Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Ile kosztuje mycie elewacji? Cena za czyszczenie elewacji

01.05.2024
564
Ile kosztuje mycie elewacji? Cena za czyszczenie elewacji


Elewacja domu powinna być praktycznie bezobsługowa i wytrzymać bez jakiejkolwiek ingerencji przez wiele lat. Niestety, nie zawsze elewacje utrzymują się w idealnym stanie przez cały ten okres, co skłania właścicieli nieruchomości do stosowania specjalnych środków chemicznych w celu oczyszczenia elewacji domu. Jakie metody czyszczenia elewacji budynku są najczęściej stosowane i co wpływa na koszt usług specjalistów zajmujących się myciem elewacji myjką ciśnieniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Mycie elewacji Mamy 1287 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Jakie są metody mycia elewacji?

Zadbany wygląd elewacji zewnętrznej jest niezwykle istotny dla estetyki każdego budynku. Dlatego wiele osób skrupulatnie dba o utrzymanie czystości powierzchni pionowych.

Mycie elewacji wysokociśnieniowe

Mycie wysokociśnieniowe to ekonomiczna metoda, która z powodzeniem zastępuje kosztowne malowanie. Poprzez skuteczne usuwanie różnorodnych zanieczyszczeń, zarówno naturalnych (pleśń, mchy, porosty), jak i spowodowanych przez człowieka (spaliny, pyły), stanowi sprawdzoną alternatywę.

Czyszczenie elewacji chemiczne

Współczesne techniki profesjonalnego chemicznego czyszczenia elewacji opierają się na rozpuszczaniu nagromadzeń i spłukiwaniu powstałych reakcji. Ich skuteczne stosowanie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Korzyścią tych metod jest możliwość dostosowania aktywnych składników środków czyszczących do konkretnego materiału i rodzaju zanieczyszczeń.

Czyszczenie elewacji mechaniczne (np. szczotkowanie)

Czyszczenie elewacji, w szczególności elewacji wykonanych z blachy, wykonywane przez profesjonalistów to wysoka skuteczność, którą uzyskują dzięki specjalnie dobranym programom czyszczenia. Składają się z kilku głównych etapów:

 • Zmywanie gorącą wodą pod ciśnieniem.
 • Pianowanie (poprzez nakładanie piany na powierzchnię).
 • Szczotkowanie (pozwala na usunięcie nawet najtwardszego i najtrwalszego brudu).

Zastosowanie technologii abrazyjnych (np. piaskowanie)

Piaskowanie elewacji to proces oczyszczania powierzchni fasady o wysokim stopniu zabrudzenia poprzez strumień powietrza wraz z dodatkiem materiału ściernego, takiego jak piasek kwarcowy lub inna, mniej inwazyjna substancja czyszcząca. W wyniku tarcia, zanieczyszczenia z powierzchni zostają usunięte.

Mycie elewacji cena

Czynniki wpływające na koszt mycia elewacji

Jeśli domowe sposoby na czyszczenie elewacji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub brakuje Ci czasu na przeprowadzenie gruntownego mycia, istnieje możliwość zlecenia tego zadania profesjonalnej firmie. Cena mycia elewacji zależy od kilku czynników, w tym wybranego sposobu czyszczenia. Mycie elewacji cena za m2 może się różnić w zależności od regionu, stopnia zabrudzenia i rodzaju elewacji.

Rodzaj elewacji (materiał, powierzchnia)

Ile kosztuje mycie elewacji? Najpierw specjaliści dobierają konkretną technologię czyszczenia powierzchni na podstawie testów i w zależności od rodzaju materiału elewacyjnego, a dopiero potem podają przybliżony koszt mycia elewacji. Na przykład myją fasady z:

 • cegły,
 • piaskowca,
 • kamienia naturalnego,
 • betonu,

Im powierzchnia jest bardziej gładka, tym mniejsza jest jej podatność na zabrudzenia. Warto również pamiętać, że tynki mineralne nie są odporne na rozwój pleśni i grzybów.

Stopień zabrudzenia i rodzaj zanieczyszczeń

Do najczęstszych rodzajów zanieczyszczeń fasady domu należą:

 • Smoliste,
 • Mineralne (kurz i piasek),
 • Organiczne (algi, mchy, pleśń, porosty),
 • Pozostałe po zaprawach budowlanych.

Wysokość i dostępność elewacji

Za mycie elewacji cena zależy nie tylko od całkowitej powierzchni fasady, jej rodzaju i stopnia zabrudzenia, ale również od wysokości i dostępności.

Metoda czyszczenia (chemiczna, mechaniczna, wysokociśnieniowa)

Czym umyć elewację? Czyszczenie elewacji metodą chemiczną to proces usuwania różnego rodzaju przebarwień, plam i tłustych osadów. Wykorzystuje się do tego specjalny preparat lub środek do mycia, który skutecznie eliminuje zanieczyszczenia poprzez wywołanie reakcji chemicznych lub biobójczych. Myjka ciśnieniowa umożliwia skuteczne usuwanie brudu i osadów z elewacji i dachu za pomocą silnego strumienia wody.

Aby zapewnić maksymalną efektywność, urządzenie powinno posiadać regulację zarówno ciśnienia wody, jak i jej temperatury. Dodatkowym atutem byłoby możliwość dostosowania kształtu strumienia wody oraz rozszczepianie go na mniejsze strumienie. Czasami specjaliści uciekają się również do mechanicznych metod czyszczenia powierzchni. Polegają na używaniu pudrów mineralnych lub roślinnych, które są rozpylane na powierzchnię za pomocą sprężonego powietrza o niskim ciśnieniu.

Przegląd aktualnych cen za mycie elewacji

Czyszczenie elewacji jest zawsze unikalnym zadaniem, a żadne dwa przypadki nie są identyczne. Nawet jeśli klient zamawia usługę odświeżenia elewacji, specjaliści zawsze starają się ocenić jej obecny stan. Cały proces renowacji i za czyszczenie elewacji cena są ustalane na podstawie wielu czynników.

Przykładowe ceny za metr kwadratowy mycia elewacji

Elewacje kilkuletnie, które wymagają jedynie usunięcia lekkich zabrudzeń atmosferycznych, takich jak pyłki i kurz, mogą być czyszczone w cenie od 15 do 20 zł za metr kwadratowy netto. Jeśli na elewacji znajdują się mchy, glony lub porosty, które wymagają zastosowania środków chemicznych do ich usunięcia, za mycie elewacji cennik jest wyższy (20-40 zł/m2).

Koszt mycia elewacji w zależności od rodzaju materiału

Ile kosztuje mycie elewacji? Mycie elewacji cennik na rok 2024 – w zależności od rodzaju materiału:

 • Mycie fasad z tynków mineralnych (17-20 zł/m2 za mycie za pomocą myjki wysokociśnieniowej; od 35 do 40 zł za m2 za czyszczenie w celu usunięcia zabrudzeń, takich jak pleśń, mech i grzyby; 40-45 zł/m2 za usuwanie plam, czyszczenia zanieczyszczeń chemicznych.
 • Mycie fasad kamiennych i betonowych (20 zł/m2 za mycie fasady myjką typu Karcher; od 30 do 35 zł za m2 za czyszczenie elewacji z pleśni i grzybów; około 40 zł za m2 za usuwanie zanieczyszczeń chemicznych.
 • Czyszczenie elewacji blaszanych (około 15 zł/m2).

Dodatkowe opłaty za trudno dostępne obszary

Stosowane przez specjalistów metody mycia elewacji domów skutecznie usuwają nawet wieloletnie zanieczyszczenia: nalot, glony, sadzę itp. Jednak czyszczenie i odgrzybianie elewacji w miejscach trudno dostępnych (na przykład pod dachem lub w załamaniach), może być kilkukrotnie trudniejsze. Dlatego warto wcześniej zapytać wykonawcę, czy za te prace zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Koszt wykorzystania specjalistycznego sprzętu i środków czyszczących

Wybór odpowiedniego środka do mycia fasady zależy przede wszystkim od rodzaju elewacji oraz rodzaju zabrudzenia. Aby skutecznie usunąć kurz i pył, zaleca się użycie specjalnej chemii czyszczącej, takiej jak na przykład środek do czyszczenia kamienia i elewacji Kärcher 5l (dostępny od 60 zł). Jednak w przypadku oleistych plam, sadzy lub zabrudzeń spowodowanych dymem, konieczne będzie zastosowanie bardziej intensywnych preparatów, na przykład mydła malarskiego (dostępnego od 12 zł za 800 g).

Myjki ciśnieniowe są bardzo popularnymi urządzeniami czyszczącymi do użytku domowego. Koszt zakupu sprzętu średniej klasy wynosi od 1200 do 2500 zł, jednak jest to zdecydowanie inwestycja opłacalna i warta swojej ceny. Dzięki myjce wysokociśnieniowej możesz nie tylko oczyścić elewację, ale także usunąć zabrudzenia z pojazdu, kostki, a nawet mebli ogrodowych, tarasu czy ogrodzenia.

Podsumowanie

Za czyszczenie elewacji cena jest ustalana indywidualnie po przeprowadzeniu oględzin budynku. W roku 2024 stawka zależy od różnych czynników, takich jak charakterystyka powierzchni, rodzaj zabrudzeń, metraż i stopień trudności przy wykonywaniu prac. Ważna jest dostępność wody i prądu, a cena usługi zależy także od regionu, w którym będzie ona świadczona. A więc za mycie elewacji cena może się wahać od 15 do 40 zł za m2.

Jeśli chodzi o koszt mycia fasady wykończonej tradycyjnym tynkiem bez dodatkowych elementów i o niewielkiej powierzchni, będzie on nawet dwa razy niższy w przeliczeniu za metr kwadratowy w porównaniu do złożonego zlecenia. Przykładem takiego złożonego zlecenia może być czyszczenie elewacji, która jest mocno zabrudzona, zawiera powierzchnie drewniane, kamień lub metal, oraz wymaga dodatkowego odgrzybiania, oczyszczania z mchu, pleśni i grzybów.

Potrzebuję pomocy z...