Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Zaloguj się Zarejestruj się
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Jak naprawić siłownik deski wolnoopadającej?

23.02.2024
3613
Jak naprawić siłownik deski wolnoopadającej?


Deski sedesowe są wykonane z różnych rodzajów tworzyw sztucznych: od niedrogiego plastiku, który jest podatny na działania mechaniczne, po termopolimery i duroplast o wysokiej wytrzymałości. W zależności od modelu i cech deskę mocuje się je za pomocą prostych kołków, mechanizmów zawiasowych lub skomplikowanych systemów z elementami zapewniającymi ciche, powolne opuszczanie i szybkie zdejmowanie. To cechy konstrukcyjne często decydują o tym, czy naprawa deski sedesowej jest możliwa i opłacalna.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Montaż WC Mamy 5515 specjalistów Średnia ocena 4.6 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Proste mechanizmy składają się z metalowych lub plastikowych kołków, tulei do otworów montażowych w siedzisku oraz nakrętek do mocowania. Złożone układy obejmują zestaw zawiasów metalowych wraz z drążkami i sprężynami lub cylindrami i tłokami, szpilkami z gwintem zwykłym lub mimośrodowym oraz nakrętkami.

Jak działa deska wolnoopadająca?

Nowoczesna technologia zapewnia płynne podnoszenie i opuszczanie deski wolnopadającej. Nawet jeśli przypadkowo ją upuścisz, płynnie i cicho opadnie. Analogicznie występuje również podwyższenie, dzięki któremu wykluczone są uderzenia deski o muszlę. Mechanizm składa się ze sprężyny z drążkiem oraz zawiasów, które dobierane są z uwzględnieniem ciężaru osłony. Deska jest opuszczana za pomocą sprężyny, pręt utrzymuje ją w górnej i dolnej pozycji.

Ważne! W żadnym wypadku nie należy demontować systemu! Po złożeniu nie będzie już działać tak, jak wcześniej. Podnoszenie deski odbywa się mechanicznie, a opuszczanie lekkim pchnięciem, z którego pod wpływem sprężyny samoczynnie opuści się w dół.

Wśród zalet deski wolnoopadającej można wyróźnić następujące:

 • Ciche funkcjonowanie. Taka deska nie powoduje glośnych dźwięków w przypadku przypadkowego upuszczenia. Wszystko, co usłyszysz, to odpływ wody i sposób, w jaki jest ona wciągana do zbiornika.
 • Płynne opuszczenie deski. Deska wolnoopadająca regulacja opadania eliminuje silne uderzenia o krawędź, od których nie powstają mikrodefekty na muszli klozetowej, a sama pokrywa nie pęka. Z reguły deska jest wykonana z tworzywa sztucznego, dlatego wymaga ostrożnego obchodzenia się. Miękkie opuszczanie wydłuża również żywotność elementów mocujących.
 • Łatwa instalacja. Za pomocą mikroprzesuwu zamontujesz deskę w zaledwie kilka minut. 
 • Automatyzacja. Oznacza samoczynne podnoszenie deski, gdy osoba zbliża się do toalety, a po zakończeniu procesu zauważysz szybki opadanie deski sedesowej, ale mimo to płynne.

Jak naprawić deskę wolnoopadającą

Awaria siłownika deski wolnoopadającej

Produkowane przez wiodących producentów systemy desek z zawiasami metalowymi słyną z wysokiej jakości. Ale naturalne zużycie elementów funkcjonalnych i nieprawidłowe działanie urządzenia prowadzi do zakłóceń w systemie. Główną oznaką awarii mechanizmu jest pojawienie się głośnego dźwięku, który pojawia się, gdy deska zbyt szybko się opuszcza. Przyczyną awarii w większości przypadków są próby ręcznego zamknięcia deski „z przyzwyczajenia”. Siłownik deski wolnoopadającej przeznaczony jest do stopniowego opuszczania. W przypadku użycia siły fizycznej działanie mechaniczne psuje urządzenie. W tym przypadku regulacja deski wolnoopadającej już nie pomoże.

I tu pojawia się pytanie, jak naprawić deskę wolnoopadającą. Najprostszym sposobem rozwiązania problemu jest całkowita wymiana deski sedesowej wolnoopadającej na nową, ponieważ ponowna instalacja uszkodzonych mechanizmów nie zawsze jest wskazana. Ale nadal, aby zaoszczędzić na wydatkach, możesz samodzielnie naprawić zepsutą deskę, próbując zdemontować urządzenie i wymienić jego uszkodzone elementy. W przypadku awarii specjalnych zawiasów metalowych lepiej skontaktować się ze specjalistą z odpowiednim doświadczeniem. Pomoże ustalić przyczynę i rodzaj awarii, a także fachowo wymienić i w pełni przywrócić funkcjonalność systemu. W większości przypadków przywrócenie działania mechanizmu deski wolnoopadającej nie będzie możliwe, ale sama deska może nadal służyć jako zwykła. 

Jak naprawić zawiasy deski wolnoopadającej?

Klasyczne zawiasy dzielą się na 3 typy:

 • Plastikowe;
 • Metalowe; 
 • Uzupełniające;

Te pierwsze trzeba wymieniać najczęściej, bo najszybciej się psują. Drugi rodzaj podlega korozji. Przed naprawą uszkodzenia należy zdemontować mocowanie. Części metalowe są czasami trudne do usunięcia z powodu rdzy. W takim przypadku pomoże wiertarka elektryczna z wiertłem nie mniejszym niż szerokość ściany nakrętki. 

 1. Ostrożnie wywierć nakrętkę od dolnej krawędzi do góry; 
 2. Włóż odpowiedni metalowy pręt do powstałego otworu, potrząśnij nim, złam nakrętkę.

Śruby regulacyjne są usuwane w bardzo prosty sposób w zaledwie kilkanaście minut, tylko jeśli pękną, trzeba będzie je wymienić na nowe. Chociaż zdarza się również, że gwintowana część kołka jest uszkodzona, a zerwany gwint nie pozwala na wyjęcie części w standardowy sposób. 

Ważne! Jeśli nie mogłeś odkręcić nakrętek zwykłym narzędziem, pomoże ci cienki ostry nóż podgrzany do temperatury topnienia plastiku (120-130 stopni). Niektóre części elementów złącznych wykonane są z mosiądzu i brązu i dlatego ulegają utlenianiu, co może skutkować tworzeniem się twardych narośli. Aby je usunąć, musisz najpierw nasmarować część olejem maszynowym i chwilę poczekać.

Aby uniknąć korozji i utleniania, metalowe mocowanie można zastąpić plastikowym kołkiem i elementem wzmacniającym w postaci nakrętki poliuretanowej. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed ewentualnym pęknięciem delikatnych części i nie boisz się prawdopodobnych trudności w usunięciu mocowania, możesz bezpiecznie wziąć metalowe zawiasy. Zdecydowałeś się na zmianę deski? Aby nie pomylić się z wyborem, zmierz wymiary, kształt muszli klozetowej oraz położenie otworów montażowych na desce. 

Regulacja deski wolnoopadającej

Dlaczego deska wolnoopadająca skrzypi?

Deska wolnoopadająca skrzypi? Jeśli deska zamiast opadać płynnie opada gwałtownie i bardzo głośno lub skrzypi, oznacza to, że urządzeniu zepsuł się silownik. Możesz spróbować samodzielnie naprawić awarię deski toalety. Deska wolnoopadająca koło jak naprawić:

 • Zdejmij deskę toalety.
 • Demontuj konstrukcję.
 • Demontuj prawy i lewy zawias.
 • Zbadaj stan elementów konstrukcyjnych.

Wadliwe działanie siłownika polega na problemach ze smarowaniem, jego nierównomiernym rozłożeniem w cylindrze. Wystarczy równomiernie rozprowadzić go w systemie i złożyć całą konstrukcję z powrotem, powtarzając wszystkie kroki w odwrotnej kolejności.

Otóż, dlaczego dlaczego deska sedesowa skrzypi? Przyczyną skrzypienia może być zmiana struktury lub brak smaru. W takich przypadkach konieczne jest jej dołożenie lub wymiana, wydłużając tym samym żywotność deski o kilka kolejnych lat. Ale tylko odpowiedni smar wyeliminuje skrzypienie i przywróci mechanizm do pracy. 

Podsumowanie

Żeby fajansowa toaleta była nieuszkodzona przez jak najdłuższy czas, producenci wykonują deski sedesowe z wbudowanym mechanizmem płynnego opuszczania. W przypadku awarii konstrukcyjnej, aby zrozumieć, jak naprawić deskę, należy zrozumieć jej budowę. Mechanizmy opuszczające występują w dwóch wersjach: nienadające się do odbudowy lub z akceptowalną naprawą. Większość napraw można wykonać ręcznie. Jednak trzeba szukać pomocy u specjalistów z usługi “Drobne naprawy” lub całkowicie wymienić akcesorium na nowe.

Polecane artykuły na temat: Montaż WC
Potrzebuję pomocy z...