Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Zaloguj się Zarejestruj się
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Wysokość szafek kuchennych – jak je optymalnie dobrać

23.02.2024
548
Wysokość szafek kuchennych – jak je optymalnie dobrać


Kuchnia jest najatrakcyjniejszym miejscem w mieszkaniu, gdzie rodzina zbiera się wieczorem na kolacji, a więc chce się komfortu. Aby go stworzyć, należy stworzyć odpowiednią kuchnię. I tutaj ważne są pewne aspekty, które bezpośrednio wpływają na wygodę kuchni, jej funkcjonalność. Wykończenie wnętrz jest tak samo ważne, jak i funkcjonalność kuchni. 

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Kuchnie na wymiar Mamy 3053 specjalistów Średnia ocena 4.7 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Bardzo ważne jest nie tylko wyposażenie tego pomieszczenia, ale także odpowiednie jego zaplanowanie. Głównymi kryteriami, którymi należy się kierować przy organizacji przestrzeni kuchennej, są wygoda i wszechstronność. Planując kuchnię, najważniejsze jest racjonalne rozłożenie każdego centymetra (w tym wysokość szafek kuchennych), aby podczas gotowania nie trzeba było się schylać czy sięgać po coś po raz kolejny. Dlatego kupując meble do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko materiał, kolory, ale także wysokość mebli kuchennych.

Dlaczego wymiary szafek kuchennych są ważne?

W każdej kuchni centralne miejsce zajmuje zestaw kuchenny. To cała wielopoziomowa konstrukcja z powierzchnią roboczą, urządzeniami i systemem przechowywania. I to właśnie ta ostatnia w dużej mierze decyduje o tym, jak wygodne będzie korzystanie z kuchni, dlatego tak ważny jest wymiar mebli kuchennych i rozmieszczenia wszystkich elementów.

Trójkąt roboczy dzieli przestrzeń kuchenną na trzy główne obszary:

 • Strefa pracy. To miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. Zawiera powierzchnię do pracy i gotowania, kuchenkę mikrofalową;
 • Powierzchnia przeznaczona do długoterminowego przechowywania produktów – lodówka;
 • Obszar, w którym myje się naczynia, owoce i warzywa. Zainstalowano tu zlew, zmywarkę, suszarkę stołową do naczyń.

Wszystkie te strefy powinny znajdować się na dogodnym dla gospodyni poziomie i znajdować się obok siebie w odległości na wyciągnięcie ręki. Podczas gotowania trzeba ciągle krążyć po kuchni: wyjąć jedzenie z lodówki, umyć je, ugotować na blacie, ponownie wrócić do lodówki, aby włożyć resztki jedzenia lub włożyć ugotowane danie. Pożądane są takie wymiary szafek kuchennych, aby można było poruszać się po niej najkrótszą ścieżką, jednocześnie oszczędzając czas i wysiłek.

Wysokość mebli kuchennych

Stojące szafki kuchenne

Moduły dolnych mebli pełnią kilka funkcji, dlatego ich wymiary są ważniejsze niż wymiary górnych. Wysokość szafki stojącej określa wysokość blatu. Szafki stojące służą do przechowywania stosunkowo masywnych i nieporęcznych przedmiotów przyborów kuchennych, więc jego głębokość jest większa niż szafek ściennych i nie jest tak wygodna. 

Większość urządzeń kuchennych jest częścią szafek stojących – kuchenka gazowa lub elektryczna, piekarnik, pralka, zmywarka i tak dalej. Optymalna wysokość szafek kuchennych od podłogi powinna w pewnym stopniu odpowiadać wysokości sprzętu.

 • Standardowa wysokość szafek kuchennych od podłogi wynosi 85 cm. Wysokość dolnych szafek kuchennych maksymalnie może wynosić 90 cm;
 • Głębokość szafek kuchennych – co najmniej 45, najlepiej 55 cm, w przeciwnym razie nie będzie możliwe krojenie warzyw na blacie, gotowanie, układanie naczyń. Nie ma jednak sensu zwiększać głębokości nawet do 80 cm: w tym przypadku przestrzeń nie będzie wykorzystywana;
 • Szerokość elewacji może wynosić 30, 45, 50, 60 i 80 cm Dozwolona jest szerokość 1 m, ale nie więcej: drzwiczki stają się ciężkie i niewygodne dla mebli kuchennych.

Wysokość blatu roboczego

Najważniejszą zasadą ergonomicznej kuchni jest odpowiednia wysokość blatu kuchennego. Standardowa wysokość blatu wynosi 85 cm, ten standard pojawił się w latach 50., kiedy średnia wysokość europejskiej kobiety wynosiła 165 cm, w związku z czym produkcja fabryczna nie produkowała kuchni na różnych poziomach. 

Jednak pod koniec XX wieku zauważono, że jeśli wysokie kobiety gotują ze standardowym blatem roboczym, występuje zwiększone obciążenie kręgosłupa i mięśni pleców, co po latach prowadzi do problemów zdrowotnych. A od tej pory średni wzrost kobiety stał się wyższy, większość gospodyń domowych ma do czynienia z taką niedogodnością.

Aby obliczyć, jakiej wysokości blatu wystarczy, zegnij rękę w łokciu pod kątem prostym i odmierz od niego 15 cm. To na tym poziomie powinien znajdować się blat odpowiednio do swoich potrzeb.

Wzrost osobyWysokość blatu
Do 165 cm86 cm
Od 166 do 178 cm89 cm
Od 179 do 186 cm91 cm
Od 186 cm94 cm

Szerokosc szafek kuchennych

Standardowa wysokość szafek kuchennych wiszących

W przeciwieństwie do dolnego bloku, w który wbudowany jest duży sprzęt, górna zabudowa jest z reguły zarezerwowana wyłącznie do przechowywania produktów spożywczych.

Typowe wymiary:

 • Głębokość – średnio 30-35 cm, zwykle przyjmowana w stosunku 1:2 do blatu.
 • Szerokość szafek kuchennych – od 15 do 80 cm. Szafki ścienne na szerokość mogą dokładnie odpowiadać niższym lub różnić się ilością i wymiarami. Aby wnętrze wyglądało schludnie i pięknie, w przypadku drugiej opcji lepiej zastosować minimalistyczne gładkie fasady bez uchwytów, aby nie było wizualnej dysharmonii. W klasyce warto trzymać się symetrii.
 • Standardowa wysokość szafki kuchennej – od 70 do 90 cm Zaleca się pozostawienie co najmniej 45 cm między dnem szafki a powierzchnią roboczą, aby wygodnie było gotować.

Sprzęt pod zabudowę — jakie wymiary?

Musisz pamiętać, że nie należy najpierw kupować mebli, które Ci się spodobały i przeprowadzić montaż mebli, a dopiero potem zastanawiać się nad sprzętem AGD. Nie zawsze jest możliwe dobranie niezbędnego wyposażenia do zestawu kuchennego, który Ci się podoba. Należy zająć się doborem zarówno mebli, jak i wyposażenia jednocześnie, biorąc pod uwagę różnorodność opcji. Przed zakupem mebli musisz zdecydować się na główne opcje wyboru. Istnieją dwa główne sposoby zakupu zestawu słuchawkowego do technologii wbudowanej:

 • Pierwszy sposób jest najczęstszy i polega na doborze poszczególnych modułów mebli kuchennych. Z tych części sam tworzysz zestaw na podstawie wielkości, kształtu i konfiguracji pomieszczenia.
 • Drugi sposób – kupujesz w pełni wyposażony zestaw kuchenny o wymaganych wymiarach lub zamawiasz u producenta elementy meblowe o niestandardowych wymiarach i kształtach.

 

Standardowa wysokość szafki kuchennej

Co robić w przypadku niestandardowego wzrostu?

Głównym parametrem zestawu jest wysokość blatu, który służy jako powierzchnia do prac przygotowawczych: krojenia żywności i gotowania. Standardowa wysokość zestawu kuchennego od podłogi do blatu wynosi 85 cm, takie parametry są wygodne dla większości kobiet i pozwalają na umieszczenie sprzętu AGD. Ale w każdym kraju wysokość ta jest inna.

Ale przy produkcji mebli na zamówienie wysokość stołów zestawu kuchennego może się różnić w zależności od preferencji i życzeń klienta. W zestawach o standardowych parametrach wysokość dolnych szafek kuchennych jest równa wysokości blatu, czyli kuchnia jest jednopoziomowa. Przy zamawianiu i produkcji blatów warto wziąć pod uwagę wzrost osoby. Przy wysokości mniejszej niż 150 cm blat jest wykonany na poziomie 80 cm, przy wysokości 180 cm zaleca się wykonanie stołu o wysokości od 85 do 92 cm, jeśli osoba jest wyższa niż 180 cm, wówczas wysokość blatu wyniesie około jednego metra. Parametry szafek ściennych zależą od projektu i konfiguracji.

Podsumowanie

 • Dlatego kupując meble do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko materiał, kolory, ale także ich wymiary;
 • Najważniejszą zasadą ergonomicznej kuchni jest odpowiednia wysokość blatu kuchennego. Standardowa wysokość blatu wynosi 85 cm;
 • Pożądane jest zaprojektowanie kuchni w taki sposób, aby można było poruszać się po niej najkrótszą ścieżką, jednocześnie oszczędzając czas i wysiłek;

Potrzebuję pomocy z...