Opis artykułu
Co zrobić, jeśli spłuczka przepuszcza wodę? Usterka może być spowodowana zmęczeniem materiału jednego z elementów konstrukcji, a czasami fizycznego uszkodzenia zbiornika spłuczki. Podobne awarie mogą sprawić wiele kłopotów, dlatego zaleca się nie zwlekać z naprawą. Można samodzielnie przeprowadzić procedurę naprawy lub zlecić to fachowcom. W tym artykule opowiemy, jak z tym poradzić własnoręcznie.
Dlaczego spłuczka klozetowa przepuszcza wodę?
Istnieje kilka głównych czynników, które w większości przypadków mogą być przyczyną psucia się spłuczki:
- Pogorszenie elastycznych właściwości gumowych uszczelek. Materiał z czasem się zużywa i już nie zapewnia należnej szczelności;
- Uszkodzenie śrub i innych elementów łączących zbiornik spłuczki z muszlą klozetową. Elementy metalowe często ulegają korozji, a tworzywa sztuczne pękają;
- Czasami części niskiej jakości powodują podobne awarie;
- Przesuwa się ramię, które ustala pozycję pływaka spłuczki, w wyniku czego dostaje się do niego woda i zawór dopływu się nie zamyka.
- Zła regulacja pływaka lub uszkodzony mechanizm;
- Pęknięcia węży.
Jak działa spłuczka klozetowa i z czego się składa?
Dopływ wody do spłuczki odbywa się dzięki zaworowi napełniającemu w kształcie rury gwintowanej. Obecność gwintu pozwala na dociśnięcie elementu do ściany zbiornika za pomocą nakrętek, co zapewnia szczelność połączenia. Otwieranie i zamykanie otworu, przez który dostaje się woda, odbywa się za pomocą mechanizmu blokującego, połączonego z ramieniem pływaka.
Pływak spłuczki to plastikowy, wodoszczelny element wypełniony powietrzem, gdy woda przepływa, on się unosi i przez łączenie z ramieniem zamyka zawór napełniający. Po wciśnięciu przycisku spustowego, woda się wylewa i znowu go otwiera. Działanie zaworu spustowego spłuczki jest sterowane za pomocą przycisku lub dźwigni, co się znajduje w górnej części zbiornika.
Wszystkie elementy spłuczki klozetowej mogą być ułożone na różne sposoby. W starszych modelach mechanizmy spłukiwania i kontroli przelewu wody montowane oddzielnie. W nowoczesnych stanowią jeden kompleks, który ułatwia instalację i regulację spłuczki, jednocześnie komplikując naprawy.
Jak naprawić spłuczkę tradycyjną?
Bardzo często spłuczka przepuszcza wodę przez przesunięte lub złamane ramię pływaka. Aby rozwiązać problem, przede wszystkim musisz odciąć dopływ wody do zbiornika, zamykając kran, następnie zdjąć pokrywę zbiornika. Jeśli zbiornik posiada spust przyciskowy, należy ten przycisk odkręcić wraz z podkładką, w której się znajduje.
Uwaga! Zdejmij pokrywę bardzo ostrożnie, ponieważ jeśli pęknie, będziesz musiał wymienić całą spłuczkę, ponieważ nie jest sprzedawana osobno.
Pomimo różnych typów i konstrukcji zaworów pływakowych, zasada ich działania jest zawsze taka sama. Pływak spłuczki zamontowany na ramieniu porusza się w zależności od poziomu wody w dół lub w górę. Jednocześnie pociąga za ramię, które z kolei otwiera i zamyka otwór umożliwiający gromadzenie się wody.
Czasami spłuczka przepuszcza wodę, ponieważ ona się gromadzi w zepsutym pływaku, który staje się zbyt ciężki i już nie zamyka wody. W tym przypadku konieczny jest jego demontaż, naprawa lub wymiana spłuczkę od WC i ponowne składanie. Pływak można suszyć w dowolny dostępny sposób, np. suszarką do włosów. Klej epoksydowy pomoże pozbyć się pęknięć, ale taka naprawa jest tymczasowa, która pozwoli korzystać z toalety, zanim kupimy nowe części.
W wielu przypadkach wylewanie się wody z toalety jest wynikiem osiadania i zużycia gumowej uszczelki zaworu spustowego, która temu zapobiega. Dostać się do tej uszczelki możemy, całkowicie demontując cały spustowy mechanizm spłuczki. Zdarza się, że zanieczyszczenia dostają się pod zawór spustowy spłuczki, wystarczy go wyjąć, wyczyścić i ponownie zamontować. Jeśli guma się zużyła, należy wymienić.
Jeśli woda cały czas wycieka do muszli klozetowej, musimy wyregulować pływak spłuczki, podnosząc i opuszczając łatwo określić, w jakiej pozycji zawór napełniający jest zamknięty. W konstrukcjach plastikowych musi być śruba regulacyjna, jeśli ramię jest metalowe, można go lekko wygiąć. W przypadku wylewania się wody z toalety między zbiornikiem a muszlą, należy sprawdzić mocowanie tych elementów. Dokręcenie śrub może rozwiązać problem.
Jak naprawić spłuczkę podtynkową?
Nie musimy rozbierać ściany, żeby naprawić spłuczkę podtynkową. I wcale nie dlatego, że te zbiorniki się nie psują. Wcześniej czy później coś może się zdarzyć. Chodzi o to, że budowa spłuczki podtynkowej różni się od tradycyjnej, nie ma oddzielnie montowanych mechanizmów, jest jedno kompletne urządzenie spustowe. Więc tylko ono może zawieść. W przypadku naprawy spłuczki podtynkowej łatwo się wyjmuje w całości przez otwór przycisku spustowego. Aby zminimalizować ryzyko usterek spłuczki klozetowej, zaleca się instalacja filtrów czyszczących.
Wezwij hydraulika do naprawy spłuczki
Niestety spłuczka klozetowa się psuje w wyniku długotrwałej eksploatacji, nieprawidłowego montażu lub braku jakości wyrobu. W takiej sytuacji musimy działać szybko, najlepiej wezwać doświadczonego hydraulika, możemy zrobić to telefonicznie lub przez odpowiednie portale internetowe, takie jak otomistrz. Samodzielna naprawa spłuczki może się okazać trudnym wyzwaniem, ponieważ może zabraknąć wiedzy, umiejętności, doświadczenia, czasu, odpowiednich narzędzi itd. Więc może się zdarzyć, że nie naprawimy, a jeszcze bardziej popsujemy, a to z kolei doprowadzi do całkowitej wymiany spłuczki klozetowej.
Co innego fachowiec — dokona przeglądu, prawidłowo określi przyczynę awarii i niezwłocznie naprawi usterkę. Najważniejsze przy zamówieniu usług hydraulika lub złotej rączki, nie trafić w ręce oszustów. Zamawiając usługę na portalu otomistrz.pl, mamy całkowitą pewność skutecznej i szybkiej naprawy, ponieważ tu są zarejestrowani najlepsi i sprawdzeni specjaliści w branży usług hydraulicznych i domowych z całej Polski.
Przed rozpoczęciem naprawy zawierają umowę, która jest gwarancja jakości. Zamawiają części u autoryzowanych hurtowych dostawców, dlatego mają najwyższa jakość w przystępnej cenie. Wieloletnie doświadczenie i nowoczesne wyposażenie pozwala zrealizować naprawę lub wymianę w najkrótszych terminach. Pomoc specjalistów jest optymalnym rozwiązaniem, ponieważ oszczędza pieniądze, czas i nerwy.