Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Punkt rosy. Co to jest? Dlaczego powstaje, jak go obliczyć i mu zapobiegać?

10.10.2023
761
Punkt rosy. Co to jest? Dlaczego powstaje, jak go obliczyć i mu zapobiegać?


Pewnie wiele razy widziałeś, jak para wodna skrapla się po oknach i ścianach. To zjawisko, które zależy od temperatury pomieszczenia i poziomu występującej w nim wilgotności. Pojawia się, jeśli na wewnętrznej części przegrody pomiędzy wnętrzami obiektu a zewnętrznym otoczeniem temperatura obniża się poniżej wartości określanej jako punkt rosy w oknach, ścianach, piwnicach, a nawet kotłach grzewczych i kondensacyjnych. Dzisiaj powiemy o tym, co to jest punkt rosy, od jakich wskaźników jest zależny, a także w jaki sposób dokonuje się jego pomiaru.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Ocieplenie domu Mamy 2726 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Punkt rosy: co to jest?

Przede wszystkim odpowiemy na pytanie: co to jest punkt rosy. Pojęciem punktu rosy posługują się geografowie, meteorolodzy, a nawet budowlańcy. Co oznacza punkt rosy? Dla tych ostatnich to pojęcie oznacza temperaturę konkretnego obiektu, po której osiągnięciu zawarta w powietrzu wilgoć zaczyna się po nim skraplać. Jak można wnioskować na podstawie tej definicji, na to, jaki wskaźnik będzie miał punkt rosy w domu, oddziałują dwa wskaźniki:

  • Wilgotność powietrza;
  • Temperatura powietrza.

Punkt rosy w ścianie, a także punkt rosy w stropie i na oknach może ulegać wahaniom. Obniża się, jeśli jednocześnie odbywa się obniżenie poziomu wilgotności i wzrost temperatury w pomieszczeniu. Należy także dodać, że punkt rosy w domach szkieletowych występuje tak samo często, jak w prywatnych, gdyż system wentylacji może zostać zrealizowany niewłaściwie w każdym z nich.

Podstawowe przyczyny wystąpienia punktu rosy

Kiedy występuje punkt rosy? Skroplenie wody wystąpi w tym przypadku, jeśli ciśnienie powietrza będzie pozostawało prawie niezmienne, natomiast temperatura powietrza ulegnie stopniowemu obniżeniu. Ile wynosi temperatura rosy? To zależy przede wszystkim od tego, jak wysoki jest punkt rosy w pomieszczeniu, czyli ile znajduje się w powietrzu cząstek wody w postaci gazu. Im bardziej suche jest powietrze, tym niższa powinna być temperatura, żeby woda zaczęła zbierać się w krople. 

Ważne jest także to, że nie tylko obniżenie temperatury w pomieszczeniu, ale i wniesienie do niego wystarczająco zimnego przedmiotu może spowodować powstawanie efektu skraplania. 

Występowanie skroplenia wody jest efektem dwóch powiązanych ze sobą procesów:

  • Obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniach w wyniku błędów ich izolacji;
  • Wzrastania wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Co to jest temperatura punktu rosy?

Najczęściej te czynniki występują równolegle, ale, jak było już wspomniane wcześniej, mogą mieć różny stopień natężenia. Przyczyn warto szukać w pierwszej kolejności na zewnątrz budynku, a następnie w znajdujących się wewnątrz pomieszczenia instalacjach. Ryzykowne jest osiągnięcie poziomu wilgotności 40% lub więcej, z kolei, jeśli wilgotność nie przekracza 40% jest to uznawane za normalne, gdyż jest to najczęściej efekt zimnych przegród. Dlatego właśnie występowanie punktu rosy w przegrodzie zewnętrznej jest dość rozpowszechnionym zjawiskiem.

Jak oblicza się punkt rosy w pomieszczeniu?

Jak obliczyć punkt rosy w warunkach domowych? Do obliczenia tego wskaźnika, jakim jest punkt rosy, w pierwszej kolejności należy określić temperaturę powietrza, a następnie ustalić poziom wilgotności w pomieszczeniu. Połączenie tych wskaźników może dawać tysiące kombinacji, dlatego znaczenie punktu rosy dla każdego pomieszczenia będzie się różniło. Trzecim wskaźnikiem, który jest niezbędny do określenia znaczenia punktu rosy, jest wartość ciśnienia hydrostatycznego. 

obliczanie punktu rosy

Źródło: Wikipedia

Jak wyznaczyć punkt rosy w ścianie? Obecnie do obliczenia wartości punktu rosy stosuje się specjalne kalkulatory (są wśród nich także dostępne online) lub klasyczne krzywe punktu rosy, z których można odczytać odpowiednie wartości. Wykresy punktu rosy są najczęściej wykorzystywane w branży budowlanej, a także przez meteorologów.

Jak mierzyć temperaturę punktu rosy na co dzień?

Jeśli potrzebujesz systematycznie kontrolować punkt rosy, warto zdecydować się na zakup urządzeń pomiarowych, które jednocześnie mierzą temperaturę w pomieszczeniu i obliczają znaczenie punktu rosy: mają przystępną cenę, są łatwe w użytkowaniu i zapewniają wysoką precyzyjność pomiarów.

W jaki sposób można uniknąć podwyższonego poziomu wilgotności w pomieszczeniu?

Czy są sposoby na obniżenie punktu rosy pary wodnej? Punkt rosy pomaga obniżyć ogrzewanie pod warunkiem, że w pomieszczeniu jest także skutecznie zaprojektowany system wentylacji. Zatem jeśli chcesz skutecznie zapobiec zawilgoceniu, należy zapewnić równowagę pomiędzy poziomem wilgotności i temperaturą wewnątrz pomieszczenia. Podstawą jest sporządzenie projektu wykończenia ścian zewnętrznych, a następnie jego realizacja z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Pamiętaj, że w ocieplonych budynkach punkt rosy nie stanowi problemu, jeśli właściciele zadbano o odpowiednią grubość styropianu. W ten sposób można zredukować ryzyko wystąpienia punktu rosy w ścianie do minimum.

Kolejne rozwiązanie — instalacja nowoczesnego układu grzewczego, najlepiej takiego, który posiada system ścisłego sterowania temperaturą. Dobrze sprawdza się także instalacja nowoczesnych systemów wentylacyjnych. 

Co to jest punkt rosy w ścianie i w jaki sposób można jego obniżyć? Fachowcy często doradzają także, aby zadbać o właściwą izolację cieplną, a także zamawiać wyłącznie profesjonalny montaż elementów stolarki drzwiowej i okiennej (fachowców, którzy mogą zrealizować tego typu usługę możesz znaleźć na Otomistrz). 

W sytuacji, kiedy podejrzewa się występowanie w pomieszczeniu mostków termicznych, warto zlecić realizację pomiarów z wykorzystaniem kamery termowizyjnej: w ten sposób można szybko znaleźć miejsca, w których może występować wykroplenie wilgoci.

Dlaczego pojawia się potrzeba obniżenia punktu rosy na ścianie? Przede wszystkim dlatego, że skutkiem punktu rosy staje się grzyb i pleśń, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

W jaki sposób punkt rosy oddziałuje na budowę lub remont?

Punkt rosy pleśń

Kondensacja pary wodnej podczas budowy lub remontu jest poważnym problemem, dlatego opracowane są także skuteczne rozwiązania pozwalające pozbyć się tego zjawiska. Temperatura punktu rosy oddziałuje na poziom wilgotności, tym samym utrudnia prowadzenie takich prac, jak: położenie tynku, tworzenie systemu ocieplenia domu przeciwko punktowi rosy lub klejenie tapet. Z kolei wysoki punkt rosy podczas budownictwa może spowodować złą jakość fundamentu, pęknięcia ścian, łuszczenie farby itp. Jeśli podczas budowy jest wykorzystywany beton, punkt rosy można zniwelować tworząc styropianowy system ocieplenia budynku przeciwko punktowi rosy. Są także inne skuteczne rozwiązania problemu punktu rosy w budownictwie, o których więcej możesz dowiedzieć się po konsultacji z fachowcami, których łatwo można znaleźć na portalu OTOmistrz!