Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Polacy rezygnują z remontów? Wyjaśniamy!

11.06.2024
10
Polacy rezygnują z remontów? Wyjaśniamy!


Inflacja wpłynęła na wiele branż, w tym remontowo-budowlaną. Ceny materiałów oraz usług poszły w górę, a Polacy szukają sposobu na oszczędzanie. Sprawdźmy, jakie jest zapotrzebowanie na usługi wykończeniowe i z jakimi problemami spotykają się osoby, planujące remont.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Remont mieszkania Mamy 6092 specjalistów Średnia ocena 4.6 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Zapotrzebowanie na usługi remontowe

W związku z drożyzną Polacy zaczęli oszczędzać na wykończeniu swoich domów. Ktoś w ogóle rezygnuję z remontu, a ktoś decyduje się na samodzielne przeprowadzenie prac. Przypomnijmy, że nawet w dobie pandemii koronawirusa zainteresowanie remontami nie spadało. Według badania, z powodu inflacji 42,5% postanowiło odłożyć lub zawiesić remont. Co ciekawe, najwięcej osób (63,3%), które podjęli taką decyzję, są mieszkańcami województwa pomorskiego. Większość jednak nie zmieniło swoich planów. 57,7% Polaków zdecydowali się na remont mimo rosnącej inflacji. 34,2% badanych postanowiło przeprowadzić mniejsze zmiany, niż planowano na początku, a 32,4% wykonują remont samodzielnie.

Wpływ inflacji na przeprowadzenie remontu

Problemy branży remontowo-budowlanej

Jednym z najczęstszych problemów branży remontowo budowlanej jest niedostępność materiałów. Z tym problemem spotkało się 38% badanych. Oprócz tego ankietowani narzekali także na znaczny wzrost cen (36,3%). 14% wskazali, że trudnością również jest zmniejszona zdolność kredytowa. Według badania Ramirent, 37,6% wydaje na remont środki kredytowe. Kolejnym wyzwaniem w trakcie remontu okazało się znalezienie wykwalifikowanych fachowców. 14% badanych osób wskazało problem z dostępnością ekip remontowo-budowlanych.

Najczęstsze problemy podczas prac remontowo-budowlanych

Co wpływa na koszt remontu?

Niezależnie czy planujemy generalny remont, czy jedynie odświeżyć nasze mieszkanie, wiąże się to z dużymi wydatkami. Istnieją pewne czynniki, które mają wpływ na koszty wykończenia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Stan techniczny obiektu

Stan techniczny pomieszczenia, to jeden z kluczowych czynników wpływających na koszt usług remontowych. Wykończenie nowego mieszkania od dewelopera będzie tańsze, niż remont starego. Planując kosztorys remontu starego mieszkania czy obiektu musimy liczyć się z wydatkami między innymi na demontaż, wyrównanie ścian, czy usunięcie starej podłogi. Dodatkowo w starych pomieszczeniach często w trakcie remontu pojawiają się kolejne niespodziewane usterki, które też warto uwzględnić w budżecie.

Wielkość pomieszczenia

Rozmiar pomieszczenia, które zamierzamy wykończyć, ma znaczący wpływ na koszt remontu. Im większy pokój, tym wyższe będą koszty związane z pracami przygotowawczymi, wykończeniowymi i instalacją urządzeń sanitarnych. Aczkolwiek przy dużych obiektach fachowcy często robią rabaty, więc zawsze warto negocjować stawkę w takich przypadkach.

Doświadczenie i wiedza fachowca

Cena usług remontowo-budowlanych także zależy od fachowców. Dobry specjalista będzie liczył sobie więcej, niż początkujący wykonawca. Mimo chęci zaoszczędzić lepiej, jednak wybierać wykonawcę, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenia, ponieważ wykona pracę na wyższym poziomie. W przypadku nie doświadczonego fachowca, jest duże prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie będziemy musieli wykonać poprawki, co wymaga kolejnych wydatków. Jeśli chodzi o firmy remontowo-budowlane, warto podkreślić, że zazwyczaj oferują oni wyższe stawki niż fachowcy, pracujące na własną rękę.

Miejscowość

Miejscowość także ma duży wpływ na to, ile wydamy za usługi remontowe. W dużych miastach takich, jak Warszawa usługi remontowe są droższe niż w małych miejscowościach.

Czy warto oszczędzać na remoncie?

Wiadomo, że wykończenie pomieszczenia to duży koszt, więc osoby planujące remont szukają sposobów zaoszczędzić. Wielu decyduje się na samodzielne przeprowadzenie niektórych prac, jednak powstaje pytanie, czy faktycznie przyniesie to spore oszczędności? W obecnych czasach możemy znaleźć w sieci informacje i filmiki na temat tego, jak pomalować ściany, czy jak położyć kafelki, jednak bez odpowiednich umiejętności i doświadczenie jakość tych prac pozostawia wiele do życzenia. W takim przypadku po jakimś czasie potrzebne będą poprawki, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Kolejnym popularnym sposobem na oszczędzanie jest kupowanie tanich materiałów. W takim przypadku musimy być świadomi tego, że nie będą służyć nam długo.

Najlepiej wybierać materiały z tej średniej półki, ponieważ zazwyczaj cena odpowiada jakości. Warto podkreślić, że inwestycja w dobrej jakości materiały i wykwalifikowanych fachowców może przynieść oszczędności w przyszłości, ponieważ nie będziemy musieli wydawać kolejne pieniądze na poprawki. Jeśli planujesz remont i szukasz fachowca, warto skorzystać z Otomistrz. To platforma, która łączy klientów z wykonawcami z różnych branż. Na Otomistrz jest możliwość porównania ofert, sprawdzenie opinii innych klientów oraz bezpośredniego kontaktu z wybranym fachowcem. Dzięki temu z łatwością możemy znaleźć specjalistę, który będzie odpowiadać naszym wymaganiom.

Podsumowanie

Remont to proces stresujący, czasochłonny i wymagający sporych kosztów. Mimo to, większość Polaków nadal wykańczają swoje mieszkania. Inflacja przyczyniła się do wzrostu cen materiałów oraz usług remontowych, a remontujący szukają sposoby na oszczędzanie. Pamiętajmy, że dobrze wykonany remont bezpośrednio wpływa na nasz komfort, więc nie warto inwestować w tanie materiały czy próbować wykonać prace remontowe samodzielnie. W takim przypadku jest duża szansa, że będziemy musieli wydać kolejne pieniądze na poprawki.

Potrzebuję pomocy z...