Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Grill ogrodowy z cegły – jak go wykonać?

10.05.2024
1034
Grill ogrodowy z cegły – jak go wykonać?


Grill ogrodowy to specjalne urządzenie, na którym można gotować pyszne potrawy. Interesujesz się, jak zbudować grilla z cegły

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Budowa kominka Mamy 1197 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Konstrukcje te mogą być proste metalowe i zaawansowane. Te ostatnie, z pewnymi wyjątkami, są stacjonarne: do ich budowy trzeba sporządzić plan, zalać fundament. Ceglana konstrukcja zapewnia przygotowanie nad równomiernym ogniem, w przeciwieństwie do urządzeń otwartych, gdzie jest wystawiony na działanie wiatru. Obecność ścian ułatwia proces gotowania. Aby zbudować murowany grill ogrodowy własnymi rękami, musisz wziąć pod uwagę kilka niuansów.

Budowa grilla – od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do budowy grilla konieczne jest wybranie odpowiedniego dla niego miejsca, ponieważ źródłem zagrożenia jest ogień. Dlatego kominek powinien być zbudowany w odpowiedniej odległości od drewnianych budynków, drzew i innych możliwych źródeł zapłonu, biorąc pod uwagę kierunek wiatru.

Następnie należy dokładnie przemyśleć rozmiar i konstrukcję samego paleniska, ponieważ układanie cegieł nie jest łatwe. Pomoże to nie popełniać błędów podczas budowy, obliczyć odpowiednią ilość cegieł i nie tylko. Warto pomyśleć o otworach zapewniających właściwy przepływ powietrza, miejscu do przechowywania drewna opałowego i węgla.

Należy przewidzieć i zagospodarować miejsca na gotowanie.

Gdzie postawić grill ogrodowy?

Wybór miejsca na przyszły grill murowany nowoczesny jest bardzo ważny, należy więc wziąć pod uwagę kilka zasad:

  • Grill musi znajdować się obok miejsca do rekreacji;
  • Teren musi być specjalnie przygotowany i wypoziomowany;
  • W pobliżu musi być woda;
  • Wymagana jest ochrona przed opadami atmosferycznymi;
  • Obiekt powinien być zlokalizowany z dala od plantacji kulturowych.
  • Wybierając miejsce, należy wziąć pod uwagę kierunek wiatru.

Konstrukcja nie powinna stwarzać zagrożenia dla budynku mieszkalnego. Dlatego musi być zamontowany jak najdalej i wyposażony w elementy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Drewno opałowe należy przechowywać w zamkniętej komorze lub w odpowiedniej odległości od grilla, w miejscu osłoniętym. Grill murowany należy ustawić przy ścieżce tak, aby można było do niego podejść z dwóch stron. Budowa grilla przyniesie wiele satysfakcji, a jeszcze więcej – korzystanie z niego!

Grill z cegły

Jaką wielkość powinien mieć ruszt grilla murowanego?

Wysokość grilla dobierana jest w zależności od wzrostu. Idealnie górna część obszaru roboczego musi się znajdować na wysokości 1 metra. Szerokość strefy gotowania jest zwykle nie większa niż 1 metr. Optymalny rozmiar to około 170 * 90 cm

Jeśli lubisz gotować na siedząco, wówczas konstrukcja musi być wykonana na wysokości około 0,8-1,2 metra. Przydatne będą specjalne sekcje do przechowywania potraw, płytę paleniska, drewna opałowego, węgla i innych rzeczy. Zaleca się wyznaczenie dogodnego miejsca na naczynia.

Budowa grilla ogrodowego – rodzaje i sposoby

Projektowanie to kluczowy moment. Wielu miłośników rekreacji na świeżym powietrzu w ogóle nie używa rysunków podczas montażu grilla. W konsekwencji powstała konstrukcja nadaje się tylko do uprawy w niej kwiatów. Kocioł z cegły wykonywany jest na podstawie fundamentu. Fundament jest niezbędny do stworzenia mocnej struktury. Każdy rodzaj fundamentu nadaje się do takiego pieca. W pobliżu grilla można zorganizować miejsce do wypoczynku. Drugi rodzaj konstrukcji jest bez fundamentu. Wykonuje się go bez użycia roztworu. Taki model można łatwo zdemontować w razie potrzeby. Grill jest zainstalowany w pewnej odległości od miejsca wypoczynku, tak aby dym z gotowania nie przeszkadzał gościom. Parametry grilla dobieramy według własnego uznania, natomiast konstrukcja musi być stabilna i wygodna do gotowania.

Budowa grilla ogrodowego z cegły

Grill z cegły możesz zrobić samodzielnie, jeżeli weźmiesz pod uwagę kilka ważnych rzeczy:

  • Niedrogi i łatwy w wykonaniu monolityczny fundament listwowy jest idealny do budowy. Wzdłuż obwodu przyszłego budynku należy wykopać rów o głębokości około 40 cm.
  • Mieszankę pokruszonego kamienia i żwiru należy wylać na dno wykopu. Dno jest dokładnie podlewane i ubijane.
  • Pręty zbrojeniowe układa się na żwirze i kruszonym kamieniu. Powinny być ułożone tak, aby reprezentowały siatkę.
  • Pozostaje tylko wykonać szalunek i zalać wykop betonem. Do fundamentu należy użyć cementu klasy 300. Do budowy grilla potrzebne są dwa rodzaje cegieł: ogniotrwała i licowa do ułożenia kilku warstw cegieł.

Prosty grill z cegły można zrobić ze wszystkich rodzajów cegieł ogniotrwałych najlepszą opcją są cegły szamotowe. Taka cegła ma dużo gliny i doskonale wytrzymuje wysokie temperatury. Wybierając cegłę licową, należy zwrócić uwagę na właściwości wytrzymałościowe materiału. Oprócz cegieł potrzebne są rozwiązania konstrukcyjne. W tym celu musisz kupić czerwoną glinę, piasek i cement. Do układania cegieł szamotowych potrzebna jest glina. Grille z cegły rozbiórkowej też są łatwą i praktyczną opcją.

Grill ogrodowy murowany

Budowa grilla ogrodowego z kamienia

Przede wszystkim budowany jest fundament. Pozwoli to zachować jego integralność. W przypadku fundamentu konieczne jest wykopanie wnęki o długości 30 cm, jej wymiary powinny być o około 10 cm większe z każdej strony niż wymiary samej konstrukcji. Dno wnęki należy przykryć warstwą pokruszonego kamienia, a na wierzch wylać warstwę piasku. Każdy z nich musi być starannie ubity, a piasek musi być wcześniej zwilżony. Zaprawę cementową wylewa się na poduszkę z pokruszonego kamienia i piasku.

Zewnętrzną stronę można licować kamieniem naturalnym. Do tej pracy możesz użyć wodoodpornego kleju lub zaprawy cementowej. Elementy okładzinowe powinny znajdować się jak najbliżej. Użyj drutu, aby połączyć wewnętrzne kamienie z zewnętrznymi kamieniami licowymi.

Po pewnym czasie, gdy roztwory stwardnieją, a konstrukcja się wzmocni, trzeba przez kilka dni rozpalać małe ogniska. Przyczyni się to do jego wysuszenia i wzmocnienia struktury.

Podsumowanie

Tym samym, stosując się do tych prostych wskazówek, będziesz w stanie zaaranżować funkcjonalne grill ogrodowy murowany do przygotowywania smacznej i zdrowej żywności na Twojej działce. Będziesz mógł się cieszyć przyjemnym odpoczynkiem z rodziną lub przyjaciółmi w przytulnej atmosferze! Budowa kominka nie jest trudna, jeżeli dołożysz do tego wszelkich starań lub zlecisz to zadanie specjalistom.

Potrzebuję pomocy z...