Opis artykułu
Styl wnętrza to kluczowa sprawa, o której należy zdecydować przed rozpoczęciem remontu. Bardzo ważne jest, aby wybrane rozwiązanie pozwalało na stworzenie indywidualnej, niepowtarzalnej i koniecznie nienagannej przestrzeni zarówno pod względem estetyki, funkcjonalności, praktyczności, jak i komfortu.
Styl nowoczesny
Ten styl najlepiej wpisuje się w potrzeby i rytm życia współczesnego człowieka, chociaż nie warto go mylić ze stylem współczesnym. Styl nowoczesny pojawił się na początku XX wieku, zaprzeczając rozkoszy i nadmiarowi dekoracji stosowanym w XIX wieku. Dlatego właśnie ilość dekoracji i dodatków we wnętrzach wykonanych w stylu nowoczesnym stylu jest ograniczona do minimum, projektanci preferują wyraziste linie i czyste kolory. Wśród materiałów, które są często wykorzystywane do wykańczania różnych powierzchni w pierwszej kolejności należy wymienić metal i szkło. W takich wnętrzach nie powinny występować żadne zbędne detale, a jednocześnie pomieszczenia powinny być maksymalnie wygodne do życia. Dlatego też w domach utrzymanych w stylu nowoczesnym często są wykorzystywane innowacyjne sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie.
Styl skandynawski
Powściągliwy i surowy styl klasyczny pozostaje aktualny przez wiele dziesięcioleci. Powinni stawiać na niego właściciele dużych pomieszczeń, w których szczególnie dobrze będą wyglądać sporych rozmiarów meble, a także duże żyrandole służące do oświetlenia. Preferowane kolory w tym stylu to odcienie pastelowe, beżowe i kremowe.
Styl industrialny LOFT
Styl loftowy w wyposażeniu wnętrz zyskał na popularności w latach 50. ubiegłego wieku i od tego czasu nadal ma sporo miłośników, którym podobają się niestandardowe rozwiązania, idealnie nadające się do dużych pomieszczeń o wysokich sufitach i ogromnych oknach. W stylu loftowym stosuje się różne odcienie terakoty i szarości, a do ozdabiania ścian idealnie sprawdza się wykończenie z cegły lub imitacji kamienia. Jeśli chodzi o oświetlenie, to tworząc wnętrza w stylu industrialnym projektanci starają się sprawić, by było ono maksymalnie naturalne, dlatego właśnie we wnętrzach loftowych często nie zawiesza się żadnych zasłon. Mimo tego, że styl loftowy na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco “sztywny” i “srogi”, nie zabraknie w nim elementów dekoracyjnych, za które mogą służyć obrazy współczesnych artystów, różne plakaty i graffiti.
Styl eklektyczny
Wnętrza w stylu eklektycznym łączą w sobie wszystko, co jest najlepszego w innych stylach wyposażenia wnętrz, a więc żeby stworzyć eklektyczny salon lub sypialnię warto poszukać wykwalifikowanych projektantów wnętrz – na przykład na portalu OTOmistrz, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązania zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Tylko eksperci mogą stworzyć układ mieszkania pełen swobody i luzu, a jednocześnie przytulności i łatwości użytkowania.
Styl rustykalny
Ten styl dekoracji wnętrz został zainspirowany rozwiązaniami, które oferuje nam sama matka natura. We wnętrzach wykonanych w stylu rustykalnym królują surowe elementy, a przede wszystkim drewno i kamień. Drewniane belki, prymitywne i szorstkie detale, naturalne tkaniny – wszystko to tworzy odczucie bliskości z naturą, a jednocześnie wprowadza domowy komfortu, harmonię i wygodę. Oczywiście, w takich wnętrzach nie może także zabraknąć licznych elementów rustykalnych – starych dzbanków, bujanych foteli, maszyny do szycia, a nawet wideł, grabi i sieci rybackiej: zakres fantazji projektantów wnętrz jest tu nieograniczony.
Styl glamour
Luksusowy i bogaty, ten dramatyczny styl przenosi nas z powrotem do “złotego wieku Hollywood”. Tworząc wnętrze w stylu glamour warto zastosować fioletowe, czerwone i turkusowe odcienie, a także drogie materiały – jedwab, aksamit i satynę. W pomieszczeniu w stylu glamour będą odpowiednio wyglądały również antyki, a także ekskluzywne rękodzieło od projektantów.
Styl vintage
Wnętrza w stylu vintage to zawsze ciekawy i oryginalny wybór. Podstawą tworzenia rozwiązań dekoracyjnych są trzy filary: drogie materiały, wysokiej jakości prace wykończeniowe oraz estetyczny wygląd. Dodatkowo w designie w stylu vintage nie powinno zabraknąć ręcznie wykonanych przedmiotów, a także licznych funkcjonalnych elementów. Styl vintage otwiera naprawdę wiele możliwości do przygotowywania niepowtarzalnych domów i mieszkań, gdyż może nawiązywać zarówno do epoki na przełomu wieków XIX i XX, jak i wczesnych lat 50. Ograniczeniem jest tylko jedno: nie powinno być w nim elementów nowoczesnych, a jeśli już się pojawią, to dobrze, by wyglądały na starsze, niż są.
Styl boho
W ostatnich latach ten styl wyposażenia wnętrz ponownie zaczął cieszyć się popularnością, a preferują go osoby, dla których ważne jest stworzenie we wnętrzach poczucia, że życie tętni, odczucia beztroski, a także wykorzystanie odważnych kolorów. Wnętrze w stylu boho chic nie ma określonej kolorystyki. Najczęściej są spotykane ciepłe kolory ziemi (brąz, terakota), jak i metaliczne. Komfort w pomieszczeniu tworzą głównie dodatki tekstylne: obszerne zasłony, poduszki na kanapę, szerokie koce, miękkie pufy. Za ich pomocą można zaaranżować kilka małych zakątków do relaksu.
Styl art déco
Wykończenie wnętrz we Wrocławiu w stylu art deco, które pojawiło się w latach 1908-1912 charakteryzuje się zaokrąglonymi narożnikami, surowymi pionowymi liniami i wklęsłymi kształtami. Wnętrze utrzymane w stylu art deco to mieszanka stylów i elementów z różnych epok i czasów, a mianowicie nawiązują do: imperium, archaizmu egipskiego, egzotyki indyjskiej i dekoracji afrykańskich. Popularne materiały, które są stosowane w tym stylu to drewno egzotyczne, laminat z tworzywa sztucznego, chrom i stal nierdzewna.
Styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny doskonale nadaje się do tworzenia wnętrz zarówno w mieszkaniach w miastach, jak i w wiejskich domach, ponieważ jego główną cechą jest wszechstronność. Tworząc salon w stylu minimalistycznym powinno się preferować biel, krem i odcienie szarości, ale z kolei w sypialni odpowiednie będą kolory pastelowe. Materiały do produkcji mebli mogą być bardzo różne: szkło, trwały plastik, stal. Ten styl preferuje meble przekształcalne, które pozwalają maksymalnie uwolnić przestrzeń. Wnętrza minimalistyczne najczęściej są pozbawione elementów dekoracyjnych, a jeśli już się znajdują, to obowiązkowo pełnią jakąś funkcjonalną rolę.