Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Jak samemu zaprojektować dom – TOP 5 programów do projektowania mieszkania

10.10.2023
839
Jak samemu zaprojektować dom – TOP 5 programów do projektowania mieszkania


W popularnej piosence “Dom” zespołu Bitamina śpiewa się: „Zbuduję Ci dom, będziesz miała schron, taki szałas na hałas”. Ale czy da się stworzyć własny projekt domu? Da się! Ale nie bez pomocy specjalnego oprogramowania.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Projektowanie wnętrz Mamy 900 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Czekać…

Jaki program do projektowania domu? Istnieją darmowe programy do projektowania domów, z których może skorzystać architekt-amator.

Projektowanie zaczyna się z pomysłu — dla inspiracji możesz zaobserwować magazyn architektoniczny, na przykład, Murator, a także poszukać przykładów na Pintereście. Ważne jest, aby na początek ustalić budżet i styl — im bardziej elegancki i luksusowy styl wybierzesz, tym więcej będzie kosztować całość.

Jakie są najpopularniejsze style wnętrz w 2022?

 • Minimalizm. Niezwykle czyste linie wnętrza. Paleta kolorów jest neutralna lub z akcentami jaskrawego koloru. Dekory mogą być dosłownie jeden lub dwa, są dokładnie przemyślane.
 • Loft.Industrialny styl wnętrza, czyli loft, czerpie inspirację z magazynu lub miejskiego poddasza. Ceglane ściany, rury, wyeksponowane systemy wentylacyjne. Wysokie sufity, wiszące metalowe lampy. Główną cechą loftu jest udane połączenie tych wszystkich „starych” i surowych elementów z czymś ultranowoczesnym. Ciekawym akcentem wnętrza może być jeden lub dwa abstrakcyjne obrazy artystyczne lub fotografie, które dodają akcentu kolorystycznego.
 • Skandynawski styl wnętrz. Styl skandynawski to demonstracja prostoty życia tkwiącej w krajach Europy Północnej. Uwielbiany za lekkość, naturalność i prostotę. Mieszkańcy zimnych krajów skandynawskich nie gonią za luksusem, ale preferują przytulne i ciepłe wnętrze. Proste linie, jasne kolory. Skandynawskie wnętrze wykorzystuje wszystkie odcienie bieli w połączeniu z naturalnymi elementami. Proste naturalne oświetlenie.

Przetestowaliśmy darmowe programy do projektowania domu bez specjalnego przeszkolenia lub umiejętności i w tym artykule podzielimy się 5 najlepszymi programami do narysowania swojego wymarzonego domu.

The Sims

Gra The Sims to symulator prawdziwego życia, który obejmuje wszystkie jego aspekty. Nawiasem mówiąc, wielu architektów i projektantów twierdzi, że w dzieciństwie lubili bawić się w Simów, spędzać całe dnie na budowaniu domów i wypełnianiu wnętrz mieszkań. Zastanawialiśmy się, czy grę można wykorzystać jako alternatywę dla oprogramowania do projektowania wnętrz? Zastrzegamy, że nie da się stworzyć profesjonalnego projektu z dokładnymi wymiarami. Natomiast w grze można będzie stworzyć szkic mieszkania, plan rozmieszczenia pokoi. 

program do projektowania działki

Oczywiście gra The Sims jest przeznaczona do celów rozrywkowych. Ale ma wystarczająco potężny zakres narzędzi, aby stworzyć projekt, który później można pokazać architektowi, który przekształci ten szkic w prawdziwy projekt. I chociaż wymiary mogą nie być wystarczająco dokładne, grę można wykorzystać jako alternatywę dla drogich profesjonalnych programów. Jeżeli masz poważne podejście, możesz skorzystać z jednego z następujących programów:

Sketchup

Ten program do projektowania budynku jest łatwy w obsłudze, jeśli zapoznasz się z kilkoma pomocnymi samouczkami wideo na stronie www programu. Sketchup jest przeznaczony nie tylko do modelowania domów, mieszkania, biura, planowania pokoi, ale także do sporządzania planu działek domowych, ulic miejskich, okolic i innych złożonych projektów. W tym sporządzenie planu podłóg, systemów kratownic, fundamentów, dachów z wyliczeniem grubości ścian, materiałów i innych parametrów.

Dość często narzędzie jest wykorzystywane przez architektów, projektantów i specjalistów od wnętrz do tworzenia obrazu 3D domu, za pomocą SketchUp można dość łatwo rozmieścić pomieszczenia w domu, dostosować wszelkiego rodzaju elementy drzwi, okien, mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.

program do projektowania wnętrz

Funkcjonalność programu:

 • Obecność imponującej liczby przydatnych narzędzi podczas tworzenia projektu;
 • Istnieje możliwość edycji gotowych projektów Twojego domu;
 • Program jest w stanie stworzyć cały dom w modelowaniu 3D dla pełnej wizualizacji wnętrza i zewnętrza;
 • Cały projekt domu nadaje się do skalowania i zmian;
 • Poziom trudności programu: 2/5

Sweet Home 3D

Program pozwoli Ci szybko stworzyć projekt pomieszczeń w Twoim domu lub mieszkaniu. Będziesz mógł dopasować kolorystykę i wybrać meble z bazy programu. Sweet Home jest darmowym programem, dzięki któremu zwizualizujesz architekturę dowolnej przestrzeni życiowej: sypialni, salonu, pokoju dziecinnego, kuchni, łazienki.

program do projektowania wnętrz darmowy

Jak projektować w Sweet Home 3D?

Program posiada przejrzysty interfejs, zawiera ogromną bibliotekę materiałów budowlanych i wykończeniowych, bazę z meblami, sprzęt AGD. Twórcy udostępnili możliwość bezpłatnego pobierania nowych modeli 3D obiektów w standardowych układach z oficjalnej strony internetowej, ponadto aplikacja jest okresowo aktualizowana i posiada otwarty kod źródłowy. Program posiada wbudowany system podpowiedzi dla niedoświadczonych użytkowników.

Funkcjonalność programu:

 • Wiele modeli mebli, okien, drzwi i innych elementów wyposażenia wnętrz
 • Jest dostępny do bezpłatnego pobrania;
 • Trójwymiarowy model mebla, wnętrza, a także ścian, okien, drzwi, schodów można pobrać ze strony dewelopera;
 • Przeglądanie gotowego projektu rozplanowania mieszkania/domu zarówno w trybie 2D, jak i 3D;
 • Niezwykle łatwa i intuicyjna obsługa;
 • Możliwość wirtualnej budowy całego domu;
 • Poziom trudności programu: 1/5

FloorPlan 3D

FloorPlan 3D to darmowy program do projektowania domów 3D po polsku. Udostępnia funkcję, która pozwala szybko obliczyć przybliżone oszacowanie. Program generuje listę materiałów budowlanych i wykończeniowych po zakończeniu projektu domu.

darmowy program do projektowania

Program koncentruje się przede wszystkim na opracowywaniu wystroju wnętrz i zewnętrz, ale możliwości planowania również są całkiem dobre. Produkt przyciąga jasnością i realizmem wizualizacji 3D, co pozwala ocenić względne położenie pomieszczeń lub wyposażenia i znaleźć dla nich optymalne rozwiązanie kolorystyczne.

Funkcjonalność programu:

 • Przygotowanie dokładnego planu z dokładnością do centymetra;
 • Realistyczne wymiary oraz funkcja dopasowania rozmiaru.
 • Wstępny projekt domu jest najpierw tworzony jako płaski rysunek. Następnie ustawiasz meble i przechodzisz w tryb wizualizacji 3D, aby ocenić projekt i skorygować wady.
 • Rozbudowana biblioteka tekstur, która pozwala na wizualizację wszelkiego rodzaju wykończeń.
 • Funkcjonalność programu pozwala z góry pomyśleć o tym, jak działka będzie wyglądać po zakończeniu budowy.
 • Poziom trudności programu: 2/5

Autodesk Homestyler

Program Autodesk Homestyler pozwala zaprojektować swój dom 3D. Możesz przeciągać ściany, okna, zmieniać kolory i wykończenia wnętrz. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna. Obsługa w języku polskim. Istnieje możliwość wyboru systemu metrycznego. Możesz samodzielnie stworzyć układ domu szkieletowego, przesłać gotowy obraz jako szablon.

Po zakończeniu projektowania domu gotowa wersja jest przechowywana w galerii i wysyłana e-mailem. Możesz klonować piętra. Ułatwia to sprawę, ponieważ nie musisz przerysowywać ogólnego układu wnętrza. Menu w języku polskim pozwala nawet niedoświadczonemu użytkownikowi zrozumieć program. Możesz tworzyć i modelować różne układy swojego przyszłego domu szkieletowego przed podjęciem ostatecznej decyzji projektowej.

 Poziom trudności programu: 3/5

program do projektowania

Krótko o najważniejszym:

 • Jeżeli marzy Ci się własne mieszkanie i masz wizję tego, jaki powinien być jego plan, możesz samodzielnie zaprojektować dom online czy za pomocą oprogramowania;
 • Wszystkie wymienione programy do rysowania planu mieszkania pomogą stworzyć mieszkanie Twoich marzeń, chodzi tylko i wyłącznie o osobiste preferencje i wygodę użytkowania;
 • Samodzielnie stworzony projekt należy uzgodnić z architektem, gdyż zna on przepisy budowlane i będzie mógł ocenić realistyczność planu mieszkania. Najwyżej projekt będzie wymagał minimalnych zmian.
 • Narysować projekt to dopiero najłatwiejsza część całego procesu, a żeby wybudować mieszkanie, niezbędny jest architekt. Najlepiej jest wyszukać architekta freelancera, a nie zatrudnionego w biurze, gdyż w przypadku ostatniego będzie to kosztować o wiele więcej. Znaleźć architekta, który zaoszczędzi pieniądze,  można na stronie Otomistrza.