Opis artykułu
Przeprowadzka z powodu zmiany miejsca zamieszkania to zarówno radość, jak i stres w 2022. Zawsze przerażająco jest coś zapomnieć, coś zgubić, zepsuć meble lub stłuc ulubiony kubek. Dlatego należy przygotowywać się do przeprowadzki z wyprzedzeniem i postępować ściśle według instrukcji, żeby po przeprowadzce wytchnąć z ulgą.
O czym pamiętać przygotowując się do przeprowadzki?
Przeprowadzka to niezwykle trudne zadanie, przed którym prędzej czy później stanie prawie każdy z nas. Spakowanie wszystkich rzeczy, załadowanie ich do transportu, wysłanie do nowego mieszkania – nic dziwnego, że niektórzy wolą odkładać i odkładać przeprowadzkę do ostatniej chwili z powodu niezdecydowania i niechęci do angażowania się w organizację przeprowadzki. Podstawy planowania przeprowadzek są na ogół proste i jasne, ale wciąż istnieją pewne osobliwości. Jak przygotować się do przeprowadzki? Przeprowadzka do innego mieszkania, domu lub miasta to proces, który należy planować z wyprzedzeniem. Ilość spraw do załatwienia jest przytłaczająca, a więc nie da się niczego nie zapomnieć. W tym artykule znajdziesz przeprowadzka porady o tym, o czym należy pamiętać przygotowując się do przeprowadzki i jak zaplanować przeprowadzkę.
2 Miesiące Przed Przeprowadzką
W pierwszej kolejności pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Przeprowadzka to świetna okazja, aby spojrzeć na ubrania i rzeczy w nowy sposób. Co do zasady niektóre z nich już nigdy się nie przydadzą, dlatego zachęcamy do pozbywania się worków z ubraniami na antresoli, połamanych dziecięcych zabawek, papierów i zbędnych przedmiotów. W nowym miejscu te przedmioty na pewno się nie przydadzą. Nie gromadź niepotrzebnych przedmiotów w oczekiwaniu na moment, kiedy w końcu będą potrzebne. Pozbądź się wszystkiego, czego nie używasz, już teraz. Lepiej rozpocząć analizę z wyprzedzeniem, kilka miesięcy przed przeprowadzką. Będzie więc czas, aby powoli sprzedawać zbędne i oddawać ubrania do recyklingu lub do fundacji charytatywnych.
6 Tygodni Przed Przeprowadzką
Żeby lepiej zorganizować przeprowadzkę, zdecyduj, jakie meble zabierzesz ze sobą. Jeśli wprowadzasz się do mieszkania, które nie jest w pełni umeblowane, zabierz ze sobą tylko niezbędne przedmioty: stół z krzesłami, łóżko, tymczasowy wieszak na ubrania. Gdy wnętrze się zapełni, można je łatwo sprzedać i wymienić. Wystaw resztę nieporęcznych mebli na sprzedaż – zrób wcześniej zdjęcie. Możesz zacząć sprzedawać za miesiąc – jeśli chcesz sprzedać meble szybciej, ustal cenę znacznie niższą od ceny rynkowej.
3 Tygodnie Przed Przeprowadzką
- Zaopatrz się w pudełka i folię bąbelkową. Nie oszczędzaj na pudełkach: powinny mieć grube dno, a najlepiej również uchwyty. Są specjalne kartony do przenoszenia, bo zwykłe sklepowe często nie są przystosowane do takiej wagi – naczynia szklane mogą wypaść i się rozbić.
- Rozpoczynamy pakowanie. Lista rzeczy do nowego mieszkania będzie bardzo użyteczna. Wydaje się, że trzy tygodnie to dużo, a wszystkie rzeczy można zapakować w kilka dni. Ale to iluzja. Co więcej, rzadko zdarza się, aby ktoś wyjechał na wakacje, aby się przeprowadzić. Dlatego poświęć kilka godzin po pracy na pakowanie przedmiotów.
- Zacznij pakować z wyprzedzeniem to, czego obecnie nie używasz: albumy ze zdjęciami, książki, ubrania, dekoracje. Posortuj je w pudełka i podpisz jak najdokładniej: na przykład „Książki, dzieci”, „Wystrój, salon”, „Naczynia, kuchnia”. Sensowne jest użycie taśmy w różnych kolorach, aby zaznaczyć pudełka z oznaczeniem konkretnego pomieszczenia. Kryształ i porcelanę należy nie tylko owinąć folią bąbelkową, ale także ułożyć puste przestrzenie między naczyniami. W przypadku delikatnych przedmiotów używaj poziomych niskich pudełek i nie układaj przedmiotów w wielu rzędach.
2 Tygodnie Przed Przeprowadzką
- Zbierz wszystkie ważne dokumenty – to z pewnością się przyda. Rachunki, umowy, akty urodzenia, polisy medyczne można łatwo zgubić podczas przeprowadzki, dlatego lepiej przeznaczyć osobny folder na dokumenty. Zrób listę zawartości i zapisz ją bezpośrednio na pudełku.
- Ustaw dokładną datę i godzinę przeprowadzki. Zamów usługę transportu i zleć pracę firmie przeprowadzkowej i powiedz o ilości mebli i pudeł.
Tydzień Przed Przeprowadzką
- Posprzątaj w starym mieszkaniu lub zamów usługę sprzątanie mieszkań przed przeprowadzką. Część sprzątania będzie musiała zostać przeprowadzona bezpośrednio podczas przeprowadzki: za sofą, szafą i pod łóżkiem często znajdują się drobne niezbędne przedmioty, kurz i zanieczyszczenia.
- Sprawdź długi. Zapłać wszystkie rachunki, sprawdź długi, nie zapomnij wyłączyć Internetu i telewizji.
- Złóż ubrania. Zostaw kilka zestawów ubrań na tydzień, resztę włóż do dużych toreb na zakupy i pudełek. Pakowanie sukienek i garniturów, pościel i koce w workach próżniowych, aby zaoszczędzić miejsce i żeby były w dobrym stanie. Lepiej z wyprzedzeniem oddać dywany do czyszczenia na sucho i odebrać je do już do nowego miejsca.
Dzień Przed Przeprowadzką
- Nowe miejsce zamieszkania też ma zostać posprzątane. Zabierz tam z wyprzedzeniem duże rośliny, które mogą zostać złamane i uszkodzone podczas transportu. Kwestia zabezpieczania mebli też jest bardzo ważna. Sprawdź sprawność wind w nowym domu, połóż folię na podłodze, przeprowadzić zabezpieczenie zbocza i ściany w wąskich miejscach, mocując do nich np. warstwy tektury.
- Zadbaj o swoje zwierzaki, przeprowadzka jest dla nich o wiele bardziej stresująca niż dla Ciebie. Nie rozumieją, co się dzieje i będą bać się hałasu i obcych. Dlatego lepiej zostawić psy i koty u znajomych w dniu przeprowadzki – gdy wszystko będzie gotowe w nowym miejscu, możesz je odebrać.
Dzień Przeprowadzki
- Dokończ pakowanie rzeczy: rano owiń materac folią stretch, aby się nie poplamił. Zabierz zwierzęta do znajomych, spakuj apteczkę. Nie zapomnij o ładowarce do telefonu, kartach płatniczych, grzebieniu i szczotkach. Po tym wszystkim zrelaksuj się – ty i wszystkie twoje rzeczy jesteście już w drodze do nowego życia.
- Po transporcie twoich rzeczy do nowego mieszkania pierwszą rzeczą do zrobienia jest montaz mebli. Najlepiej zlecić tą sprawę profesjonalistom.
Podsumowanie
- Przeprowadzka może być stresująca, jeżeli dobrze do niej się nie przygotować;
- Przygotowanie należy rozpocząć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, korzystając z naszej instrukcji, którą możesz uzupełnić o kilka dodatkowych punktów według własnego uznania;
- Najważniejszą rzeczą podczas przeprowadzki jest uwaga – sprawdzaj wszystkie półki, w jaki sposób są pakowane Twoje rzeczy do transportu itd.; Poproś znajomych pomóc Ci w tym;