W części pierwszej omówiliśmy przygotowanie podłoża do wykonania posadzki epoksydowej. Jeśli mamy już tą cześć prac wykonaną przystępujemy do wykonania warstwy gruntującej. Przed przystąpieniem do gruntowania żywicą epoksydową należy jeszcze raz dokładnie odpylić nasze podłoże zamiatając,e oczywiście najlepiej jest dokładnie odkurzyć. Należy jeszcze pamiętać o tym,y przed dokonaniem gruntowania podłoża zabezpieczyć taśmą malarską wszystkie elementy, e mogły by ulec zabrudzeniu to jest dołu ścian, drzwi, i innych.
Przystępujemy do wykonania gruntowania. Mieszamy żywicę najczęściej żywicę z utwardzaczem zgodnie z zaleceniem Producenta wiertarką z mieszadłem minimum 3 minuty. Następnie nakładamy warstwę żywicy epoksydowej na podkładzie betonowym lub cementowym. Aplikację żywicy dokonujemy wałkiem malarskim lub za pomocą pacy metalowej.
Staramy się,y nakładana warstwa żywicy epoksydowej była nakładana jednakowej grubości na całej powierzchni posadzki.
Przed wykonaniem gruntowania należy bezwzględnie pamiętać aby wilgotność podkładu betonowego lub cementowego nie przekraczała 4%. W praktyce oznacza to, ze podkład musi być sezonowany minimum 28 dni od momentu jego wykonania w przeciwnym wypadku warstwa żywicy nie zwiąże się trwale z podkładem. Poniżej przedstawiamy jak wygląda warstwa żywicy epoksydowej która została aplikowania na wilgotne podłoże.
Na powyższym zdjęciu widać,e na powierzchni posadzki zagruntowanej żywicą epoksydową na wilgotne podłoże betonowe powstały pęcherze. Oznacza to, e w tym miejscu żywica nie połączyła się z naszym podkładem. Innym następstwem tego błędu jest tak zwane zrulonowanie się warstwy żywicy co przedstawia zdjęcie poniższe.
Jeśli mamy już wykonane gruntowanie posadzki to po ok. 12 godzinach przystępujemy do dalszych prac. Dokonujemy oględzin naszego zagruntowanego podłoża i znajdujemy miejsca, we posadzka posiada zagłębienia, nierówności oraz wystające drobinki zanieczyszczeń. Wszystkie te miejsca uzupełniamy szpachlówkami epoksydowymi, a całą posadzkę szlifujemy oraz odkurzamy przygotowując ją do aplikacji dalszych warstw.
Tak wykonany podkład posadzki zagruntowany żywicą epoksydową nadaje się do aplikacji kolejnych warstw.
Możemy teraz wykonać posadzkę epoksydową w systemie malowanym lub samo rozlewnym. I znów przed wykonaniem kolejnej warstwy należy usunąć nasze zabezpieczenia taśmą malarską i ponownie je dokonać nową taśmą. Taśmę malarską zaleca się usunąć zaraz po dokonaniu gruntowania,ż w późniejszym czasie będzie z jej zerwaniem problem.
Posadzkę epoksydową malowaną wykonujemy poprzez dwukrotne malowanie żywicą epoksydową posadzki. W czasie aplikacji tego systemu należy pamiętać,y nakładana warstwa żywicy epoksydowej była tej samej grubości oraz malowanie wykonywać w dwóch kierunkach krzyżowo. Pozwoli to nam uzyskanie jednolitej warstwy, ae nie będzie widocznych śladów wałka na posadzce.
Zamiast posadzki epoksydowej malowanej może wykonać system tak zwany samo rozlewny. Polega on na nakładaniu aplikowaniu na posadzce żywicy epoksydowej o grubości ok. 2-3 mm za pomocą pacy zębatej. Paca zębata powinna mieć takie ząbki,e pozwolą nałożenie wymaganej grubości żywicy epoksydowej. Po wykonaniu warstwy samo rozlewnej całość posadzki należy odpowietrzyć wałkiem z kolcami,ż w czasie mieszania składników żywicy epoksydowej do mieszanki dostaje się powietrze, które po nałożeniu na posadzkę wydostaje się z mieszanki co w konsekwencji spowoduje wystąpienie na wykonanej posadzce tak zwane kraterów. Wałkiem odpowietrzamy analogicznie do malowania wałkiem w dwóch kierunkach.
Niniejszy artykuł stanowi próbę przybliżenia sposobu wykonania posadzki epoksydowej we własnym zakresie. Zaleca się przed wykonaniem posadzki żywicznej skontaktować się Ekspertem w celu dobrania odpowiednich materiałów epoksydowych, oraz odpowiedniej technologii.
Zapraszamy do kontaktu.