Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Regulacja okien zima/lato krok po kroku

10.05.2024
493
Regulacja okien zima/lato krok po kroku


Okna są niezbędnym elementem każdego domu. W zimę chronią przed chłodem i wiatrem, w lecie pozwalają na wietrzenie pomieszczenia. Według raportu, w 40% budynków źródłem niskiej wydajności energetycznej jest niska izolacja termiczna okien. Świadczy to o tym, że regulacja okien zima lato jest bardzo ważna.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Naprawa okien Mamy 5266 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Jak regulować okna, aby oszczędzać energię w sezonie letnim i zimowym?

Okna stanowią około 10% całkowitej powierzchni budynków. Dlatego warto wiedzieć jak wyregulować okna.

Dlaczego ważne jest regulowanie okien?

Niedopasowane ustawienie okien lato zima może prowadzić do dużego ubytku ciepła oraz wzrostu kosztów eksploatacji budynku. Jest to również źródło dyskomfortu. Jednak przy poprawnej regulacji okien zima lato wymagana mniejsza ilość ocieplania.

Jakie korzyści płyną z prawidłowej regulacji okien w zimie i latem?

W sezonie letnim, właściwa regulacja okien lato zima pozwala na przepływ powietrza, przygotowane okno na zimę, ogranicza utratę ciepła. A więc poprawnie wyregulowane okna zapewniają optymalne warunki w każdą pogodę.

Jak uniknąć straty energii i ciepła poprzez regulację okien?

Warto pamiętać o kilku ważnych czynnościach:

 • Sprawdzanie stanu i wydajności okien na nieszczelność lub uszkodzenia;
 • Czystość i konserwacja okien;
 • Wykorzystanie trybu zima lato.

W sezonie letnim, stosować siłę docisku tak, aby okno było lekko otwarte, w zimowym, aby nie przepuszczało zimnego powietrza. Źle ustawione okna mogą prowadzić do przedostania się chłodu w zimę i upału w domu w lecie. Dlatego należy systematycznie regulować zima lato okna i utrzymywać je w dobrym stanie.

Jak regulować okna na zimę?

Wraz z nadejściem mrozów, coraz więcej osób zaczyna myśleć o tym, jak ustawić okna na zimę by ciepło nie uciekało. Więc jak wyregulować okna na zimę krok po kroku?

Jak wyczuć, że okna wymagają regulacji przed zimą?

Kilka objawów mogą wskazywać na konieczność regulacji lub naprawy okien:

 • Szumy i przeciągi;
 • Zimne powietrze przy oknach;
 • Trudności w otwieraniu lub zamykaniu okien.

Zanim zaczniemy zimowe ustawienie okien, warto ocenić ich stan i wymienić uszkodzone elementy.

Jak dostosować okna do zimowych warunków atmosferycznych?

W przypadku regulacji okien plastikowych, kluczowa jest regulacja docisku skrzydła i regulacja okuć. Należy wyregulować docisk okna za pomocą wkrętów, w zależności od rodzaju okna są to zawiasy lub rolki ryglujące. Aby ustawić tryb zimowy wystarczy największą rolkę skierować do środka pomieszczenia za pomocą klucza sześciokątnego.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na izolację okien w sezonie zimowym?

Możemy użyć uszczelek samoprzylepnych lub rolet zewnętrznych. Zapełnią one skuteczną izolację, jednak wtedy musimy zadbać o wentylację, aby uniknąć skraplania się pary wodnej na szybach okien pcv oraz powstawania pleśni i grzybów w przypadku drzwi balkonowych. A więc warto dbać o ustawienie okien na zimę, aby miło spędzać czas w domu przez cały sezon.

Jak regulować okna na lato?

Latem wiele osób ma trudności z utrzymaniem przyjemnej temperatury w mieszkaniu. Według badań, w okresie letnim temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych często przekracza 25°C, co może utrudniać koncentrację i pracę. Dlatego warto poznać jak wyregulować okna na lato.

Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na wygodną temperaturę w pomieszczeniu w okresie letnim?

Poziom temperatury pokoju zależy od nasłonecznienia, wilgotności powietrza, a także sposobu wentylacji i izolacji termicznej budynku. Jednak również odpowiednia regulacja okien pcv ma znaczący wpływ na utrzymanie komfortowej temperatury.

Jak dostosować okna do letnich warunków atmosferycznych?

Kiedy na zewnątrz robi się upalnie, warto dostosować okna do panujących warunków. Oto kilka sposobów na to:

 • Otwieranie okien plastikowych tylko wieczorem lub rankiem;
 • Otwieranie okien z przeciwnych stron pomieszczenia;
 • Zainstalowanie osłon przeciwsłonecznych;
 • Zainstalowanie moskitiery.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na ochłodzenie pomieszczenia poprzez regulację okien?

By ustawić tryb letni wystarczy rolkę ryglującą większym kółkiem skierować na zewnątrz, czyli obrócić o 180 stopni względem trybu zimowego. Dodatkowo można otwierać okna w nocy, jednak prawidłowe ustawienie okien pozostaje podstawowym narzędziem chłodzenia w czasie upałów.

Jakie są najczęstsze problemy z regulacją okien i jak je rozwiązać?

Regulacja okien nie jest trudna, ale wymaga wiedzy i zainteresowania. Niestety, wiele osób napotyka w tej kwestii trudności, dlatego warto zapoznać się z najczęstszymi problemami i sposobami ich rozwiązania.

Jak radzić sobie z oknami, które trudno się otwierają lub zamykają?

Problemy z otwieraniem i zamykaniem okien mogą być spowodowane nieszczelnymi okuciami, uszkodzonymi sprężynami lub skrzydłami okna, brudem gromadzącym się w mechanizmie okiennym. Poradzić z tym kłopotem można w kilka prostych kroków:

 • Oczyścić okucia okienne;
 • Nasmarować okucia specjalnym środkiem;
 • Naprawić sprężyny okienne.

Jeśli wymienione sposoby nie poskutkują, można wymienić okucia.

Jakie są sposoby na usunięcie problemu z przeciągiem w oknie?

Przyczyną przeciągów może być wadliwe uszczelnienie lub niedostatek docisku skrzydła do ramy okna. Aby poradzić sobie, można dokręcić okucia okienne lub zainstalować uszczelki. Gdy okna są już bardzo stare i zniszczone, niezbędnym może być ich wymiana na nowe.

Jak naprawić okna, które nie zamykają się szczelnie?

Najczęściej przyczyną jest niedoskonałość konstrukcyjna lub mankamenty uszczelek czy ram okiennych. Warto dokładnie sprawdzić, czy uszczelki okienne oraz ramy są odpowiednio zamontowane i nie uległy uszkodzeniu. W przypadku defektu – wymienić na nowe. Trudności z regulacją okna zima lato to powszechne zjawisko, jednak większość z nich można rozwiązać samodzielnie.

Podsumowanie

Regulacja okien to ważny aspekt utrzymania optymalnej temperatury w domu przez cały rok. Regulacja okien na zimę zapełni szczelność oraz dostosowanie docisku okna i okuć okiennych. W okresie letnim natomiast warto skupić się na właściwej wentylacji pomieszczenia. W celu prawidłowej regulacji okien, należy zwracać uwagę na stan okuć okiennych, docisk skrzydeł, szczelność ram. Warto regularnie kontrolować stan okien, aby cieszyć się wygodnym przebywaniem w domu w każdą porę roku.

Polecane artykuły na temat: Naprawa okien
Potrzebuję pomocy z...