Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku

27.11.2023
314
Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku


Regulowanie drzwi balkonowych to czynność, która ma wpływ na komfort naszego pobytu w mieszkaniu. Według zaleceń specjalistów regulacje skrzydła powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku — przed sezonem letnim i zimowym. Sprawdź, jak wyregulować drzwi balkonowe.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Regulacja drzwi Mamy 4896 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Czekać…

Jakie są objawy niewłaściwie wyregulowanych drzwi balkonowych?

Drzwi balkonowe tak jak wejściowe powinny być szczelne i łatwo się otwierać. Niestety z upływem czasu skrzydło może m.in. przekrzywić się, opuszczać czy skrzypieć. Kiedy jest potrzebna regulacja drzwi balkonowych?

Drzwi trudno się otwierają lub zamykają

Jednym z sygnałów, że konieczna będzie regulacja drzwi balkonowych to trudności z zamykaniem czy otwieraniem drzwi. Powodem tego może być intensywna eksploatacja czy warunki atmosferyczne.

Drzwi nie zamykają się prawidłowo

Jeśli drzwi balkonowe nie zamykają się prawidłowo, nie należy tego bagatelizować, ponieważ z czasem może to doprowadzić do większych usterek. Prawidłowo wyregulowane skrzydło zamyka się i otwierają bez żadnego oporu.

Wyczuwalny przeciąg lub hałas związany z drzwiami

Kiedy w mieszkaniu wyczuwalny jest przeciąg lub ochłodzenie, warto sprawdzić docisk skrzydła. Pamiętaj, że uciekające ciepło wiąże się m.in. z większymi rachunkami. Drzwi balkonowe regulacja także zaleca się przed sezonem zimowym, aby były bardziej dociśnięte do ramy.

Krok 1: Sprawdź zawiasy i elementy montażowe drzwi

Jak wyregulować drzwi tarasowe? Najczęstszym powodem usterek drzwi jest “opadnięcie” skrzydła. Regulacja drzwi tarasowych czy balkonowych powinna się zacząć od sprawdzenia zawiasów i elementów montażowych.

Sprawdź stan zawiasów

Regulacja drzwi balkonowych zaczyna się od zlokalizowania problemu. Na początku należy sprawdzić stan techniczny zawiasów. Jeśli są pokryte nalotem i kurzem, najpierw trzeba dokładnie je oczyścić.

Upewnij się, że elementy montażowe są prawidłowo przymocowane

Należy także sprawdzić, czy wszystkie elementy montażowe są prawidłowo przymocowane. W przypadku skrzypienia podczas otwierania czy zamykania drzwi najczęściej wystarczy tylko lekko dokręcić metalowe elementy, które znajdują się w plastikowej ramie skrzydła.

Krok 2: Dopasuj regulację górnego zawiasu

Opadanie skrzydła to proces naturalny. Pierwsza regulacja drzwi tarasowych lub balkonowych powinna się odbyć już niedługo po ich zamontowaniu. Jak regulować drzwi balkonowe?

Określ, którym kierunkiem należy dostosować zawias

Regulacja górnego zawiasu pozwala uzyskać odpowiednią pozycję skrzydła po przekątnej, czyli podniesienie lub opuszczenie drzwi od strony klamki. Otwórz maksymalnie drzwi i zdejmij nakładkę górnego zawiasu. Na części zawiasu przy ramie znajduje się śruba regulacyjna. Przekręć ją o pół obrotu.

Wykorzystaj odpowiednie narzędzia do regulacji zawiasu

Do regulacji skrzydła balkonowego potrzebujesz klucz imbusowy, najczęściej w rozmiarze 4 lub 5. Jeśli nie posiadasz klucza imbusowego, możesz posłużyć się kombinerkami, jednak musisz uważać, aby nie uszkodzić metalowych elementów drzwi.

Krok 3: Dopasuj regulację dolnego zawiasu

Prawidłowo wyregulowane drzwi balkonowe czy wejściowe to także bezpieczeństwo domowników. Jeśli mamy problem z otwieraniem czy zamykaniem skrzydła, musimy szybko zareagować. W tym przypadku należy wyregulować ich wysokość. Sprawdź, jak wyregulować drzwi balkonowe w pionie.

Zlokalizuj śruby regulacyjne dolnego zawiasu

Regulowanie drzwi balkonowych w pionie dokonuje się gdy skrzydło stawiają opór podczas otwierania czy zamykania lub ociera się o ościeżnicę. W tym przypadku drzwi powinni być w pozycji uchylnej. Zdejmij dolną osłonę zawiasu i znajdź górną śrubę regulacyjną.

Dostosuj pozycję dolnego zawiasu

Górna śruba regulacyjna zawiasu jest odpowiedzialna za zmianę wysokości. Aby podnieść skrzydło, przekręć śrubę o pół obrotu w prawo, obniżyć — w lewo. Regulacja drzwi tarasowych w tej płaszczyźnie dokonuje się za pomocą klucza imbusowego. Kiedy skończysz regulację skrzydła, nie zapomnij z powrotem nałożyć osłonę zawiasu.

Krok 4: Regulacja docisku drzwi

Odpowiednia regulacja docisku drzwi balkonowych to nie tylko komfort, a również oszczędność energii i domowego budżetu. Uciekające ciepło niestety odbije się na Twoim portfelu, więc docisk drzwi balkonowych jest bardzo ważny. Jak wyregulować drzwi tarasowe tak, aby były szczelne?

Sprawdź stan uszczelek

Niestety z czasem drzwi tracą swoją swoją funkcjonalność. Pod wpływem warunków atmosferycznych niszczą się też uszczelki, szczególnie w miejscach, gdzie padają promienie słońca czy deszcz. W związku z tym warto przynajmniej raz w roku sprawdzić ich stan. Jeśli uszczelki zostały uszkodzone, regulowanie drzwi balkonowych już nie pomoże, musimy wymienić je na nowe. Aby tego uniknąć, należy raz w roku smarować je gliceryną, olejem do maszyn lub odpowiednim środkiem przeznaczonym pielęgnacji uszczelek.

Dostosuj docisk drzwi, aby był równomierny

Regulacja docisku drzwi balkonowych zazwyczaj odbywa się przez przekręcenie ryglów, które znajdują się na wewnętrznej stronie ramy. Znajdziemy tam trzy rygle, które należy przekręcić w lewo lub prawo o 90 stopni w zależności od tego czy chcemy uszczelnić, czy rozszczelnić skrzydło. Po prawidłowym wyregulowaniu docisk drzwi balkonowych powinien być równomierny. Pamiętaj, że choć regulacja drzwi wydaje się łatwa, samodzielne przeprowadzanie tej czynności może przynieść jedynie stratę czasu i dodatkowe wydatki. W związku z tym należy skorzystać z usług fachowca. Poniżej możesz sprawdzić orientacyjny cennik regulacji drzwi.

Regulacja drzwi wejściowych od 70 zł
Regulacja i konserwacja drzwi wejściowych z aluminium od 150 zł
Regulacja i konserwacja drzwi wejściowych drewnianych od 150
Regulacja drzwi przesuwnych tarasowych PCV  od 150 zł
Regulacja drzwi balkonowych/tarasowych od 120 zł
Regulacja drzwi wewnętrznych od 50 zł
Wymiana uszczelki w drzwiach od 70 zł
Wymiana zawiasów w drzwiach od 70 zł

Podsumowanie

Skrzydło drzwiowe z upływem czasu może przekrzywiać się, opuszczać, skrzypieć czy ocierać się o podłogę, więc musimy je wyregulować. Pamiętaj, że regulacja drzwi balkonowych docisk powinna być przeprowadzona przynajmniej dwa razy w roku, wtedy będą służyć nam przez długie lata. Po każdej regulacji nie zapomnij też o konserwacji. Ważne jest regularne czyszczenie i smarowanie ruchomych elementów,co pomoże zachować je w dobrym stanie.