Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Jak pozbyć się pluskiew?

10.10.2023
371
Jak pozbyć się pluskiew?


Nawet Ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z pluskwami domowymi, wiedzą, że te stworzenia są niebezpieczne, trudne do wyniszczenia, a dodatkowo mogą pojawić się w każdym, nawet systematycznie sprzątanym mieszkaniu. Dlaczego występuje i na czym tak naprawdę polega niebezpieczeństwo występowania pluskiew w domu? Wyjaśniamy to w tym artykule.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Dezynsekcja Mamy 539 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Co to są pluskwy domowe?

Pluskwy to owady będące pasożytami, żywiące się krwią ludzką i zwierzęcą oraz atakujące swoje ofiary głównie w nocy, kiedy mają dostęp do nieodkrytych obszarów skóry. W odróżnieniu od komarów, ugryźć może nie tylko samica pluskwy, ale także samiec, a nawet larwa. Ugryzienie dorosłej pluskwy jest nieodczuwalne, gdyż w momencie ugryzienia do organizmu trafia substancja, która ma działanie przeciwbólowe. To jednak nie jedyne niebezpieczeństwo: pasożyty są prawie niezauważalne, gdyż ukrywają się pod podłogami, tapetami, materacami lub nawet w książkach, a jednocześnie mają dobre zmysły czucia, więc łatwo znajdują ofiarę (preferują człowieka, ale mogą także ssać krew zwierząt i ptaków domowych), z której dorosłe osobniki mogą jednorazowo wypić 7 mg krwi, a larwy – do 1 mg.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Wielu ludzi, szczególnie mieszkających w dużych współczesnych domach, nigdy nie miało do czynienia z domowymi szkodnikami, jednak każdy powinien wiedzieć, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy oraz jak wygląda ugryzienie tego owada. W sytuacji pojawienia się takich niechcianych gości pomoże to zareagować maksymalnie szybko i zwalczyć szkodniki jeszcze przed stworzeniem przez nie zagrożenia dla zdrowia.

Najczęściej ukąszenia pluskiew pojawiają się na odsłoniętych obszarach ciała – rękach, nogach, czasem także na twarzy. Pasożyty preferują te miejsca, w których naczynia krwionośne znajdują się maksymalnie blisko powierzchni skóry i z tego powodu częściej gryzą dzieci niż dorosłych, a kobiety częściej niż mężczyzn. Od momentu ugryzienia przez pluskwę do wystąpienia objawów może minąć nawet kilka godzin. Najczęstszymi objawami są:

  • Pojawienie się na skórze połączonych w łańcuch czerwonych plam. Rozmiar plam zależy od tego, jak głodny był pasożyt oraz jakiego był rozmiaru. Najczęściej po ugryzieniu jednego owada pojawia się od jednej do trzech plam;
  • Nowe ślady zaczynają być widoczne dopiero rano. Pluskwy to pasożyty prowadzące nocny tryb życia, ich ugryzienia najczęściej występują pomiędzy godz. 24 a 3 rano. Dlatego zaraz po przebudzeniu można zauważyć ślady ugryzień. Nie gryzą rano lub podczas dziennej drzemki.
  • Obrzęk w miejscu ugryzienia. Natychmiast po ugryzieniu miejsce nakłucia wygląda na spuchnięte. Krawędzie zaczerwienienia mają rozmyte granice, a ich kształt może być dowolny. Reakcja na ugryzienie przez pluskwę może mieć różny stopień nasilenia u różnych osób;
  • Silne swędzenie. Miejsce ugryzienia przez pluskwę swędzi tak samo, jak po ugryzieniu każdego innego owada. Czasami jednak swędzenie może prawie ustąpić i objawiać się z nową energią w ciągu dnia lub wieczorem. Zdarza się, że swędzenie jest tak silne, że nie można powstrzymać się przed drapaniem, aż do pojawienia się krwi.

Ugryzienia pluskiew domowych nie tylko są nieprzyjemne. Jeśli mocno swędzą, mogą zostać rozdrapane, a rana otworzy drogę do przedostania się do organizmu infekcji. Co więcej, u niektórych ludzi ugryzienia pluskiew powodują wystąpienie alergii. Ponadto epidemiolodzy twierdzą, że ​​pluskwy przenoszą patogeny, powodujące takie choroby jak ospa, zapalenie wątroby, tyfus. Zatem zadając sobie pytanie dotyczące tego, jak zwalczyć pluskwy w domu dbasz nie tylko o swój komfort, jak i domowników, ale także o bezpieczeństwo i zdrowie. Niezawodnym wsparciem w zwalczaniu owadów będzie usługa dezynsekcja pluskwy, którą możesz zamówić w firmie OTOmistrz.

Jak samodzielnie pozbyć się pluskiew?

Pierwsze pytanie, które pojawia się u każdego, kto styka się z pluskwami, brzmi prosto: jak pozbyć się pluskiew w mieszkaniu? Niestety, nie ma na nie łatwej odpowiedzi. Aby na zawsze pozbyć się pasożytów, rozprzestrzeniających infekcje, należy użyć silnych środków chemicznych. Można to zrobić sam lub skorzystać z pomocy fachowców OTOmistrz. Do dezynsekcji domów i mieszkań najczęściej są używane:

  • Roztwór chemiczny należy rozcieńczyć wodą w proporcjach określonych przez producenta, a następnie wlać do butelki z rozpylaczem i ostrożnie opracować wszystkie miejsca, w których pojawiły się szkodniki. Tego typu środki świetnie sprawdzają się na każdym rodzaju powierzchni.
  • Środki pozwalające regulować rozwój owadów, a tym samym przeszkadzające ich reprodukcji. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z innymi środkami owadobójczymi;
  • Zawiesiny i płyny przeznaczone do zwalczania owadów.

Wszystkie wymienione środki sprawdzają się w przypadku, gdy stosowane są w kombinacji. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na poszukiwanie najbardziej skutecznych owadobójczych preparatów i szybko zwalczyć niebezpieczne pluskwy łóżkowe, warto zamówić usługę dezynsekcji!