Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Cennik montażu obrzeży trawnikowych

01.05.2024
164
Cennik montażu obrzeży trawnikowych


Obrzeża trawnikowe, wykonane w sposób przemyślany i z dobrej jakości materiałów to jeden z kluczowych elementów perfekcyjnego zagospodarowania ogrodu obok Twojego domu, biura lub w miejskiej zielonej strefie. To, w jaki sposób i z jakich materiałów będą wykonane takie konstrukcje wiąże się bezpośrednio z budżetem zleceniodawcy. Zatem, jaka jest układanie obrzeży cena?

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Brukarz Mamy 1231 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Podstawy montażu obrzeży trawnikowych

Zadanie obrzeży trawnikowych – oddzielenie trawnika od innych elementów krajobrazu, takich jak:

 • rabaty kwiatowe;
 • ścieżki,
 • obszary z żywopłotem itp.

Wykorzystanie obrzeży pozwala zwiększyć estetykę terenu, a jednocześnie ułatwia pielęgnację przestrzeni zielonych, zapobiegając rozprzestrzenianiu się trawy na niepożądane obszary.

Znaczenie obrzeży trawnikowych w ogrodzie

Obrzeża trawnikowe to niewidoczny, ale bardzo ważny element organizacji przestrzeni, pełniący funkcje zarówno estetyczne, jak i praktyczne:

 • definiowanie przestrzeni;
 • ułatwienie pielęgnacji;
 • zapobieganie erozji;
 • ochrona roślin;
 • zwiększenie bioróżnorodności.

Różne typy obrzeży i ich charakterystyka

Na rynku są dostępne różne rodzaje obrzeży trawnikowych, a spośród nich najbardziej popularnym wyborem są:

 • Plastikowe. Są lekkie, łatwe w montażu i dostępne w wielu kolorach oraz kształtach. Plastik jest odporny na oddziaływanie warunków atmosferycznych, jednak może z czasem blaknąć pod wpływem słońca.
 • Metalowe. Do wykonania takich obrzeży najczęściej stosuje się galwanizowaną stal lub aluminium. Są to elementy trwałe i odporne na korozję, a dodatkowo prawie niewidoczne na tle trawnika.
 • Drewniane. Wykonane z naturalnych materiałów, takie obrzeża świetnie komponują się z krajobrazem ogrodowym. Są jednak wymagające pod kątem regularnej konserwacji, aby były odporne na gnicie i działanie szkodników.
 • Betonowe. Są trwałe i odporne na uszkodzenia, mogą jednak być ciężkie i trudniejsze w montażu. Wygląd takich obrzeży pozwala wykorzystywać je do tworzenia ciekawych aranżacji przestrzennych, ale w wielu firmach montaż obrzeży betonowych cena jest wyższa w porównaniu do montażu krawężników wykonanych z innych materiałów.

Układanie obrzeży cena

Czynniki wpływające na koszt montażu obrzeży

Zarówno wybrany materiał produkcji obrzeży, jak i ich rozmiar oraz kształt są ważnymi czynnikami, decydującymi o tym, jak będzie wyglądał układanie obrzeży cennik.

Wybór materiału obrzeży – plastik, metal, beton

Cena położenia krawężnika dość często zawiera koszt samych krawężników. W zależności od wykorzystanego w produkcji materiału, będzie on przedstawiał się w taki sposób:

 • Najtaniej zapłacisz za obrzeża plastikowe, których koszt zaczyna się od 20 zł za metr bieżący.
 • Obrzeża trawnikowe wykonane z metalu (Alu/Cynk), o wymiarach 120 cm długości, 18,5 cm szerokości i grubości materiału 0,9 mm, mają cenę jednostkową około 44,19 zł za metr.
 • Obrzeża trawnikowe metalowe ocynkowane, o wymiarach 100 cm długości i 14 cm wysokości, które mają cenę około 27,20 zł za metr.

Wielkość i kształt planowanego obrzeża trawnika

Proste obrzeża są wiele tańsze w montażu niż te o złożonych kształtach z wieloma zakrętami lub kątami. Montaż złożonych elementów przewiduje użycie dodatkowych akcesoriów, takich jak łączniki kątowe czy obrzeża gięte, co w efekcie sprawia, że cena ułożenia obrzeża staje się wyższa. Wysokość obrzeży może się różnić: najniższe, a jednocześnie najtańsze to elementy, których wysokość stanowi jedynie 2,5-3 cm. Najbardziej popularnymi są elementy o wysokości 4,5 cm. Na rynku także można spotkać krawężniki, których wysokość sięga 10 cm. Zanim skorzystasz się z pomocy fachowcy, obowiązkowo należy wyjaśnić ile za metr obrzeża konkretnego typu zapłacisz. Jeśli masz ograniczony budżet, zmożesz obniżyć montaż obrzeży betonowych cennik zamawiając krawężnik z tańszych materiałów.

Orientacyjne ceny materiałów i montażu

Jeśli interesuje Cię układanie obrzeży cena, obowiązkowo skontaktuj się z fachowcami, które poinformują Cię zarówno o koszcie materiałów, niezbędnych do wykonania montażu, jak i wycenie pracy fachowców. Uzyskana wiedza pozwoli zadecydować o miejscu zakupie materiałów i ich rodzaju, a także tym, z którą firmą warto będzie nawiązać współpracę. W większości przypadków kompleksowe usługi brukarskie są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Koszt zakupu różnych rodzajów obrzeży

Z jakimi kosztami warto się liczyć, kupując krawężniki? Oto kilka przykładów: Metalowe obrzeża kosztują około 27,20 zł za metr (konstrukcje ocynkowane o wymiarach 14 cm x 100 cm. Z kolei cena obrzeży betonowych to 14,98 zł za sztukę (element wymiarach 20 cm x 6 cm x 100 cm). Do tego trzeba doliczyć cenę montażu.

Ceny za montaż – różnice w zależności od kompleksowości zadania

Kompleksowe usługi, mimo że początkowo może się wydawać, że kosztują drożej, w większości przypadków są bardziej opłacalnym rozwiązaniem, gdyż cennik prac zawiera także cenę materiałów, koszt naprawy w okresie gwarancyjnym itp.

Montaż obrzeży betonowych cennik

Jak oszacować całkowity koszt montażu obrzeży trawnikowych?

Dla oszacowania kosztu montażu obrzeży trawnikowych w pierwszej kolejności należy uwzględnić to, jak przedstawia się przeciętną cena położenia krawężnika w różnych regionach Polski.

RegionZakres cen brutto
Kujawsko-pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Pomorskie, Lubelskie, Podlaskie27 – 32 zł/mb
Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Łódzkie, Lubuskie, Podkarpackie, Opolskie33 – 34 zł/mb
Dolnośląskie, Warmińsko-mazurskie35-37 zł/mb
Mazowieckie, Małopolskie35-40 zł/mb

Jak przygotować wstępny kosztorys?

Układanie krawężników cena uwarunkowana jest kilkoma czynnikami:

 • długością i szerokością obrzeża;
 • ilością materiału, który jest potrzebny do realizacji robot, a także cena ich dowozu;
 • układanie obrzeży betonowych cena, która zależy od złożoności robot i charakterystyk terenu, na którym one będą realizowane;
 • montaż obrzeży betonowych cennik obejmuje również wynajem sprzętu, np. koparki do wykopów pod obrzeża.

Potencjalne koszty niespodziewane

Ułożenie obrzeży cena podana na stronie firmy, z którą zamierzasz nawiązać współpracę, może ulec zmianie, jeśli wystąpi potrzeba w realizacji usług o charakterze dodatkowym:

 • usuwanie napotkanych przeszkody w gruncie: kamieni, korzeni drzew;
 • zabezpieczenie rur i instalacji podziemnych;
 • wyrównanie terenu.

Ponadto montaż obrzeży betonowych cennik będzie niższy latem, natomiast większy w zimie.

Podsumowanie

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje obrzeży trawnikowych, których cena różni się od materiału wykonania, terenu montażu, Zamawiając usługę montażu obrzeży, pamiętaj o tym, że podany na stronie wybranej firmy cennik usług jest przybliżonym. Dokładnie oszacować koszty można prosząc o indywidualną wycenę, która realizowana jest bezpłatnie. Znaleźć fachowców ze swojej miejscowości i wyjaśnić, jaka będzie cena ułożenia obrzeża można na portalu Otomistrz.

Potrzebuję pomocy z...