Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Jak wyczyścić komin? 5 sposobów na czyszczenie komina

10.10.2023
705
Jak wyczyścić komin? 5 sposobów na czyszczenie komina


Niewiele domów prywatnych obejdzie się bez komina, ponieważ bez niego trudno jest przetrwać niepogodę, nie mówiąc już o sezonie zimowym. Samowystarczalne systemy całej instalacji grzewczej mają długą historię, piece są używane dzisiaj i prawdopodobnie będą nadal popularne w przyszłości.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Czyszczenie komina Mamy 597 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Czekać…

Wiele osób zastanawia się, jak czyścić komin, bo jak cudownie jest usiąść przed kominkiem w mroźny dzień i słuchać trzasku płonących polan. Ale kominek to nie tylko przytulny wieczór, ale także alternatywne źródło ciepła w domu iz czasem ostatecznie skrapla się na kominku kreozot, smolista, toksyczna i potencjalnie śmiertelna substancja, która może faktycznie zapalić się w kominie.Brak czyszczenia komina skutkuje poważnymi konsekwencjami. Regularne czyszczenie komina to brudna robota, ale przy odpowiednim sprzęcie nie jest szczególnie trudna ani czasochłonna. Jednak nie wszyscy właściciele pieców i kominków pamiętają i wiedzą, jak wyczyścić komin, więc w tym artykule opowiemy, jak to należy robić. 

Jak wyczyścić komin? Szczotką kominiarską!

Odpowiadamy na pytanie, czym wyczyścić komin. Najlepszym narzędziem do czyszczenia kominów są specjalne szczotki do czyszczenia komina od dołu dowolnej średnicy. Do kominów ze stali nierdzewnej stosuje się szczotki wykonane z wytrzymałego nylonu, a rury ceglane i azbestowe można czyścić zarówno plastikowymi, jak i stalowymi. Jest to sprawdzony środek do czyszczenia kominów, który doskonale usuwa osady kreozotu i sadzy i jest odpowiedzią na pytania, jak przebić zatkany komin. Dzięki niemu można zapewnić nieprzerwaną pracę komina i zapobiec zapaleniu się sadzy w kominie w trakcie czyszczenie komina od dołu. Mechaniczne czyszczenie komina jest bardzo skuteczne w większości przypadków.

Jak wybrać szczotkę?

  • W przypadku komina okrągłego zmierz jego średnicę wewnętrzną i dobierz okrągłą szczotkę o odpowiednim rozmiarze do czyszczenia komina.
  • Jeśli Twój komin jest o kształcie owalnym lub nieregularnym, powinieneś wybrać szczotkę, która jest nieco większa niż wewnętrzna długość i szerokość twojego komina. Nieco większa szczotka sprawi, że czyszczenie będzie nieco trudniejsze, ale wystarczająco skuteczne, aby usunąć osady sadzy. Natomiast szczotka o mniejszej średnicy będzie za mała, aby wyczyścić wszystkie ściany komina.
  • Szczotki kominiarskie powinny mieć mocne i kolczaste włosie. Najpopularniejszymi modelami są szczotki stalowe i szczotki plastikowe. 
  • Do kominów ze stali nierdzewnej nadają się tylko szczotki z włosiem z tworzywa sztucznego. Są bezpieczne w użyciu na metalowych powierzchniach i nie rysują ich. 

Czyszczenie komina obierkami

Domowe sposoby na samodzielne czyszczenie komina czasem są najbardziej skuteczne. Obierki ziemniaczane to bezpieczny i skuteczny sposób na czyszczenie komina z sadzy. Aby to zrobić, należy wrzucić 0,5-1 wiadra obierek ziemniaczanych do dobrze nagrzanego pieca: ich ilość zależy od wielkości samego pieca. Podczas spalania ziemniaków do powietrza uwalniana jest skrobia, która niszczy sadzę. Komin należy grzać wraz z obierkami w ciągu 2-3 dni. W tym czasie sadza prawie całkowicie rozkłada się i opada ze ścian kanału dymowego. Obierki ziemniaczane to bardzo prosta metoda czyszczenia komina. Jednocześnie jest tania, nie szkodzi środowisku i jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia człowieka.

Jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach?

Interesowałeś się, jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach? Możesz oczyścić komin z różnych zanieczyszczeń i nalotów na zupełnie różne sposoby. Jedną z nich jest metoda chemiczna, która polega na użyciu specjalnych chemikaliów sprzedawanych w wyspecjalizowanych sklepach ogólnodostępnych. Uważa się, że ta metoda jest łatwa do wdrożenia, ale mało skuteczna, ponieważ aby utrzymać ściany komina w dobrym stanie, procedurę trzeba będzie dość często powtarzać.

Konieczne jest stosowanie chemii przy bezpośrednim użytkowaniu samego systemu, ponieważ podczas spalania paliwa uwalniane są specjalne składniki aktywne, które w połączeniu z odczynnikami chemicznymi zapewniają szybkie i skuteczne niszczenie osadów na ścianach komina. Dlatego osady będą skutecznie złuszczać się z powierzchni. Istnieje wiele różnych chemikaliów, które można wykorzystać do tego celu. Różnią się zasadą działania, składem, wydajnością i ceną, dlatego najlepiej wypróbować kilka opcji, aby znaleźć najbardziej odpowiedni produkt kominowy do czyszczenia komina samemu.

Proszek do czyszczenia komina

Jeśli się zastanawiałeś, jak samodzielnie wyczyścić komin, możesz spróbować użyć proszku. Skład proszku jest dość złożony, jest to zestaw minerałów, soli i innych związków chemicznych. Część z nich jest katalizatorem spalania, część natomiast niszczy osady smoły w kominie. Wszystko, co odpada w kominie, spada i spala się. 

Proszek należy używać przy spalaniu suchego drewna opałowego. Zgodnie z instrukcją do całkowitego wyczyszczenia pieca o mocy cieplnej do 25 kW należy użyć 1 miarki. Do pieca o mocy 25-50 kW – 2 miarki. Efekt obserwuje się już przy pierwszym użyciu proszku. Od razu czuje się, że sadza wypala się w piecu, a jednocześnie bardzo wzrasta ciąg. 

Opakowania w 500 gr wystarcza na 15-30 cykli czyszczenia, w zależności od jego mocy. Warto uważać, bo po takim czyszczeniu ciąg może się zwiększyć, a gorące osady będą wylatywać z komina wraz z dymem. Czyszczenie należy przeprowadzić późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy na ulicy leży śnieg.

Jak wyczyścić komin z sadzy? Wezwij kominiarza!

Czyszczenie komina odbywa się mechanicznie. Wybór odpowiedniego kominiarza jest bardzo ważny. Na początek profesjonalny kominiarz sprawdza rury i kominek. Specjalny wideoskop służy do zbadania wnętrza komina pod kątem zanieczyszczeń i ewentualnych uszkodzeń. Po kontroli sam komin jest czyszczony. W tym celu kominiarz przynosi specjalne szczotki do czyszczenia komina wraz z przyrządami takimi jak szczotka kominowa wykonana z metalu lub nylonu, a także pręty lub linkę z obciążnikiem. Podczas procesu czyszczenia cała sadza kierowana jest mechanicznie do paleniska lub do otworu rewizyjnego komina, skąd jest następnie usuwana za pomocą specjalnego odkurzacza. Po zakończeniu czyszczenia komina kominiarz wystawia protokół wykonanych prac oraz wykaz zaleceń dotyczących dalszej eksploatacji komina.

Podsumowanie

  • Należy monitorować gromadzenie się sadzy w kominie, warto sprawdzać stan zabrudzenia przynajmniej raz w tygodniu. 
  • Grubość sadzy wynosząca 3 mm – to jest sygnał do czyszczenia.
  • Przy codziennym użytkowaniu kominka lekkie czyszczenie powinno odbywać się raz w tygodniu, dokładniejsze co pół roku, raz w roku należy wezwać kominiarza w celu przeglądu kominiarskiego lub całkowitego wyczyszczenia instalacji.

Należy pamiętać o jednym: właściwa pielęgnacja kominka to sprawa nieprzyjemna, ale niezwykle istotna. A jeśli sam nie chcesz się brudzić, to skontaktuj się ze specjalistami, którzy sprawnie wykonają tę pracę, a Twój rodzinny kominek będzie Cię bezpiecznie ogrzewał przez wiele lat.

Polecane artykuły na temat: Czyszczenie komina