Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Koszt remontu mieszkania – jak go wykonać?

10.10.2023
667
Koszt remontu mieszkania – jak go wykonać?


Jeśli planujesz zrobić remont w mieszkaniu, ale nie masz pojęcia, ile będzie kosztować, ten artykuł jest dla Ciebie. Mam na imię Piotr, jestem Wykonawcą Otomistrz i chcę się podzielić swoim doświadczeniem. Podpowiem Ci, jak zrobić kosztorys remontu mieszkania i uniknąć typowych błędów.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Remont mieszkania Mamy 5696 specjalistów Średnia ocena 4.6 – blisko Ciebie!

Czekać…

Od czego zacząć tworzenie kosztorysu remontu mieszkania?

Kosztorys remontu to dokument, w którym wspólny koszt projektu jest obliczany na podstawie poszczególnych kosztów: pracy, materiałów budowlanych, potrzeb gospodarstwa domowego, zakupu komponentów etc. Kosztorys dokonywany jest przed rozpoczęciem remontu. Aby poprawnie sporządzić oszacowanie, potrzebne są dokładne dane pomieszczenia: długość ścian, wysokość sufitów, położenie okien itp. Polecam zawsze dokonywać ponowne pomiary mieszkania.

Otóż, sporządzenie kosztorysu obejmuje następujące kroki:

 • Dokonanie pomiarów mieszkania i stworzenie planu.
 • Plan demontażu. Zaznacz te ściany, które ulegną modyfikacji. Pamiętaj, że przed wyburzeniem niektórych ścian, wykonaniem w nich otworów itp.,, musisz się upewnić, że przebudowa jest bezpieczna i legalna.
 • Plan instalacji. Rysujemy na nim ściany bądź przegrody, które należy zbudować. Ważne: po zbudowaniu nowych ścianek działowych pomiary będą musiały zostać ponownie obliczone.
 • Plan rozmieszczenia mebli. Biorąc pod uwagę rzeczywiste gabaryty mebli, zaznaczamy na planie, co i gdzie będzie stać. Jest to konieczne dla planu okablowania elektrycznego i zrozumienia, gdzie i jakie obszary się znajdują (strefa rekreacyjna, miejsce do przechowywania, jadalnia itp.).
 • Plan grup oświetlenia. Do obliczeń oświetlenia ogólnego należy wziąć pod uwagę następujące normy oświetleniowe: na 1 m2. m powinno stanowić 25 W, czyli pokój o powierzchni 15-16 m2 potrzebuje 375-400 W (4 żarówki po 100 W każda). Może to być jeden żyrandol lub kilka lamp.
 • Plan okablowania elektrycznego. Zastanów się, gdzie wygodniej będzie ładować telefon, gdzie umieścić telewizor; Na tej podstawie i na podstawie ułożonych mebli ustal, gdzie zamontować gniazda.
 • Plan wykładzin podłogowych. Należy na nim zaznaczyć, gdzie jakie materiały zostaną zastosowane. Należy tutaj zaznaczyć także listwy przypodłogowe, parapety i różnice wysokości.
 • Plan rozmieszczenia drzwi i przejść. Wskazujemy, gdzie będą drzwi, a gdzie są tylko otwory (na przykład w mieszkaniu masz konstrukcje przesuwne), podajemy wymiary drzwi (mogą się różnić). Również na tym schemacie konieczne jest określenie, gdzie drzwi się otworzą – nie powinny przylegać do siebie i przeszkadzać w swobodnym przechodzeniu przez mieszkanie.

Od czego zależą ceny remontu mieszkania?

Jak widzicie, kosztorys remontu mieszkania obejmuje sporo rzeczy, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, aby obliczenia były dokładne. Z niektórych etapów z powyższego planu można zrezygnować, ale to zależy od tego, jaki rodzaj remontu ma być przeprowadzony. Jeżeli chodzi o generalny remont mieszkania, nie należ upuścić ani jednego etapu w planie. Otóż, po dokładnym przemyśleniu planu remontu wjeżdżamy do tablicy Excel lub Google i wprowadzamy wszystkie prace, koszty materiałów budowlanych, dostawy itd.

Ułożenie wydatków na remont mieszkania zwykle wygląda następująco:

 • Roboty budowlane, instalacyjne i wykończenie mieszkania – 40%;
 • Materiały – 25%;
 • Meble i urządzenia – 25%;
 • Nieprzewidziane wydatki – co najmniej 5% (polecam uwzględnić około 15%).

Roboczogodziny, sztuki i metry – co wchodzi w skład kosztorysu?

Bardzo ważne jest, aby kosztorys zawierał absolutnie wszystkie dane związane z etapami prac. Jeżeli chcesz, by Twój plan był jak najdokładniejszy, żebyś nie musiał później wydawać dodatkowe koszty, uwzględnij zużycie nakładów RMS:

 • R – oznacza robociznę, a jednostką miary jest roboczogodzina. W uproszczeniu to oznacza, że jeśli chcemy zamontować 12 gniazdek, norma robocizny – 0,5r-g/szt, a koszt robocizny 10zł/r-g, będzie to nam kosztować 60 zł, czyli (0,5*12)*10 = 60 zł.
 • M – tu się uwzględnia materiały, takie jak masa szpachlowa, gwoździ i inne.
 • S – sprzęt i koszty pracy sprzętu.

Zakres prac remontowych

Dla wyznaczenia zakresu prac remontowych konieczna jest ocena stanu mieszkania. W wielu przypadkach stare mieszkania poddawane są generalnemu remontowi. W niektórych mieszkaniach wystarczy wykonać prace kosmetyczne: zeskrobać parkiet lub ułożyć nowy dywan, usunąć tapetę i pomalować ściany. Jeśli masz trudności z samodzielną oceną zakresu naprawy i niezbędnych działań, skontaktuj się ze specjalistą. Jeśli zakres prac zostanie nieprawidłowo wyznaczony, nie wyklucza się sytuacji, w której nowy remont ulegnie zepsuciu z powodu pęknięć w starych oknach lub nieszczelności w rurach. Czas trwania, złożoność i koszt remontu mieszkania zależą od ilości prac. Na te ostatnie należy zwrócić szczególną uwagę: im więcej planów, tym więcej pieniędzy trzeba będzie zainwestować w ich realizację.

Przykładowy koszt remontu łazienki

Remont w łazience wymaga dbałości o szczegóły. Polecam aby wykorzystać takie materiały, które są odporne na wilgoć oraz zadbać o stan rur. Ile kosztuje remont łazienki w Warszawie? Załóżmy, że przykładowo nasza łazienka ma 10m2 i chcemy wykonać remont generalny. Otóż, przykładowa wycena remontu z uśrednionymi cenami jest podana w tabelce.

Demontaż i prace rozbiórkowe

Opis i wyliczenia j.m. Koszt jednostkowy Ilość Razem
Demontaż armatury szt 110 zł 3 szt. (miska toaletowa, umywalka, wanna) 330 zł
Demontaż baterii wannowej i umywalkowej szt 50 zł 2 szt (bateria umywalkowa i wannowa) 100 zł
Demontaż grzejnika szt 105 zł 1 szt. 105 zł
Skuwanie płytek podłogowych m2 32 zł 10 m2 320 zł
Skuwanie płytek ściennych (płytki do sufitu) m2 32 zł 30,61 m2 979,52 zł

 

Prace montażowe i glazurnicze

Opis i wyliczenia j.m. Koszt jednostkowy Ilość Razem
Układanie płytek podłogowych 30×30 wraz z fugowaniem m2 55 zł 10 m2 550 zł
Układanie płytek ściennych 30×30 wraz z fugowaniem m2 58 zł 30,61 m2 1775,38 zł
Montaż wanny szt 160 zł 1 szt 160 zł
Montaż umywalki szt 80 zł 1 szt 80 zł
Montaż miski WC szt 85 zł 1 szt 85 zł
Montaż grzejnika szt 160 zł 1 szt 160 zł
Montaż baterii umywalkowej i wannowej szt 80 zł 2 szt 160 zł
Wynajęcie kontenera doba 120 zł 2 doby 240 zł

Razem = 5044,90

Zakup materiałów

Nazwa Ilość / j.m. Cena jednostkowa Razem
Umywalka ścienna 1 szt 150 zł 150 zł
Wanna wolnostojąca 1 szt 1250 zł 1250 zł
Miska WC stojąca 1 szt 145 zł 145 zł
Płytki podłogowe 30×30 cm 10 m2 20 zł 200 zł
Płytki ścienne, 30×30 cm 30,61 m2 20 zł 612,2 zł
Grzejnik drabinkowy 1 szt 130 zł 118 zł
Bateria wannowa wolnostojąca 1 szt 800 zł 800 zł
Bateria umywalkowa mocowana do umywalki 1 szt 120 zł 120 zł

Razem materiały: 3465,2

Przykładowy kosztorys na materiały i remont: 8510,10 zł

Koszt remontu pozostałej części mieszkania

Na koszt mieszkania składa się wiele czynników, m.in. takie jak województwo, wielkość mieszkania oraz jego stan, a także materiały i poziom skomplikowania prac nowego remontu. Jeżeli chodzi o kosmetyczny remont mieszkania, tzn. odświeżenie, szacunkowa wycena remontu mieszkania wynosiłaby

Pokój Powierzchnia Koszt prac Koszt umeblowania
Salon 15m2 2000-2500 zł 2500-3000 zł
Sypialnia 8 m2 1500-2000 zł 2000-2500 zł
Kuchnia 12 m2 2000-3000 zł 3000-4000 zł

Ile kosztuje remont mieszkania?

W oparciu o moje doświadczenie, kosmetyczny remont mieszkania o powierzchni około 50m2 we współczesnych realiach będzie wynosił około 25000-30000 zł. Zależy to również od materiałów, które chcecie wykorzystać, ale zalecam wybierać je w oparciu o praktyczność. Niektóre materiały mogą być tańsze, ale zepsują się o wiele szybciej niż droższe i bardziej jakościowe, a więc w takiej sytuacji należałoby zainwestować w jakość. Można obniżyć koszty remontu, decydując się na tańsze meble i tekstylia. Nie chodzi mi o wręcz najtańsze, ale takie z trochę niższej półki cenowej.

Podsumowanie

 • Remont w mieszkaniu zaczyna się o wiele wcześniej zanim przystąpisz do zrywania starych tapet. Najpierw musisz sporządzić dokładny i bardzo szczegółowy plan (który w zasadzie się składa z 8 planów, pisałem o tym w drugim akapicie) i na jego podstawie stworzyć kosztorys prac remontowych.
 • Sporządzenie kosztorysu remontu mieszkania i planu prac to jest połowa sukcesu do odświeżonego mieszkania. Dzięki niemu będziesz mógł zmniejszyć wydatki i dokładnie wszystko zaplanować. 
 • Koszt remontu zależy od wielu czynników, zaznaczonych wyżej, ale średnio koszt kosmetycznego remontu wynosi około 25 000 zł.