Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Jak sobie poradzić, gdy zepsuł się zamek w drzwiach – rady ekspertów

10.10.2023
1225
Jak sobie poradzić, gdy zepsuł się zamek w drzwiach – rady ekspertów


Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z sytuacją, gdy nagłe zawiódł zamek w drzwiach? U nas się zdarzało, więc zebraliśmy rady od naszych fachowców, jak otworzyć zamek, a także jak zapobiec takiej sytuacji. To się może zdarzyć z każdym, ale gorzej jeśli dziecko lub zwierzę zostanie zablokowane wewnątrz lub na zewnątrz mieszkania i nie będziesz mógł mu pomóc. Żeby umieć sobie poradzić, gdy mechanizm zamka do drzwi zatnie się w najbardziej nieoczekiwanym momencie, czytaj do końca.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Ślusarz Mamy 1106 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Czekać…

Opadająca klamka w drzwiach wejściowych – fachowca doradza

Drzwi bez klamki są niefortunną sytuacją, ale można tego uniknąć, regularnie sprawdzając działanie mechanizmu. Większość awarii z klamkami można rozwiązać samodzielnie, ale nie zapominaj, że każdy mechanizm ma swój własny limit zużycia i sprawności, więc nie każda klamka może zostać reanimowana.

Jeśli klamka odpadła, lepiej otworzyć drzwi kluczem, przekręcić wystarczająco mocno w prawo i drzwi się otworzą. Jeśli klucz utknął w zamku, lepiej poczekać na ślusarza – to jest rada naszego fachowcy Grzegorza N.

Jak otworzyć drzwi bez klamki?

Jak otworzyć drzwi bez klamki

Jak otworzyć drzwi… jak urwała się klamka? Zdarza się to często: na początku uszkodzona klamka w drzwiach chwieje się i z reguły urywa się w najbardziej nieodpowiednim momencie!

Instrukcja od fachowcy:

 • Zdejmij całkowicie klamkę, abyś mógł zobaczyć się kołek, na którym się trzymała;
 • Włóż klucz i spróbuj otworzyć zamek. Dopóki klamka pozostaje w tej samej pozycji, drzwi się nie otworzą, a przekręcanie szpilki rękami jest problematyczne. Dlatego…
 • Uzbrój się w szczypce (Twoi sąsiedzi prawdopodobnie będą mieli to narzędzie). Użyj ich, aby obrócić mechanizm. Drzwi są otwarte.
 • Klamka z zamkiem koniecznie muszą zostać zmienione na nowe.

Lifehacki od mistrza: jak wyciągnąć złamany klucz w zamku

Otwierając drzwi, wpadłeś w nieprzyjemną sytuację i masz złamany klucz w zamku? Nie panikuj i nie trać panowania nad sobą! Postępując zgodnie z radą ekspertów, możesz wyjąć połowę klucza z zamka przy jak najmniejszych stratach.

Jak wyciągnąć złamany klucz?

 • Jeśli nie można otworzyć drzwi, ale złamana część klucza wystaje, masz szczęście. Weź pęsety, małe szczypce i spróbuj uchwycić nimi wystający kawałek. Mocno ściśnij tą część i spróbuj ją wyjąć, delikatnie przesuwając złamany klucz z boku na bok. Jednocześnie spróbuj lekko stuknąć zamek – wibracje pomogą usunąć zablokowany element.
 • Spróbuj wbić dwa cienkie szydła w szczelinę między dziurką od klucza a kluczem. Wbij je z przeciwnych stron. Chwyć kawałek klucza szydłem i lekkimi, drżącymi i wibracyjnymi ruchami spróbuj wyjąć klucz z zamka.
 • Ostatni sposób polega na metodzie, takiej jak rozwiercić zamek. Musisz rozwiercić wkładkę i wkręcić w wystającą część klucza wkręt samogwintujący. Następnie trzymając za wkręt wyciągnij złamany kawałek z zamka.

Sposób od eksperta: jak wyciągnąć złamany klucz z zamka klejem na gorąco

Dzielimy się sposobem od naszego fachowca Wiesława S,  jak otworzyć zamek bez klucza?, gdy on się złamał: Wszystko czego potrzebujesz to zapalniczka i wkład klejowy. Ten sposób zadziała tylko wtedy, gdy klucz jest ustawiony w pozycji neutralnej.

 • Rozgrzej końcówkę wkładu klejowego zapalniczką (co najważniejsze, nie przesadzaj);
 • Mocno dociśnij rozgrzany koniec do wystającej części klucza;
 • Odczekaj około 30-60 sekund, starając się nie ruszać wkładem, trzymając go prosto;

Przypominamy jednak, że jeżeli masz możliwość zaczekania na mistrza, lepiej nie podejmować samodzielnych prób. Według ślusarza Roberta T, jeśli klucz jest złamany w zamku, to najlepiej tam niczego nie otwierać, poczekać na fachowca, a on wyciągnie klucz wciskając coś bardzo cienkiego z drugiej strony zamka i tym samym wypcha klucz, lub spróbuje wydobyć go za pomocą gorącego kleju.

Jak zapobiec awarii zamka i klamki? 

Z zamkiem może być wiele problemów: od prostego zacinania się po zerwanie działającej części klucza bezpośrednio we wkładce. Aby uniknąć takich problemów, często wystarczy przestrzegać następujących środków zapobiegawczych:

 • Konieczne jest ostrożne wkładanie klucza; Jeśli utknie, nie próbuj samodzielnie go wyciągać: może to doprowadzić do ostatecznego uszkodzenia mechanizmu i konieczności wymiany zamka w drzwiach.
 • Regularnie czyść i smaruj zamek, np. używając WD-40;
 • Jeśli klucz w zamku nie przekręca się, nie używaj nadmiernej siły, aby go wyciągnąć;
 • Jeśli w kółko pojawiają się drobne problemy z mechanizmem, nie powinieneś ich odrzucać, czekając na blokadę drzwi wejściowych. Lepiej natychmiast zadzwonić do mistrza, który naprawi zamek drzwi lub wymieni go na nowy.
 • Stare zamki do drzwi muszą być wymienione na nowe;
 • Jeśli zamek jest używany codziennie, zaleca się przeprowadzanie konserwacji zapobiegawczej przynajmniej raz na trzy miesiące. Zagwarantuje płynną i długą żywotność zamka drzwiowego, a także gwarancję, że nie pozostaniesz na ulicy i nie zostaniesz zamknięty w domu w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Awaryjne otwieranie zamków – kogo prosić o pomoc?

Pogotowie ślusarskie

Pogotowie ślusarskie wie, jak radzić sobie z „buntowniczymi zamkami” i dysponuje niezbędnymi narzędziami. Doświadczeni fachowcy wiedzą, jak otworzyć zablokowane drzwi. Aby pogotowie zamkowe mogło przystąpić do pracy, pewnie będziesz musiał potwierdzić swoje prawo dostępu do domu lub mieszkania poprzez okazanie dokumentów potwierdzających prawo własności. Na potrzeby artykułu zapytaliśmy się zdania 28 ślusarzy i wszyscy zgadzali się w jednym: awaryjne otwieranie drzwi należy zostawić ślusarzowi. Istnieje nawet usługa ślusarz 24h, co oznacza, że fachowca będzie mógł okazać pomocy o każdej porze. Rzadko, ale jednak czasem w takich serwisach można się napotkać na oszustów, więc wybierajcie ślusarza na zaufanych platformach!

Czego nie trzeba robić w przypadku awarii zamka:

 • Nie należy pchać złamany klucz głębiej w zamek, bo będzie trudniej stąd go wyciągnąć;
 • Najlepiej nie podejmować żadnych działań i zaczekać na ślusarza. Tylko gdy na 100% jesteś pewien, że Ci się uda, wtedy możesz spróbować bezpieczne sposoby, które opisaliśmy wyżej;
 • Nie panikuj, bo wtedy na pewno pogorszysz sytuację;

Krótko o najważniejszym:

 • Otwieranie zamków jest możliwe dla osoby bez doświadczenia, ale warto podejmować się tego, tylko jeśli jest pewność pozytywnego wyniku. W przeciwnym razie otwieranie drzwi bez klucza może skutkować pogorszeniem sytuacji i koniecznością ponoszenia większych kosztów za naprawę;
 • Żeby blokada klamki drzwi, a także inne niefortunne sytuacji nie wystąpiły, należy uważać i dbać o mechanizm i zamek do drzwi;
 • Możesz spróbować samodzielnie wyciągnąć złamany klucz z zamka za pomocą metody z gorącym klejem;
 • Jeśli naprawa zamka w drzwiach jest pilna, najlepiej jest skorzystać z usług ślusarza