Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Grzyb na ścianach: jak się go pozbyć?

10.10.2023
565
Grzyb na ścianach: jak się go pozbyć?


Zauważenie grzyba i pleśni na ścianach to poważny problem, który może pojawić się zarówno na etapie budowania różnych budynków, jak i w procesie ich eksploatacji. Dlaczego pojawia się grzyb, jak go zwalczyć oraz z jakiego powodu jest tak niebezpieczny: o tym wszystkim dowiesz się czytając ten artykuł.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Osuszanie budynków Mamy 795 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Grzyb i pleśń: zasadnicze różnice

Grzyby i pleśnie są odmiennymi rodzajami organizmów biologicznych, które, chociaż mają wspólne przyczyny pojawiania się, na różny sposób zakłócają normalne funkcjonowanie człowieka i wymagają stosowania różnych podejść w celu ich zwalczania. Jeśli w pomieszczeniu pojawia się pleśń na ścianach, można ją zauważyć w wyniku rozprzestrzeniania się charakterystycznych wykwitów. Organizm ten zajmuje wyłącznie powierzchnie ścian i innych obiektów, dlatego jest łatwiejszy do usunięcia. Jednocześnie nie można lekceważyć pleśni: może negatywnie oddziaływać na układ oddechowy człowieka i tym samym doprowadzać do występowania różnych chorób.

Zwalczanie grzyba jest sprawą o wiele bardziej skomplikowaną: przede wszystkim dlatego, że przenika on głęboko w powierzchnie o różnym charakterze – drewniane, murowane, a nawet plastikowe, stopniowo naruszając ich strukturę. Kolor grzyba w pokoju może się różnić, dodatkowo grzyb może wydzielać nieprzyjemny zapach oraz rakotwórcze toksyny. Zwalczanie grzyba jest sprawą pracochłonną i czasochłonną, a dodatkowo niebezpieczną dla zdrowia. Dlatego właśnie o wiele łatwiej jest zwrócić się o pomoc do wybranego za pośrednictwem portalu OTOmistrz: będzie posiadał wiedzę i niezbędne środki do zwalczania grzyba,  a dodatkowo wyposażenie osuszanie budynków, pozwalające chronić zdrowie własne, jak i osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Podstawowe przyczyny pojawienia się grzyba na ścianach

Pojawienie się grzyba na ścianach to poniekąd kwestia tylko kilku dni: wystarczy, by w przypadku wystąpienia pewnych warunków nie zostały podjęte odpowiednie działania skierowane na właściwe zabezpieczenie różnych powierzchni. O jakie warunki tutaj  chodzi? W pierwszej kolejności grzyb na ścianach może pojawić się, kiedy dochodzi do występowania niejednolitej warstwy izolacji termicznej, co z kolei jest skutkiem błędów popełnionych na etapie projektowania pomieszczenia. W wyniku ochłodzenia różnych powierzchni kondensuje się na nich wilgoć, czego efektem jest stworzenie komfortowego środowiska dla rozwoju nie tylko grzybów, ale także pleśni na oknach lub ścianach i różnego rodzaju innych drobnoustrojów. Sytuacja staje się trudniejsza w przypadkach, kiedy pomieszczenie nie jest wietrzone w odpowiedni sposób.

W pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych grzyb najczęściej pojawia się w tam, gdzie powstaje sporo pary, na przykład w wyniku gotowania jedzenia, brania prysznica itp. Występuje też wysokie ryzyko tworzenia się grzyba w basenach, saunach itp. Brak przemyślanego systemu wentylacji sprawia, że w takich pomieszczeniach wilgoć najpierw gromadzi się na różnych powierzchniach, a następnie zaczyna wnikać w ściany, tym samym powodując dynamiczne namnażanie się pleśni i grzybów. Otóż podstawowymi przyczynami pojawienia się grzyba na ścianach, są:

  • Błędy w wykonaniu izolacji budynku;
  • Przemarzanie ścian;
  • Błędy popełnione podczas osadzania ościeżnic okien;
  • Brak szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnych;
  • Brak lub źle zorganizowana wentylacja pomieszczenia;
  • Naturalny wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu itp.

odgrzybianie mieszkania

Jak rozpoznać grzyb na ścianach?

Oto najczęściej występujące oznaki tego problemu:

  • wilgotny i ostry zapach;
  • szare, a potem czarne plamy na ścianach i suficie;
  • pogorszenie stanu zdrowia osób mieszkających w pomieszczeniu
  • skrajne wyczerpanie, zły humor i niska koncentracja, ból głowy u osób przebywających w pomieszczeniu.

Sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się grzyba ze ścian?

Jakie są domowe sposoby na usunięcie grzyba ze ścian? Tak naprawdę istnieje wiele rozwiązań, pozwalających skutecznie pozbyć się tego problemu, a najważniejsze jest rozpoczęcie walki od razu po jego zauważeniu. Przed tym, jak zostanie zastosowany preparat na grzyba na ścianie, należy rzetelnie wyczyścić uszkodzone nawierzchnie. Do odgrzybiania ścian można wykorzystać:

  • Wybielacz;
  • Ocet;
  • Nadtlenek wodoru;
  • Amoniaku na płytkach;
  • Roztwór sody oczyszczonej.

Grzyb na suficie lub przy oknie dość dobrze usuwa się za pomocą wymienionych środków, znacznie trudniej przedstawia się jego usunięcie na przykład w łazience. Jeśli masz do czynienia z takim problemem, jak rozrośnięty grzyb lub grzyb, z którym nie radzą sobie domowe środki, warto skorzystać ze specjalistycznych preparatów, a najbezpieczniej – zamówić fachowe usługi odgrzybiania. Za pomocą portalu OTOmistrz znajdziesz fachowców, którzy skutecznie wyeliminują różne rodzaje grzyba na ścianach: różowy, pomarańczowy, czarny, czerwony, żółty lub biały.

Dlaczego grzyb na ścianach jest niebezpieczny dla zdrowia?

Dlaczego warto wiedzieć, jak wygląda grzyb na ścianach? Jest on bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Zarodniki grzybów dostają się na skórę i powodują swędzenie, podrażnienie, często na ciele pojawia się egzema. Pleśń na ścianach jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia dzieci, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym. Jakie choroby powoduje grzyb na ścianie? Są to przede wszystkim różnego rodzaju grzybice i alergie. Dlatego na przykład, jeśli zauważysz kropki na ścianie w pokoju dziecka, obowiązkowo upewnij się, czy nie jest to grzyb i w razie potrzeby  zapoznaj się z poradami odnoszącymi się do tego, jak pozbyć się grzyba ze ściany.

jak odgrzybic ściany

Jak zapobiec pojawieniu się grzyba i pleśni na ścianach?

O wiele łatwiej jest nie zadawać sobie pytania o to, jak zlikwidować pleśń na ścianie lub jak usunąć grzyba ze ściany, ale zapobiegać ich pojawieniu się. W tym celu z kolei należy zrozumieć, dlaczego powstaje grzyb na ścianie. Wilgoć, brak wietrzenia pomieszczenia, w którym utrzymuje się temperatura 15-30°C są podstawami do rozwoju grzyba. Może on pojawić się na różnych powierzchniach: betonie, cemencie, drewnie, płytach gipsowo-kartonowych, tapetach, na malowanych ścianach, a nawet plastiku. Na przykład, mokra ściana przy oknie tworzy wspaniałe warunki dla rozwoju grzyba. Grzyb na ścianie zewnętrznej także może pojawić się w przypadku jej nadmiernego zawilgocenia. Żeby pozbyć się problemu. należy systematycznie wietrzyć pomieszczenie, zamontować w nim wysokiej jakości okna, a także poprawnie ogrzewać mieszkanie w zimie. W zawilgoconych pomieszczeniach można od czasu do czasu stosować środki grzybobójcze.