Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Mrówki w domu: jak pozbyć się tego problemu?

10.10.2023
353
Mrówki w domu: jak pozbyć się tego problemu?


Zauważyłeś, że w Twoim domu pojawiły się mrówki? Nie warto panikować, ale jednocześnie nie można także lekceważyć tego problemu! Jest kilka skutecznych sposobów, które na zawsze pomogą pozbyć się owadów, zapewniając bezpieczeństwo i czystość w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Dezynsekcja Mamy 543 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Mrówki w domach: dlaczego jest to prawdziwy problem?

Jeśli występowania mrówek w ogrodzie można do pewnego czasu nawet nie zauważać, gdyż dają przynajmniej jakąś małą korzyść, w tym pulchną ziemię wzbogaconą w składniki odżywcze, a jednocześnie zwalczają pasożyty, to w przypadku dostania się mrówek do mieszkań, powstaje problem, który tworzy także sporo zagrożeń:

  • Zjadają i przyczyniają się do psucia się jedzenia (zarówno dla ludzi, jak i przeznaczonego dla zwierząt domowych);
  • Niszczą drewniane powierzchnie, tapicerkę;
  • Mogą budować kolonie w sprzęcie AGD, uszkadzać jego części, okablowanie;
  • Przenoszą patogeny chorób zakaźnych;
  • Składają jaja w żywności i  roślinach domowych;
  • Są gatunki mrówek, które mogą niszczyć drewniane ściany, belki, stropy, zamieniając w pył drewno lub deski.

Dlatego właśnie walkę z mrówkami należy rozpocząć nawet w tym przypadku, gdy zauważyłeś 1-2 osobniki: mrówki szybko budują swoje kolonie, które trudno jest zniszczyć całościowo. Niestety, te owady tworzą prawdziwe niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka.

Ze względu na tak wysoki poziom niebezpieczeństwa, często pojawiają się pytania o to, jak pozbyć się mrówek w domu oraz czy istnieje domowy sposób na mrówki w mieszkaniu.

Jakie rodzaje mrówek mogą pojawić się w domu?

W domach prywatnych mogą zamieszkać trzy rodzaje mrówek. Przez przypadek, a więc naprawdę rzadko, do ludzkich osiedli dostają się mrówki zwyczajne oraz mrówki rudnice. Częściej mieszkańcy domów prywatnych spotykają się z kornikami lub mrówkami domowymi, które są również nazywane mrówkami żółtymi lub mrówkami mrówkami faraona. Osiedlają się w niedostępnych miejscach – w ścianach za poszyciem, tynkiem, płytkami, w podłogach, pod deskami podłogowymi, za futrynami drzwi, w parapetach. Gatunek jest aktywny w temperaturze powietrza 23-37ºС, chociaż optymalna temperatura dla wynosi dla nich 32ºС.

Dlaczego mrówki osiedlają się w ludzkich domach? Głównym powodem ich pojawienia się jest brak czystości w pomieszczeniach. Resztki jedzenia i okruchy przyciągają te owady. W końcu potrzebują tylko jednej rzeczy od ludzi – jedzenia. Jednak nawet w najczystszym mieszkaniu mrówki mogą zacząć bytować, jeśli jedzenie będzie zostawiane w dostępnych dla nich miejscach.

co na mrówki w domu

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się mrówek z domu lub mieszkania, przede wszystkim powinieneś zapoznać się z podstawowymi grupami środków owadobójczych, które pomogą w rozwiązaniu problemu:

  • Domowe środki. Przeważnie bezpieczne dla człowieka, łatwo dostępne, ale jednocześnie nie pomagają natychmiast pozbyć się problemu, a często okazują się nawet nieskuteczne.
  • Środki na bazie różnych substancji chemicznych: żele, aerozole, proszki itp. Są wysoce skuteczne, ale jednocześnie mogą być niebezpieczne nie tylko dla mrówek, ale również dla ludzi.
  • Mechaniczne. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy dbają o otaczające środkowisko, a jednocześnie chcą skutecznie pozbyć się mrówek ze swojego domu.

Także przed przystąpieniem do walki z mrówkami, powinieneś w odpowiedni sposób przygotować swój dom lub mieszkanie:

  • Usuń wszystkie zapasy żywności, zwłaszcza silnie pachnące, słodkie, wabiące mrówki.;
  • Przeprowadź ogólne sprzątanie, usuń zgromadzone rzeczy, w których mogą się ukrywać szkodniki.
  • Pamiętaj o tym, że podczas prac dotyczących dezynsekcji, jeśli przewidywane jest użycie aerozoli, pary itp., w domu nie powinny przebywać dzieci ani zwierzęta domowe;
  • Podczas stosowania środków chemicznych należy ściśle przestrzegać instrukcji i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Jak pozbyć się mrówek domowymi sposobami?

Wybierając skuteczne domowe sposoby na pozbycie się mrówek, obowiązkowo weź pod uwagę, że te owady nie lubią silnych zapachów, a więc posiekana trawa w saszetce lub pęczki ziół – oregano, mięta, melisa, piołun, wrotycz pospolity, lawenda dają dobre efekty nie tylko podczas zwalczania mrówek, ale i wtedy, kiedy nie chcesz dopuścić do ich osiedlenia się w Twoim mieszkaniu. Co jeszcze odstrasza mrówki w domu? Cytryna, czosnek, gorczyca, pieprz, liść laurowy, kawa mogą być umieszczane na mrówczych tropach i przy wejściu do gniazda, wymieniane w miarę ulatniania się zapachu.

Jak można się domyślać, te domowe sposoby na zwalczanie mrówek nie będą do końca skuteczne, jeśli nie zostaną zastosowane bardziej działające substancje trujące, na przykład – kwas borowy. Żeby zwalczyć owady, należy przygotować przynęty, mieszając dwie łyżki dżemu lub miodu z trzecią łyżeczką kwasu borowego i pięcioma łyżkami wody. Kwas borowy można również dodać do tłuczonego jajka na twardo lub mięsa mielonego, drożdży piwnych – te wszystkie produkty są atrakcyjne dla mrówek. Dobrze jest je zwinąć w kulki i rozłożyć w całym domu.

Preparaty na mrówki

Często po tym, jak zostaną zastosowane domowe sposoby na zwalczanie mrówek, ludzie nadal zadają sobie pytanie o to, jak pozbyć się mrówek z mieszkania. Problem polega na tym, że domowe sposoby na mrówki faraonki nie pozwalają zmniejszyć populacji owadów. Rozwiązaniem możesz stać się wykonanie dezynsekcji pomieszczenia przez fachowców, których usługi można zamówić na portalu OTOmistrz. Jeśli poszukujesz czegoś na mrówki w domu do samodzielnego wykorzystania, to jednym z najlepszych rozwiązań będą różnego rodzaju żele. Te insektycydy są bardzo wygodne w użyciu: wystarczy wycisnąć je w miejscu zgromadzenia mrówek i po krótkim czasie (20-30 dni) zostanie zniszczona ich cała kolonia. Dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju proszki i granulaty, ale ich wadą jest to, że mogą zostać rozdmuchane przez wiatr lub przeciąg, a tym samym ich skuteczność zostanie obniżona. Ze stosowania aerozoli lepiej zrezygnować: szybko przestają działać, a jednocześnie łatwo dostają się do ludzkich płuc.