić uwagę.

trend kolorystyczny

Porównanie trendów kolorystycznych 2021 vs 2022

Wybierając trendy kolorystyczne 2021 dotyczące modnych kolorów ścian 2021/22 możemy być mocno zaskoczeni, gdyż tak naprawdę w wystroju wnętrz od początku XXI wieku króluje głównie jedna tendencja – wykorzystanie naturalnej palety.  Jeśli jednak chcesz zastosować nowoczesny kolor ścian, weź pod uwagę, że w 2021 roku trendem były głębokie, ciemnobrązowe odcienie, natomiast w 2022 wracamy do jaśniejszej kolorystyki. Zimne tony ustępują miejsca ciepłym beżom i szarościom.

Wielbiciele czarno-białych rozwiązań po analizie pytania o to, jakie kolory ścian były modne w 2021, a jakie w 2022 także dojdą do pocieszającego wniosku, gdyż ta tendencja nie traci na popularności, szczególnie, jeśli mówimy o modnych kolorach ścian w 2022 roku do salonu. Z kolei, jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie kolory ścian do sypialni w 2022 roku warto wybrać, zwróć uwagę na inny trend, a mianowicie odświeżające pastele, które stały się szczególnie popularne pod koniec 2021 roku i najprawdopodobniej będą pozostawać aktualne przez kilka następnych lat. W 2022 roku do modnych odcieni mięty i żółci zostaną dodane zakurzone już odcienie różu i fioletu.

Modne kolory wnętrz 2022

d początku 2022 roku jest popularna mocna paleta kolorów o dużym poziomie nasycenia. Co więcej, wykorzystywana może być do modnego malowania ścian wewnętrznych, ale także na zewnątrz. 

Jeśli poszukujesz nie tylko ładnego koloru do pokoju, ale i ciekawego koloru ścian, szczególną uwagę warto zwrócić na trend Color blocking. Pojawił się on w designie wnętrz po tym, jak podbił świat modnych ubrań, a jego idea polega na jednoczesnym stosowaniu kilku jasnych odcieni – tak zwanych kolorowych bloków. Color blocking to także świetny pomysł na podział przestrzeni w pomieszczeniu na strefy funkcjonalne bez dodatkowych przegród lub mebli.

Modne kolory wnętrz

Modne kolory na sezon wiosna-lato 2022

Wybierając najmodniejsze kolory ścian na sezon wiosna-lato 2022 obowiązkowo zwróć uwagę na odcienie ciepłej żółci, które podświadomie kojarzymy ze słoneczną pogodą i dobrym nastrojem. Aktualne są różne odcienie:

  • żółto-brązowy przykurzony kolor ochry;
  • odcień narcyza;
  • sorbet z mango o żółto-pomarańczowym odcieniu;
  • kolor słomy.

Preferujesz bardziej zimną paletę barw? Nie wiesz jaki kolor do salonu w 2022 roku wybrać? Zastanów się nad modnymi odcieniami koloru niebieskiego, w tym weź pod uwagę szafir. Świetnie sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także w sypialni lub kuchni.

Jesteś osobą odważną i uważnie śledzisz ostatnie modne trendy w wystroju wnętrz. Wówczas wybierz do dekoracji ścian śmiałe i wyraziste kolory, na przykład – śliwkowy, jest to kolor ekspresywny, a jednocześnie bardzo elegancki. 

Wybierając modne kolory ścian w 2022 roku, rzeczywiście można pogubić się w dostępnych rozwiązaniach, dlatego dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się jeszcze na etapie projektowania wnętrz z doświadczonymi ekspertami, a nawet zamówienie malowania ścian lub klejenie tapet u ekspertów – odpowiednich fachowców zawsze możesz szybko wyszukać na portalu OTOmistrz!

Modne kolory na sezon

Jakie kolory będą modne w aranżacji wnętrz?

Jakie kolory będą modne w aranżacji wnętrz? Co będzie modne we wnętrzach w 2022 roku, a także nie straci na aktualności w najbliższych latach? Od kilku lat modne odcienie pozostają niezmienne. Palmę pierwszeństwa mają główne kontrastujące kolory – biel i czerń, a także tradycyjne odcienie szarości, brązu i beżu. Kolorystykę z tymi barwami można zastosować w całym mieszkaniu – od przedpokoju po salon. Szczególnie elegancko prezentują się połączenia bieli i czerni w łazience. 

Aby wnętrze było bardziej wyraziste, paletę wymienionych kolorów można rozcieńczyć odcieniami różniącymi się od nich w kierunku jasności o 1-2 tony. Bawiąc się tymi odcieniami można ustawić akcenty, podzielić pomieszczenia na osobne strefy i podkreślić wszystkie możliwe elementy.

Czy biały kolor na ścianach jest modny? Jeśli chcesz stworzyć wrażenie większej przestrzeni i swobody w pomieszczeniu, świetnym wyborem będą odcienie bieli i beżu. Jednak tego typu pomieszczenie może wydawać się niewygodne – dziś znaleziono doskonałe rozwiązanie: uzupełnianie głównie jasnych ścian ciemnymi elementami – bogaty brąz, kolor leśnej zieleni lub oceanu podczas burzy. Każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Eksperci pomogą ładnie połączyć różne elementy kolorystyczne – ich usługi są dostępne do zamówienia na przykład na portalu OTOmistrz. Zastosowanie kolorowych elementów na białym tle jest także idealnym rozwiązaniem do wyróżnienia w pomieszczeniach oddzielnych stref funkcjonalnych.