Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku

10.05.2024
628
Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku


Regulowanie drzwi balkonowych to czynność, która ma wpływ na komfort naszego pobytu w mieszkaniu. Według zaleceń specjalistów regulacje skrzydła powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku — przed sezonem letnim i zimowym. Sprawdź, jak wyregulować drzwi balkonowe.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Regulacja drzwi Mamy 5210 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Jakie są objawy niewłaściwie wyregulowanych drzwi balkonowych?

Drzwi balkonowe tak jak wejściowe powinny być szczelne i łatwo się otwierać. Niestety z upływem czasu skrzydło może m.in. przekrzywić się, opuszczać czy skrzypieć. Kiedy jest potrzebna regulacja drzwi balkonowych?

Drzwi trudno się otwierają lub zamykają

Jednym z sygnałów, że konieczna będzie regulacja to trudności z zamykaniem czy otwieraniem drzwi. Powodem tego może być intensywna eksploatacja czy warunki atmosferyczne.

Drzwi nie zamykają się prawidłowo

Jeśli drzwi balkonowe nie zamykają się prawidłowo, nie należy tego bagatelizować, ponieważ z czasem może to doprowadzić do większych usterek. Prawidłowo wyregulowane skrzydło zamyka się i otwierają bez żadnego oporu.

Wyczuwalny przeciąg lub hałas związany z drzwiami

Kiedy w mieszkaniu wyczuwalny jest przeciąg lub ochłodzenie, warto sprawdzić docisk skrzydła. Pamiętaj, że uciekające ciepło wiąże się m.in. z większymi rachunkami. Drzwi balkonowe regulacja także zaleca się przed sezonem zimowym, aby były bardziej dociśnięte do ramy.

Krok 1: Sprawdź zawiasy i elementy montażowe drzwi

Jak wyregulować drzwi tarasowe? Najczęstszym powodem usterek drzwi jest “opadnięcie” skrzydła. Regulacja drzwi tarasowych czy balkonowych powinna się zacząć od sprawdzenia zawiasów i elementów montażowych.

Sprawdź stan zawiasów

Drzwi balkonowe regulacja. Aby zlokalizować problem, najpierw należy sprawdzić stan techniczny zawiasów. Jeśli są pokryte nalotem i kurzem, najpierw trzeba dokładnie je oczyścić.

Upewnij się, że elementy montażowe są prawidłowo przymocowane

Należy także sprawdzić, czy wszystkie elementy montażowe są prawidłowo przymocowane. W przypadku skrzypienia podczas otwierania czy zamykania drzwi najczęściej wystarczy tylko lekko dokręcić metalowe elementy, które znajdują się w plastikowej ramie skrzydła.

Regulacja drzwi balkonowych

Krok 2: Dopasuj regulację górnego zawiasu

Opadanie skrzydła to proces naturalny. Pierwsza regulacja drzwi tarasowych lub balkonowych powinna się odbyć już niedługo po ich zamontowaniu. Jak regulować drzwi balkonowe?

Określ, którym kierunkiem należy dostosować zawias

Regulacja górnego zawiasu pozwala uzyskać odpowiednią pozycję skrzydła po przekątnej, czyli podniesienie lub opuszczenie drzwi od strony klamki. Otwórz maksymalnie drzwi i zdejmij nakładkę górnego zawiasu. Na części zawiasu przy ramie znajduje się śruba regulacyjna. Przekręć ją o pół obrotu.

Wykorzystaj odpowiednie narzędzia do regulacji zawiasu

Do regulacji skrzydła balkonowego potrzebujesz klucz imbusowy, najczęściej w rozmiarze 4 lub 5. Jeśli nie posiadasz klucza imbusowego, możesz posłużyć się kombinerkami, jednak musisz uważać, aby nie uszkodzić metalowych elementów drzwi.

Krok 3: Dopasuj regulację dolnego zawiasu

Jeśli mamy problem z otwieraniem czy zamykaniem skrzydła, należy wyregulować ich wysokość. Jak wyregulować drzwi balkonowe w pionie?

Zlokalizuj śruby regulacyjne dolnego zawiasu

Regulowanie drzwi balkonowych w pionie dokonuje się gdy skrzydło stawiają opór podczas otwierania czy zamykania lub ociera się o ościeżnicę. W tym przypadku drzwi powinni być w pozycji uchylnej. Zdejmij dolną osłonę zawiasu i znajdź górną śrubę regulacyjną.

Dostosuj pozycję dolnego zawiasu

Górna śruba regulacyjna zawiasu jest odpowiedzialna za zmianę wysokości. Aby podnieść skrzydło, przekręć śrubę o pół obrotu w prawo, obniżyć — w lewo. Regulacja drzwi tarasowych w tej płaszczyźnie dokonuje się za pomocą klucza imbusowego. Kiedy skończysz regulację skrzydła, nie zapomnij z powrotem nałożyć osłonę zawiasu.

Krok 4: Regulacja docisku drzwi

Odpowiednia regulacja docisku drzwi balkonowych to nie tylko komfort, a również oszczędność. Uciekające ciepło niestety odbije się na Twoim portfelu, więc docisk drzwi balkonowych jest bardzo ważny. Jak wyregulować drzwi tarasowe tak, aby były szczelne.

Sprawdź stan uszczelek

Regulacja drzwi balkonowych docisk. Pod wpływem warunków atmosferycznych z czasem uszczelki się niszczą, szczególnie w miejscach, gdzie padają promienie słońca czy deszcz. W związku z tym warto przynajmniej raz w roku sprawdzić ich stan. Jeśli uszczelki zostały uszkodzone, regulowanie drzwi balkonowych już nie pomoże, musimy wymienić je na nowe. Aby tego uniknąć, należy raz w roku smarować je gliceryną, olejem do maszyn lub odpowiednim środkiem przeznaczonym pielęgnacji uszczelek.

Dostosuj docisk drzwi, aby był równomierny

Regulacja drzwi balkonowych docisk. Specjaliści zalecają kontrolę siły docisku dwa razy do roku. Regulacja docisku drzwi balkonowych zazwyczaj odbywa się przez przekręcenie ryglów, które znajdują się na wewnętrznej stronie ramy. Znajdziemy tam trzy rygle, które należy przekręcić w lewo lub prawo o 90 stopni w zależności od tego czy chcemy uszczelnić, czy rozszczelnić skrzydło. Po prawidłowym wyregulowaniu docisk drzwi balkonowych powinien być równomierny.

Podsumowanie

Już wiesz, jak regulować drzwi balkonowe samodzielnie. Ta czynność nie powinna sprawić Ci większych trudności jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia. Pamiętaj, że regulacja drzwi balkonowych powinna być przeprowadzona przynajmniej dwa razy w roku, wtedy będą służyć nam przez długie lata. Po każdej regulacji nie zapomnij też o smarowaniu ruchomych elementów i uszczelek, co pomoże zachować je w dobrym stanie.

Potrzebuję pomocy z...