Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Malowanie sufitu: jakie są koszty i czynniki wpływające na cenę usługi?

01.05.2024
662
Malowanie sufitu: jakie są koszty i czynniki wpływające na cenę usługi?


Malowanie sufitu to ważna część wykonania każdego remontu, wymagająca szczególnej uwagi i precyzji. Koszty tego procesu są warunkowane wieloma czynnikami, o których dokładniej porozmawiamy w dalszej części tego artykułu.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Malowanie sufitu Mamy 6808 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Dlaczego warto malować sufit?

Jeśli chcesz, by wykonany remont prezentował się spektakularnie, koniecznie wykonaj przynajmniej szybkie malowanie sufitu. Dlaczego odgrywa to tak ważną rolę? Wyjaśniamy.

Estetyczny efekt po odświeżeniu sufitu

Pierwszym i kluczowym powodem, dla którego warto odświeżyć sufit, jest estetyka. To, jak prezentuje się sufit, decyduje o tym, jak będzie odbierane całe wnętrze. Stary i zniszczony sufit, zepsuje nawet najpiękniejsze wnętrze, natomiast po prostu pomalowany wałkiem sufit sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać na świeże i zadbane. Ponadto dobrze dobrany kolor sufitu może podkreślić styl wnętrza, na przykład, biały sufit będzie doskonałą opcją dla wykończenia w stylu minimalistycznym, a sufit w kolorze ciemnym doda pomieszczeniu nowoczesnego i ekskluzywnego charakteru.

Poprawa oświetlenia w pomieszczeniu

Kolejnym powodem, dla którego warto pomalować sufit, jest poprawa oświetlenia w pomieszczeniu. Biały, świeżo pomalowany sufit odbija światło, dzięki czemu w całym pokoju staje się trochę jaśniej. Oznacza to z kolei możliwość zaoszczędzenia na oświetleniu elektrycznym, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd.

Co więcej, kolor sufitu jest jednym z decydujących czynników odbioru przestrzeni w pomieszczeniu. Jasny sufit „podnosi” wnętrze i sprawia, że wydaje się większe. Z kolei ciemny sufit sprawia, że pomieszczenie wydaje się niższe, ciemniejsze i bardziej intymne.

Usunięcie zabrudzeń i plam

Czasem malowanie sufitu Warszawa jest konieczne z powodów praktycznych. Na suficie mogą pojawić się różnego rodzaju uporczywe plamy i zabrudzenia, niektórych z nich (na przykład powstałych w wyniku nieszczelności dachu lub instalacji hydraulicznej) nie da się wyeliminować nawet po nałożeniu pierwszej warstwy farby. Takie zanieczyszczenia najczęściej najpierw usuwa się papierem ściernym, a następnie przykrywa kilkoma warstwami farby.

Jakie są koszty malowania sufitu?

Jeśli chcesz uniknąć błędów podczas malowania i osiągnąć spektakularne efekty, to zarówno do realizacji prac w biurze, jak i w domu, warto zatrudnić specjalistów. Odpowiednią ekipę ze swojej miejscowości znajdziesz na stronie Otomistrz. Tacy fachowcy będą wiedzieć, jak przygotować sufit do malowania oraz jaką farbę wybrać, będą dysponować niezbędnymi narzędziami do malowania i umiejętnościami. W takim razie, ile kosztuje malowanie sufitu wykonane przez fachowców?

Stawki rynkowe za malowanie sufitu

Koszt malowania sufitu, ustalany przez ekipy remontowe, jest uwarunkowany przede wszystkim stawkami rynkowymi za ten typ pracy. W Polsce, zgodnie z danymi z 2024 roku, średni koszt malowania sufitu przez fachowców wynosi od 20 do 30 zł za metr kwadratowy. Stawka ta obejmuje koszt pracy, ale nie zawsze uwzględnia koszt materiałów, takich jak farba do malowania, pędzle itp.

Wielkość powierzchni sufitu

Powierzchnia sufitu, którą należy pomalować jest najczęściej kluczowym czynnikiem, warunkującym ogólny koszt wykonania prac. Większy sufit będzie wymagał więcej czasu i materiałów do malowania, co z kolei podniesie koszt usługi. Ile kosztuje malowanie sufitu w jednym pokoju? Pomalowanie sufitu o powierzchni 20 metrów kwadratowych będzie kosztowało od 400 do 600 zł, przy średniej stawce 20 do 30 zł za metr kwadratowy. Należy pamiętać, że ta malowanie sufitów cena może wzrosnąć, jeśli sufit:

  • Ma okrągły kształt;
  • Liczy kilka poziomów;
  • Znajduje się na dużej wysokości.

Stan istniejącego wykończenia sufitu

Jeśli sufit znajduje się w dobrym stanie, malarz weźmie mniej od 10 do nawet 50%, w porównaniu do ceny malowania sufitu z wykończeniem surowym lub bardzo uszkodzonego (posiadającego pęknięcia, plamy lub odklejającą się farbę). Wiąże się to z potrzebą szpachlowania i gruntowania powierzchni przed jej pomalowaniem.

Malowanie sufitu cena

Czynniki wpływające na cenę malowania sufitu

Malowanie sufitu cena nie jest stała: ta sama ekipa realizując zlecenie na różnych obiektach może ustalić różny koszt malowania sufitu, nawet dla tego samego klienta. Wyjaśnijmy więc od czego zależy malowanie sufitu cena.

Rodzaj farby i jej jakość

Cena malowania sufitu jest uwarunkowana rodzajem farb i ich jakością. Im lepszy wygląd i trwałość może zapewnić dana farba, tym będzie droższa. Na przykład, farby lateksowe o średniej jakości mogą kosztować od 30 do 50 zł za litr, podczas gdy farby akrylowe o wyższej jakości mogą kosztować od 50 do 100 zł za litr.

Wymóg dodatkowego przygotowania powierzchni

Jak już wspominaliśmy, cena malowania sufitu wzrasta, jeśli powierzchnia wymaga dodatkowego przygotowania. W zależności od zakresu prac przygotowawczych, początkowy koszt podany w cenniku może wzrosnąć od 10 do 50%.

Trudność dostępu do sufitu

Najczęściej cennik malowania sufitu zawiera informacje o tym, że dostępność malowanej nawierzchni decyduje o kosztach usługi. Malowanie sufitu bez chlapania na wysokości – to usługa bardziej kosztowna, na przykład, wartość malowania sufitu na wysokości 3 metrów jest o 20-30% większa od malowania sufitu na standardowej wysokości 2,5 metra.

Liczba warstw farby potrzebnych do pokrycia

Liczba warstw farby to kolejny czynnik, który często zawiera malowanie sufitu cennik. Wiele firm podaje wstępnie cenę za malowanie dwoma warstwami farby sufitowej, a koszt każdej kolejnej warstwy wycenia na 20-40% od podanej ceny.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, malowanie sufitu przynosi wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Zatem pomaga odświeżyć wygląd pomieszczenia, poprawia oświetlenie i pozwala na usunięcie nieestetycznych plam i zabrudzeń. Jeśli nie wiesz, jak pomalować sufit, aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się zatrudnienie fachowców, którzy wiedzą też jak przygotować sufit oraz jaką farbę do wnętrz wybrać.

Najlepiej, jeśli gruntowanie ścian, malowanie ścian, a także malowanie sufitu z płyt gipsowo-kartonowych lub innych materiałów zrealizuje ta sama ekipa. Ze względu na duży zakres prac w ramach realizacji zlecenia można liczyć na zniżkę, dzięki której malowanie sufitu cena za m2 będzie nieco niższa.

Koszt malowania sufitu może różnić się w zależności od powierzchni sufitu, jego wysokości, konstrukcji i stanu. O cenie usługi decyduje również potrzeba dodatkowego przygotowania powierzchni, trudność dostępu do sufitu oraz liczba warstw farby potrzebnych do jego pokrycia. Zawsze jest dobrze porównać kilka ofert i przeanalizować ceny, zanim zdecydujesz się na konkretnego wykonawcę. Szybko i wygodnie można to zrobić na Otomistrz.

Potrzebuję pomocy z...