Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Jak obliczyć powierzchnię ścian, sufitu?

10.05.2024
2586
Jak obliczyć powierzchnię ścian, sufitu?


Jak obliczyć ile metrów kwadratowych ma pokój? Jak liczy się metry sześcienne? Jak sprawdzić długość i szerokość działki? Podczas budowy lub remontu każdy może mieć zadawać sobie takie, lub podobne pytania. Informacja o powierzchni ścian w pomieszczeniu jest konieczna do prowadzenia prac remontowych i budowlanych. Potrzeba znania takich danych może również czasem występować podczas wyceny nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się tego, w jaki sposób dokonuje się obliczania powierzchni ścian, jakie jednostki miary są stosowane w trakcie podawania wymiaru powierzchni ścian, a także jakie narzędzia sprawdzają się do wykonania takich pomiarów.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Malarz Mamy 7545 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Co to jest metr kwadratowy?

W całej Europie, jak również w większości innych krajów do obliczenia powierzchni ścian jest stosowana jednostka miary, którą nazywa się metrem kwadratowym. Reprezentuje ona iloczyn dwóch wartości liczbowych dla długości i szerokości obiektu. Innymi słowy, jest to długość pomnożona przez szerokość. Najczęściej takie parametry spotyka się przy obliczaniu powierzchni pokoju, działki, ilości zużycia materiałów budowlanych.

W jakich sytuacjach może zaistnieć potrzeba wymierzenia powierzchni podłogi, ścian lub sufitu? Zdarza się to dość często, a najbardziej rozpowszechnionymi są:

 • Potrzeba ustalenia dokładnej ilości materiałów budowlanych przed remontem;
 • Przebudowa lub zmiana designu wnętrz związana z potrzebą zakupu określonej ilości materiałów wykończeniowych;
 • Obliczenie długości trwania prac remontowych;
 • Ustalenie, ilu pracowników jest potrzebnych do wykonania danego rodzaju zlecenia.

W każdym z tych, jak i w wielu innych przypadkach do obliczenia powierzchni stosowane są metry kwadratowe: pozwala to uniknąć ewentualnych błędów i maksymalnie precyzyjnie ustalić ilość materiałów wykończeniowych oraz ich koszt.

Przekazując informacje o metrach kwadratowych, na piśmie są stosowane różnego rodzaju skróty, z których najbardziej popularnymi są: m2, m. kw. oraz mkw.

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany lub sufitu?

Jak liczy się metry kwadratowe? Jak obliczyć powierzchnię ścian? Ile płytek wchodzi na m2Zastanawiają Cię te lub podobne pytania? Wtedy uważnie czytaj dalej!

Obliczenie powierzchni sufitu i ścian wymaga wysokiego poziomu precyzyjności pomiarów, ale jednocześnie nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, szczególnie, jeśli mowa o pomieszczeniach, których kształt przypomina prostokąt lub kwadrat. Podstawowym elementem, którego będziesz potrzebować do obliczeń jest rzut architektoniczny (przyda się także i tam, gdzie powierzchnie sufitów lub ścian mają nierówny kształt).

Jak obliczyć powierzchnię ściany w m2?

Jak postąpić w przypadku pomieszczenia, które ma skosy bądź krzywiznę? W takim przypadku dokonuje się pomiaru przede wszystkich powierzchni o regularnym kształcie, a następnie tych obszarów, które mogą być ujęte w postaci koła lub trójkąta. Pomocne okażą się tutaj wzory na pola powierzchni, znane z geometrii. Przede wszystkim miarki budowlanej. To narzędzie kosztuje bardzo mało i sprawdza się podczas wykonywania różnych obliczeń powierzchni w poszczególnych pokojach oraz niewielkich działkach budowlanych.

Jeśli planujesz wykonywać pomiary dużych przestrzeni, wówczas korzystanie z miarki budowlanej może się nie opłacać pod względem czasowym: doskonałym substytutem będzie tu laser krzyżowy. Wśród zalet tego narzędzia można wskazać:

 • Możliwość szybkiego dokonywania pomiarów na dużych obiektach przemysłowych i mieszkalnych;
 • Wysoka precyzyjność;
 • Brak potrzeby posiadania specjalnego doświadczenia w dokonywania pomiarów.

Jeśli potrzebujemy ustalić, jaka ilość farby będzie potrzebna do malowania pewnej powierzchni, wówczas należy znać kilka podstawowych wskaźników, a mianowicie: rodzaj nawierzchni, a także jej powierzchnia. Następnie należy sięgnąć po dane od producenta: najczęściej umieszczane są na opakowaniu i można dowiedzieć się z nich, jakie jest zużycie konkretnej farby w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni.

Jak obliczyć m2 ściany

Jakie produkty i materiały są sprzedawane na metry kwadratowe?

Należy zrozumieć nie tylko jak mierzyć metry kwadratowe ale także, w jakim celu należy podejmować takie działania. Podczas remontu materiały okładzinowe i podłogowe mierzy się w metrach kwadratowych. W metrach kwadratowych między innymi może zostać obliczona powierzchnia:

 • Zasłon, tapet, firan lub wykładzin;
 • Mebli, które są produkowane na wymiar;
 • Rolet, balustrad lub bram;
 • Podbitek dachowych;
 • Desek podłogowych itp.

Czasem może wystąpić potrzeba przeliczenia metrów sześciennych na kwadratowe: nie jest to skomplikowane zadanie, jednak wymaga pewnego doświadczenia. Jak w przypadku innych utrudnień, tak samo związanych z tym, jak wyliczyć metry sześcienne lub kwadratowe, zachęcamy, aby zwrócić się o pomoc do fachowców: odpowiednich zawsze można znaleźć na portalu OTOmistrz.

Jak wyliczyć metry kwadratowe ścian lub sufitu do malowania?

Po dokonaniu obliczeń nadchodzi czas na zakup materiałów budowlanych lub wykończeniowych i tu może pojawić się sporo problemów. Żeby ich uniknąć, fachowcy doradzają kupować średnio o 20%, więcej ich ilości niż pokazały obliczenia: w procesie realizacji prac mogą wystąpić nieprzewidywalne wcześniej problemy, a ponadto nigdy nie można zagwarantować, że wszystkie pomiary zostały zrealizowane poprawnie. Zapas materiałów nie będzie zbędny, gdyż później można je wykorzystać na przykład do drobnych napraw.

Jak obliczyć wymaganą ilość farby lub tynku na metr kwadratowy?

Często podczas remontu pojawia się pytanie o to, jak obliczyć ile farby potrzeba na malowanie pokoju oraz jak obliczyć powierzchnię ścian do tynkowania? Tak naprawdę, należy obliczać nie ilość tynku lub farby, ale powierzchnię ścian: obecnie producenci na każdym pojemniku (bez względu na rodzaj farby, objętość farby w pojemniku, jej kolorystykę oraz producenta) zamieszczają takie informacje, jak zużycie farby do ścian na metr kwadratowy.

Pamiętaj jednak, że są czynniki, które mogą powodować większe zużycie materiałów, na przykład: nałożenie dwóch lub większej ilości warstw farby, występowanie na malowanej powierzchni ozdobnych elementów, a także materiał, z którego wykonana została powierzchnia. Aby obliczyć zużycie farby, musimy podzielić wskaźnik „powierzchni ścian” przez liczbę wskazującą standardowe zużycie. Wynikiem będzie liczba wskazująca ilość farby, którą należy nałożyć na ściany w jednej warstwie produktu.

Potrzebuję pomocy z...