Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Ile kosztuje remont dachu?

01.05.2024
254
Ile kosztuje remont dachu?


Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad tym, ile kosztuje wymiana dachu i co składa się na tę cenę. Postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości i opowiedzieć o wszystkich czynnikach, które oddziałują na remont dachu cena za m2.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Remont Dachu Mamy 1759 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Główne czynniki wpływające na koszt remontu dachu

Remont dachu to złożony proces, którego koszt może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Kluczowe aspekty mające wpływ na cenę to: wielkość i konstrukcja dachu, rodzaj użytych materiałów pokryciowych, a także stan obecny dachu i zakres niezbędnych prac.

Wielkość i konstrukcja dachu

Wielkość dachu także wpływa bezpośrednio na koszt wymiany dachu 200m2, ponieważ od niej zależy ilość potrzebnych materiałów i czas pracy, a co za tym idzie – na koszt całkowity konstrukcji. Skomplikowane konstrukcje dachowe z wieloma załamaniami, kominami lub lukarnami wymagają bardziej zaawansowanych technik montażu, co także przekłada się też na większe koszty usług i materiałów.

Rodzaj/powierzchnia dachuCena
Wymiana dachu 100m2 koszt15-50 tys. zł
Wymiana dachu 200 m230-80 tys. zł
Wymiana dachu 300 m245-120 tys. zł

Rodzaj użytych materiałów pokryciowych

Materiały użyte do pokrycia dachu to istotny czynnik decydujący o kosztach remontu. Pamiętaj, że wybór materiałów o wyższej jakości i trwałości może zwiększyć początkowy koszt, ale opłaci się w dłuższej perspektywie ze względu na dłuższą żywotność konstrukcji i mniejsze koszty jej konserwacji. Niżej została podana wpływająca na materiałów pokryciowych, która może istotnie wpłynąć na koszt wymiany dachu.

Rodzaj materiałówCena
Dach zielony200 zł/m²
Płytki łupkowe100 zł/m²
Gonty drewniane50 zł/m²
Płytki ceramiczne40 zł/m²
Płytki metalowe30 zł/m²
Płytki betonowe35 zł/m²
Gonty asfaltowe25 zł/m²

Stan obecny dachu i zakres niezbędnych prac

Koszt remontu będzie się różnił w zależności od stanu, w jakim dach znajduje się przed rozpoczęciem prac. To wydaje się być oczywiste, że dachy, które wymagają jedynie drobnych napraw, będą tańsze w remoncie niż te, które wymagają gruntownej renowacji, a tym bardziej wymiana dachu cena, która może przekroczyć nawet 100 tys. zł. Oto, jak wyceniają swoje usługi firmy dekarskie w Polsce:

Stan dachuŚredni koszt naprawyŚredni koszt wymiany
Wymaga drobnych napraw5000 zł20000 zł
Wymaga istotnych napraw15000 zł35000 zł
Wymaga renowacji30000 zł50000 zł

 

Wymiana dachu koszt

Koszty materiałów dachowych

Każdy, kto zastanawia się nad tym, ile kosztuje wymiana dachu, powinien pamiętać o tym, że na cennik mają wpływ nie tylko świadczone przez fachowców usługi, ale i materiały, które można podzielić na dwie grupy – podstawowe i dodatkowe.

Ceny poszczególnych rodzajów pokryć dachowych

Średni koszt zakupu dachówki ceramicznej to około 30-50 zł za sztukę. Ostatnio wielu właścicieli decyduje się na blachodachówkę. Jest to lżejsza i często tańsza alternatywa dla dachówki tradycyjnej. Ceny blachodachówki zaczynają się od około 20 zł za m2. Wyższej jakości modele mogą kosztować do 40 zł za 2. Dla dachów o skomplikowanym kształcie można wybrać gont bitumiczny, którego cena wpływające na koszt wymiany dachu zaczyna się od 25 zł za m2. Dla najbardziej oszczędnych odpowiednim wyborem będzie papa bitumiczna, której cena to 15-25 zł za m2.

Dodatkowe materiały – folie, membrany, izolacje

Zastanawiasz się nad tym ile kosztuje wymiana dachu 100m2? Wówczas warto uwzględnić koszt dodatkowych materiałów i ich montażu.

Prace przygotowawcze i ich wpływ na ogólny koszt

Prace przygotowawcze, obejmujące uzbrojenie terenu, przygotowanie niezbędnych dokumentów, zabezpieczenie wszystkich konstrukcji, a także rozbiórki i montaż okien dachowych też warto powierzyć fachowcom – wówczas wymiana dachu koszt będzie niższa.

Koszty demontażu starego pokrycia

Koszt demontażu starego pokrycia dachowego wynosi od około 10 do 20 zł za m2. W dużych miejscowościach i w przypadku pojawienia się utrudnień ta cena może być 10-20% większa.

Wartość prac związanych z wzmocnieniem konstrukcji dachowej

Koszt prac związanych z wzmocnieniem konstrukcji dachowej w Polsce najczęściej mieści się w przedziale od 50 do 100 PLN za metr kwadratowy. W przypadkach wymagających bardziej zaawansowanych prac lub specjalistycznych materiałów, koszty te mogą wzrosnąć nawet do 150-200 PLN za metr kwadratowy.

Koszt wymiany dachu

Dodatkowe elementy dachu i ich koszt

Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje wymiana dachu, wielu właścicieli zapomina o potrzebie zapłaty za dodatkowe usługi, których koszt sięga czasem 10% całej ceny świadczonej usługi. Obliczyć koszt takich usług świadczonych przez fachowych dekarzy można na stronie Otomistrz.

Montaż okien dachowych i świetlików

Dodatkowymi elementami, których koszt warto uwzględnić zastanawiając się nad tym jakim będzie koszt wymiany dachu 150m2, są:

  • Folie dachowe służące jako dodatkowa warstwa ochronna (średni koszt – 2-4 zł za m2);
  • Membrany zapewniające lepszą izolację i ochronę przed wilgocią (5-10 zł za m2);
  • Izolacja termiczna jako kluczowy element dla utrzymania ciepła wewnątrz budynku (15-30 zł za m2)i.

Systemy rynnowe i odprowadzanie wody

Rynny dachowe, w zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą mieć różny koszt. Jeśli budynek ma dach dwuspadowy, koszt rynien wyniesie:

  • System rynnowy z PVC – od 1200 zł;
  • System rynnowy ze stali – 1800-2300 zł.

Warto też pamiętać o kosztach dodatkowych elementów orynnowania – łącznikach, narożnikach, osadnikach i in., a także opłacie za usługę fachowca dotyczącą ich montażu (wyższa jakość pracynie zawsze wiąże się z wyższym kosztem usług)

Podsumowanie

Zatem podstawowymi czynnikami, decydującymi o tym, jaki będzie remont dachu koszt, są: konstrukcja dachu i jego wielkość, rodzaj materiałów pokryciowych oraz stan dachu. Szacując koszt wymiany dachu 120m2 lub o innej powierzchni warto także uwzględnić koszty materiałów dachowych – zarówno pokryć, jak i membran, folii oraz izolacji. Dodatkowo dobrze zastanowić się nad ceną usług ekipy montażowej – fachowców świadczących swoje usługi w przystępnej cenie można wyszukać na Otomistrz. Równie ważnym czynnikiem kształtującym koszt usługi wymiany lub remontu dachu są dodatkowe elementy i koszty ich montażu.

Potrzebuję pomocy z...