Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Zmywarka nie odprowadza wody – przyczyny i rozwiązania

10.05.2024
727
Zmywarka nie odprowadza wody – przyczyny i rozwiązania


Zmywarki do naczyń już dawno przestały być elementem luksusowym i znajdują się w prawie każdym mieszkaniu. Ale jak każda technika, to pomocne urządzenie też czasami zawodzi. Zdarza się, że zmywarka nie odprowadza wody. W niektórych przypadkach ten problem da się rozwiązać samodzielnie. Jeśli zmywarka nie spuszcza wody, sytuacja jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ istnieje wiele możliwych przyczyn tego problemu, a niektóre nie są nawet związane z samym urządzeniem. Czasami jest to spowodowane problemami zewnętrznymi, które należy rozwiązać przed przystąpieniem do naprawy lub wymiany samego sprzętu. W tym artykule opowiemy o najczęstszych przyczynach tego problemu, a także polecimy ewentualne rozwiązania.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Naprawa zmywarek Mamy 1031 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Zapchany filtr

Przed włożeniem naczyń lub innych sztućców do zmywarki należy je najpierw oczyścić z resztek jedzenia. W instrukcji urządzenia jest całkowicie napisane, że naczynia należy lekko przepłukać przed załadowaniem ich do mycia w zmywarce. Ale bez względu na to, jak bardzo się starasz, małe cząsteczki jedzenia nadal pozostaną na naczyniach.

Zaraz po uruchomieniu programu maszyny te resztki jedzenia są natychmiast zmywane wodą i specjalnym detergentem. Wszystkie one lądują na dnie komory mycia zmywarki. To właśnie w tej komorze, znajduje się filtr spustowy zmywarki. To właśnie ten filtr zmywarki bardzo często nazywany jest filtrem „śmieciowym”, ponieważ to właśnie ten filtr zatrzymuje wszystkie cząsteczki jedzenia. Z tego powodu filtr ten bardzo szybko się zapycha i należy go czyścić na czas i prawidłowo, żeby zmywarka prawidłowo odprowadzała wodę.

Bardzo ważne jest, aby filtr odpływowy był zawsze nieskazitelnie czysty, dlatego niektórzy producenci zmywarek stosują filtr samoczyszczący. Wynika to z faktu, że użytkownik nie zawsze pamięta o konieczności ciągłego czyszczenia filtra spustowego. Zaleca się czyszczenie zwykłego filtra zmywarki po każdym cyklu mycia naczyń, jeśli nie ma na to czasu, to przynajmniej raz na dwa miesiące. Zatkane filtry zmywarki nie pozwolą jej działać prawidłowo.

Zwróć uwagę! Przed przystąpieniem do czyszczenia filtra należy wyłączyć urządzenie z sieci i jeżeli na dnie komory znajdują się ścieki należy je wytrzeć. I dopiero wtedy wyjmij filtr spustowy i zacznij go czyścić.

Filtr można łatwo zdemontować, a wszystkie jego elementy dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Do czyszczenia można również użyć środków chemicznych, ale tylko wtedy, gdy filtr jest bardzo zabrudzony. Do środków czyszczących zaliczamy: wszelkie środki do mycia naczyń, mydło do prania, sodę oczyszczoną i sól kuchenną, ocet czy roztwór kwasku cytrynowego. Szczotki mogą być używane do czyszczenia, tylko bardzo ostrożnie.

Woda w zmywarce na dnie

Problem z wężem odpływowym

Jeśli urządzenie nie może odprowadzić wody, po prostu jej nie zbierze. Sprawdź położenie węża spustowego podłączonego do zmywarki. Musi być podłączony do odpływu na wysokości co najmniej 50 cm i nie wyżej niż 100 cm nad poziomem podłogi. Wąż odpływowy można podłączyć do oddzielnego odpływu lub do rury odpływowej zlewu. Jeśli zmywarka nie odpompowuje wody i te odpływy są zatkane, woda nie będzie odpływać z urządzenia. Aby sprawdzić, czy rury nie są zatkane, spróbuj wlać do nich trochę wody. Przy spuszczeniu wody skontroluj wąż i podłącz ponownie wąż odpływowy. Do czyszczenia odpływu użyj tłoka lub środków do czyszczenia rur. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z wykwalifikowanym hydraulikiem.

Niedrożny odpływ zmywarki

Jeżeli zmywarka nie wypompowuje wody do końca, należy wiedzieć, że podczas pracy zmywarki w wężu odpływowym gromadzą się resztki jedzenia, drobne przedmioty pozostawione w talerzach. Innym miejscem, w którym może powstać zatkanie, jest rura kanalizacyjna. Aby określić obszar zatkania, należy przygotować pojemnik do odprowadzania wody, a następnie skierować do niego wąż, włączając tryb spustowy. Jeśli woda płynie pod dobrym ciśnieniem, problem tkwi w rurze. Oczyszczanie ścieków odbywa się za pomocą skutecznych środków chemicznych. Jeśli nie można było rozpuścić śmieci, przebija się je kablem. Przy słabym odpływie wody z węża oczywiste jest, że jest zatkany. Część należy odłączyć i umyć pod silnym strumieniem wody.

Rozwiązanie: Wezwij hydraulika lub spróbuj samodzielnie „przebić” odpływ za pomocą specjalnego kabla, tłoka lub dowolnego środka chemicznego do czyszczenia odpływu. Czasami pomaga roztwór octu sodowego lub soli sodowej.

Awaria pompy odpływowej

Jeśli zmywarka nie wypompowuje wody, a na drodze ścieków nie ma przeszkód, być może przyczyną jest słaba moc pompy. Najczęściej w tym przypadku maszyna zatrzymuje się całkowicie i nie odprowadza wody, ale dzieje się tak, jeśli pompa jest całkowicie zepsuta. Dopóki pompa działa, ona będzie próbowała pompować wodę, a próbom tym może być nieskończenie wiele. Aby mieć pewność co do diagnozy, należy zadzwonić do specjalisty, który naprawia zmywarki, on powie, czy należy wymienić pompę spustową, czy może problem polega w czymś innym.

Zmywarka nie wypompowuje wody

Niesprawny silnik w pompie odpływowej

Awaria pompy obiegowej, której celem jest dostarczanie wody do dysz. Jeśki zmywarka nie wypuszcza wody, wystarczy wymienić pompę na nową. Aby to zrobić, otwieramy do niego dostęp (znajduje się na dole aparatu), odkręcamy wszystkie rurki i mocowania do korpusu sprzętu, a następnie montujemy działającą pompę.

Awarię pompy obiegowej można ustalić po charakterystycznym dźwięku jej pracy. Jeśli po napełnieniu wody nie ma hałasu, najprawdopodobniej jest to przyczyna nieprawidłowego działania! Jak widać wymiana nie jest trudna. Pompa spustowa, która odpowiada za odprowadzanie zużytej cieczy. Awaria tego urządzenia całkowicie blokuje działanie zmywarki. Oczywiste jest, że woda nie ustąpi. W większości przypadków tej części nie można przywrócić, należy ją wymienić.

Problem z czujnikiem zmętnienia wody

Czujnik zmętnienia lub aquasensor pozwala zmywarce „zrozumieć”, jak dobrze naczynia zostały umyte, oceniając przewodność światła wody. Gdy powierzchnia czujnika jest zatkana, maszyna automatycznie kontynuuje cykl, ale nie kończy prania i zwiększa zużycie wody.

Jeżeli czujnik jest pokryty tłuszczem, można zdemontować urządzenie i odtłuścić czujnik.

Czujnik może się zatkać z powodu osadzania się soli – w takim razie bierzemy śrubokręt i „zdzieramy” białą twardą skorupę.

Jeśli czyszczenie mechaniczne nie pomoże, wymień moduł samodzielnie lub wezwij mistrza.

Podsumowanie

  • Podłączenie zmywarki ma być podłączone prawidłowo, zgodnie z wymaganiami sprzętu (nieprawidłowe podłączenie może być przyczyną braku możliwości odprowadzenia wody);
  • Czyść filtry co najmniej raz na 2 miesiące;
  • Nie przeciążaj talerzami zmywarki;
  • Zainstaluj dodatkowe zabezpieczenie przed spadkami napięcia;
  • Zawsze usuwaj resztki jedzenia z naczyń;
  • Używaj wysokiej jakości detergentów;
  • I nie zapomnij! Nie wszystkie problemy można rozwiązać samodzielnie. Wyposażenie i funkcjonalność zmywarek z roku na rok jest coraz bardziej skomplikowana. Nie można zrozumieć urządzenia bez pewnych kwalifikacji. Tym bardziej do przeprowadzania napraw przy braku specjalistycznych narzędzi i sprzętu.

Potrzebuję pomocy z...