Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Samodzielne wykonanie posadzki epoksydowej. Przygotowanie podłoża

10.10.2023
326
Samodzielne wykonanie posadzki epoksydowej. Przygotowanie podłoża


Samodzielne wykonanie posadzki epoksydowej, poliuretanowej. System malowany. Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża

Aby samodzielnie wykonać posadzkę epoksydową lub poliuretanową we własnym zakresie NIE potrzeba dużego doświadczenia i wielu narzędzi ze sprzętem. Mowa oczywiście o posadzkach przy powierzchniach niewielkich. Do większych powierzchni, niezbędne jest już posiadanie odpowiedniego sprzętu i narzędzi.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Posadzki żywiczne Mamy 1325 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Niniejszy artykuł posłuży dla tych, którzy chcą spróbować wykonać posadzkę epoksydową lub poliuretanową we własnym zakresie tzw. System Malowany.

Na pewno pozwoli to zaoszczędzić trochę środków finansowych, ale również przyniesie wiele satysfakcji.

Wykonanie posadzki żywicznej to nie jest co prawda proste zadanie, ale nie jest również zadaniem nie do wykonania dla osób, które nie miały nigdy doświadczenia w wykonaniu posadzki żywicznej. Trzeba tylko stosować podstawowe zasady, które są niezbędne przy realizacjach tego typu, czyli posadzkach epoksydowych lub poliuretanowych. Postaramy się przedstawić te podstawowe zasady, oraz KROK po KROKU jak samodzielnie wykonać posadzkę żywiczną. O zaletach posadzki epoksydowej nie będę pisał w tym artykule. Więcej informacji znajdziecie w artykule o posadzce samopoziomującej.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to skompletować niezbędne materiały i narzędzie, które nam posłużą do tego celu to jest wykonania posadzki żywicznej. Co do doboru odpowiedniej żywicy epoksydowej lub poliuretanowej proponujemy się z nami skontaktować w celu dobrania odpowiedniego materiału w zależności od typu posadzki.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo żywice, piaski barwione oraz inne materiały niezbędne do wykonania wielu systemów posadzkarskich do samodzielnego wykonania. Nie przedstawiamy systemów żywicznych, które wymagają profesjonalnego sprzętu, narzędzi i dużego doświadczenia, a tylko te systemy, które z powodzeniem każdy sobie wykona we własnym zakresie:

Posadzki żywiczne samorozlewne Posadzki żywiczne malowane Posadzki typu Kamienny Dywan – wersja uproszczona

Niezbędne narzędzia i materiały:

  • Żywica epoksydowa lub poliuretanowa
  • Waga elektroniczna
  • Wiertarka z mieszadłem
  • Szlifierka kątowa mała lub duża
  • Nóż
  • Taśma malarska
  • Pędzle malarskie
  • Wałek malarski
  • Nasadka na szlifierkę
  • Krążki do szlifowania

Oględziny istniejącego podłoża betonowego, wylewki

Przed przystąpieniem do wszelkiego typu prac posadzkarskich dokonujemy oględzin istniejącego podłoża. Musimy sobie zdać sprawę z najważniejszej zasady przy wykonywaniu posadzki epoksydowej. Najważniejsze jest przygotowanie podłoża. To na przygotowanie podłoża musimy poświęcić najwięcej uwagi, energii i czasu. Od tego jak będzie przygotowane podłoże zależeć będzie wygląd, trwałość i estetyka naszej przyszłej nowej posadzki epoksydowej lub poliuretanowej. Musimy więc zaznaczyć wszystkie punkty na podłożu, które należy uzupełnić lub naprawić. Powinniśmy to wykonać w widoczny sposób, gdyż bardzo łatwo pominąć takie miejsce po wykonaniu gruntowania.

Miejsca uszkodzonej wylewki lub posadzki betonowej, które są mocno uszkodzone należy naprawić przed wykonaniem gruntowania poprzez wykonanie tak zwanego zszywania posadzki lub uzupełnienie pęknięć i rys masami naprawczymi.

Dzisiaj na rynku jest bardzo dużo materiałów tego typu i każdym markecie budowlanym obsługa sklepu czy składu z pewnością pomoże w doborze takich materiałów do miejscowych napraw posadzki betonowej lub wylewki.

Pęknięcia i rysy podłużne, które nie są szerokie i nadają się do naprawy poprzez szpachlowanie bruzdujemy szlifierką kątową z tarczą do betonu poprzez ich nacinanie i pogłębienie.

Głębokość nacięć zależy od stopnia uszkodzenia naszej wylewki lub posadzki betonowej. Następnie należy odkurzyć i odpylić nasze naprawiane miejsca i przystąpić do naprawy zakupioną masą naprawczą zgodnie z zaleceniami producenta materiału.

Na istniejącym podłożu możemy mieć również uszkodzone miejsca w postaci punktowych ubytków i zagłębień. Jeśli te miejsca nie są zbyt duże to pozostawiamy je do uzupełnienia, ale po wykonaniu warstwy gruntującej żywicą epoksydową.

Większe ubytki natomiast naprawiamy analogicznie do w.w rys i pęknięć, a mianowicie naszą masą naprawczą również zgodnie z zaleceniami producenta.

W czasie dokonywania miejscowych napraw naszej istniejącej wylewki musimy pamiętać, że wszystkie materiały oparte na roztworach wodnych przedłużą nam termin wykonania posadzki epoksydowej o co najmniej 3 tygodnie, gdyż warunkiem wykonania posadzki żywicznej jest niska wilgotność podłoża czyli max. 4%.

Można tego uniknąć stosując jako materiał naprawczy do naszych rys, pęknięć lub ubytków w posadzce tak zwany jastrych epoksydowy, czyli mieszanina żywicy epoksydowej z piaskiem kwarcowym co przedstawia zdjęcie poniżej.

Po wykonaniu wszystkich wymaganych pęknięć, ubytków, rys musimy przeszlifować te miejsca szlifierką kątową tak aby licowały one z naszym podkładem. Po dokładnym wyszlifowaniu napraw odkurzamy lub zamiatamy całą powierzchnię podkładu i tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do wykonania warstwy gruntu epoksydowego.