Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Remont starego domu — czy to się opłaca?

11.06.2024
628
Remont starego domu — czy to się opłaca?


Chcesz zakupić stary dom, by przerobić go na nowy? Z wielkim prawdopodobieństwem stanie przed Tobą pytanie o to, jak duże będą nakłady finansowe na jego remont. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział o wszystkich potencjalnych wydatkach, które mogą na Ciebie oczekiwać w procesie generalnego remontu domu.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Remont mieszkania Mamy 6118 specjalistów Średnia ocena 4.6 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Od czego rozpocząć remont starego domu?

Od czego zacząć remont starego domu? Jak ze starego domu zrobić nowy? Przede wszystkim załatwić sprawy formalne. Jest to pierwszy krok, od którego zaczyna się remont starego domu. Zgodnie z polskim prawem podczas wykonywania remontu starego domu dopuszczalne jest korzystanie z materiałów, które nie były wykorzystywane podczas pierwotnej budowy, z kolei, jeśli odbywa się zmiana charakterystyk technicznych lub użytkowych budynku, mówi się o realizacji przebudowy starego domu na podstawie projektu. Efektem może stać się nie tylko zmiana powierzchni zabudowy, ale także jej kubatury, długości i/lub wysokości, liczby kondygnacji itp.

Które z opisanych powyżej rodzajów prac wymagają zgłoszenia? Czy można zrealizować remont starego domu bez planu? Jeśli podczas remontu domu murowanego lub drewnianego dojdzie do generalnych zmian, wówczas należy zgłosić takie inwestycje:

  • Realizacja ocieplenia ścian;
  • Wymiana instalacji grzewczej;
  • Remont łazienki w Warszawie czy innym mieście;
  • Tynkowanie i/lub pomalowanie elewacji starego domu kwadratowego, z płaskim dachem itp.;
  • Wymiana okien na dachu;
  • Zmiana pokrycia dachowego (bez zmiany kształtu dachu).

Jak wyremontować stary dom

Realizacja zgłoszenia jest dość łatwą procedurą, można ją przeprowadzić osobiście. Prace remontowe należy zgłaszać w starostwie powiatowym najpóźniej po upływie 30 dni od daty rozpoczęcia prac. W odpowiedzi nie są wysyłane żadne listy — na prowadzenie generalnego remontu jest udzielana milcząca zgoda. Oznacza to, że prace remontowe będzie można realizować po upływie 30 dni od dnia wysłania listu, jeśli nie otrzymamy z urzędu zastrzeżeń.

Jakie pozwolenia na remont starego domu są potrzebne w przypadku przebudowy? O wiele trudniej wygląda proces zgłaszania remontów starych domów wewnątrz i na zewnątrz, który odnosi się do kategorii przebudowy starego domu (na przykład, jeśli zmianom ulega konfiguracja dachu lub zmiana się lokalizacja okien). Prace, związane z przebudową starego domu, wymagają uzyskania tzw. pozwolenia budowlanego.

Podstawowe etapy remontu starego domu

Remont starego domu rozpoczyna się od prac ze ścianami działowymi: część z nich ulega zburzeniu, a na ich miejscu dochodzi do stawiania nowych. Jak odnowić stary dom? Po zburzeniu ścian będziemy potrzebowali wybudowania nowych. Kolejnym etapem prac stanie się remont elewacji zewnętrznej, a w pierwszej kolejności — ocieplenie ścian. Taki remont zwykle kosztuje dosyć dużo, gdyż w starych domach często brakuje izolacji. Po remoncie ocieplenia domu nadchodzi czas na wymianę dachu i okien. Dość często w starych domach nie istnieje możliwość renowacji dachu — wówczas pojawia się potrzeba jego całkowitej wymiany. Ten etap prac jest jednym z najdroższych i dla nowych właścicieli prawdziwym prezentem powinna stać się wiadomość o tym, że należy wymienić tylko poszycie i pokrycie dachowe.

Kolejny krok — renowacja poszycia. Załóżmy, że skorzystamy z ekonomicznego, a jednocześnie długotrwałego i maksymalnie łatwego w montażu rozwiązania.

Jak przerobić stary dom

Renowacja starego domu prawie w 100% przypadków wymaga wymiany starych okien — nawet, jeśli są w dobrym stanie, lepiej jest wymienić je na nowe, gdyż pozwoli to obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń. Okna plastikowe kosztują mniej, ale warto zadbać o wygodę eksploatacji domu, więc zdecydujemy się bardziej energooszczędne okna drewniane.

Czy warto remontować stary dom?

Co jest lepsze: remont starego domu lub budowa nowego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pooglądaj zdjęcia starych domów przed i po remoncie, zapoznaj się ze sposobami przebudowy starego domu, porównaj koszt remontu starego domu i budowy nowego, poszukaj fachowców, którzy zrealizują modernizację starego domu lub budowy nowego i dopiero potem podejmij ostateczną decyzję.

Ocena remontu starego domu

Ile może kosztować remont starego domu? Załóżmy, że powierzchnia domu, w którym robimy remont wynosi 150 m2, a powierzchnia ścian działowych, które powinny ulec wyburzeniu wynosi 80 m2. Wówczas koszt na tym etapie będzie wynosił średnio 4200—4500 zł. Koszt robocizny i niezbędnego do realizacji projektu betonu klasy H+H 12 to jeszcze ok. 4000 zł dodatkowych wydatków. Warto zauważyć, że ostatnio Polacy rezygnują z remontów. Dowiedzieć się ięcej o przyczynach można tutaj.

Załóżmy, że w naszym domu będziemy tworzyć system ocieplenia ze styropianu, a powierzchnia ścian zewnętrznych, które powinny ulec ociepleniu, wynosi 210 m2. Tylko na zakup wszystkich niezbędnych do ocieplenia materiałów będziemy musieli wydać ok. 20 tys. zł. Dodatkowo ok. 10—12 tys. zł będzie kosztowała robocizna. Jeszcze więcej trzeba będzie wydać na tworzenie izolacji w przypadku domu drewnianego, gdyż pojawi się potrzeba zakupu znacznie droższej wełny mineralnej.

Jeśli więźba dachowa nie wymaga naprawy bądź wymiany, znacznie obniża to koszt. Jeśli skorzystamy z takiego rozwiązania, jak blachodachówka, której koszt wynosi średnio 15 zł/m2, to w celu odnowienia dachu, którego powierzchnia wynosi 255 m2, będziemy potrzebować około 3800 zł. Zakup materiałów i ich następny montaż w celu renowacji poszycia łącznie dadzą kwotę oscylującą się na poziomie 13—14 tys. zł.

Do odnowienia domu będzie także potrzebna blachodachówka. Koszt nowego dachu na starym domu wyniesie ok 21 tys. zł. Jeśli powierzchnia okien będzie wynosiła 30 m2, wówczas koszt produkcji i montażu wyniesie 20 tys. zł. Jednak załóżmy, że rezygnujemy z instalacji tego elementu z prostego względu, że to wymagałoby dodatkowego pozwolenia na realizację prac budowlanych. Do kwoty wydatków należy także dodać wymianę stolarki drzwiowej. Średni koszt wykonania takich prac wyniesie ok. 2000 zł. Instalacja nowej klatki schodowej w starym domu zwiększy koszt prac. Nadchodzi czas na wykończenie pomieszczeń. Koszty prac będą oscylować na takim poziomie:

  • Tynkowanie ścian: 30—35 tys. zł;
  • Nowa instalacja elektryczna: 13—15 tys. zł;
  • Instalacja wodna—kanalizacyjna: 5,5—6 tys. zł;
  • System ogrzewania: 33—35 tys. zł.

Kapitalny remont starego domu

Ile kosztuje remont starego domujeśli mamy pomysł na generalną przeróbkę? Teraz możemy obliczyć koszt kapitalnego remontu starego domuPo dodaniu do tego jeszcze innych wydatków, które mogą wystąpić, uzyskamy informację, że całkowity koszt kapitalnego remontu starego domu będzie wynosił od 180 do nawet 250 tys. zł. Niektóre firmy podają koszt remontu starego domu za metr kwadratowyjednak większość firm remontujących stare domy drewniane i inne najczęściej wycenia każdy rodzaj prac, na przykład wymianę stropu w starym domu, osobno.

Jeśli chcesz obliczyć koszt renowacji starego domu, istnieje możliwość skontaktowania się z fachowcami na Otomistrz: dokonają maksymalnie precyzyjnych obliczeń, a także pomogą z zakupem i dostawą niezbędnych materiałów.

Potrzebuję pomocy z...