Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Ile kosztuje malowanie elewacji?

01.05.2024
180
Ile kosztuje malowanie elewacji?


Decydując się na pomalowanie elewacji domu, należy rozumieć, że jest to zajęcie dość pracochłonne i czasochłonne. Uważamy, że jest to kluczowy powód, żeby rozważyć ile kosztuje malowanie elewacji. Ponadto korzystając z usług fachowców będziesz pewny, że prace zostaną przeprowadzone w terminie, a pomalowana elewacja będzie dobrze zabezpieczona przed zniszczeniem i otrzyma piękny świeży wygląd.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Malowanie elewacji Mamy 3456 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Znaczenie malowania elewacji w utrzymaniu i estetyce budynku

Dokładnie pomalowana elewacja zewnętrzna decyduje nie tylko o estetyce budynku, ale i jego właściwym utrzymaniu.

Dlaczego regularne malowanie elewacji jest ważne?

Systematycznie malowana fasada budynku pełni przede wszystkim ważną rolę użytkową, a mianowicie chroni budynek przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych (deszczem, śniegiem, promieniowaniem UV i ekstremalnymi temperaturami). Malowanie pozwala również zapobiec problemom strukturalnym i zapewnić trwałość materiałów.

Wpływ malowania elewacji na wartość i wygląd nieruchomości

Litr farby kosztuje niedużo w porównaniu do wzrostu ceny nieruchomości po tym, jak zostanie pomalowana jej elewacja. Potencjalni kupcy lub najemcy często oceniają nieruchomość na podstawie pierwszego wrażenia, a więc zadbana i dobrze pomalowana elewacja to pierwsze, na czym warto się skupić, przygotowując dom na sprzedaż lub do wynajęcia.

Czynniki wpływające na koszt malowania elewacji

Malowanie elewacji ceny oscylują w granicach 30-40 zł za metr kwadratowy, uwzględniając jedynie koszt robocizny. Dla większych powierzchni atrakcyjną alternatywą może być malowanie natryskowe, które jest zarówno tańsze, jak i efektywniejsze. W przypadku tej metody, koszt wynosi około 10-20 zł w przeliczeniu za metr kwadratowy. Ponadto malowanie elewacji cennik mogą oddziaływać inne czynniki, dokładnie rozważone niżej.

Wielkość i wysokość budynku

Wysokość elewacji jest jednym z ważnych czynników, który decyduje o kosztach jej malowania, gdyż świadczenie takiej usługi przewiduje montaż rusztowania. Malowanie elewacji z rusztowaniem cena jest z reguły o 15-25% wyższa niż bez niego.

Rodzaj i stan powierzchni elewacji

Cena farby fasadowej, przygotowania elewacji i pracy fachowca jest uwarunkowana przez typ elewacji i jej stan.

Wybór farby i materiałów

Na rynku są dostępne różne odmiany farb elewacyjnych, od wyboru których zależy także cena malowania elewacji. Oto przeciętne ceny farby wraz ze wskazaniem rodzajów powierzchni elewacji, na których mogą być wykorzystywane.

Rodzaj farbyZastosowanieCena za 1 litr
Farby akryloweTynki akrylowe, cementowe, betonowe12 – 40 zł
Farby silikonoweTynki silikonowe, akrylowe, cementowe35 – 50 zł
Farby silikatoweTynki cementowo-mineralne, silikatoweOkoło 25 zł
Farby polikrzemianoweTynki organiczne, inne podobne do silikatowychOkoło 35 zł
Farby wapienneBeton, tynki cementowe, mineralne20 – 45 zł

 

Malowanie elewacji cena

Koszty materiałów do malowania elewacji

Gdy zdecydujesz się na zlecenie malowania zewnętrznych ścian swojego budynku, zauważysz, że ceny oferowane przez firmy i wykonawców często są kalkulowane w przeliczeniu na metr kwadratowy. Zazwyczaj doświadczony fachowiec zaproponuje wstępną cenę za metr malowania, jednak dokładny kosztorys jest możliwy do ustalenia dopiero po szczegółowej analizie projektu, a w pierwszej kolejności materiałów, które będą użyte do malowania.

Rodzaje farb elewacyjnych i ich ceny

W profesjonalnych sklepach znajdziesz co najmniej 5-6 rodzajów farb do malowania elewacji. Jeśli masz bardzo ograniczony budżet, możesz zdecydować się na farby akrylowe, jednak pamiętaj – nie są trwałe i często będą wymagać poprawek. W efekcie cena 1m2 malowania elewacji przez wybór takiego sposobu będzie wyższa.

Bardziej opłaca się wybranie dobrej jakości farb, odpornych na negatywne oddziaływanie czynników środowiskowych, na przykład – silikatowych lub wapiennych.

Dodatkowe materiały i narzędzia potrzebne do malowania

Najczęściej zamawiane prace dodatkowe związane z odnową elewacji obejmują:

 • odgrzybianie;
 • czyszczenie;
 • naprawę uszkodzeń;
 • gruntowanie;
 • podwójne malowanie.

Warto zaznaczyć, że dodatkowe prace mogą znacząco wpłynąć na to, jak zaprezentuje się końcowa cena malowania elewacji. W niektórych przypadkach, przy większych projektach, koszt malowania elewacji może być niższy niż w sytuacji mniejszych zleceń, ze względu na możliwość negocjacji cen i skali prac.

Przygotowanie elewacji do malowania i jego wpływ na koszty

Koszt malowania domu 120m2 uwzględnia nie tylko nałożenie farby na ściany przez fachowców, ale także wykonanie prac związanym z przygotowaniem fasad. Zachęcamy do powierzenia prac przygotowawczych na elewacji takiemu zespołowi fachowców, który będzie wykonywał malowanie: wówczas ostateczny koszt malowania elewacji będzie niższy.

Czyszczenie i naprawa elewacji przed malowaniem

Pierwszym krokiem przygotowawczym jest dokładne sprawdzenie elewacji pod kątem wszelkich uszkodzeń, takich jak:

 • pęknięcia;
 • odpadający tynk;
 • oznaki korozji na elementach metalowych;
 • uszkodzenia drewna;
 • występowanie pleśni i grzybów.

Następnie pracownicy zrealizują czyszczenie powierzchni i ewentualną naprawę uszkodzeń. Prace przygotowawcze i odpowiednio malowanie elewacji cena za m2 uwzględniają też:

 • szpachlowanie i szlifowanie;
 • gruntowanie;
 • zabezpieczenie okien, drzwi, rynien i innych elementów, których nie planuje się malować.

Jak przygotowanie wpływa na ostateczne koszty?

W branży przyjęło się, że wycena zametr kwadratowy obejmuje nie tylko samo malowanie, ale także przygotowanie powierzchni, czyli jej oczyszczenie, gruntowanie i dwukrotne nałożenie farby. Przed finalizacją umowy, warto jednak upewnić się odnośnie szczegółów usługi i upewnić się co do tego, ile kosztuje malowanie elewacji.

Najwięcej przygotowań wymagają fasady drewniane, ze względu na to cena 1m2 malowania elewacji drewnianej może sięgać 70 zł za m2.

Malowanie elewacji z rusztowaniem cena

Wpływ lokalizacji na koszty malowania elewacji

Lokalizacja, w której jest świadczona usługa malowania elewacji domu jednorodzinnego lub piętrowego, jest jednym z kluczowych czynników kształtowania usług fachowców, niezależnie od tego, czy działają samodzielnie, czy też są częścią fachowej ekipy. Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, zapłacisz średnio o 20-30% mniej, niż za malowanie ścian zewnętrznych w dużym mieście. Natomiast koszt zakupu materiałów w różnych częściach naszego kraju jest mniej więcej podobny.

Różnice cenowe w zależności od regionu

Żeby każdy mógł ocenić, jak przedstawia się malowanie elewacji cena w różnych częściach Polski, przygotowaliśmy tabelę prezentującą przeciętny koszt takiej usługi w największych miastach kraju.

MiastaCena
Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice44 zł
Białystok42 zł
Wrocław41 zł
Gdańsk40 zł
Rzeszów39 zł
Łódź38 zł
Szczecin, Lublin37 zł
Zielona Góra36 zł
Kielce, Bydgoszcz, Opole34 zł

Podsumowanie

Podsumowując, malowanie elewacji cena jest zmienna i uzależniona od kilku kluczowych aspektów. Pierwszym i podstawowym spośród nich jest powierzchnia ścian zewnętrznych – im większa powierzchnia, tym wyższy koszt. Jednakże nie jest to jedyny element mający wpływ na cenę. Innymi istotnymi czynnikami są: typ zastosowanego materiału wykończeniowego, np. tynk albo drewno; metoda malowania – tradycyjna pędzlem lub nowoczesna natryskowa; liczba pięter budynku, czyli jego wysokość; wybór farby przeznaczonej do malowania elewacji domu, a także lokalizacja nieruchomości.

Potrzebuję pomocy z...