Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Piec akumulacyjny – Co to Jest? Koszty użytkowania i eksploatacji

10.10.2023
736
Piec akumulacyjny – Co to Jest? Koszty użytkowania i eksploatacji


Nie jest nowością, że opłaty za ogrzewanie znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat, a jakość świadczonych usług nie zmieniła się na lepsze. Gdy tylko rozpocznie się sezon grzewczy, zaczynają się problemy techniczne, a zatem zaczynamy marznąć w mieszkaniu. Na szczęście obecnie istnieje wiele opcji ogrzewania domu lub mieszkania. Jednym z nich są piece akumulacyjne. Jakie są szczegóły, ile kosztuje ogrzewanie piecem elektrycznym i ile energii elektrycznej zużywa taki sprzęt, rozważymy w tym artykule.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Instalacja elektryczna Mamy 5613 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Czekać…

Piec akumulacyjny – Co to takiego?

Piec akumulacyjny dynamiczny do celów ogrzewania elektrycznego akumuluje ciepło w sobie, a następnie stopniowo oddaje je do pomieszczeń domu. Zgromadzone ciepło jest następnie powoli wypromieniowywane z powrotem do pomieszczenia przez obudowę przez wiele godzin. Wystarczająca pojemność cieplna pieca, dobrze ocieplony dom umożliwia ogrzewanie raz dziennie, gdyż warto wspomnieć dużą pojemność cieplną. Ale taki piec to nie tylko urządzenie do ogrzewania domu, ale także piękny element wystroju, a także pozwoli na znaczące oszczędności.

Jak działa piec akumulacyjny?

Elektryczny piec akumulacyjny to piec zbudowany z maksymalnym wykorzystaniem materiałów akumulacyjnych zarówno do budowy komory spalania i kanałów dymowych, jak i zewnętrznej części korpusu pieca i jego wyposażenia. Tak duża ilość akumulacji pozwala na niezwykle oszczędne zużycie drewna opałowego podczas spalania i oddawanie ciepła przez niezwykle długi czas. Średnio czas powrotu ciepła wydłuża się 4-krotnie w porównaniu ze zwykłym kominkiem konwekcyjnym. Piec akumulacyjny opinie są jak najbardziej pozytywne, a grzejniki akumulacyjne cieszą się popularnością w Polsce i w Europie.

Jak długo trzyma ciepło piec akumulacyjny?

Piece posiadają wysoką zdolność akumulacji ciepła, szybkość przekazują ciepło do pomieszczenia, dzięki czemu pomieszczenie nagrzewa się szybciej. Cechą charakterystyczną pieców akumulacyjnych jest długie magazynowanie ciepła. Gorące powietrze przechodzi przez system kanałów, w których następuje akumulacja ciepła. Podobnie jak komora spalania, system kanałów wykonany jest z materiałów akumulujących ciepło. Z piecem akumulacyjnym możliwe jest zaoszczędzenie dużej ilości ciepła, które równomiernie oddawane jest do pieca, a następnie promieniuje do pomieszczenia przez około 12 godzin.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Rodzaj ogrzewania: piece akumulacyjne można podzielić na statyczne i dynamiczne. Statyczne są mniej zaawansowane, a zasada ich działania polega na mechanicznym oddaniu ciepła poprzez swoją konstrukcję.

Natomiast piece dynamiczne są bardziej zaawansowane i posiadają w swojej konstrukcji wiatraki, które są odpowiedzialne za prawidłową cyrkulację powietrza. One także mogą regulować poziom ogrzewania i temperaturę ogrzanego powietrza. Piec akumulacyjny dynamiczny opinie są bardziej pozytywne niż w przypadku statycznego, głównie z powodu tego, że koszty ogrzewania są niższe.

Wady i zalety pieca akumulacyjnego

Zalety:

 • Niska cena pieca akumulacyjnego w porównaniu do kotłów gazowych i na paliwo stałe;
 • Małe wymiary kotła i łatwość instalacji;
 • Wysoka sprawność (99% energii elektrycznej zamieniana jest na energię cieplną);
 • Przyjazność dla środowiska i czystość powietrza (nie ma emisji dymu ani sadzy);
 • Automatyczna praca kotła (ustawiony jest tryb temperaturowy, który kocioł utrzymuje bez dodatkowej ingerencji);
 • Nie są wymagane żadne specjalne zezwolenia;
 • Bezpieczeństwo (nie ma czynników ryzyka związanych z otwartym płomieniem lub wyciekiem gazu);
 • Cicha praca;

Wady:

 • Główną wadą kotła elektrycznego była wysoka cena energii elektrycznej w porównaniu do ceny gazu. Jednak w związku ze zmianą taryf i wzrostem norm zużycia energii elektrycznej oraz przy zastosowaniu ogrzewania elektrycznego niedobór ten został wyeliminowany. Wręcz przeciwnie, przy odpowiednim wykorzystaniu energii elektrycznej ogrzewanie elektryczne może dziś kosztować mniej niż ogrzewanie gazowe.
 • Zasadniczo kocioł elektryczny ma jedną wadę – zależność od nieprzerwanego zasilania. Jednak ta wada jest eliminowana przez zainstalowanie dodatkowej automatyzacji. Ponadto podczas instalowania kotłów dużej mocy konieczne jest spełnienie pewnych wymagań dotyczących sieci elektrycznych (napięcie 380 V, natężenie prądu co najmniej 25 A).

Dlaczego opłaty za ogrzewanie piecami akumulacyjnymi nie muszą przerażać?

W wielu domach jednorodzinnych nadal dominują kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pelety), bez podajnika. Jednak nawet te najnowocześniejsze – z podajnikiem i zaawansowaną automatyką – w żadnym wypadku nie są bezobsługowe. Różnica polega na tym, że nie trzeba ich codziennie włączać, paliwo można uzupełniać raz na kilka dni, a popiół można usuwać z tą samą częstotliwością. Przynajmniej raz w tygodniu należy je wygasić i wyczyścić, w przeciwnym razie znacznie spadnie sprawność spalania, co spowoduje wzrost kosztów.

Kotły elektryczne natomiast działają bez zarzutu. Generalnie dlatego, że podłączenie do systemu jest bardzo proste. Nawet komin nie jest potrzebny, ponieważ piec nie wytwarza dymu. Nie zakłóca również istniejącej wentylacji. Nie musi mieć osobnego. Można go wbudować w szereg szafek kuchennych i jest dość cichy ze względu na brak palnika (słychać tylko odgłos pompy obiegowej).

Ile pradu pobiera grzejnik akumulacyjny?

Moc cieplna pieca jest zawsze równa jego mocy elektrycznej: urządzenie zużywające 8 kilowatów energii elektrycznej będzie wydzielać taką samą ilość ciepła. Średnie rzeczywiste zużycie kotła przy poprawnie obliczonej mocy jest w przybliżeniu równe połowie zużycia przy mocy nominalnej w tym samym czasie. Ile prądu pobiera piec akumulacyjny? 8-kilowatowe urządzenie zużywa średnio 4 kilowaty w miesiącach zimowych.

Jakie są taryfy?

Mieszany typ kalkulacji kosztów energii elektrycznej to system, w którym taryfa za energię elektryczną w nocy jest niższa niż w ciągu dnia. Jednocześnie oszczędności są znaczne. Globalnym celem jest podzielenie dobowego obciążenia między elektrowniami i sieciami dystrybucyjnymi. W ciągu dnia obciążenie jest większe niż w nocy, co pociąga za sobą pewne trudności w zarządzaniu i wydajności. Aby zlikwidować tę lukę, zaproponowano ekonomiczną stawkę nocną dla mieszkańców sektora prywatnego.

Możesz tanio korzystać z energii elektrycznej w nocy, instalując specjalny licznik. Jeszcze większe oszczędności przyniesie harmonogram, w którym piec będzie pracował głównie w nocy, a w ciągu dnia będzie się włączał okresowo, tylko utrzymując temperaturę lub wcale, zapewniając ogrzewanie pomieszczenia poprzez zakumulowaną energię.

Standardowe taryfy w Polsce:

 • G11 – to jest uniwersalna taryfa o każdej porze dnia;
 • G12 – to jest taryfa dwustrefowa, która oznacza, że stawka za energię od 22 do 6:00 jest niższa, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów.

Przykładowe koszty użytkowania pieca akumulacyjnego

Jako przykład dowiedzmy się, ile energii potrzeba do pieca o mocy paszportowej 12 kilowatów:

Jego średnia moc urządzenia wynosi 12/2 = 6 kW;

Zużycie na dzień – 6*24 = 96 kilowatogodzin;

Za miesiąc ogrzewanie zużyje 96*30 = 2880 kWh;

Zużycie energii elektrycznej w okresie zimowym za sezon grzewczy 180 dni (od 15 października do 15 kwietnia) wyniesie 180*96 = 17280 kWh.

Piec akumulacyjny dynamiczny koszty ogrzewania: jeżeli założymy, że 1 kWh kosztuje 0,44 zł, za cały okres zimowy zapłacimy 7603 zł. Dzień ogrzewanie będzie nam kosztował ok. 40 zł. Piec akumulacyjny koszt miesięczny wyniesie 1200 zł.

W jaki sposób obniżyć koszta działania pieca akumulacyjnego?

Kompetentna minimalizacja kosztów ogrzewania elektrycznego opiera się na następujących punktach:

 • Wyeliminowanie strat ciepła poprzez ocieplenie ścian, okien itp materiałem izolującym. Stopień ocieplenia budynku oznacza efektywność ogrzewania;
 • Dobór wyposażenia dostosowany do specyfiki pomieszczenia i schematu zasilania.
 • Niedopuszczenie przegrzania powietrza w pomieszczeniu, dlatego ważne jest prawidłowe obliczenie mocy. Koszty za wysoką temperaturę o 1 stopień jest proporcjonalny do około 6% przekroczenia kosztów.
 • Bezwzględnie konieczne jest stosowanie urządzeń automatyki, takich jak termostaty i czujniki współpracujące z nimi. Nawiasem mówiąc, jest to najwygodniejszy i najskuteczniejszy sposób na zaoszczędzenie na ogrzewaniu elektrycznym.

Podsumowanie

Po zainstalowaniu ogrzewania elektrycznego w postaci pieca akumulacyjnego zgodnie ze wszystkimi zasadami i normami, a także wyposażając je w nowoczesne elementy termoregulacji, uzyskasz możliwość doprowadzenia grzejników do bardzo wysokich wskaźników wydajności i oszczędności. Wtedy Twój dom będzie zawsze ciepły, przytulny i opłacalny finansowo. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym w prywatnym domu i mieszkaniu!

 

Polecane artykuły na temat: Instalacja elektryczna