Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
Zaloguj się jako wykonawca Zostań wykonawcą
Wszystkie usługi Blog Kontakt
< Wróć

Zawór trójdrożny – budowa, jak działa, montaż

Oct 12, 2022 Hydraulika 320

Zapewnienie ciepła we właściwym miejscu jest głównym wymogiem systemu grzewczego. W mieszkaniach ten problem można uznać za rozwiązany. W domach prywatnych chcemy dodatkowo wyposażyć podłogę w ogrzewanie podłogowe i nie zawsze elektryczne, i właśnie tutaj zaczynają się problemy. 

Temperatura podłogi i grzejnika nie może być taka sama. Aby temu zapobiec, w systemie grzewczym zainstalowany jest zawór trójdrożny mieszający. Do czego służy zawór trójdrożny? Zawór trójdrożny działanie polega na zapewnieniu obiegu grzewczego i przepływu cieczy. Podłoga będzie ciepła, kaloryfery gorące – co sprawi, że w domu będzie komfortowa temperatura. 

Dystrybucja ciepłej wody użytkowej będzie oparta na właściwych potrzebach każdego mieszkania. Remont łazienki to idealna okazja do instalacja zaworu trójdrożnego.

Budowa zaworu trójdrożnego

Strukturalnie zawór trójdrożny przedstawia sobą dwa połączone zawory dwudrożne w jednym korpusie. Ale w przeciwieństwie do nich przepływ wody – chodzi o ciepłą – nie jest całkowicie zablokowany, ale regulowana jest intensywność jej przepływu.

Główne części zaworu:

  • Korpus;
  • Trzpień z podkładką zabezpieczającą lub metalową kulką;
  • Zawieradło;

Zawory z trzpieniem umożliwiają automatyzację sterowania za pomocą siłownika elektromechanicznego. Pozwala to na automatyczną regulację temperatury wody od źródła ciepła.

Zawór trójdrożny zasada działania

Zawór 3 drogowy zasada działania polega na mieszaniu strumieni wody o różnych temperaturach. Dlaczego miałoby to być zrobione? Beż wchodzenia w szczegóły techniczne, możesz odpowiedzieć tak: robi się to, aby przedłużyć żywotność kotła grzewczego i jego bardziej ekonomiczną eksploatację.

Działanie zaworu trójdrożnego polega na mieszaniu podgrzanej wody ze schłodzoną i przesyłaniu jej z powrotem do urządzenia grzewczego w celu podgrzania. Na pytanie, którą wodę szybciej i łatwiej podgrzać – zimną czy ciepłą – każdy jest w stanie odpowiedzieć.

Jednocześnie z mieszaniem zawór rozdziela również przepływy. Istnieje naturalna chęć zautomatyzowania samego procesu zarządzania. W tym celu zawór wyposażony jest w czujnik temperatury z termostatem. W takim przypadku najlepiej sprawdza się tutaj napęd elektryczny. Zawór 3 drożny zasada działania zależy od urządzenia napędowego.

Uwaga: automatyczny zawór trójdrożny zainstalowany w instalacji grzewczej pozwala na uzyskanie do 50% oszczędności.

Jakie są rodzaje zaworów trójdrożnych?

Zawory trójdrożne różnią się sposobem, w jaki są kontrolowane. Można je podzielić na zawory:

  • Ze sterowaniem ręcznym;
  • Z głowicą termiczną;
  • Z napędem elektrycznym;
  • Hydrauliczne;
  • Pneumatyczny;

W prywatnym domu najlepszy byłby zawór elektryczny. Zainstalowane wewnątrz czujniki wysyłają polecenie poprzez sterownik do napędu w przypadku zmiany parametrów kontrolowanej wody. W rezultacie rnastępuje mieszanie przepływającego czynnika i robi się cieplej lub odwrotnie, chłodniej. Efekt termo miksowania następuje automatycznie. Nie ma znaczenia, który kocioł jest zainstalowany w systemie – gazowy czy na paliwo stałe – każde instalacje grzewcze będą odpowiednie.

Porada Fachowca: Nie zaleca się wybierania zaworu ręcznego. W takim przypadku trudno będzie sterować zaworem. Jeżeli w instalacji grzewczej nie ma możliwości zamontowania zaworu regulowanego, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zawór termostatyczny z głowicą termiczną.

Montaż zaworu trójdrogowego

Zawór trójdrogowy montowany jest w instalacji grzewczej w zespole mieszającym z jedno- lub wieloobwodową dystrybucją ciepła. Takich obwodów może być kilka. Koncepcja się nie zmieni, dodawane będą tylko nowe elementy.

Na przykład główną cechą jednostki mieszającej jest obecność dodatkowego obwodu dystrybucji chłodziwa. Dlaczego jest to potrzebne? Do podłączenia dodatkowych odbiorników ciepła, na przykład ciepłej podłogi.

Ważne: Zawór trójdrożny przed czy za pompą? Podczas wykonywania prac instalacyjnych przy instalacji zaworu należy pamiętać, że jest on zainstalowany przed pompą. Wydajność całego systemu zależy od spełnienia tego wymogu.

Podczas wkładania zaworu należy uważać, aby nie dostały się do niego odpady spawalnicze (żużel, krople stopionego metalu). Niezbędne jest również zapewnienie możliwości łatwego demontażu zaworu podczas jego pracy. Takie działanie będzie potrzebne przy okresowym sprawdzaniu jego działania.

Profesjonalna porada: instalacja centralnego ogrzewania i montaż zaworu trójdrożnego powinien być wykonany przez wykwalifikowanych wykonawców. Hydraulik poradzi sobie z tym najlepiej.

Jakie są objawy uszkodzonego zaworu trójdrożnego?

Diagnoza napędu elektrycznego zaworu trójdrożnego: trzon zaworu jest tradycyjnie sterowany siłownikiem elektrycznym. Dlatego najpierw należy sprawdzić integralność, dostępność mocy i sprawność napędu elektrycznego.

Integralność części zewnętrznej sprawdzana jest wizualnie przez dokładną kontrolę, a obecność zasilania i integralność mechanizmu wewnętrznego – za pomocą odpowiednich przyrządów.

Mechanizm urządzenia może się zużywać podczas użytkowania. Ponadto podczas transportu chłodziwa charakterystyczne jest gromadzenie się różnych zanieczyszczeń, osadów itp. w układzie.

Wszystko to może zablokować działanie urządzenia. Dlatego przede wszystkim należy wizualnie sprawdzić wszystkie dostępne części.

Podsumowanie

  • Zawór trójdrożny jest wspaniałym rozwiązaniem do ciepła i komfortu w mieszkaniu, a także do oszczędności;
  • Musi być instalowany przed pompą a instalację jest najlepiej powierzyć specjalistom;
  • Najlepszy rodzaj zaworu dla domu prywatnego to ten z głowicą termiczną.