Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Jak odnowić stare drzwi?

20.11.2023
191
Jak odnowić stare drzwi?


Istnieje wiele powodów, dlaczego ludzie decydują się na odnowienie starych drzwi, od braku środków finansowych na zakup i montaż nowych drzwi, po wybrany styl pomieszczenia, w którym stare drzwi będą wyglądać świetnie po renowacji. O tym, jak odnowić stare drzwi i jakich technik użyć, aby poprawić ich estetykę, opowiemy w dzisiejszym artykule.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Renowacja drzwi Mamy 2276 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Czekać…

Dlaczego warto odnawiać stare drzwi zamiast wymieniać?

Podejmując decyzję o zmianie wnętrza swojego domu, niewiele osób myśli o ogromnym znaczeniu drzwi we wnętrzach. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo na tle nowego remontu będą się wyróżniać przestarzałe drzwi. Odnowa starych drzwi pomoże w tej sytuacji.

Oszczędność kosztów

Jeśli posiadamy w swoim wnętrzu stare drzwi drewniane renowacja starych drzwi będzie kosztować o wiele mniej niż zakup nowych drzwi, okuć do nich oraz ich montaż. Ta oczywista korzyść finansowa sprawia, że wiele osób decyduje się na renowację istniejących drzwi, zwłaszcza jeśli jest ich dużo. Renowacja starych drzwi może być przeprowadzona samodzielnie lub z pomocą specjalisty.

Zachowanie oryginalnego charakteru i stylu

Kolejnym powodem, a zarazem zaletą, że posiadasz stare drzwi renowacja pozwala zachować oryginalny indywidualny charakter i styl domu, czy pomieszczenia. W procesie renowacji, bez radykalnej zmiany wyglądu drzwi, można uzyskać znaczący efekt we wnętrzu. Poza powyższym, zanim jak odnowić stare drzwi, warto mieć na uwadze, że jest to praca w dużej mierze twórcza, a sam proces bardzo ciekawy.

Możliwość dostosowania do nowej aranżacji wnętrza

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą jest możliwość stworzenia projektu drzwi, który idealnie wpasuje się w nowy design pomieszczenia. Co więcej, jeśli wynik renowacji okazałby się niezadowalający, zawsze można go ponownie opracować.

Przygotowanie przed odnowieniem: ocena stanu i przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy do odrestaurowania starych drzwi, należy wykonać szereg prac przygotowawczych. Czas trwania i złożoność tych prac zależy od stanu drzwi i rodzaju ich wykończenia. Poniżej przeczytasz o tym jak przerobić stare drzwi, o procesie oraz jego niuansach i szczegółach. Przygotowanie drzwi do renowacji zazwyczaj obejmuje następujące procesy: wstępna ocena stanu drzwi, czyszczenie starej farby, usuwanie pęknięć i malowanie podkładem.

Ocena uszkodzeń, luzów i innych problemów

Zanim jak odświeżyć stare drzwi, należy określić ich aktualny stan, najpierw ostrożnie zdejmując drzwi z zawiasów. Inspekcja zewnętrzna obejmuje ocenę uszkodzeń spowodowanych zarówno upływem czasu, jak i przez szkodniki i grzyby. Uszkodzenia takie powinny być nieobecne lub nieznaczne, bez głębokich wewnętrznych penetracji, które mogłyby wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji i ograniczyć funkcję ochronną do minimum.

Czyszczenie powierzchni drzwi

Przed rozpoczęciem usuwania starej farby należy oczyścić drzwi z zabrudzeń. Warto również zdemontować elementy okuć lub zakleić taśmą malarską, aby nie uległy one uszkodzeniu w trakcie pracy.

Usunięcie starej farby lub lakieru

Aby usunąć starą farbę bez uszkodzenia drzwi, użyj suszarki budowlanej. Drzwi należy umieścić na stabilnej powierzchni w dobrze wentylowanym miejscu. Podgrzewać skrzydło drzwi stopniowo, aż farba zacznie pęcznieć. Należy upewnić się, że powierzchnia drzwi nie ciemnieje. Na koniec usunąć resztki farby szpachelką.

Krok po kroku: Jak odnowić stare drzwi

Mając stare drzwi jak odnowić po procesie usuwania farby przeczytaj poniżej. Kiedy odbywa się renowacja starych drzwi należy przejść przez szereg obowiązkowych procesów, w tym szlifowanie, usuwanie usterek, malowanie i montaż okuć.

Naprawa uszkodzeń i wzmocnienie konstrukcji

Wszystkie pęknięcia, małe rowki, gniazda i wióry można łatwo naprawić za pomocą szpachli akrylowej. Przed nałożeniem szpachli drzwi należy oczyścić z kurzu. Zanim drewniane drzwi zostaną poddane renowacji, uszkodzone narożniki należy wzmocnić drewnem o odpowiednim kształcie geometrycznym. Ma to na celu zwiększenie powierzchni styku szpachli. Łaty są umieszczane wzdłuż włókien i są wykonane z tego samego rodzaju drewna, co skrzydło drzwi. Następnie szpachlowana jest cała powierzchnia. Po wyschnięciu należy przeszlifować.

Szlifowanie powierzchni drzwi

Szlifowanie po procesie szpachlowania jest obowiązkowe, ponieważ nałożenie farby nie koryguje drobnych niedoskonałości. Szorstkość papieru szlifierskiego należy dobrać w zależności od obecności starych warstw i wielkości niedoskonałości. Nie zaleca się używania elektronarzędzia do szlifowania drzwi, ponieważ może to spowodować wypaczenia, wgłębienia i nierówności. Powierzchnię szlifuje się na całej powierzchni, wykonując równomierne ruchy okrężne.

Nanoszenie farby, lakieru lub oleju

Farbę można nakładać w dowolny sposób: wałkiem, natryskiem lub pianką. Po wyschnięciu należy nałożyć warstwę wykończeniową lakieru lub farby. Zaleca się użycie pędzla o jak najmniejszym włosiu. Przed tym, jak odnowić stare drzwi warto zakupić odpowiednie narzędzia i materiały eksploatacyjne.

Wymiana okuć i elementów dekoracyjnych

Jeśli wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo, drzwi można zamontować. Zawiasy przykręcane są w oryginalnych miejscach, montowane są okucia, a następnie drzwi są montowane w otworze drzwiowym. Drzwi muszą ściśle przylegać do ościeżnicy i nie mogą tworzyć żadnych szczelin.

Podsumowanie

Odnowienie starych drzwi może być również przeprowadzone przez zewnętrznego specjalistę lub firmę. Przed tym, jak odnowić stare drzwi, warto obiektywnie ocenić swoje umiejętności i możliwości. Być może warto zlecić odnowienie starych drzwi profesjonaliście, zwłaszcza jeśli mebel ma szczególną wartość. Większość starych drzwi wykonana jest z naturalnego drewna, dzięki czemu mogą przetrwać dziesięciolecia. Co więcej, po renowacji takie drzwi mogą stać się prawdziwą pamiątką rodzinną. A jak wynika z dzisiejszego artykułu, odnowienie starych drzwi nie wymaga specjalnych umiejętności, nie zajmuje dużo czasu i pozwala zaoszczędzić pieniądze.