Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Zwalczanie karaluchów: domowe metody

10.10.2023
352
Zwalczanie karaluchów: domowe metody


Karaluchy to jedne z najbardziej nieprzyjemnych, trudnych do usunięcia, a nawet niebezpiecznych szkodników, które mogą dostać się do Twojego domu. Dlatego w razie pojawienia się w domu nawet jednego karalucha,  bardzo ważne jest podjęcie natychmiastowych działań, skierowanych na zniszczenie tych owadów. W tym celu można wykorzystać zarówno popularne środki domowe, jak i skorzystać z usług fachowej dezynsekcji, wykonanej przez fachowców firmy OTOmistrz.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Dezynsekcja Mamy 540 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Ustalamy rodzaj karaluchów, który pojawił się w Twoim mieszkaniu

Przed przystąpieniem do niszczenia karaluchów w mieszkaniu lub biurze, należy dokładnie ustalić, jaki rodzaj karaluchów się pojawił się. Mimo dużej różnorodności (ponad 4,5 tys. gatunków) w Polsce rozpowszechnione są tylko 2 gatunki karaluchów: karaluchy czerwone oraz karaczany pospolite.

Karaluchy czerwone najczęściej są spotykane w mieszkaniach miejskich: długość ciała osobnika dorosłego (imago) wynosi 10-17 mm, kolor różnych osobników może zmieniać się od jasnoczerwonego do ciemnobrązowego. Dorosłe osobniki żyją przez 5-6 miesięcy, a w ciągu tego cyklu życiowego jedna samica jest w stanie złożyć 200-300 jaj. Z kolei karaczany pospolite są bardziej przystosowane do zamieszkania w środowisku naturalnym, spotykane są często także wewnątrz lub na zewnątrz domów jednorodzinnych.  Jeśli osiedlają się w miastach, mieszkają w kanałach burzowych, pół piwnicach i piwnicach, a gdy nadchodzi zimna pogoda, przedostają się do mieszkań. Czarne prusaki różnią się od czerwonych kolorem i rozmiarem: samce mają długość około 25 mm, samice – nawet do 32 mm. Wchodząc do mieszkania biegną tylko po poziomej powierzchni. Podobnie jak czerwone karaluchy psują żywność i przenoszą choroby.

Jak pozbyć się karaluchów?

Znalezienie nawet 1-2 karaluchów lub śladów ich obecności w mieszkaniu niesie ze sobą zagrożenie rozprzestrzeniania się szkodników i zasiedlania lokali mieszkalnych licznymi koloniami. Stąd pojawia się pytanie: jak pozbyć się prusaków i nie dopuścić do ich ponownego przeniknięcia do mieszkania?

Zwalczanie karaluchów w domowych warunkach nie jest zadaniem łatwym, a więc nie ma się co dziwić, że coraz częściej usługę dezynsekcji polacy zamawiają u fachowców, na przykład w firmie OTOmistrz. Jeśli jednak chcesz zwalczyć owady przystępnymi środkami domowymi, przede wszystkim należy zadbać o właściwe wysprzątanie swojego mieszkania. Jeśli pozostawiasz jedzenie na stole, a w domu masz dużo starych nie odkurzonych rzeczy, nawet stosowanie potężnych insektycydów pozwoli osiągnąć tylko efekty krótkotrwałe.

Jeśli od dawna zmagasz się z karaluchami w mieszkaniu, żeby pozbyć się tych owadów na zawsze, warto zrobić mały remont kosmetyczny, najlepiej także uzgodnić swoje działania z sąsiadami lub zaprosić do wykonania dezynsekcji firmę, która zniszczy prusaki nie tylko w oddzielnym mieszkaniu lub klatce schodowej, ale w całym bloku. Tego typu usługi świadczy na przykład firma OTOmistrz.

Dezynsekcja mieszkań

Domowe sposoby na zwalczanie karaluchów

Najprostszą domową metodą na zwalczanie domowych karaluchów, jest tak zwane “mrożenie”. Kiedy temperatura osiąga -5 ℃, domowe prusaki giną. Sposób ten, chociaż jest ekologiczny, ma wiele wad: może doprowadzić do uszkodzenia systemu ogrzewania mieszkania, ponadto w Polsce można go stosować tylko w miesiącach zimowych.

Są też inne domowe sposoby na zwalczanie prusaków w domu:

  • Pułapki i lepki to prosty i bezpieczny sposób na wydostanie karaluchów z mieszkania, ale niestety działa tylko przy niewielkiej liczbie owadów. Takie pułapki mogą być elektroniczne lub mechaniczne, stosowane z wykorzystaniem trucizny lub też nie;
  • Ultradźwiękowy odstraszacz karaluchów. Oprócz fal o wysokiej częstotliwości urządzenia emitują specjalne sygnały świetlne, które niszczą układ nerwowy owadów. Urządzenie to jest dość skuteczne, ale może zaszkodzić zdrowiu zwierząt domowych;
  • Spraye, maści, i in. Zawierają truciznę, która jest niebezpieczna dla dorosłych osobników, niestety większość z takich środków owadobójczych jest także niebezpieczna dla człowieka.

Usługi dezynsekcji: gwarantowany sposób na pozbycie się karaluchów z mieszkania i biura

Gwałtowny wzrost liczebności, skryty tryb życia i możliwość wejścia do dowolnego pomieszczenia przez ciągi komunikacyjne sprawiają, że wszystkie rodzaje karaluchów w mieszkaniu są prawie niezniszczalne. Problemem jest także to, że współczesne środki owadobójcze, skuteczne przeciwko dorosłym osobnikom, nie niszczą jaj prusaków.

Zamawiając usługę fachowej dezynsekcji w firmie OTOmistrz każdy z klientów może mieć pewność, że rozwiąże problem prusaków w mieszkaniu szybko i skutecznie. Nowoczesne preparaty, wykorzystywane do walki z owadami, oddziałują zarówno na młode i dorosłe osobniki, jak i na ich jaja. Dodatkowo takie środki są całkiem bezpieczne dla człowieka i zwierząt. Fachowcy niszczą karaluchy nie tylko w pojedynczym mieszkaniu, ale i na przylegających do niego terenach, dzięki czemu problem owadów w mieszkaniu zostaje rozwiązany na długi czas, a w razie właściwego utrzymania pomieszczenia w czystości – na zawsze.