Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Ile kosztuje malowanie ścian?

17.11.2023
29
Ile kosztuje malowanie ścian?


Każde mieszkanie co kilka lat wymaga odświeżenia, a koszt malowania ścian z roku na rok jest coraz większy. Sprawdź, ile kosztuje malowanie ścian w bieżącym roku.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Malowanie ścian Mamy 6711 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Czekać…

Czynniki wpływające na cenę malowania ścian

Koszt malowania ścian zależy od kilku czynników, takich, jak wielkość pomieszczenia, zakres prac czy wybrane materiały. Sprawdź, co należy uwzględnić planując kosztorys malowania ścian.

Wielkość powierzchni a koszty malowania

Malowanie ścian to jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Ważnym czynnikiem, który wpływa na koszt tej usługi, jest wielkość pomieszczenia, ponieważ usługi malarskie wycenia się w przeliczeniu na 1 m2. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na stan podłoża. Nowe mieszkanie od dewelopera, inaczej się wykańcza niż stare, co też będzie miało wpływ na finalną wycenę. Warto podkreślić, że koszt malowania ścian wewnętrznych, też różni się od malowanie ścian cennik zewnętrznych.

Jakość używanej farby i jej wpływ na cenę

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ostateczny cennik malowania ścian jest używana farba. Wybierzemy produkty z wyższej półki czy te trochę tańsze zależy już od nas. Jednak warto podkreślić, że farba dobrej jakości jest łatwiejsza w aplikacji i przynosi bardziej długotrwały efekt w odróżnieniu od tych tańszych. Cena 5-litrowego pojemnika farby waha się od 75 zł do nawet kilkuset złotych. Tworząc kosztorys malowania, musimy również uwzględnić to, ile warstw planujemy nałożyć. Choć na rynku dostępne farby, które już po pierwszej warstwie przykrywają wcześniejszy kolor i wszystkie niedoskonałości, zaleca się malować podłoże przynajmniej dwa razy.

Rodzaje farb i ich wpływ na koszty malowania

Wybór odpowiedniej farby, jest ważnym etapem w procesie malowanie ścian cena. Na rynku dostępny jest duży wybór. Możemy postawić na najprostszą farbę akrylową lub sięgnąć po dekoracyjną, która szybko odmieni aranżację naszego wnętrza.

Farby lateksowe, akrylowe, olejne – różnice i ceny

Obecnie klienci najczęściej wybierają farby: lateksowe, akrylowe i olejne. Pierwsze z nich nie zawierają rozpuszczalników, mają neutralny zapach, szybko schną i mają wysoką przyczepność do podłoża. Farby lateksowe i akrylowe pasują do malowanie ścian cena za m2 z płyt gipsowo-kartonowych, tapet, tynków cementowych, drewna i cegły. Cena takich farb waha się od 70 zł i do nawet 400 zł. Z kolei farba olejna idealnie pasuje nie tylko do ścian, a również do zabezpieczenia powierzchni metalowych i drewnianych znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz, ponieważ tworzy wytrzymałą powłokę. Za 2,5l farby olejnej zapłacimy od ok. 150 zł.

Farby specjalistyczne: antygrzybiczne, magnetyczne, tablicowe

Na rynku dostępne również takie specjalistyczne farby, jak:

  • Antygrzybiczne – znane też, jako “farby na pleśń”. Zapobiegają rozwojowi pleśni. Na rynku dostępne są w kolorze białym, ale można je pokryć inną farbą dekoracyjną;
  • Magnetyczne – to są farby dekoracyjne, które tworzą gładką, zdolną do przyciągania magnesów powierzchnię;
  • Tablicowe – farby dekoracyjne, które tworzą twardą powłokę, po której można pisać kredą. Mają dużą przyczepnością i pasują również do drewna i cegły.

Koszty pracy malarskiej – jakie stawki na rynku?

Planując kosztorys cena malowania ścian należy również uwzględnić usługi malarskie. Sprawdź, jaka jest cena malowania ścian i dlaczego warto zatrudnić fachowca.

Różnice w cenach w zależności od regionu

Cennik malowania ścian zależy przede wszystkim od regionu. W dużym mieście, takim, jak Warszawa cena za malowanie ścian będzie wyższa, niż w mniejszej miejscowości. Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik usług malarskich w zależności od regionu Polski.

Województwo Malowanie ścian wewnętrznych (PLN/m²) Malowanie ścian zewnętrznych (PLN/m²) Malowanie sufitu (PLN/m²)
Dolnośląskie 10 – 20 15 – 25 10 – 20
Kujawsko-Pomorskie 9 – 18 14 – 24 9 – 19
Lubelskie 9 – 18 14 – 23 9 – 19
Lubuskie 9 – 19 14 – 23 9 – 18
Łódzkie 8 – 17 13 – 22 8 – 18
Małopolskie 10 – 20 15 – 25 10 – 20
Mazowieckie 11 – 21 16 – 26 11 – 21
Opolskie 8 – 18 13 – 22 8 – 17
Podkarpackie 8 – 17 13 – 21 8 – 17
Podlaskie 8 – 17 13 – 21 8 – 17
Pomorskie 10 – 20 15 – 25 10 – 20
Śląskie 10 – 19 15 – 24 10 – 19
Świętokrzyskie 8 – 17 13 – 21 8 – 17
Warmińsko-Mazurskie 8 – 18 13 – 22 8 – 18
Wielkopolskie 10 – 19 15 – 24 10 – 19
Zachodniopomorskie 10 – 20 15 – 25 10 – 20

Czy warto wynająć profesjonalistę?

Od czasu do czasu w każdym domu pojawia się potrzeba przemalowania ścian. Choć ta czynność wydaje się prostą, nie każdy może sobie z tym poradzić. Często powodem jest brak wiedzy i doświadczenia. W takim przypadku warto wynająć profesjonalnego malarza. Zatrudnienie fachowca zaoszczędzi nasz czas oraz doda pewności, że malowanie ścian cena zostanie wykonane profesjonalnie.

Podsumowanie

Planując malowanie ścian, warto pamiętać, że to, ile kosztuje malowanie ścian będzie zależeć od takich czynników: wielkość pomieszczenia, materiały, stan techniczny ścian, zakres prac i czy planujemy zatrudnić profesjonalistę. W przypadku, gdy potrzebujemy malowania ścian podczas generalnego remontu starego mieszkania, mogą pojawić się dodatkowe wydatki. Zatrudniając malarza, cena za malowanie ścian będzie się różnić od miejscowości i kwalifikacji fachowca.