Opis artykułu
W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród sprzętu AGD cieszą się kuchenki indukcyjne. Ich główne atuty to szybkość gotowania i łatwość w utrzymaniu czystości. Po zakupie ważne jest właściwe podłączenie indukcji. Jak można to zrobić bezpiecznie?
Przygotowanie do montażu płyty indukcyjnej
Zainstalowanie i podłączenie płyty indukcyjnej w nowym blacie kuchennym to proces, który zajmuje od 2 do 3 godzin Twojego czasu. Podłączenie kuchenki indukcyjnej wymaga kilku narzędzi i urządzeń oraz przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, co pozwoli uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości. Jeśli zamierzasz zastąpić starą płytę nową i otwór w blacie jest już przygotowany, to montaż możesz skrócić do 30-60 minut.
Wybór odpowiedniego miejsca w kuchni
Płyta indukcyjna podłączenie musi być umieszczona dokładnie w określonym miejscu. Blat, na którym jest instalowana, ma być odporny na wysokie temperatury, często osiągające nawet 100°C. Ponadto, obrzeża otworu, w którym zostanie umieszczona płyta, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Aby zagwarantować właściwe działanie urządzenia, powinna być zachowana przynajmniej 2,5-centymetrowa szczelina pod płytą. Zapewni to odpowiednią wentylację podczas pracy.
Narzędzia i materiały potrzebne do montażu
Do samodzielnego montażu kuchenki indukcyjnej potrzebne będą następujące narzędzia i materiały:
- Wyrzynarka lub piła tarczowa (znana również jako zagłębiarka);
- Miernik elektryczny (multimetr);
- Wkrętaki o różnych rodzajach główek (płaskie, krzyżakowe i ewentualnie torx T15 lub T20);
- Nożyk łamany, przydatny do prac z tapetami lub płytami gipsowymi;
- Wiertło do drewna o średnicy co najmniej 10 mm;
- Klej typu D3, uszczelniacz poliuretanowy lub taśma aluminiowa;
- Odpowiedni przewód elektryczny (3, 4, 5-żyłowy) o właściwym przekroju.
Zapoznanie się z instrukcją producenta
Zanim zaczniesz podłączenie płyty indukcyjnej, zalecamy zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta. Tam znajdziesz szczegółowe wskazówki o tym, jak połączyć płytę oraz zalecenia dotyczące jej bezpiecznego użytkowania.
Krok 1: Przygotowanie blatu kuchennego
W przypadku, gdy planujesz umieścić płytę grzewczą w miejscu, gdzie wcześniej znajdowało się inne urządzenie, podłączenie płyty indukcyjnej staje się znacznie prostsze. Jeśli jednak montujesz urządzenie w nowej kuchni, konieczne będzie również dokładne wycięcie otworu w blacie kuchennym, który pasuje do wymiarów kuchenki.
Mierzenie i wyznaczenie miejsca pod płytę
Koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta w instrukcji, dotyczącymi wymiarów otworu. Ponadto, warto szczegółowo uwzględnić odległości między otworem a przodkiem blatu oraz odległości od tylnej strony.
Wycinanie otworu w blacie
Postępujemy krok po kroku:
- Korzystając z kątownika, upewniamy się, że wszystkie cztery kąty są kątami prostymi, a następnie przystępujemy do cięcia, najlepiej używając piły wgłębnej.
- Następnie, za pomocą wkrętarki i wiertła, wykonujemy cztery otwory w narożnikach, które uprzednio oznaczyliśmy.
- Przy użyciu wyrzynarki rozpoczynamy od wycięcia dwóch przeciwnych boków otworu.
- Gdy już wycięliśmy dwa boki, mocujemy ściski stolarskie na liniach cięcia.
- Kolejnym krokiem jest wycięcie dwóch pozostałych boków.
- Po dokładnym wycięciu delikatnie zwalniamy ściski i wyjmujemy środkową część blatu.
- Następnie dokładnie czyścimy powstały bałagan oraz usuwamy wszelkie wióry i kurz pozostałe na wewnętrznych bokach blatu.
- Przykładamy płytę do otworu. Może być nieco luźna. Na późniejszych etapach korzystamy z klipsów rozporowych, aby odpowiednio dopasować płytę w otworze.
Krok 2: Przygotowanie instalacji elektrycznej
Warto pamiętać, że jeśli wykonujesz samodzielne podłączenie indukcji, a nie masz wymaganych uprawnień elektrycznych (co najmniej E1), to automatycznie tracisz gwarancję producenta. W przypadku ewentualnej awarii płyty nie będziesz mógł skorzystać z usług serwisu, naprawy ani wymiany.
Wybór odpowiedniego zabezpieczenia i przewodów
Zaleca się zainstalowanie w puszce gniazda kuchennego, które jest trójfazowe i posiada widoczne zaciski dla każdej z faz (L1, L2, L3), przewodu neutralnego (N), zabezpieczenia ochronnego (PE), oraz uchwyt kabla siłowego. Ten przewód zasilający będzie później prowadzony z gniazda do płyty indukcyjnej.
Jaki kabel do indukcji 400V? W przypadku instalacji trójfazowej optymalny przekrój kabla wynosi co najmniej 5×2,5mm2. Jaki przewód do indukcji 230v? Kabel, jaki należy zastosować, powinien mieć przekrój 3x4mm2.
Przyłączenie do sieci elektrycznej zgodnie z normami
Podczas montażu gniazda, niezwykle ważne jest, aby przeprowadzić kontrolę przy użyciu multimetru. Warto sprawdzić, czy na każdej fazie mamy właściwe napięcie (między 220 a 240V) oraz upewnić się, że każda z faz jest rzeczywiście oddzielną fazą. W tym celu dokonuje się pomiaru napięcia międzyfazowego, które powinno wynosić około 400-420V.
Warto też wiedzieć, jaka jest moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej. Jest to wskaźnik określający największe potencjalne zużycie energii przez urządzenie. Przeważnie oscyluje on w zakresie od 4 kW do 7 kW. Ważne jest, aby dopasować tę maksymalną moc przyłączeniową do zdolności sieci elektrycznej w swoim mieszkaniu. Jednakże trzeba pamiętać, że ten parametr odnosi się do maksymalnych możliwości płyty, czyli jej potencjalnego jednoczesnego wykorzystania wszystkich pól grzewczych. Nawiasem mówiąc, niektóre kuchenki indukcyjne mają tak przydatną funkcję jak zwiększenie mocy grzania pola.
Krok 3: Właściwy montaż płyty indukcyjnej
Większość producentów dostarcza lub dołącza klipsy rozporowe do płyty, co pozwala uniknąć konieczności trwałego przykręcenia płyty do blatu. Płyta po prostu jest osadzana w otworze.
Umieszczanie płyty w wyciętym otworze
Użycie klipsów rozporowych to bardzo praktyczne rozwiązanie. W przypadku konieczności uniesienia płyty (np. w przypadku zalania lub awarii), możemy to zrobić bez konieczności użycia narzędzi.
Zabezpieczenie płyty przed przesuwaniem
Nie używaj kleju ani silikonu do montażu płyt indukcyjnych! Przyklejenie płyty uniemożliwi jej demontaż, a szkło może po prostu pęknąć podczas próby odklejenia jej od blatu.
Krok 4: Połączenie płyty z zasilaniem
Czas na ostatni i być może najważniejszy krok w naszym montażu: płyta indukcyjna dwa pola podłączenie z zasilaniem. Należy tu zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie.
Kolorystyka przewodów i ich poprawne podłączenie
Jak podłączyć płytę indukcyjną? Podłączenie płyty indukcyjnej 400v zazwyczaj polega na wykorzystaniu dwóch przewodów fazowych. Przewód neutralny jest łączony z zaciskiem N, który należy zmostkować zgodnie z instrukcją z drugim zaciskiem N. Instalacja jednofazowa może być podłączona do standardowego gniazdka 230V. Dodatkowo konieczne jest także uziemienie, które najczęściej będzie podłączane do tego samego zacisku zarówno, gdy chodzi o podłączenie płyty indukcyjnej 230v, jak i 400V.
Kontrola prawidłowości połączeń
Kolejna ważną informacja, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę: nie wolno samodzielnie dokonywać podłączeń sprzętu o takiej mocy bez pomocy elektryka z odpowiednimi uprawnieniami! Po zakończeniu montażu płyty indukcyjnej pierwszym krokiem jest posprzątanie otoczenia. Następnie przystępujemy do testowania płyty.
Podsumowanie
Aby zainstalować płytę indukcyjną, trzeba przygotować specjalny punktu zasilania, odpowiednio dostosować miejsce oraz prawidłowo zamontować samą płytę. Ważne jest, aby zlecić podłączenie płyty indukcyjnej 3-fazowej wykwalifikowanemu fachowcowi. Jego obecność jest niezbędna, ponieważ ma to istotny wpływ na zachowanie pełnej gwarancji oraz rozpatrzenie ewentualnych reklamacji.