Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

10.05.2024
407
Ile kosztuje montaż klimatyzacji?


Dlaczego warto zainstalować klimatyzację?

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu jest gwarantem dobrego samopoczucia wszystkich domowników. W domu musimy nabrać sił i energii, móc się zrelaksować i oderwać od codziennych problemów. Montaż klimatyzacji w mieszkaniu stanie gwarantem podtrzymywania odpowiadającego nam klimatu, nawet jeśli na zewnątrz jest duży upał.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Montaż klimatyzacji Mamy 770 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Komfort termiczny w gorące dnie

Po gorącym dniu letnim tak przyjemnie przyjść do domu i ustawić sobie swój personalny klimat. Zakładanie klimatyzacji to kontrola temperatury, wilgoci i jakości powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niej tworzymy przyjazne dla nas warunki termiczne, które sprzyjająco wpływają na nasze ciało, podwyższając naszą wydajność.

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu

Instalacja klimatyzacji w pomieszczeniu jest także ważna w kwestiach poprawy jakości powietrza. W każdym nowoczesnym klimatyzatorze jest wbudowany system filtracji powietrza.

Powietrze oczyszcza się od latającego kurzu i innych niebezpiecznych alergenów. Szczególne jest to ważne dla osób, które mieszkają w dużym mieście lub cierpią na uczulenie. Podłączenie klimatyzacji w tym przypadku może stanowczo polepszyć samopoczucie.

Regulacja wilgotności i oczyszczanie powietrza

Montaż klimatyzacji w domu jest sposobem na usuwanie nadmiernej wilgoci z powietrza. Zbyt wilgotne powietrze w domu to zawsze grzyby na ścianach i szybki rozwój bakterii oraz innych mikroorganizmów, którymi potem oddychamy.

Montaż klimatyzatora cena

Czynniki wpływające na koszt montażu klimatyzacji

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w 2024 roku?

Biorąc pod uwagę duży wybór producentów klimatyzatorów na rynku, zakres cen tych produktów i ich instalacji jest bardzo szeroki. Jednak na koszt montażu klimatyzacji wpływa kilka ważnych czynników, a mianowicie:

 • Cena urządzenia
 • Montaż
 • Dodatkowe opłaty (za akcesoria czy urządzenia)

Rodzaj jednostki klimatyzacyjnej (typ, moc, funkcje)

Cena montażu klimatyzacji zależy także od typu, mocy i funkcji klimatyzatora. Im mocniejsze urządzenie my wybierzemy i im więcej jednostek będzie do niego wchodziło, tym więcej zapłacimy. Zanim zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu, musimy wybrać jej typ. Rodzaj klimatyzatora zależy od pomieszczenia i celu, w jakim będziemy go używać.

 • Monoblok – to klimatyzator, składający się z jednej przenośnej jednostki
 • Split – to klimatyzator, składający się z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej) połączonych między sobą
 • Multi-split – to klimatyzator, który ma więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną. Wszystkie te jednostki łączą się z jedną jednostką zewnętrzną

Jeżeli szukasz dobrego rozwiązania na zakładanie klimatyzacji, zapraszamy do serwisu Otomistrz. U nas znajdziesz fachowca, który pomoże ci wybrać typ klimatyzatora, policzy moc chłodniczą, obliczy końcowy koszt montażu klimatyzacji.

Wielkość i układ pomieszczeń do klimatyzacji

Cena montażu klimatyzacji zależy i od wielkości pomieszczenia, a zasilanie klimatyzatora – od jego układu. Wśród naszych rodaków najbardziej cieszą się popularnością klimatyzację typu split i multi-split. Te ostatnie są dość popularne, jeśli chodzi o chłodzenie kilku pomieszczeń.

Stopień trudności instalacji (np. dostęp do okien)

Montaż klimatyzacji cena zwiększa się w zależności od komplikacji, które wynikają podczas prac montażowych. Takimi komplikacjami mogą być dostęp do okien i użycie rusztowania podczas mocowania jednostki zewnętrznej. Normalna odległość okna od urządzenia to 3 metry. Za każdy kolejny metr klient zapłaci więcej. Jeśli chodzi o montaż klimatyzacji to ważnym jest wybór miejsca montażu tak, aby przepływ powietrza był równomierny.

Dodatkowe prace (np. montaż rur, odwodnienie)

Na koszt ostateczny za podłączenie klimatyzacji wpłynie jej maskowanie w celach zachowania estetyki pomieszczenia. Do dodatkowych prac też możemy zaliczyć montaż rur i odwodnienie.

Przegląd aktualnych cen montażu klimatyzacji

Montaż klimatyzatora cena obecnie jest trochę wyższa w porównaniu z przeszłymi latami. Zwykle od 700 złotych za instalację monobloku i do prawie 3000 złotych za instalację bardziej skomplikowanych klimatyzatorów.

Przykładowe ceny montażu jednostek ścienno-sufitowych

Kiedy chodzi o montaż klimatyzacji w domu klienci wolą klimatyzatory ścienno-sufitowe. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie, instalacja którego obejdzie się w granicach od 1400 – 1700 złotych w zależności od regionu.

Koszt montażu klimatyzacji typu split lub multisplit

Ile kosztuje montaż klimatyzacji typu split i multisplit?

 • Montaż klimatyzacji split – 1300 – 1500 złotych
 • Montaż klimatyzacji multisplit – 2200 – 2550 złotych za trzy jednostki.
 • Podłączenie kolejnej jednostki – 1100 złotych

Opłaty za dodatkowe prace instalacyjne

Podczas montażu klimatyzatora mogą wystąpić dodatkowe prace takie jak kucie ściany czy maskowanie elementów instalacji. Liczbę prac dodatkowych wraz z cenami podajemy niżej:

 • Przedłużenie instalacji: 75 – 110 zł/m
 • Wykucie bruzdy: 60 zł w zwykłej ścianie i 120 zł w ścianie betonowej
 • Zasilanie klimatyzatora (doprowadzenie) – około 80 złotych
 • Rusztowanie (dla mocowania jednostki zewnętrznej) – 400/doba zł
 • Dodatkowy filtr powietrza – 120 zł
 • Programowanie klimatyzacji – 130 zł

Koszt materiałów niezbędnych do montażu

Do dodatkowych materiałów przy montażu klimatyzacji należą kable, rury, dodatkowe filtry oczyszczania powietrza, elementy mocowania.

Ile kosztuje założenie klimatyzacji

Jak wybrać odpowiednią jednostkę klimatyzacyjną?

Żeby klimatyzacja w domu przyniosła maksimum korzyści, watro powierzyć jej wybór i instalację specjaliście. Na Otomistrz z łatwością możesz znaleźć fachowca, który pomoże ci wybrać idealne rozwiązanie do twojego pomieszczenia.

Określenie zapotrzebowania na moc chłodniczą

Przy wyborze klimatyzacji do mieszkania, najważniejsza jest moc chłodnicza. Klimatyzator musi sprawnie działać na całej powierzchni, a nie na jej części. Istnieje prosty sposób jak obliczyć moc chłodniczą w watach przez pomnożenie powierzchni pokoju na 100.

Przykładowo, jeśli pomieszczenie ma 30 metrów kwadratowych, mnożymy 30×100 jest 3000 wat. Z takiego wzoru korzystamy przy wyliczeniach wstępnych. Do tego jeszcze trzeba uwzględnić wysokość sufitów oraz usytuowanie pomieszczenia.

Wybór między jednostką typu split a multisplit

Klimatyzatory typu split i multisplit funkcjonują na podstawie wymiany ciepła. Różnica między nimi polega na ilości jednostek. Split ma dwie jednostki: wewnętrzną i zewnętrzną, a multisplit ma dwie i więcej jednostek wewnętrznych. Te drugie staną dobrym rozwiązaniem, jeśli klimatyzatory są potrzebne w kilku pomieszczeniach.

Przeanalizowanie dostępnych funkcji i technologii

Funkcje klimatyzatora:

 • Chłodzenie powietrza
 • Kontrola wilgoci
 • Oczyszczenie powietrza
 • Podtrzymywanie klimatu w pomieszczeniu

Podsumowanie

Montaż klimatyzacji w domu to nowoczesne rozwiązanie potrzeby w komforcie i czystości powietrza. W celu wyboru i instalacji tego urządzenia polecamy skontaktować się z fachowcem. Pamiętaj, że możesz stracić gwarancję od producenta, jeśli weźmiesz się za montaż klimatyzacji w mieszkaniu samodzielnie.

Potrzebuję pomocy z...