Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą! Dziękujemy Polakom za wsparcie i pomoc dla Ukrainy! 🇺🇦
< Wróć

Ile kosztuje sprzątanie domu? Cena za godzinę sprzątania w 2022

Sprzątanie i czyszczenie 1854

Wcześniej klientami usług sprzątania były wyłącznie duże firmy. Czy są takie usługi potrzebne do sprzątania mieszkania? Według sondaży, średnio spędzamy na sprzątanie około trzech godzin tygodniowo, a to około 144 godzin rocznie, czyli 6 dni. Opcja serwisu sprzątania dla wielu pracowników, rodziców i zabieganych osób będzie prawdziwym zbawieniem.

Porozmawialiśmy z osobami, które zmieniły swoje podejście do sprzątania:

Marnowanie czasu to jedno, ale marnowanie energii to drugie. Czuję się dużo lepiej, odkąd korzystam z usług sprzątania

Najpierw skorzystałam z usługi sprzątania kilka razy po gościach, ale teraz już regularnie. Czystość jest łatwiejsza do utrzymania po sprzątaniu, niż każdy raz samodzielnie sprzątać od zera.

Ile kosztuje sprzątanie w domu? Co ono obejmuje?

Biorąc pod uwagę, że porządek musi być regularnie utrzymywany, prędzej czy później zaczynasz się zastanawiać, ile kosztuje sprzątanie domu. Ceny sprzątania zależą bezpośrednio od mistrza – w zależności czy jest to firma sprzątająca czy osoba prywatna.
Istnieje kilka rodzajów sprzątania:

 • Regularne sprzątanie wspomagające;
 • Kompleksowe sprzątanie mieszkań, czyli generalne;
 • Sprzątanie po budowie i remoncie.

Regularne usługi sprzątające obejmują:

 • Porządkowanie rzeczy;
 • Mycie luster;
 • Mycie podłóg;
 • Czyszczenie kurzu;
 • Dezynfekcję artykułów sanitarnych w łazience;
 • Czyszczenie kuchenki, zlewozmywaków

Cennik sprzątania zazwyczaj kalkulowany jest indywidualnie w zależności od powierzchni mieszkania. Najlepiej przedwcześnie skontaktować się z kilkoma Wykonawcami, aby wybrać najlepszego pod względem ceny i szeregu oferowanych usług. Także podczas rozmowy warto poinformować Wykonawcę, jeżeli masz dzieci czy zwierzęta, aby pracownicy mogli wziąć ze sobą specjalne środki czyszczące. Także jeżeli się martwisz o cenne rzeczy, warto je schować, chociaż przypadków kradzieży prawie nigdy nie odnotowywano.

Rodzaje pracyCena za m²
Sprzątanie mieszkań do 50 m²20-35 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów od 51 do 100 m²20-40 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów/ od 101 do 150 m²20-40 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów od 151 do 200 m²25-40 zł
Sprzątanie mieszkań/ domów powyżej 201 m²15-30 zł

Kompleksowe sprzątanie mieszkań obejmuje:

 • Porządkowanie rzeczy;
 • Czyszczenie grzejników, parapetów;
 • Pielęgnację luster, elewacji meblowych i AGD, a także materiałów wykończeniowych na ścianach, podłogach, sufitach;
 • Mycie żyrandoli i lamp;
 • Mycie okien;
 • Czyszczenie płytek;
 • Dezynfekcję hydrauliki, klamek, przełączników;
 • Czyszczenie dywanów
 • Sprzątanie w kuchni.

Usługa ta ma na celu przywrócenie do domu czystości, komfortu i świeżości po imprezach, nieprzewidzianych sytuacjach, długiej nieobecności właścicieli. Takie czyszczenie odbywa się w zależności od potrzeb lub sezonowo.

Cena usługi kształtowana jest na podstawie ilości pokoi: najtańsze jest sprzątanie mieszkania 1-pokojowego o małej powierzchni. Również przy obliczeniu ceny brane jest pod uwagę dodatkowe wyposażenie – pielęgnacja kryształowych żyrandoli, mycie okien i ich ilość, obecność dywanów i inne wyceniane są osobno.

Sprzątanie po remoncie obejmuje:

 • Wynos śmieci;
 • Zbieranie drobnego pyłu odkurzaczami przemysłowymi – jeśli nie zostanie zebrany, to długo pozostanie w powietrzu;
 • Zmywanie wszystkich powierzchni z resztek materiałów budowlanych;
 • Rozpakowywanie luster, nowych mebli;
 • Mycie płytek, czyszczenie i dezynfekcja kanalizacji;
 • Przygotowanie do użytkowania sprzętu AGD;
 • Czyszczenie kratek wentylacyjnych.

Z mieszkania usuwany jest silny zapach farby, mieszanek budowlanych, gdyż są one szkodliwe dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Także zapachy po remoncie źle wpływają na zdrowie, od nich pojawia się ból głowy, pogarsza się sen. Cennik sprzątania mieszkań po remoncie:

Rodzaje pracyCena za godzinę
Sprzątanie po remoncie do 40 m270-80 zł
Sprzątanie po remoncie od 40 do 100 m260-65 zł
Sprzątanie po remoncie d 100 do 200 m255-60 zł

Ile kosztuje sprzątanie domu raz w tygodniu?

Sprzątanie raz w tygodniu jest optymalne pod względem ceny i częstotliwości. Dlaczego? Można czekać, aż w mieszkaniu będzie prawdziwy chaos i zamawiać sprzątanie generalne, które jest droższe,  ale o wiele taniej i wygodniej zamawiać sprzątanie regularne i mieszkać w komforcie.  Zebraliśmy opinie naszych klientów, korzystających z usługi sprzątania:

Zamawiam sprzątanie od dłuższego czasu i cieszę się z tego. Nawet w najtrudniejszych finansowo czasach była to pozycja wydatkowa, której nie mogliśmy odmówić.

Nie sprzątamy sami w domu od dwóch lat i jesteśmy bardzo zadowoleni. Przychodzą do nas raz w tygodniu. Sprzątanie naszego dużego mieszkania o powierzchni 150 m² zajmuje około pięciu i pół godziny. Ale to nie jest ogólne czyszczenie, ale raczej wspomagające. Na przykład żyrandole nie są wycierane za każdym razem. Ale i tak w domu jest czyściej niż gdybym sprzątała ja lub mój mąż.

Mieszkam poza miastem i od dwóch lat nie sprzątam. Uwielbiam czystość, ale nie jestem gotowy tracić na to czasu i wysiłku.

Sprzątacz przychodzi raz lub dwa razy w tygodniu, mamy z nim pełne porozumienie. Mamy stałą opłatę, dodatkowo płacę za objętość i dodatkowe prośby – według własnego uznania.

Zamówiłam sprzątanie przy przeprowadzce do nowego mieszkania. Zamówiliśmy generalne sprzątanie łącznie z myciem wszystkich okien – byłam zadowolona. Nigdy bym sama tak dobrze nie umyła okien, a także ogólnie było czysto, we wszystkich zakątkach. Chciałbym zamawiać sprzątanie co tydzień, ale szczerze mówiąc, brakuje mi na to pieniędzy. Planuję zwiększyć dochody, aby z czystym sumieniem nie żałować pieniędzy na tą usługę.

Pani sprzątająca przychodzi raz w tygodniu: wykonuje kompletne czyszczenie wszystkiego, co można oczyścić na sucho lub na mokro.  W ciągu tygodnia tylko myjemy naczynia i robimy pranie. Przyjemność posiadania stale świecącego mieszkania kosztuje 130 zł tygodniowo – a dla mnie jest warte każdej złotówki

Ile kosztuje godzina sprzątania 2022?

Aby sprzątanie było jak najbardziej spersonalizowane, opłacalne i wygodne, można się zdecydować na cogodzinne sprzątanie mieszkania. Teraz sam wybierasz, jaką pracę wykona odkurzacz Na przykład możesz zaprosić mistrza na 1-2 godziny. Ten czas wystarczy na czyszczenie powierzchni łazienki, odkurzanie, mycie.

 • Korzyści z usług sprzątania na godzinę:
 • Płacisz tylko za to, czego potrzebujesz, a nie za te usługi, które są określone w regulaminie;
 • Cogodzinne sprzątanie pomoże Ci poznać serwis;
 • Abonament na sprzątanie na godzinę z lepszą stawką.

Sprzątanie domu cennik abonamentowy:

Trwałość jednego sprzątaniaIlość sprzątań w abonamencieCena za godzinę
1-1,5 godz2-322 zł
4 i więcej20 zł
Od 2 godz2-319 zł
4 i więcej18 zł

Jak wycenić usługę sprzątania – stawki za sprzątanie mieszkania

Cena za sprzątanie domów we Wrocławiu wyliczana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę powierzchnię oraz sprzęt sprzątający. Sprzątanie jednopokojowego mieszkania kosztuje od 3 do 5 zł/m2. Zamawiając usługę regularnie, możesz zaoszczędzić. Cennik sprzątania mieszkań dwu-, trzypokojowych również liczony jest w oparciu o kwadraturę, w zależności od ilości pokoi w mieszkaniu.

Usługa może zostać rozszerzona. Na przykład, jeśli w domu jest dziecko, możesz posprzątać pokój dziecięcy – specjaliści umyją zabawki bezpiecznymi środkami, wszystkie widoczne powierzchnie umyją hipoalergicznymi środkami antyseptycznymi, a powietrze recyrkulatorem bakteriobójczym.

Droższa jest usługa sprzątania mieszkania 2 lub 3 pokojowego z dodatkowym wyposażeniem. Również sprzątacze mają inne oferty – usługi pielęgnacji naczyń i zabawek dla zwierząt domowych, pranie chemiczne itp.

Na cenę składa się kilka czynników:

 • Powierzchnia obiektu. Cena za 1 metr kwadratowy sprzątania jest uzależniona od nakładu pracy. Ona będzie niższa przy sprzątaniu większego mieszkania;
 • Złożoność pracy. Im prostsze jest zanieczyszczenie, tym ono będzie tańsze. Tak więc dodatkowe czyszczenie będzie kosztować mniej niż sprzątanie po budowie lub pożarze;
 • Dodatkowe usługi. Każdy klient może poprosić o wykonanie dodatkowych usług, na przykład o umycie okien z obu stron lub czyszczenie dywanu na sucho.
 • Sezonowość. Przy pracach porządkowych na zewnątrz ważna jest pora roku i warunki pogodowe: czyszczenie elewacji i okien, czyszczenie dachu;
 • Jakość środków czyszczących. Sprzęt i środki chemiczne kosztują drogo, może to wpłynąć na koszt usług.
UsługaKoszt
Kawalerka230 zł
40-60 m2250 zł
61-90 m2300 zł
Sprzątanie po remoncie10 zł / m2
Czyszczenie AGD50-100 zł
Mycie okien20 zł/okno
Pranie chemiczne mebli50-200 zł

Jak się zmieniła cena na usługi sprzątające w latach 2020-2022?

Ile za godzinę sprzątania w 2021 czy 2022? Ceny za usługi sprzątania za bardzo nie wyrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Ta usługa pozostaje czy nie najpopularniejszą a zarazem bardzo dostępną cenowo. Zobacz, jak się zmieniały ceny na sprzątanie na przestrzeni kilku ostatnich lat:

Sprzątanie domu

202020212022
Sprzątanie mieszkań do 50  m2230 zł235 zł240 zł
Sprzątanie mieszkań od 51 do 100 m2280 zł295 zł300 zł
Sprzątanie po remoncie8 zł/m28 zł/m210 zł/m2
Mycie okien15 zł/okno18 zł/okno20 zł/okno

Krótko o najważniejszym:

 • Średnio osoba traci na sprzątanie około 200 godzin rocznie, a na środki chemiczne wydaje ok. 700 zł. Samodzielne sprzątanie, jak widać, wcale nie jest bezpłatne, gdyż wydajemy pieniądze, a co najważniejsze – własny czas.
 • Jeśli płacisz za sprzątanie za godzinę – wykonaj pewne prace przygotowawcze przed przybyciem sprzątacza. Zapewnij dostęp do czyszczonej powierzchni, aby skrócić czas sprzątania.
 • Na początek możesz zamówić usługę sprzątania za godzinę, i jeśli zostaniesz zadowolony, zastanów się nad wykupieniem usługi abonamentowej – pomoże to zaoszczędzić.