Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Ile kosztuje pranie dywanu?

05.12.2023
8
Ile kosztuje pranie dywanu?


Pranie dywanów jest kluczowym elementem utrzymania ich w dobrym stanie i wydłużenia ich żywotności. Koszt tej usługi warunkuje wiele składowych, którym przyjrzyjmy się w tym artykule. Dodatkowo odpowiemy na to, ile kosztuje pranie dywanu w Polsce.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Pranie dywanów Mamy 1000 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Czynniki wpływające na koszt prania dywanu

Fachowe pranie dywanów to usługa, z której warto skorzystać raz na jakiś czas, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Kalkulacja kosztów prania dywanów przez firmy świadczące taką usługę na poziomie profesjonalnym odbywa się na podstawie obliczenia powierzchni tkaniny dekoracyjnej, przy czym stawka jest ustalana najczęściej za m2 (średnio jest to 17 zł za m2). Usługa ta obejmuje:

  • Odkurzanie dywanu;
  • Mechaniczne trzepanie;
  • Kąpiel wodną;
  • Suszenie.

Rozmiar i typ dywanu

Czynnikiem, który w pierwszej kolejności zadecyduje o tym, ile będzie stanowił koszt prania dywanu, jest rodzaj materiału, z którego został wykonany. Najtaniej kosztuje pranie narożników i dywanów akrylowych oraz bawełnianych, które nie sprawiają trudności w czyszczeniu. Za przeciętną można uznać cenę czyszczenia dywanów syntetycznych i wełnianych. Natomiast pranie dywanów typu shaggy kosztuje najdrożej, co można łatwo wytłumaczyć: ich unikalna, długa i gęsta struktura włókien wymaga szczególnie delikatnej i starannej obróbki, która często musi być wykonana ręcznie lub przy użyciu specjalistycznych maszyn i detergentów.

Skomplikowane wzory i delikatne materiały

Dywany mające skomplikowane wzory lub wykonane z delikatnych materiałów mogą zostać łatwo uszkodzone podczas prania, dlatego do ich czyszczenia warto używać fachowego sprzętu i detergentów. Powoduje to także, że pranie dywanów cena w tym przypadku będzie wyższa o 30-40% od standardowej.

Stopień zabrudzenia i specjalne plamy

Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje pranie dywanu, należy obowiązkowo uwzględnić stopień jego zanieczyszczenia. Najwięcej problemów sprawiają uporczywe plamy, na przykład pozostałości po kleju, farbie lub smarach.

Metody prania dywanów i ich ceny

Wybór metody prania zależy od rodzaju dywanu, stopnia zabrudzenia oraz wybranej metody czyszczenia. Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje czyszczenie dywanu, obowiązkowo weź pod uwagę metodę jego prania.

Pranie ręczne vs. maszynowe

Pranie ręczne jest zalecane dla delikatnych, wieloletnich lub ręcznie tkanych dywanów. Jest to metoda czasochłonna, ale delikatna dla włókien produktu. Koszt prania dywanu ręcznie może wynosić od 30 do 50 zł za m2, w zależności od stopnia zabrudzenia i rodzaju dywanu.

Z kolei pranie maszynowe jest szybsze i zazwyczaj tańsze. Metoda ta jest odpowiednia dla dywanów bardziej wytrzymałych i mniej delikatnych. Ceny prania maszynowego zaczynają się od około 15 zł za m2, ale tak jak w przypadku prania ręcznego, może być wyższa nawet o 70-80%.

Czyszczenie parowe – kiedy jest najlepsze?

Czyszczenie parowe idealnie nadaje się do czyszczenia dywanów znajdujących się w pokojach osób cierpiących na alergie, ponieważ skutecznie usuwa roztocza i alergeny. Jest również efektywne przy usuwaniu plam, a ceny tej usługi, dzięki której można żyć bez alergii, zaczynają się od około 20 zł za m2.

Metody ekologiczne i ich koszty

Metody ekologiczne, takie jak pranie i trzepanie dywanów z użyciem środków biodegradowalnych lub minimalizujących zużycie wody, zyskują na popularności. Są bezpieczne dla środowiska i zdrowia. Ekologiczne pranie wykładzin cena zaczyna się od około 25 zł za m2, ale ze względu na używane środki czyszczące i technologie może wzrosnąć nawet do 40 zł za każdy m2.

Ceny prania dywanów w różnych regionach

Średni koszt prania dywanów często jest uwarunkowany lokalizacją wykonania usługi. Oto, jak przedstawiają się ceny w różnych województwach Polski.

Region Średni koszt prania dywanu (zł za m2)
Mazowieckie, Śląskie 60 zł
Małopolskie, Łódzkie, Pomorskie 55 zł
Dolnośląskie, Zachodniopomorskie, Wielkopolskie 50 zł
Kujawsko-Pomorskie, Podkarpackie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie 45 zł
Lubelskie, Lubuskie, Opolskie, Świętokrzyskie 40 zł

Jak lokalizacja wpływa na cenę usługi?

Zamawiając usługę prania dywanu, zawsze należy pamiętać o tym, że pranie dywanów – cennik jest uwarunkowany nie tylko regionem, ale i miejscowością, w której jest świadczona usługa.

Najwyższe ceny są w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Kraków lub Wrocław, a najniższe w mniejszych miejscowościach, na przykład: Białej Podlaskiej, Ełku, Kwidzynie, Piotrkowie Trybunalskim, Puławach, Rumi, Włocławku, Słupsku, Zduńskiej Woli i Wejherowie. Jeśli pranie dywanów będzie realizowane w domu, do ceny usługi trzeba doliczyć koszt dojazdu fachowców oraz dowozu przez nich niezbędnego sprzętu i detergentów: waha się od 15 do nawet 30 zł. Warto uwzględnić ten wydatek, gdyż w niektórych przypadkach bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się samodzielne dostarczenie dywanów do miejsca ich prania.

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Aby znaleźć najlepsze oferty, warto korzystać z platform online, takich jak Otomistrz, gdzie można wybierać spośród ponad kilkunastu tysięcy firm oferujących usługi prania dywanów i wykładzin. Na Otomistrz użytkownicy znajdą także przybliżone informacje o tym ile kosztuje wypranie dywanu, a przy większych powierzchniach będą mogli wynegocjować korzystniejsze ceny.

Dodatkowe usługi i ich wpływ na cenę

Mimo że cena prania dywanu wzrośnie wraz z zamówieniem dodatkowych usług, zdecydowanie zachęcamy do ich zamówienia – pomogą przez dłuższy czas utrzymać tkaninę dekoracyjną w doskonałym stanie i zaoszczędzić na kolejnym czyszczeniu.

Usługi dodatkowe, takie jak dezynfekcja lub odplamianie

Dezynfekcja usuwa 99,9% bakterii i wirusów, zapewniając higieniczne i zdrowe środowisko, dlatego warto się na nią zdecydować, zamawiając usługę prania dywanu. Czyszczenie dywanów cena wraz z dezynfekcją wynosi średnio 12 zł za m2. Można też zamówić odplamianie (cena zależy od trudności plamy i rodzaju tkaniny, waha się od 20 do 100 zł za plamę). Wśród innych dodatkowych usług, na które warto zwrócić uwagę, są:

  • pranie przeciwko roztoczom (średnio 8 zł/m2);
  • czyszczenie frędzli (średnio 10 zł mb);
  • usuwanie sierści zwierząt (średnio 5 zł za m2);
  • eliminacja nieprzyjemnych zapachów (10-15 zł za m2);
  • impregnacja (5-10 zł za m2).

Impregnacja – czy warto?

Impregnacja tworzy na powierzchni tkanin i skór warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu brudu i płynów. W efekcie zaimpregnowane powierzchnie są łatwiejsze do czyszczenia, ponieważ zabrudzenia nie wnikają głęboko w materiał.

Cena impregnacji zależy od rodzaju materiału, z którego wykonano dywan i jego powierzchni. Średni koszt usługi waha się od 30 do 100 zł za m2.

Podsumowanie

Teraz już masz odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje pranie dywanu. Pamiętaj, że koszt usługi może się wahać w zależności od wielu czynników – zarówno rodzaju dywanu, jak i charakteru jego zanieczyszczenia, rozmiaru, lokalizacji świadczenia usługi i in. Obowiązkowo omów to, jaka będzie cena prania dywanu z firmą lub fachowcem, któremu chcesz powierzyć realizację tej usługi. Najlepiej, jeśli realizacja takiego zamówienia będzie odbywała się na podstawie umowy, w której będzie omówiona pranie dywanów cena za m2 i inne szczegóły realizacji usługi.